6 jednoduchých spôsobov, ako si zútulniť domov

Obnovte svoje posteľné obliečky

Hrubšia bavlna a ľan sú skvelé na leto, ale na zimu je oveľa lepší flanel alebo mikroplyš! Vymeňte svoje chladivé saténové obliečky za také, ktoré udržia teplo, ako je flanel alebo džersej. Zaujímavou voľbou, ktorú určite nebudete ľutovať, sú mušelínové obliečky, ktoré s každým vypraním mäknú, takže budú po nejakom čase úplne hebké a pohodlné, čo oceníte hlavne v zime. Keď už budete pri tom, prehoďte cez koniec postele deku alebo prikrývku, aby ste ju mali po ruke počas najchladnejším nocí, kedy vám budú vadiť chladné chodidlá.

Mäkučký vankúš nesmie chýbať

Konečne zámienka na to, aby ste si zaobstarali veľký chlpatý vankúš! Pridajte na gauč jeden alebo dva vankúše s textúrou (alebo vymeňte poťahy na existujúcich vankúšoch), aby váš priestor vyzeral a pôsobil útulnejšie. Ďalšie možnosti: mäkký zamat alebo mušelínový povlak. Nezabudnite tiež na prehoz z umelej kožušiny! Obliečky sú elegantné a zároveň lacné doplnky do bytu, bez ktorých sa len ťažko zaobídete.

Pridajte teplo pod nohy

Tkané koberce sú skvelé, keď je vonku teplo, ale na zimu to chce zvoliť koberec vyšší a hustejší. Ak nemáte rozpočet na obrovský koberec, zvážte vrstvenie menších kobercov na strategických miestach, napríklad vedľa postele, pod konferenčným stolíkom alebo pred obľúbeným kreslom na čítanie.

Zvážte mäkké osvetlenie

Pretože sa na jeseň skoro stmieva, posteľ vás láka ísť spať skôr ako to dáva zmysel. Dobré osvetlenie vám môže pomôcť odolať tomuto nutkaniu a zostať pri svojom obvyklom spánkovom režime. Zaobstarajte si stolné lampičky s teplými tónmi, aby ste získali útulné svetlo pripomínajúce žiaru sviečok, ktorá nie je príliš ostrá, ale napriek tomu vás udrží nahor.

Vystavte svoje spomienky na obdiv

Reálne vaše izby nezahrejú, ale poličky plné osobných fotografií vám pri prekonávaní niekoľkých nasledujúcich šedivých mesiacov udržia srdce plné hrejivých spomienok. Sklenené, kovové a drevené rámčeky navyše pôsobia ako dekorácia, takže tým vyriešite dva problémy naraz.

Pri vchodových dverách nechajte útulné šľapky

Odložte si pri vchodových dverách vaše obľúbené chlpaté papuče a keď prídete domov, môžete sa rýchlo prezuť z chladných zimných topánok do týchto. Nemusíte chodiť po celom byte so studenými chodidlami a rovno si ich trochu zahriať a cítiť sa oveľa lepšie a pohodlne. Odporúčame si zaobstarať papuče s pevnou podrážkou, pretože sa v nich lepšie chodí, menej dupe a navyše vám vydržia pekné mnoho mesiacov.

Ako zútulniť svoju terasu aj počas zimných mesiacov?

pexels.com

Drevo zútulní všetky priestory, vnesie do betónovej džungle kus prírody a navyše ide o mimoriadne odolný materiál. Jednoduchá údržba je tak už len čerešničkou na torte, prečo zvoliť drevo na terasu. Terasová podlaha vyniká okrem svojho vzhľadu aj nenáročnou inštaláciou, preto ju ľavou zadnou zvládne každý domáci kutil. Jemné povrchové drážky ponúkajú zaujímavý efekt, no tiež slúžia ako bezpečnosť proti pošmyknutiu. Tieto vlastnosti si zamilujete nielen počas zimných mesiacov, preto neváhajte a vyberte si už dnes novú modernú terasovú podlahu.

pexels.com

Vychutnávajte si chvíle na čerstvom vzduchu čo najdlhšie

Zima sa nezastaviteľne blíži, ale vy sa aj napriek tomu zubami-nechtami držíte svojho vytúženého relaxu so šálkou teplého čaju na terase? Nechcete sa vzdať oddychu vonku, ani keď sa už prebúdzate do mrazivých rán? Chcete sa stále kochať výhľadom do vašej, hoc aj zasneženej, záhrady? Zrejme prišiel najvyšší čas zaobstarať si externý ohrievač. Stačí si už len vybrať medzi elektrickým, plynovým či infračerveným, a svoju terasovú sezónu nemusíte ukončiť ani s príchodom zimy. S takto vyhrievanou terasou sa teda ničoho vzdávať nemusíte a naďalej si vychutnáte relax pod teplou dekou na vašej útulnej zimnej terase.

Vždyzelené rastliny

Chladnejšie počasie znamená veľké sťahovanie rastlín. Všetky črepníkové padavky, ktoré nezvládnu vonku prežiť prichádzajúcu zimu, si už pravdepodobne našli svoje útočisko na svojom interiérovom stanovisku. Terasy a balkóny domov preto počas zimy zívajú prázdnotou, sú bez života a bez farieb. Staňte sa hviezdou celého okolia a stavte na vždyzelené rastliny či ihličnany. Reč je napríklad o brečtane popínavom, skimie japonskej, vresovci, ale nič nepokazíte ani rokmi overenou klasikou – tujou. Výhodou je, že ich môžete vysádzať prakticky kedykoľvek. Do jesenného skrášľovania svojej terasy sa teda môžete pustiť hneď alebo si počkajte na slnečnejšie dni.

pexels.com

Rozžiarte svoju terasu

Svetielok nikdy nie je dosť. O to viac to platí pre terasu, ktorá je doslova výstavnou skriňou vášho vkusu. Ak sa nechcete vzdať útulnej terasy ani počas chladnejších mesiacov, vybavte ju poriadnym osvetlením. Industriálna žiarovková reťaz ulahodí oku aj v prípade, že ste už pred rannými mrazmi odložili všetky ostatné dekorácie. Zo súčasnej širokej ponuky všemožných exteriérových osvetlení si rozhodne vyberiete, a tak môžete ísť okrem svetelných reťazí aj do lampášov alebo sviečok.  Navyše s prichádzajúcimi Vianocami poslúži svetelná girlanda aj ako vianočná výzdoba, a tak si nebudete musieť lámať hlavu nad dodatočnými ozdobami.