4 rady ako vybrať správne oplotenie pozemku

pixabay.com

Máte novopostavený dom, prípadne ste odkúpili areál, a momentálne plánujete jeho oplotenie? Oplotenie pozemku zabezpečíte len kvalitným pletivom, ktorého výber môže byť potenciálne náročný a zdĺhavý. Pred kúpou sa zamerajte na 4 faktory, medzi ktoré patrí najmä účel oplotenia, ale aj jeho materiál, rozmery a celková cena.

Zmysel kúpy nového pletiva

Základnou otázkou, ktorú si pri výbere pletiva musíte položiť, je to, na čo vám dané pletivo bude slúžiť? Odpovedí môže byť hneď niekoľko, pretože poznáme rôzne druhy oplotení. Najčastejším dôvodom je práve ochranná funkcia, ktorou zabezpečíte uzavretie svojho pozemku a zamedzíte tak cudzím osobám a zvieratám k preniknutiu dnu.

Vedeli ste však, že plotové pletivo môžete použiť aj na iné účely? Príkladom je napríklad plastové pletivo, ktoré môžete jednoducho upravovať a použiť ho vo svojej záhrade na okrasné účely. Jeho použitie je len na vás, no môžete si ho umiestniť okolo jazierka, chodníkov alebo záhradky.

Novodobým trendom sú takzvané gabionové ploty, ktoré si môžete vytvoriť aj doma. Stačiť vám k tomu budú pevné plotové panely, veľké množstvo skál a šikovné ruky. Okrem toho môžete použiť aj plastové pletivo ako základnú oporu pre živé ploty, ktoré po ňom budú môcť rásť.

Materiál pletiva

Každé kvalitné pletivo by malo vo svojom vnútri ukrývať pevný pozinkovaný drôt, ktorý vydrží dlhé roky bez akéhokoľvek poškodenia. Väčšinou bývajú tieto drôty zvonku poplastované, čo im zaručí ešte dlhšiu životnosť.

Vrchol v ponuke drôtených pletív predstavujú zvárané panely, ktoré sú skutočne jednoduché na inštaláciu. Vďaka zvarom a pevnému drôtu v sebe kombinujú zaručenú odolnosť s novodobým dizajnom.

Na druhej strane môžete na trhu nájsť aj robustnejšie oplotenia, ktorých hlavným prvkom je hliník. Vďaka hliníkovému oploteniu si tak zabezpečíte prvotriednu bezpečnosť, ktorú by ste do rovnakej miery s iným typom pletiva nedosiahli.

Výška oplotenia

Dôležitý faktor, ktorý úzko súvisí práve s prvotným cieľom kúpy pletiva, je jeho výška. Na trhu nájdete rôzne rozmery pletív, pričom väčšina sa pohybuje vo výške od 1 do 2 metrov. Výber závisí už len od toho, na čo dané pletivo budete potrebovať.

Vyššie pletivo sa samozrejme hodí na ochranu vášho pozemku, pričom menšie môžete využiť práve ako dekoráciu. Dbajte však na to, aby ste kúpili pletivo so správnym výškovým rozmerom, pretože jeho šírku upraviť ešte môžete, no výšku už nie.

Celkové náklady

Posledným faktorom, ktorý by ste pri výbere oplotenia pozemku mali zvážiť, sú celkové náklady, ktoré budete musieť vynaložiť na jeho obstaranie. Suma za oplotenie závisí od vami zvoleného pletiva, no nezabudnite aj na dodatočné náklady.

Pri osadzovaní pletiva myslite na to, že ho treba zachytiť o stĺpiky, ktoré nemusia byť vždy k pletivu pribalené. Tým pádom si ich budete musieť spolu so vzperami kúpiť osobitne, čím sa vám celkové náklady vyšplhajú o niekoľko desiatok eur.

Váš rozpočet môže ovplyvniť aj samotné osadenie pletiva. Záleží len na tom, či sa rozhodnete ho nainštalovať sami alebo požiadate o pomoc profesionálov. Väčšine z nich budete musieť za túto službu zaplatiť, no ak nemáte potrebné skúsenosti alebo čas navyše, tak vám to za menší príplatok určite stojí.

V neposlednom rade nezabúdajte na to, že o oplotenie pozemku sa treba aj pravidelne starať. Starostlivosť si tiež vyžiada určité množstvo financií, no predsa len je vždy lepšie svoje pletivo udržiavať, než neustále kupovať nové.

Ochrana pozemku pred zverou: ako na to?

