7 technologických vychytávok, ktoré vám uľahčia chod domácnosti

pexels.com

Technológia ide míľovými krokmi napred. Zlepšuje náš život v mnohých smeroch. Napríklad bez telefónu si už takmer nevieme predstaviť bežný deň, je to totiž náš malý „rozum do vrecka“. Dnes vie byť „smart“ aj vaša domácnosť. Inšpirujte sa tipmi na technologické vychytávky, ktoré vám ušetria čas a skvalitnia život. 

Smart asistent

So smart asistentom dokážete ovládať takmer celú domácnosť, a to iba jednoduchými hlasovými povelmi. Okrem základných vecí, ako prehrávanie pesničiek, odpovedanie na otázky či zisťovanie dopravnej situácie, vytvorí na váš hlasový povel nákupný zoznam, nastaví teplotu na termostate, zapne obľúbený seriál na televízore i vypne a zapne svetlá. 

Ovláda všetko, čo má pripojenie na internet. Na trhu nájdete viacero smart asistentov, medzi najznámejšie patrí Alexa od Amazonu, asistent od spoločnosti Google a Apple Homepot. Tie najlacnejšie stoja okolo 25 eur, no zatiaľ sa s nimi viete „porozprávať“ len v angličtine, alebo inom svetovom jazyku. 

unsplash.com

Magnetická nabíjačka

Vašu domácnosť zlepší aj bezdrôtová magnetická nabíjačka na mobil. Je rýchla, jednoduchá a nezaberá veľa miesta. Svojím moderným dizajnom skvelo doplní váš interiér. Magnety, ktoré má v sebe zabudované, zabraňujú prebytočnému úniku energie medzi telefónom a nabíjačkou. Existuje viacero druhov, sú aj také, ktoré nabijú viacero zariadení naraz. 

Najlacnejšiu nabíjačku kúpite už za pár eur, no nemusí byť kvalitná. Mali by ste preto investovať do kvality, ktorá sa vám odvďačí spoľahlivosťou a rýchlosťou nabíjania. 

Inteligentný zvonček na dvere

Tento šikovný pomocník vám nielenže umožní privítať svojich hostí na diaľku, ale poslúži aj ako bezpečnostný prvok. Vďaka senzorom pohybu máte prehľad, čo sa deje za vašimi dverami. Moderné zvončeky dokážu rozpoznať tváre a na návštevníka vás okamžite upozornia tak, že vám pošlú video do pripojeného mobilu nech ste kdekoľvek.

Aj vďaka funkcii rozpoznania tváre môžete zvonček nastaviť tak, že keď sa pred dverami zjaví tvár, ktorú nevie rozpoznať, automaticky zapne v dome svetlá. Bude to vyzerať, že ste doma, aj keď ste možno práve na dovolenke. Napojte ho aj na smart asistetna a otvárajte dvere len hlasom.

unsplash.com

Inteligentný termostat

Zainvestujte do inteligentného termostatu, ktorý vám ušetrí peniaze za vykurovanie. Spotrebu energie máte vždy pod kontrolou a navyše ju viete sledovať pomocou vášho telefónu. Vie vyhodnotiť optimálnu teplotu domu podľa toho, či ste alebo nie ste práve doma, a to na základe vašich návykov. 

Môžete mať jeden centrálny termostat, ktorý by ste mali mať umiestnený v hlavnej časti domu, nie však na miestach, ktoré by mohli skresľovať merané hodnoty. Nevýhodou však je, že miestnosti, ktoré momentálne nevyužívate, vykurujete rovnako. Alebo môžete mať viacero termostatov na rôzne časti domu, čím si viete prispôsobiť teplotu rôznorodo. 

Taktiež sa dá jednoducho ovládať hlasom po pripojení na smart asistenta. 

Robotická kosačka

Aj vonkajšie práce sa v dnešnej dobe dajú uľahčiť. S robotickou kosačkou už nemusíte tráviť teplé letné dni kosením. O váš dokonalý trávnik sa postará tento šikovný pomocník. Plochu, ktorú chcete kosiť len jednoducho ohraničíte vyznačovacím káblom, spojíte kosačku s telefónom a hotovo. Nemusíte sa starať ani o vysýpanie koša s trávou. Kosačka trávu rozseká, mulčuje, na drobné kúsky. 

Výber kosačky nepodceňujte. Pozorne si prečítajte, na akú veľkú plochu je stavaná, aby sa nestalo, že ju budete zbytočne preťažovať a tým skrátite jej životnosť. Keď sa kosačka potrebuje nabiť, sama sa vráti do nabíjacej stanice. 

