5 najlepších stepperov podľa testov a recenzií

Keď ľudia nemôžu chodiť alebo behať pravidelne, kúpia si bežecký pás. Keď sa nevedia dostať do telocvične každý deň, zariadia si domácu posilňovňu. Ale prečo si kúpiť stepper, keď môžete chodiť hore dolu po schodoch vo svojom dome? Je to skutočne jednoduché; chôdza po schodoch je náročná a môže zaťažiť členky a kolená, zatiaľ čo steppery sú navrhnuté s odporovým systémom, ktorý vám umožní vykonávať cvičenia s minimálnym dopadom na svaly a kĺby.

TIP: Odporúčam pozrieť aktuálny test stepperov v cene od 50 €, recenzie chvália hlavne značky inSPORTline, Klarfit či Capital Sports.

Mnoho ľudí ani neuvažuje o stepperi, keď hľadá cvičebné zariadenie a pritom steppery sú skvelý spôsob, ako spaľovať tuk, chudnúť a zároveň tónovať všetky svaly dolnej časti tela. Rovnako, ako v prípade ktoréhokoľvek cvičebného stroja, trh ponúka mnoho možností. My vám dnes predstavíme modely, ktoré sa na základe testov a zákazníckych recenzií umiestnili v TOP 5 rebríčka najlepších stepperov.

1. inSPORTline Big

Extrémne populárny model inSPORTline Twist Big nevyzerá tak, ako by ste očakávali  a ani nestojí toľko, koľko by ste očakávali, od zariadenia, ktoré je v rebríčku na prvom mieste. V podstate ide o dva nadrozmerné gumené pedále na základni, ktorá obsahuje hydrauliku a dodáva sa s dvoma cvičebnými pásmi, ktoré môžete pripevniť na precvičenie ramien a paží, zatiaľ čo robíte stepping.

Ide o zariadenie, ktoré vám umožní aj pohyb do strán, čiže okrem svalov krku a hlavy s ním posilňujete svalstvo celého tela. Úrovne odporu sa nastavujú otočným gombíkom na prednej časti jednotky. Stepper je vybavený malým displejom. Nie je to žiadne “high-tech”, ale zobrazuje kalórie, počet krokov, celkový počet a čas.

Technické detaily

 • nosnosť – 100 kg
 • nastavenie záťaže – áno
 • gumové tiahla – áno
 • nastavenie výšky kroku – áno
 • počítač a displej: áno

Stroj je ľahký a prenosný, robustný a efektívny – a ani sme sa ešte nezmienili o cene. Cenou je o krok nižšie takmer od všetkých ostatných strojov v našom rebríčku.

2. Klarfit Treppo

Nemecká spoločnosť Klarfit patrí do skupiny Chal-Tec a vyrába vynikajúce športové vybavenie s prísnym dôrazom na detail. Stepper Klarfit Treppo zapadá do tejto šablóny svojou kvalitnou oceľovou konštrukciou, starostlivo zváranými spojmi a vysokovýkonnými nezávislými hydraulickými valcami, ktoré vám umožňujú ľahko nastaviť odpor. Celkovo robustná konštrukcia má napriek tomu veľmi malú stopu, vďaka čomu je možné používať tento stepper takmer kdekoľvek.

Treppo vám umožní nastaviť intenzitu tréningu až v12 stupňoch tak, aby zodpovedala vašej váhe alebo úrovni fyzickej zdatnosti a funkcia sledovania srdcovej frekvencie zabudovaná v rukovätiach, vám umožní sledovanie intenzity počas tréningu. Má malý LCD displej,  ktorý znamená efektívny sledovací systém pre sedem funkcií vrátane spálených kalórií a pulzu; nie je k dispozícii monitor srdcovej činnosti.

Technické detaily

 • nosnosť – 100 kg
 • nastavenie záťaže – áno
 • počítač – áno
 • sledovanie srdcovej frekvencie – áno
 • hmotnosť – 20 kg

Na Klarfit Treppo nie sú žiadne úžasné funkcie ani veľkolepé doplnky. Je to iba extrémne odolný, dobre skonštruovaný malý stepper, ktorý je ideálny pre domáce použitie.