Splnili ste si sen o bývaní v blízkosti lesa? Potom sa zrejme neviete nasýtiť nekonečne upokojujúcej zelene a zvukov hory. Milujete rána, keď otvoríte oblok a ovanie vás závan čerstvého vzduchu alebo beháte naboso po zarosenej tráve. Užívate si ticho, pokoj a nekonečné možnosti trávenia voľného času v zajatí prírody. 

Avšak bývanie blízko pri lese nie je len o romantike, ale prináša so sebou aj nástrahy, s ktorými sa treba popasovať lesná zver rozryje trávnik, poobhrýza ovocné stromčeky a pochutná si na plodinách zo záhrady. Tým pádom vyjde vaša snaha navnivoč. 

Kladiete si otázku, ako ochrániť pozemok pred zverou? Spoľahlivým riešením je kvalitné a pevné oplotenie pozemku. Ktoré tri kroky vedú k jeho realizácii? 

Plán

Skôr, ako sa pustíte do zhotovovania oplotenia pozemku, urobte si plán. Vezmite si papier, pero a všetko dôležité si spíšte do prehľadných bodov. 

Plán by mal v prvom rade zahŕňať zoznam materiálu, ktorý budete potrebovať. 

Zvážte aj dobu realizácie, pretože oplotenie je potrebné robiť s odstupom niekoľkých dní kvôli vytvrdnutiu betónu osadených stĺpikov. 

Porozmýšľajte nad tým, kto vám pomôže. Napríklad počas víkendu sú k dispozícii členovia rodiny alebo kamaráti a celý proces zvládnete rýchlejšie. 

Ak si netrúfate na zhotovenie oplotenia domu sami, zajednajte si skúseného majstra alebo firmu, ktorá sa tejto činnosti venuje. 

Vhodné je pozrieť si aj predpoveď počasia, pretože pracovať vonku počas daždivého dňa nie je príjemné. 

Nákup materiálu a príprava náradia

Najdôležitejšiu položku v nákupnom zozname predstavuje pletivo. Ak chcete, aby oplotenie pozemku spoľahlivo chránilo areál pred zverou, zvoľte zvárané pletivo. 

Zvárané pletivo patrí k najobľúbenejším typom oplotenia rodinných domov a záhrad. Má vysokokvalitnú povrchovú úpravu, na ktorú sa vzťahuje záruka 15 rokov. Dodáva sa v rôznych výškach od 60 do 200 cm, viacerých veľkostiach oka, hrúbkach drôtu, farbách a baleniach. 

Vaším cieľom je získať pevné oplotenie, preto myslite na dve dôležité pravidlá – čím hrubší drôt a menšie oko, tým pevnejšie oplotenie. 

Nepodceňujte ani výber stĺpikov. Ich dĺžka sa odvíja od výšky plotu. To znamená, že keď chcete mať oplotenie vo výške 2 metre, stĺpiky musia byť minimálne o 50 cm dlhšie. 

Čo sa týka pevnosti, tak stĺpiky s vystužovacím prelisom a montážnou lištou sú pevnejšie a odolnejšie ako bežné stĺpiky. 

Odporúčaná vzdialenosť medzi stĺpikmi je 2,5 metra. Aj tu platí, že väčší počet stĺpikov robí oplotenie stabilnejším a predlžuje jeho životnosť. 

Ak chcete mať na pletive tieniacu sieť, voľte vzdialenosť medzi stĺpikmi 2 metre a do nákupného zoznamu si pripíšte ďalšie dve položky, ktorými sú šponovací drôt a napináky. 

Okrem pletiva a stĺpikov budete ďalej potrebovať, napríklad spinky na upevnenie pletiva k stĺpikom či napínací hrebeň. Ďalšie príslušenstvo si ľahko vypočítate pomocou online plotovej kalkulačky. 

Na nákupnom zozname nesmú chýbať ani záhradné brány, hotová zmes jemného betónu a potrebné náradie, ako napríklad meracie pásmo, rýľ, lopata či vodováha. 

Realizácia oplotenia

Pri realizácii oplotenia, ktoré chráni pozemok pred zverou, je najlepšie postupovať podľa pokynov výrobcu zváraného pletiva. Návod na montáž je súčasťou každej dodávky pletiva. 

Najprv je potrebné určiť, kadiaľ oplotenie povedie, pričom je nevyhnutné dodržať zákony týkajúce sa stavby plotov. 

Následne označte miesta, na ktorých sa budú nachádzať stĺpiky a vzpery. Po vykopaní jám v rozmeroch 30 x 30 cm a hĺbkou 60 cm osaďte stĺpiky so vzperami a zalejte ich betónom. Po niekoľkodňovom vytvrdnutí betónu pokračujte v osadení pletiva podľa priloženého montážneho návodu.