7 trikov do kuchyne, ktoré vám ušetria priestor a vytvoria pohodlie

pexels.com

Ak majú veci svoje správne miesto, dosiahnuť v priestore potrebnú optimalizáciu nebude náročné. Povieme si, ako na to vo vašej milovanej kuchyni?!

Doska na krájanie – na umývadle

Lákajú vás ponuky obchodných domov a pohodlné funkcie špičkových obchodných váh na neustále nakupovanie? Nebolo by na tom nič zlé, pokiaľ by sa zadovážené zásoby mali kde uskladniť.

Ak chcete ušetriť miesto a uvoľniť si pracovný priestor, pomôže vám doska na krájanie na umývadlo. Takéto zariadenie je možné umiestniť priamo na umývadlo, čo znamená, že  nezaberá cenné miesto na pracovnej ploche kuchynskej linky. Niektoré modely týchto dosiek majú priehradku na sekané výrobky a otvor na odpad. Výhodou tiež je, že máte po ruke aj vodu na umývanie.

Nože – na magnetickom páse

Ak si chcete v zásuvkách vytvoriť priestor pre príbory, stierky a panvice, presuňte vaše obľúbené kuchynské nože na stenu. Ako? Pomocou magnetického prúžku, ktorý sa pripevní k stene. Takéto zariadenie je lacné a jeho výhody sú značné. Máte prehľad a voľné miesto v kuchyni.

Výsuvná polica – vedľa chladničky

Niektoré priestorové riešenia súčasných interiérov neumožňujú vyplniť kuchynskou linkou a spotrebičmi každý jeden centimeter v tejto miestnosti. Vznikajú potom medzery a miesta, ktoré sa nedajú plnohodnotne využiť. Zasúvateľná polička vás ale tohto problému zbaví. Dá sa kúpiť, prípadne si ju šikovný majster dokáže vyrobiť aj vlastnoručne. Takýto úzky stojan vyplní nevyužitú plochu a umožní vám vytvoriť množstvo úložnej plochy na vaše zásoby potravín alebo kuchynského riadu.

Skladacie moderné jedálenské stoličky

Miesto v kuchyni vám ušetria aj moderné jedálenské stoličky. Dnes sa dizajnéri snažia pri ich návrhu najmä o to, aby boli funkčné a svojím vzhľadom aj zaujímavé. Ešte viac miesta zaistia skladacie stoličky, ktoré sú skutočnou spásou pre malú kuchyňu.

Tento nábytok je obzvlášť dôležitý pri príchode hostí. No oceníte ho aj v bežnom živote, pri výskyte niekoľkých členov rodiny v malej kuchyni. Po chutnom obede alebo inom spoločnom rodinnom jedle ich môžete odstrániť na chodbu alebo na balkón – a uvoľniť cenné metre štvorcové.

Závesný modul na uloženie riadu

Hrnce a panvice sú veľmi objemné a zaberajú v skriniach veľa miesta. Na uskladnenie kuchynského  riadu, náradia a doplnkov preto používajte závesné moduly. Na jednom takomto zariadení môžete zavesiť takmer všetky veľké položky. Vo vašej kuchyni bude potom oveľa viac priestoru!

Hrnčeky – na háčiky

Zavesiť sa dá dnes naozaj všetko a inak na tom nie sú ani hrnčeky. Každý jeden rok si do svojej domácnosti určite nejaký kúpite, no priestoru na ich uskladnenie je čoraz menej. Kúpte si nejaké háčiky a pripevnite ich na voľnú policu. Tento jednoduchý dizajn bude ideálnym miestom na ukladanie hrnčekov.

Podsvietenie – pre skrinky a police

Ďalšie zdroje osvetlenia po obvode skriniek a políc vyvolávajú dojem, že vaša kuchyňa je priestrannejšia, než v skutočnosti je. Takéto riešenie urobí váš interiér bezpečnejším a pohodlnejším na existenciu a varenie.

Kuchyňa je predsa miestom, kde sa chceme nielen dobre najesť, ale aj príjemne cítiť, preto by ste sa mali snažiť využiť v ňom rozumne každý jeden meter štvorcový.

„Sladkosť domova nie je v pohodlí, ani v hojnosti, ale v tej tajomnej hudbe sŕdc, čo náležia k sebe.“
(Martin Rázus)