3. InSPORTline Cyclina

Tento stepper na prvý pohľad zaujme svojim dizajnom, ktorý osloví predovšetkým dámy. Napriek Barbie ružovej farbe a malej hmotnosti – len 7,5 kilogramov, ide plnohodnotné zariadenie a je to fantastická voľba pre váš domov. Väčšina jeho vlastností je podobná ako u súrodencov vyššie, nedisponuje však možnosťou nastavenia záťaže. Aj vďaka tomu stojí stepper inSPORTline Cyclina menej, ako ostatné modely nášho výberu. Je malá, prenosná a jednoducho sa používa. Tento stroj poskytne skvelý workout bez toho, aby vyžadoval obrovské množstvo priestoru.

Technické detaily

 • nosnosť – 100 kg
 • možnosť nastavenia záťaže – nie
 • počítač – áno
 • hmotnosť – 7,5 kg
 • nastavenie výšky kroku – áno

Cyclina síce neponúka možnosť nastavenia odporu, cvičenie je však efektívne, jednotka je ľahko prenosná, jednoducho sa používa a ani váš rozpočet vážne nenaruší.

4. Capital Sports Minioval

Eliptický stepper CAPITAL SPORTS Minioval je veľmi komfortným cvičebným nástrojom. Môžete ho totiž používať v stoji, ale aj v sede. Vďaka nastaviteľnému uhlu v troch krokoch môžete pedále dokonale prispôsobiť sedeniu alebo tréningu postojačky. Je to skvelé najmä pre seniorov. Odpor pedálov je nastaviteľný. Vďaka tomu je stroj veľmi univerzálny, môžete si ho prispôsobiť vašej fyzickej kondícii, alebo hmotnosti. Je vybavený vstavaným počítačom s otočným digitálnym displejom na zobrazenie údajov o výkone: vzdialenosť, rýchlosť, čas, spotreba kalórií.

Pedále sú dosť krátke, takže tréning nemôžete porovnávať so skutočným eliptickým trenažérom. V podstate je to viac stepper ako ergometer. Presnejšie povedané, takzvaný eliptický stepper. Tento výraz uvádza aj výrobca na svojej webovej stránke. Eliptické pohyby pedálov však dokážu zaistiť relatívne prirodzený pohyb.

Technické detaily

 • nosnosť – nie je uvedená
 • možnosť nastavenia záťaže – áno
 • počítač – áno
 • hmotnosť – 14 kg

Pre tých, ktorí to pri cvičení majú radi komfortne, odporúčame  siahnuť po Minioval Mini Bike od spoločnosti Capital Sports.

5. inSPORTline Strong

Väčšina stepperov vykonáva pohyb iba hore a dole. Toto obmedzuje oblasť zamerania na predné a zadné strany stehien, s minimálnym dopadom na vonkajšie a vnútorné stehná. Bočný (twistový) pohyb prístroja inSPORTline Strong  zaistí, že z vášho tréningu budú mať úžitok celé vaše stehná, zadok aj boky, zatiaľ čo jeho pohyb nahor a nadol si zoberie na mušku a spevní svaly, o ktorých ste ani netušili, že ich máte. Úroveň odporu je nastaviteľná, intenzitu tréningu môžete zvyšovať postupne, ako sa zlepšuje vaša kondícia. Stroj je dodávaný s cvičebnými pásmi, ktoré sa dajú sa použiť na workout  paží, chrbta a ramien. Je to časovo efektívny spôsob cvičenia, ktorý spaľuje viac kalórií. Vstavaný počítač sleduje čas, počet krokov aj spotrebované kalórie. O komfort pri cvičení sa postarajú posuvné pedále.

