5 prekážok, ktoré sťažujú ľuďom splácanie dlhov a nevedia, ako sa ich zbaviť

shutterstock

Zadlženosť obyvateľstva stúpa a úspory klesajú. Ľudia prestávajú šetriť, pretože nemajú z čoho. Ak ste sa o to pokúsili alebo ste premýšľali o tom, ako sa z podobne neľahkej situácie dostať, pravdepodobne ste si už uvedomili, aké je to ťažké. A pritom možno stačí odstrániť niekoľko prekážok. A ktoré z nich to konkrétne sú, si teraz povieme.

Staré zvyky

Mnohí nakupujú v rovnakých obchodoch, jedia v rovnakých reštauráciách a jazdia rovnakým autom, pretože je to všetko pohodlné. Tieto staré návyky si však môžu vyžadovať veľa peňazí. Doba ide dopredu a mnohé technológie a postupy spolu s nimi. Sú ekologickejšie, úsporné a efektívnejšie, na čo pri využívaní starých metód môžete zabudnúť a doplatiť zbytočne vysokými nákladmi.

Žiadny praktický rozpočet

Ak nemáte rozpočet, bude získať kontrolu nad vašimi financiami ťažké. Znamená to, vypracovať skutočný rozpočet, ktorý bude brať do úvahy finančné potreby, napríklad bývanie, stravu, výdavky na autá, poistenie a vzdelávanie, ale zároveň vám ponecháva priestor na splácanie dlhov.

Pokus o splatenie niekoľkých dlhov súčasne

Rýchla pôžička môže byť dobrým prilepšením k výplate, no ak máte aj hypotéku a ďalší spotrebný úver, môže byť vaša snaha, splatiť všetky úvery súčasne náročná. Pokúste sa splácať svoje dlhy postupne, uprednostnite jeden z nich a potom prejdite na ďalší.

Neznamená to, obchádzať dohodnuté splátky, no ak máte niečo ušetrené, skúste ich uhradiť veriteľovi viac.

Nevyužitá pomoc

Priznať si, že potrebujeme pomoc pri splatení dlhu je pre ľudí často veľmi náročné. Je to potupujúca situácia, ktorej sa snažíme vyhnúť tým, že všetko riešime sami a bez pomoci. Ak nemáte možnosť osloviť rodinu alebo priateľov, sú na trhu aj nezávislí finanční poradcovia.

Okrem iného, vám môžu poradiť aj s tým, ako sa dostať z dlhov vyhlásením osobného bankrotu a začať od znova. Aj keď je pred vami možno náročná cesta, dá sa to zvládnuť.

„Aj cestu dlhú 1000 míľ musíme začať prvým krokom.“
(Japonské príslovie)

Zlozvyky

Ak ste zadlžení a každý mesiac neustále zlyhávate, môže byť skvelým riešením prehodnotenie vašich zlozvykov. Ak je vaším drahým zlozvykom cigareta alebo alkohol, odporúčame vám s tým okamžite prestať. Alkohol a tabak vám neprinášajú nič dobré, iba vám bránia splatiť svoje dlhy včas, bez zbytočných prekážok a obmedzení.

Tipy, ktoré vám pomôžu zbaviť sa dlhov

„Prvým krokom na ceste k šťastiu je učenie sa.“
(Dalajláma)

A pokiaľ vás už skutočne nebaví, čeliť stresovým situáciám pre nesplatené úvery, mali by ste sa naučiť žiť inak a lepšie. Naše tipy, ako sa zbaviť dlhov, vám s tým pomôžu.

