5 najlepších stepperov podľa testov a recenzií

Keď ľudia nemôžu chodiť alebo behať pravidelne, kúpia si bežecký pás. Keď sa nevedia dostať do telocvične každý deň, zariadia si domácu posilňovňu. Ale prečo si kúpiť stepper, keď môžete chodiť hore dolu po schodoch vo svojom dome? Je to skutočne jednoduché; chôdza po schodoch je náročná a môže zaťažiť členky a kolená, zatiaľ čo steppery sú navrhnuté s odporovým systémom, ktorý vám umožní vykonávať cvičenia s minimálnym dopadom na svaly a kĺby.

TIP: Odporúčam pozrieť aktuálny test stepperov v cene od 50 €, recenzie chvália hlavne značky inSPORTline, Klarfit či Capital Sports.

Mnoho ľudí ani neuvažuje o stepperi, keď hľadá cvičebné zariadenie a pritom steppery sú skvelý spôsob, ako spaľovať tuk, chudnúť a zároveň tónovať všetky svaly dolnej časti tela. Rovnako, ako v prípade ktoréhokoľvek cvičebného stroja, trh ponúka mnoho možností. My vám dnes predstavíme modely, ktoré sa na základe testov a zákazníckych recenzií umiestnili v TOP 5 rebríčka najlepších stepperov.

1. inSPORTline Big

Extrémne populárny model inSPORTline Twist Big nevyzerá tak, ako by ste očakávali  a ani nestojí toľko, koľko by ste očakávali, od zariadenia, ktoré je v rebríčku na prvom mieste. V podstate ide o dva nadrozmerné gumené pedále na základni, ktorá obsahuje hydrauliku a dodáva sa s dvoma cvičebnými pásmi, ktoré môžete pripevniť na precvičenie ramien a paží, zatiaľ čo robíte stepping.

Ide o zariadenie, ktoré vám umožní aj pohyb do strán, čiže okrem svalov krku a hlavy s ním posilňujete svalstvo celého tela. Úrovne odporu sa nastavujú otočným gombíkom na prednej časti jednotky. Stepper je vybavený malým displejom. Nie je to žiadne “high-tech”, ale zobrazuje kalórie, počet krokov, celkový počet a čas.

Technické detaily

 • nosnosť – 100 kg
 • nastavenie záťaže – áno
 • gumové tiahla – áno
 • nastavenie výšky kroku – áno
 • počítač a displej: áno

Stroj je ľahký a prenosný, robustný a efektívny – a ani sme sa ešte nezmienili o cene. Cenou je o krok nižšie takmer od všetkých ostatných strojov v našom rebríčku.

2. Klarfit Treppo

Nemecká spoločnosť Klarfit patrí do skupiny Chal-Tec a vyrába vynikajúce športové vybavenie s prísnym dôrazom na detail. Stepper Klarfit Treppo zapadá do tejto šablóny svojou kvalitnou oceľovou konštrukciou, starostlivo zváranými spojmi a vysokovýkonnými nezávislými hydraulickými valcami, ktoré vám umožňujú ľahko nastaviť odpor. Celkovo robustná konštrukcia má napriek tomu veľmi malú stopu, vďaka čomu je možné používať tento stepper takmer kdekoľvek.

Treppo vám umožní nastaviť intenzitu tréningu až v12 stupňoch tak, aby zodpovedala vašej váhe alebo úrovni fyzickej zdatnosti a funkcia sledovania srdcovej frekvencie zabudovaná v rukovätiach, vám umožní sledovanie intenzity počas tréningu. Má malý LCD displej,  ktorý znamená efektívny sledovací systém pre sedem funkcií vrátane spálených kalórií a pulzu; nie je k dispozícii monitor srdcovej činnosti.

Technické detaily

 • nosnosť – 100 kg
 • nastavenie záťaže – áno
 • počítač – áno
 • sledovanie srdcovej frekvencie – áno
 • hmotnosť – 20 kg

Na Klarfit Treppo nie sú žiadne úžasné funkcie ani veľkolepé doplnky. Je to iba extrémne odolný, dobre skonštruovaný malý stepper, ktorý je ideálny pre domáce použitie.

