5 prekážok, ktoré sťažujú ľuďom splácanie dlhov a nevedia, ako sa ich zbaviť

shutterstock

Zadlženosť obyvateľstva stúpa a úspory klesajú. Ľudia prestávajú šetriť, pretože nemajú z čoho. Ak ste sa o to pokúsili alebo ste premýšľali o tom, ako sa z podobne neľahkej situácie dostať, pravdepodobne ste si už uvedomili, aké je to ťažké. A pritom možno stačí odstrániť niekoľko prekážok. A ktoré z nich to konkrétne sú, si teraz povieme.

Staré zvyky

Mnohí nakupujú v rovnakých obchodoch, jedia v rovnakých reštauráciách a jazdia rovnakým autom, pretože je to všetko pohodlné. Tieto staré návyky si však môžu vyžadovať veľa peňazí. Doba ide dopredu a mnohé technológie a postupy spolu s nimi. Sú ekologickejšie, úsporné a efektívnejšie, na čo pri využívaní starých metód môžete zabudnúť a doplatiť zbytočne vysokými nákladmi.

Žiadny praktický rozpočet

Ak nemáte rozpočet, bude získať kontrolu nad vašimi financiami ťažké. Znamená to, vypracovať skutočný rozpočet, ktorý bude brať do úvahy finančné potreby, napríklad bývanie, stravu, výdavky na autá, poistenie a vzdelávanie, ale zároveň vám ponecháva priestor na splácanie dlhov.

Pokus o splatenie niekoľkých dlhov súčasne

Rýchla pôžička môže byť dobrým prilepšením k výplate, no ak máte aj hypotéku a ďalší spotrebný úver, môže byť vaša snaha, splatiť všetky úvery súčasne náročná. Pokúste sa splácať svoje dlhy postupne, uprednostnite jeden z nich a potom prejdite na ďalší.

Neznamená to, obchádzať dohodnuté splátky, no ak máte niečo ušetrené, skúste ich uhradiť veriteľovi viac.

Nevyužitá pomoc

Priznať si, že potrebujeme pomoc pri splatení dlhu je pre ľudí často veľmi náročné. Je to potupujúca situácia, ktorej sa snažíme vyhnúť tým, že všetko riešime sami a bez pomoci. Ak nemáte možnosť osloviť rodinu alebo priateľov, sú na trhu aj nezávislí finanční poradcovia.

Okrem iného, vám môžu poradiť aj s tým, ako sa dostať z dlhov vyhlásením osobného bankrotu a začať od znova. Aj keď je pred vami možno náročná cesta, dá sa to zvládnuť.

„Aj cestu dlhú 1000 míľ musíme začať prvým krokom.“
(Japonské príslovie)

Zlozvyky

Ak ste zadlžení a každý mesiac neustále zlyhávate, môže byť skvelým riešením prehodnotenie vašich zlozvykov. Ak je vaším drahým zlozvykom cigareta alebo alkohol, odporúčame vám s tým okamžite prestať. Alkohol a tabak vám neprinášajú nič dobré, iba vám bránia splatiť svoje dlhy včas, bez zbytočných prekážok a obmedzení.

Tipy, ktoré vám pomôžu zbaviť sa dlhov

„Prvým krokom na ceste k šťastiu je učenie sa.“
(Dalajláma)

A pokiaľ vás už skutočne nebaví, čeliť stresovým situáciám pre nesplatené úvery, mali by ste sa naučiť žiť inak a lepšie. Naše tipy, ako sa zbaviť dlhov, vám s tým pomôžu.

  • zmeňte svoje zvyky, pretože sa dlhu nikdy nezbavíte. Začnite so svojimi rannými rituálmi – vzdajte sa kávy alebo raňajok mimo domu. Večer sledujte filmy v televízii pri domácom jedle. Významné zmeny v návykoch denných výdavkov pocítite už za pár dní;
  • zabudnite na kreditné karty a plaťte iba v hotovosti. Možno to nebude tak pohodlné, ale máte prehľad;
  • nech je vaše najväčšie pokušenie akékoľvek, ak chcete splatiť svoje záväzky, musíte sa mu vyhnúť;
  • nájdite si ďalšiu vedľajšiu prácu a využite svoj voľný čas na zarábanie peňazí. Môže to byť nejaký koníček, ktorý môžete použiť ako zdroj príjmu, vďaka ktorému vám ostane viac;
  • nakupujte iba so zoznamom. Obchody sú pre váš rozpočet v tomto prípade považované za nebezpečné Urobte si zoznam toho, čo skutočne potrebujete a kupujte iba položky z tohto zoznamu.

Bez ohľadu na to, aký plán si vyberiete, ktorákoľvek z vyššie uvedených stratégií vám zbaviť sa dlhov určite pomôže. A čím rýchlejšie sa ich zbavíte, tým rýchlejšie začnete žiť plnohodnotný život, po ktorom vaše srdce prahne.