  • zmeňte svoje zvyky, pretože sa dlhu nikdy nezbavíte. Začnite so svojimi rannými rituálmi – vzdajte sa kávy alebo raňajok mimo domu. Večer sledujte filmy v televízii pri domácom jedle. Významné zmeny v návykoch denných výdavkov pocítite už za pár dní;
  • zabudnite na kreditné karty a plaťte iba v hotovosti. Možno to nebude tak pohodlné, ale máte prehľad;
  • nech je vaše najväčšie pokušenie akékoľvek, ak chcete splatiť svoje záväzky, musíte sa mu vyhnúť;
  • nájdite si ďalšiu vedľajšiu prácu a využite svoj voľný čas na zarábanie peňazí. Môže to byť nejaký koníček, ktorý môžete použiť ako zdroj príjmu, vďaka ktorému vám ostane viac;
  • nakupujte iba so zoznamom. Obchody sú pre váš rozpočet v tomto prípade považované za nebezpečné Urobte si zoznam toho, čo skutočne potrebujete a kupujte iba položky z tohto zoznamu.

Bez ohľadu na to, aký plán si vyberiete, ktorákoľvek z vyššie uvedených stratégií vám zbaviť sa dlhov určite pomôže. A čím rýchlejšie sa ich zbavíte, tým rýchlejšie začnete žiť plnohodnotný život, po ktorom vaše srdce prahne.

Zdroj:

[1] https://www.etrend.sk/financie/slovaci-sa-v-poslednych-rokoch-rekordne-zadlzili.html

Ako sa raz a navždy zbaviť nečistôt v kúpeľni

Zariadenie modernej kúpeľne je dnes predmetom veľkého záujmu. Po konečnej inštalácii a následnom používaní však často zabúdame na jej čistenie. Táto miestnosť by mala byť chrámom čistoty.

Ale je to naozaj tak? Štúdie ukazujú, že väčšina majiteľov domov čistí kúpeľňu iba kvôli lesku a príjemnej vôni. Na odstraňovanie mikroorganizmov sa pritom zabúda, čo môže byť ale zdraviu škodlivé.

Aké baktérie žijú v kúpeľni?

Kúpeľňa je obľúbeným miestom mnohých nebezpečných baktérií. Najagresívnejšími sú Escherichia coli, Salmonella a Klebsiella. Najväčšie nahromadenie týchto baktérií je na stenách toaletnej misy, vane a umývadla. Ak však nebudeme dodržiavať hygienické pravidlá, budú žiť aj v mydlových nádobkách, oplachovacích penách, na hrebeni, zubných kefkách, špongiách, uterákoch, ale aj novom parapete.

Ako čistiť toaletu?

Aby ste si boli istí, že je kúpeľňa dokonale čistá, nestačí umývať sanitárne zariadenia alebo podlahy raz týždenne. Toaleta by sa mala čistiť najmenej trikrát týždenne prípravkom obsahujúcim dezinfekčné zložky. Na čistenie toalety je najlepšie používať prípravky balené v nádobách so špeciálnym zakriveným dlhým hrotom, čo vám umožňuje dosiahnuť aj pod tzv. golier toalety.

Umývanie vane a umývadla

Po každom kúpeli musíme dôkladne umyť vaňu alebo sprchovú vaničku. Aj keď žijeme sami, sanitárne zariadenia by sa mali čistiť častejšie. Nie je pravda, že naše vlastné baktérie nám neubližujú.

Ženy, ktoré očakávajú potomka, by sa mali zvlášť starať o čistotu v kúpeľni, pretože infekcia niektorou z týchto baktérií môže spôsobiť potrat alebo rozvoj vrodených chýb u plodu.

Veľké povrchy umývadiel, vaní a sprchovacích vaničiek sa lepšie čistia pomocou jemnejších gélových produktov. Gélové prípravky ideálne priľnú k čistenému povrchu, takže rýchlo ničia baktérie, ktoré odtekajú do septika.

Ten je mimochodom dôležitý, ak nemáte možnosť napojiť sa na verejnú kanalizáciu. Septik alebo iné kvalitné Žumpy z Trenčína sa postarajú o to, aby ste množstvom chemikálií neuškodili životnému prostrediu a sebe.