3. InSPORTline Cyclina

Tento stepper na prvý pohľad zaujme svojim dizajnom, ktorý osloví predovšetkým dámy. Napriek Barbie ružovej farbe a malej hmotnosti – len 7,5 kilogramov, ide plnohodnotné zariadenie a je to fantastická voľba pre váš domov. Väčšina jeho vlastností je podobná ako u súrodencov vyššie, nedisponuje však možnosťou nastavenia záťaže. Aj vďaka tomu stojí stepper inSPORTline Cyclina menej, ako ostatné modely nášho výberu. Je malá, prenosná a jednoducho sa používa. Tento stroj poskytne skvelý workout bez toho, aby vyžadoval obrovské množstvo priestoru.

Technické detaily

 • nosnosť – 100 kg
 • možnosť nastavenia záťaže – nie
 • počítač – áno
 • hmotnosť – 7,5 kg
 • nastavenie výšky kroku – áno

Cyclina síce neponúka možnosť nastavenia odporu, cvičenie je však efektívne, jednotka je ľahko prenosná, jednoducho sa používa a ani váš rozpočet vážne nenaruší.

4. Capital Sports Minioval

Eliptický stepper CAPITAL SPORTS Minioval je veľmi komfortným cvičebným nástrojom. Môžete ho totiž používať v stoji, ale aj v sede. Vďaka nastaviteľnému uhlu v troch krokoch môžete pedále dokonale prispôsobiť sedeniu alebo tréningu postojačky. Je to skvelé najmä pre seniorov. Odpor pedálov je nastaviteľný. Vďaka tomu je stroj veľmi univerzálny, môžete si ho prispôsobiť vašej fyzickej kondícii, alebo hmotnosti. Je vybavený vstavaným počítačom s otočným digitálnym displejom na zobrazenie údajov o výkone: vzdialenosť, rýchlosť, čas, spotreba kalórií.

Pedále sú dosť krátke, takže tréning nemôžete porovnávať so skutočným eliptickým trenažérom. V podstate je to viac stepper ako ergometer. Presnejšie povedané, takzvaný eliptický stepper. Tento výraz uvádza aj výrobca na svojej webovej stránke. Eliptické pohyby pedálov však dokážu zaistiť relatívne prirodzený pohyb.

Technické detaily

 • nosnosť – nie je uvedená
 • možnosť nastavenia záťaže – áno
 • počítač – áno
 • hmotnosť – 14 kg

Pre tých, ktorí to pri cvičení majú radi komfortne, odporúčame  siahnuť po Minioval Mini Bike od spoločnosti Capital Sports.

5. inSPORTline Strong

Väčšina stepperov vykonáva pohyb iba hore a dole. Toto obmedzuje oblasť zamerania na predné a zadné strany stehien, s minimálnym dopadom na vonkajšie a vnútorné stehná. Bočný (twistový) pohyb prístroja inSPORTline Strong  zaistí, že z vášho tréningu budú mať úžitok celé vaše stehná, zadok aj boky, zatiaľ čo jeho pohyb nahor a nadol si zoberie na mušku a spevní svaly, o ktorých ste ani netušili, že ich máte. Úroveň odporu je nastaviteľná, intenzitu tréningu môžete zvyšovať postupne, ako sa zlepšuje vaša kondícia. Stroj je dodávaný s cvičebnými pásmi, ktoré sa dajú sa použiť na workout  paží, chrbta a ramien. Je to časovo efektívny spôsob cvičenia, ktorý spaľuje viac kalórií. Vstavaný počítač sleduje čas, počet krokov aj spotrebované kalórie. O komfort pri cvičení sa postarajú posuvné pedále.

Technické detaily

 • nosnosť – 100 kg
 • počítač – áno
 • možnosť nastavenia záťaže – áno
 • hmotnosť – 10,7 kg

Stepper inSPORTline Strong je efektívne zariadenie, ktoré  poskytuje užívateľovi účinné kardio a tónovanie celého tela súčasne.

Pre ktorý sa rozhodnúť?

