5 prekážok, ktoré sťažujú ľuďom splácanie dlhov a nevedia, ako sa ich zbaviť

shutterstock

Zadlženosť obyvateľstva stúpa a úspory klesajú. Ľudia prestávajú šetriť, pretože nemajú z čoho. Ak ste sa o to pokúsili alebo ste premýšľali o tom, ako sa z podobne neľahkej situácie dostať, pravdepodobne ste si už uvedomili, aké je to ťažké. A pritom možno stačí odstrániť niekoľko prekážok. A ktoré z nich to konkrétne sú, si teraz povieme.

Staré zvyky

Mnohí nakupujú v rovnakých obchodoch, jedia v rovnakých reštauráciách a jazdia rovnakým autom, pretože je to všetko pohodlné. Tieto staré návyky si však môžu vyžadovať veľa peňazí. Doba ide dopredu a mnohé technológie a postupy spolu s nimi. Sú ekologickejšie, úsporné a efektívnejšie, na čo pri využívaní starých metód môžete zabudnúť a doplatiť zbytočne vysokými nákladmi.

Žiadny praktický rozpočet

Ak nemáte rozpočet, bude získať kontrolu nad vašimi financiami ťažké. Znamená to, vypracovať skutočný rozpočet, ktorý bude brať do úvahy finančné potreby, napríklad bývanie, stravu, výdavky na autá, poistenie a vzdelávanie, ale zároveň vám ponecháva priestor na splácanie dlhov.

Pokus o splatenie niekoľkých dlhov súčasne

Rýchla pôžička môže byť dobrým prilepšením k výplate, no ak máte aj hypotéku a ďalší spotrebný úver, môže byť vaša snaha, splatiť všetky úvery súčasne náročná. Pokúste sa splácať svoje dlhy postupne, uprednostnite jeden z nich a potom prejdite na ďalší.

Neznamená to, obchádzať dohodnuté splátky, no ak máte niečo ušetrené, skúste ich uhradiť veriteľovi viac.

Nevyužitá pomoc

Priznať si, že potrebujeme pomoc pri splatení dlhu je pre ľudí často veľmi náročné. Je to potupujúca situácia, ktorej sa snažíme vyhnúť tým, že všetko riešime sami a bez pomoci. Ak nemáte možnosť osloviť rodinu alebo priateľov, sú na trhu aj nezávislí finanční poradcovia.

Okrem iného, vám môžu poradiť aj s tým, ako sa dostať z dlhov vyhlásením osobného bankrotu a začať od znova. Aj keď je pred vami možno náročná cesta, dá sa to zvládnuť.

„Aj cestu dlhú 1000 míľ musíme začať prvým krokom.“
(Japonské príslovie)

Zlozvyky

Ak ste zadlžení a každý mesiac neustále zlyhávate, môže byť skvelým riešením prehodnotenie vašich zlozvykov. Ak je vaším drahým zlozvykom cigareta alebo alkohol, odporúčame vám s tým okamžite prestať. Alkohol a tabak vám neprinášajú nič dobré, iba vám bránia splatiť svoje dlhy včas, bez zbytočných prekážok a obmedzení.

Tipy, ktoré vám pomôžu zbaviť sa dlhov

„Prvým krokom na ceste k šťastiu je učenie sa.“
(Dalajláma)

A pokiaľ vás už skutočne nebaví, čeliť stresovým situáciám pre nesplatené úvery, mali by ste sa naučiť žiť inak a lepšie. Naše tipy, ako sa zbaviť dlhov, vám s tým pomôžu.

  • zmeňte svoje zvyky, pretože sa dlhu nikdy nezbavíte. Začnite so svojimi rannými rituálmi – vzdajte sa kávy alebo raňajok mimo domu. Večer sledujte filmy v televízii pri domácom jedle. Významné zmeny v návykoch denných výdavkov pocítite už za pár dní;
  • zabudnite na kreditné karty a plaťte iba v hotovosti. Možno to nebude tak pohodlné, ale máte prehľad;
  • nech je vaše najväčšie pokušenie akékoľvek, ak chcete splatiť svoje záväzky, musíte sa mu vyhnúť;
  • nájdite si ďalšiu vedľajšiu prácu a využite svoj voľný čas na zarábanie peňazí. Môže to byť nejaký koníček, ktorý môžete použiť ako zdroj príjmu, vďaka ktorému vám ostane viac;
  • nakupujte iba so zoznamom. Obchody sú pre váš rozpočet v tomto prípade považované za nebezpečné Urobte si zoznam toho, čo skutočne potrebujete a kupujte iba položky z tohto zoznamu.

Bez ohľadu na to, aký plán si vyberiete, ktorákoľvek z vyššie uvedených stratégií vám zbaviť sa dlhov určite pomôže. A čím rýchlejšie sa ich zbavíte, tým rýchlejšie začnete žiť plnohodnotný život, po ktorom vaše srdce prahne.

Zdroj:

[1] https://www.etrend.sk/financie/slovaci-sa-v-poslednych-rokoch-rekordne-zadlzili.html

Detské izby: 11 inšpirácií, ktoré budú vaše deti milovať

Pri zariaďovaní detskej izby máte najväčšie možnosti, ako sa doslova kreatívne vyhrať. Kde inde znamená menej je viac, pri detskej izbe to platí presne naopak.

Viac je viac a to doslova.

Detské izby by mali podporovať vnímanie detí a ich fantáziu. Zapojte preto množstvo farieb, použite nábytok a doplnky, ktoré môžu slúžiť ako hračky alebo môžu deti učiť nové veci.

Pozrite si tieto inšpirácie pre detské izby, ktoré vo vás prebudia časy, keď ste boli sami deťmi.

detske-izby-inspiracie-2

Ak chcete deti učiť poriadku a pravidlám, môžete to spraviť takýmto hravým spôsobom. Na každú zásuvku napíšte, čo kde kam patrí a najlepšie iným písmom.

detske-izby-inspiracie-3

Detské izby môžete skrášliť úplne jednoduchými doplnkami ako sú napr. tieto vlajky.

detske-izby-inspiracie-4

Deti milujú bunkre a rôzne skrýše, kde sa dospelí nikdy nedostanú. Vytvorte im vlastný priestor, kde môžu skrývať svoje vlastné poklady.

detske-izby-inspiracie-5

Kto ako malý nechcel záves okolo postele?

detske-izby-inspiracie-6

Poličky v detskej izbe nemusia byť vôbec nudné. Stačí im pridať strechu a hneď z nich máte veľký dom.

detske-izby-inspiracie-7

Detské izby by nemali byť nudné. Farbu im môžete pridať napr. takýmto štvorcovým kobercom.

detske-izby-inspiracie-8

Tabuľa na kreslenie rozvíja detskú fantáziu a nič vás nestojí.

detske-izby-inspiracie-9

Kto povedal, že steny musia byť len jednej farby? Nechajte ich vyniknúť peknou tapetou alebo zaujímavou kresbou.

detske-izby-inspiracie-10

detske-izby-inspiracie-11

Detské izby by nemali mať množstvo ostrých a výrazných farieb, ktoré pôsobia agresívne. Pastelové farby sú omnoho príjemnejšie.

detske-izby-inspiracie-12

Ak máte radi provensálsky štýl, môžete si v tomto štýle zariadiť v bielej farbe v kombinácii s prírodnými materiálmi.

Obrázky: Pinterest.com