Zdroj:

[1] https://www.etrend.sk/financie/slovaci-sa-v-poslednych-rokoch-rekordne-zadlzili.html

5 tipov, ako sa raz a navždy zbaviť holubov (a čo na holuby nefunguje)

shutterstock

Sú v každom meste a sú ich celé kŕdle. Hlavnou vlastnosťou holubov mestských je drzosť. Bez pardónu premenia váš balkón na svoju toaletu. A to je len jedna z vecí, ktoré sa s týmito mestskými vtákmi spájajú. V článku vám poradíme, ako sa zbaviť holubov na balkóne i na parapete.

Holuby sa udomácnili medzi ľuďmi a ani nevieme ako, stali sa súčasťou takmer každej prechádzky v meste. Spolunažívanie s ľuďmi, ich naučilo nebyť plachými. Je veľmi ťažké odplašiť ich nejakým strašiakom. Len si vezmite typický príklad prechádzky v centre mesta. Trojročný chlapec vyplaší holubov. Holuby vzlietnu a vrátia sa na svoje miesto. Ako ranná rozcvička. Zabudnite teda na to, že ich odplašíte niečim statickým.

Vyzerá to tragicky, však? Nezúfajte. Máme tu pre vás pár nápadov, ktoré fungujú.

5 účinných tipov ako sa zbaviť holubov

 1. Sieť 

Sieť je účinný spôsob ako sa zbaviť holubov na parapete či na balkóne. Nedovoľte, aby holuby mali vôbec prístup k vášmu balkónu. Upevnite sieť a zamedzte holubom zosadnúť na roh balkóna či parapetnú dosku pod oknom. Balkón so sieťkou nie je možno ideálny estetický doplnok, ale svoj účel rozhodne splní. Na trhu nájdete napríklad cenovo dostupné pletivo, ktoré vydrží roky. Ak sa nechcete cítiť ako vo väzení, môžete na trhu nájsť aj sieťky, ktoré sa dajú zhrnúť ako rolety. Pri voľbe tejto možnosti treba brať do úvahy fakt, že vyberať zaseknutého holuba v očku kovovej siete nie je veľmi príjemný zážitok.

2. Spravte z vašej terasy či balkón nezaujímavé miesto pre holuby

Toto je tak trochu krajné riešenie, kedy bude trpieť vaša susedská reputácia. Pekné rozkvitnuté kvety, kyprá pôda v kvetináčoch alebo zabudnutá miska s pukancami môžu holubov prilákať. Vyskúšajte sa zbaviť „lákavých“ vecí na terase a odpozorujte, čo na to holuby.

3. Bodce

Na roh strechy, zábradlie terasy či balkóna je možné osadiť ostne, bodce, či pichliače. Prakticky ide o asi 10 cm dlhé kovové ostne, ktoré sú osadené asi na pol metrovej plechovej základni. Nastrčením ostrých bodcov nedovolíte holubovi zosadnúť a určite sa ich zbavíte. Nie je to vôbec finančne náročné, no pri voľbe tohto riešenia musíte brať do úvahy fakt, že váš dom nebude vyzerať veľmi útulne.

 

pexels.com
Zbavte sa nepríjemných okrídlených návštevníkov pomocou jednoduchých tipov.

4. Deratizácia holubov

Najkrutejšie a konečné riešenie ako sa zbaviť holubov. Túto špinavú prácu vie vykonať deratizačná služba v rámci svojich právnych možností a smerníc.

5. Tmel

Možné pristávacie plochy vášho obydlia pokryte vrstvou tmelu. Vtáky nerady stoja alebo spia vo vlhkej hmote. Výrobcovia garantujú dva roky účinnosti tejto látky v závislosti od vplyvu počasia a prašnosti prostredia, do ktorého bola aplikovaná. Ak zhrnieme túto možnosť, tak vtáky ešte chvíľu u vás pobudnú, no napokon im nikdy neusýchajúci tmel začne byť nepríjemný.

pexels.com
Holuby sa udomácnili medzi ľuďmi

Čo na holubov nefunguje

V každej vojne sa skúšajú rôzne metódy a až čas skutočne odhalí, ktoré z nich boli naozaj úspešné na ceste za vytúženým víťazstvom. Ak vyskúšate tieto dva tipy, tak sa holubov pravdepodobne nezbavíte.

1. Strašiaky

Neúčinná, ale stále možnosť. Zo začiatku funguje. Vtáci budú s nedôverou a z bezpečnej vzdialenosti sledovať ako vypchatý jastrab sídli na vašom balkóne. Lenže holuby si napokon zvyknú a na vašu lesť prídu. Z dlhodobejšieho hľadiska ste prehrali.

2. Lesklé visiace predmety

Podmienkou pre účinnosť tejto metódy je kontakt predmetu so slnečnými lúčmi. Svetlo sa odráža od napríklad starého poškriabaného CD. Postupom času však holuby opäť prídu na to, že tento predmet kolísajúci sa vo vetre nie je nijak nebezpečný, a tak je to z dlhodobého hľadiska zbytočné riešenie.