Vyššie uvedené charakteristiky by vám mali poskytnúť obraz o tom, čo to znamená “dobrý stepper”.  Avšak predtým, ako sa rozhodnete musíte zvážiť niekoľko faktorov:

 • rozmery – steppery prichádzajú v rôznych veľkostiach. Musíte zistiť, či máte priestor na jeho umiestnenie. Našťastie steppery vo všeobecnosti nie sú veľké. Odmerajte priestor, ktorý máte k dispozícii a porovnajte ho s rozmermi stroja, ktorý chcete kúpiť.
 • nosnosť – rôzne stroje zvládnu rôzne hmotnosti. Preto sa musíte ubezpečiť, že sa “hodíte” do hmotnostného limitu zakúpeného stroja. Prekročenie prahu hmotnosti predstavuje väčšie riziko jeho poškodenia.
 • výška – výška stroja je rozhodujúcim faktorom. Mnoho z nich má nastaviteľnú výšku. Niektoré nie. Musíte sa uistiť, že sa výška stroja zhoduje s vašou. Ak to tak nie je, stroj možno nebudete vedieť úplne komfortne používať.
 • odpor   je jadrom cvičenia. Cvičiť môžete iba v rámci úrovne svojej kondície. Steppery ponúkajú rôzne úrovne odporu a u väčšiny je úroveň nastaviteľná. U niektorých nie. Zvoľte zariadenie, ktoré ponúka takú úroveň odporu, ktorú zvládnete.

Stepper, ktorý je najlepší pre vás, nemusí byť najlepší pre inú osobu. Ten najlepší stepper by vám mal slúžiť komfortne, efektívne a dlho.

11 najlepších izbových rastlín do domácnosti

shutterstock

Izbové rastliny dodávajú vašej domácnosti esenciu útulného domova. Okrem svojho unikátneho vzhľadu majú množstvo zdravotných benefitov.

Exotická palma

Nádherná elegantná rastlina miluje svetlé miestnosti, kde vynikne svojimi zelenými tenkými listami, ktoré spolu tvoria nádherný celok. Ak ste sa rozhodli siahnuť po palme, výber máte skutočne rozmanitý. Jedna z najbežnejších paliem v slovenských domácnostiach je Ďatlovník, ktorý dosahuje 2 metre na výšku, aj šírku. Stane sa tak nádhernou dominantou vašej domácnosti.

pexels.com

Umiestnite palmu na slnkom preliate miesto, kde bude mať priestor na svoj rast. Pravidelné zalievanie a rosenie listov je pre rastlinu kľúčové, čo v prípade nesprávnej starostlivosti dá ihneď najavo svojim vzhľadom. Pri dobrej starostlivosti bude vaším spoločníkom na dlhé roky.

Pre viac inšpirácií sledujte náš INSTAGRAM.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by domadoma (@domadoma.sk) on

Odolná Dracena

Pri exotických tropických rastlinách ešte ostaneme. Dracena je jedna z najodolnejších mohutných izbových rastlín, ktoré milujú veľké priestory. Dorastá do výšky až 3-5 metrov a oplýva bohatým porastom. Dracena vás ohúri svojimi veľkými lesklými, kožovitými listami s pravidelnými výrezmi po obvode.

pexels.com

Najlepšie sa jej darí v svetlých miestnostiach, no neznesie priame slnko. Ako pri každej tropickej rastline, podstatná je zálievka a vlhkosť. Okrem pravidelnej zálievky nezabudnite na rosenie listov, čo zvlhčí okolitý vzduch.

Kvetinová Begónia

Okrem veľkých, dominantných rastlín, siahnite aj po krásnych rozkvitnutých begóniách. Či už siahnete po ružových žltých alebo fialových, všetky vám budú robiť radosť. Begónie sú nenáročné. Okrem balkónových a záhradných odrôd, je stále bežnejšie pestovanie tejto krásnej rastliny v izbových podmienkach.

pexels.com

Begónia má rada nepriame slnko a vlhkú pôdu. Hoci begónia pochádza z tropických oblastí, nadmerná vlhkosť jej prekáža. Priveľa vody a rosenie rastliny rozhodne nie je najlepšia kombinácia. Pre krásne kvety nezabudnite rastlinu pravidelne hnojiť.

Podmanivá Orchidea

Jedna z najkrajších izbových rastlín je orchidea. Zaujímavé kvety, veľké kožovité listy a hnedo-sivé vzdušné korene učarovali nejednej rodine. Pri pestovaní si stačí dať pozor najmä na pravidelnú zálievku, ktorá dopraje rastline dostatok vlahy.

pexels.com

Na výber máte veľkú farebnú škálu aj rôzne veľkosti rastliny, čo vám umožní vyzdobiť váš domov, podľa vašich možností.