Technické detaily

 • nosnosť – 100 kg
 • počítač – áno
 • možnosť nastavenia záťaže – áno
 • hmotnosť – 10,7 kg

Stepper inSPORTline Strong je efektívne zariadenie, ktoré  poskytuje užívateľovi účinné kardio a tónovanie celého tela súčasne.

Pre ktorý sa rozhodnúť?

Vyššie uvedené charakteristiky by vám mali poskytnúť obraz o tom, čo to znamená “dobrý stepper”.  Avšak predtým, ako sa rozhodnete musíte zvážiť niekoľko faktorov:

 • rozmery – steppery prichádzajú v rôznych veľkostiach. Musíte zistiť, či máte priestor na jeho umiestnenie. Našťastie steppery vo všeobecnosti nie sú veľké. Odmerajte priestor, ktorý máte k dispozícii a porovnajte ho s rozmermi stroja, ktorý chcete kúpiť.
 • nosnosť – rôzne stroje zvládnu rôzne hmotnosti. Preto sa musíte ubezpečiť, že sa “hodíte” do hmotnostného limitu zakúpeného stroja. Prekročenie prahu hmotnosti predstavuje väčšie riziko jeho poškodenia.
 • výška – výška stroja je rozhodujúcim faktorom. Mnoho z nich má nastaviteľnú výšku. Niektoré nie. Musíte sa uistiť, že sa výška stroja zhoduje s vašou. Ak to tak nie je, stroj možno nebudete vedieť úplne komfortne používať.
 • odpor   je jadrom cvičenia. Cvičiť môžete iba v rámci úrovne svojej kondície. Steppery ponúkajú rôzne úrovne odporu a u väčšiny je úroveň nastaviteľná. U niektorých nie. Zvoľte zariadenie, ktoré ponúka takú úroveň odporu, ktorú zvládnete.

Stepper, ktorý je najlepší pre vás, nemusí byť najlepší pre inú osobu. Ten najlepší stepper by vám mal slúžiť komfortne, efektívne a dlho.

Skrášlite si interiér vlastnými obrazmi. 5 tipov, ako začať s technikou maľovania podľa čísel.

yanishevska / Shutterstock.com

Smer maľovania

Pri maľovaní podľa čísel odporúčame postupovať z ľavého horného rohu smerom dole, za predpokladu, že ste pravák. Ak ste ľavák, začnite naopak z pravej strany obrazu. Vyhnete sa tak nechcenému rozmazaniu svojho diela. 

Poctivé čistenie štetcov

Čistenie štetcov nepodceňujte. Mnoho sád na maľovanie podľa čísel obsahuje akrylové farby, ktoré rýchlo schnú. Štetce je preto potrebné po použití okamžite umyť. Majte po ruke pohár s vodou a handričku (pozor, nepoužívajte papierové utierky, mohli by sa zachytiť do štetín). 

Poradie farieb

Začnite s maľovaním od najtmavších farieb k svetlým. Získate tak lepšiu a celistvejšiu predstavu o vašom obraze na stenu – motív vystúpi do popredia. 

Tip: Ak svetlou farbou prejdete za líniu tmavých políčok, nezúfajte. Tmavou farbou tento “nepodarok” zase jednoducho pretriete. 

Nepreceňujte svoje sily

Pamätajte, že maľovanie podľa čísel nie je jednorazová aktivita. Nepokúšajte sa celý obraz dokončiť okamžite, dajte tomu čas a užívajte si kreatívnu chvíľku. Venujte tejto činnosti cca 30 – 40 minút, počas ktorých sa maximálne uvoľníte a prídete na iné myšlienky. 

Kvalita súpravy na maľovanie podľa čísel

Obraz vytvorený pomocou kvalitnej súpravy na maľovanie podľa čísel sa vyrovná akémukoľvek hotovému umeleckému dielu z obchodu. Vaša snaha kúpiť si čo najlacnejší produkt sa vám môže vypomstiť napríklad v podobe nekvalitných farieb.  

Tip: Investujte do maľovania podľa čísel s vnútorným rámom, aby ste mohli neskôr umiestniť svoj obraz na stenu.