Nenáročné Fikusy

Fikus patrí k izbovým rastlinám, ktoré majú tie najmenšie nároky. Dobre sa im darí na slnku aj v polotieni. Postačuje im letná zálievka dvakrát do týždňa a v zime len raz. Na výber máte z viac ako 2 000 druhov, čo vám umožňuje zladiť rastlinu s dizajnom vašej miestnosti.

pexels.com

Fikus patrí k najpestovanejším izbovým rastlinám vôbec. Vo vašej domácnosti preto nemôže chýbať.

Pre viac inšpirácií sledujte náš INSTAGRAM.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by domadoma (@domadoma.sk) on

Elegantný Lopatkovec

Ak hľadáte rastlinu, ktorá vám oživí priestor a prinesie prvky elegancie, práve ste ju našli. Lopatkovec sa vyznačuje väčšími listami, v tvare lopatky a dlhými vzpriamenými bielymi kvetmi, ktoré tvoria prirodzenú, prírodnú kyticu.

pexels.com

Lopatkovec patrí medzi tropické rastliny, ktoré milujú vlhko a vyhovuje im polotieň. Ak dodržíte správnu zálievku, rosenie listov a pravidelné hnojenie, vydrží vám kvitnúť veľmi dlho.

Pre viac inšpirácií sledujte náš INSTAGRAM.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by domadoma (@domadoma.sk) on

Farebná Kalanchoe

Ak si váš interiér žiada pestrofarebnú nádielku farby, určite siahnite po kalanchoe. Môžete si vybrať z mnohých farebných kombinácií a radiť z rozkvitnutých kvietkov vám bude robiť po dobu 5 týždňov.

pexels.com

Starostlivosť je veľmi jednoduchá. Rastlina nemá žiadne maniere, dariť sa jej bude na slnku i v tieni. Dokonca si nevyžaduje ani častú zálievku.

Roztomilé Azalky

Azalka je pôvodom z Číny, kde sa tvorí súčasť nádherných záhradných kríkov. V našich podmienkach sme si ju vyšľachtili ako izbovú a záhradnú rastlinu, ktorá vyzerá úžasne. Záplava lievikovitých kvetov pôsobí veľmi ukľudňujúco.

pexels.com

Starostlivosť o rastlinu vám zabezpečí zdravú a dlhokvitnúcu rastlinu. Umiestnite ju na svetlé miesto, kde jej doprajete pravidelný pitný režim. Stačí sa len orientovať podľa pôdy, ak je suchá, azalky potrebujú vodu.

Užitočná chryzantéma

Okrem svojej kvetinovej nádielky, vám chryzantéma navyše čistí vzduch najefektívnejšie zo všetkých izbových rastlín. Rastlinke sa dobre darí na slnečnom mieste, vyžaduje si výdatnú zálievku a znesie aj nižšie teploty 5-10° Celzia, preto ju po odkvitnutí, môžete posadiť aj do záhradky.

pexels.com

Liečivé aloe vera

Niektoré druhy aloe vera majú vynikajúce liečivé účinky, ktoré si môžete dopestovať aj u vás doma. Aloe navyše vyzerá krásne. Tento sukulent vás nadchne svojou nenáročnosťou. V letných mesiacoch si vyžaduje len minimum zálievky a v zimných mesiacoch ju nepotrebuje vôbec.

pexels.com

Postavte si črepník s aloe na priame slnko a uvidíte, ako sa bude rastlinke dobre dariť. Akékoľvek kožné zmeny, či porezanie sú pre aloe hračkou. Stačí odrezať malý kúsok listu a na postihnuté miesto priložiť aloe. Pocítite zaručenú úľavu.

Ťahavý brečtan

Brečtan je veľmi prispôsobivý, čím vám zabezpečí ľahšie rozhodovanie, kam rastlinu umiestniť. Ak zabezpečíte brečtanu pravidelné rosenie listov, bude sa mu dariť vynikajúco. Zelenolistá odroda má radšej tieň, pričom farebnejšie odrody preferujú slnečné miesto.

pexels.com

Brečtan rastie pomerne rýchlo, čo si vyžaduje občasné zastrihávanie listov do jednotného tvaru. Zabezpečíte si tak veľkosť rastliny, ktorá vyhovuje práve vášmu priestoru a navyše skrotíte popínavosť rastliny.

Popínavé rastlinky vyzerajú skvele na vysokých poličkách. Pre viac inšpirácií sledujte náš INSTAGRAM.

View this post on Instagram

 

A post shared by domadoma (@domadoma.sk) on