7 technologických vychytávok, ktoré vám uľahčia chod domácnosti

pexels.com

Technológia ide míľovými krokmi napred. Zlepšuje náš život v mnohých smeroch. Napríklad bez telefónu si už takmer nevieme predstaviť bežný deň, je to totiž náš malý „rozum do vrecka“. Dnes vie byť „smart“ aj vaša domácnosť. Inšpirujte sa tipmi na technologické vychytávky, ktoré vám ušetria čas a skvalitnia život. 

Smart asistent

So smart asistentom dokážete ovládať takmer celú domácnosť, a to iba jednoduchými hlasovými povelmi. Okrem základných vecí, ako prehrávanie pesničiek, odpovedanie na otázky či zisťovanie dopravnej situácie, vytvorí na váš hlasový povel nákupný zoznam, nastaví teplotu na termostate, zapne obľúbený seriál na televízore i vypne a zapne svetlá. 

Ovláda všetko, čo má pripojenie na internet. Na trhu nájdete viacero smart asistentov, medzi najznámejšie patrí Alexa od Amazonu, asistent od spoločnosti Google a Apple Homepot. Tie najlacnejšie stoja okolo 25 eur, no zatiaľ sa s nimi viete „porozprávať“ len v angličtine, alebo inom svetovom jazyku. 

unsplash.com

Magnetická nabíjačka

Vašu domácnosť zlepší aj bezdrôtová magnetická nabíjačka na mobil. Je rýchla, jednoduchá a nezaberá veľa miesta. Svojím moderným dizajnom skvelo doplní váš interiér. Magnety, ktoré má v sebe zabudované, zabraňujú prebytočnému úniku energie medzi telefónom a nabíjačkou. Existuje viacero druhov, sú aj také, ktoré nabijú viacero zariadení naraz. 

Najlacnejšiu nabíjačku kúpite už za pár eur, no nemusí byť kvalitná. Mali by ste preto investovať do kvality, ktorá sa vám odvďačí spoľahlivosťou a rýchlosťou nabíjania. 

Inteligentný zvonček na dvere

Tento šikovný pomocník vám nielenže umožní privítať svojich hostí na diaľku, ale poslúži aj ako bezpečnostný prvok. Vďaka senzorom pohybu máte prehľad, čo sa deje za vašimi dverami. Moderné zvončeky dokážu rozpoznať tváre a na návštevníka vás okamžite upozornia tak, že vám pošlú video do pripojeného mobilu nech ste kdekoľvek.

Aj vďaka funkcii rozpoznania tváre môžete zvonček nastaviť tak, že keď sa pred dverami zjaví tvár, ktorú nevie rozpoznať, automaticky zapne v dome svetlá. Bude to vyzerať, že ste doma, aj keď ste možno práve na dovolenke. Napojte ho aj na smart asistetna a otvárajte dvere len hlasom.

unsplash.com

Inteligentný termostat

Zainvestujte do inteligentného termostatu, ktorý vám ušetrí peniaze za vykurovanie. Spotrebu energie máte vždy pod kontrolou a navyše ju viete sledovať pomocou vášho telefónu. Vie vyhodnotiť optimálnu teplotu domu podľa toho, či ste alebo nie ste práve doma, a to na základe vašich návykov. 

Môžete mať jeden centrálny termostat, ktorý by ste mali mať umiestnený v hlavnej časti domu, nie však na miestach, ktoré by mohli skresľovať merané hodnoty. Nevýhodou však je, že miestnosti, ktoré momentálne nevyužívate, vykurujete rovnako. Alebo môžete mať viacero termostatov na rôzne časti domu, čím si viete prispôsobiť teplotu rôznorodo. 

Taktiež sa dá jednoducho ovládať hlasom po pripojení na smart asistenta. 

Robotická kosačka

Aj vonkajšie práce sa v dnešnej dobe dajú uľahčiť. S robotickou kosačkou už nemusíte tráviť teplé letné dni kosením. O váš dokonalý trávnik sa postará tento šikovný pomocník. Plochu, ktorú chcete kosiť len jednoducho ohraničíte vyznačovacím káblom, spojíte kosačku s telefónom a hotovo. Nemusíte sa starať ani o vysýpanie koša s trávou. Kosačka trávu rozseká, mulčuje, na drobné kúsky. 

Výber kosačky nepodceňujte. Pozorne si prečítajte, na akú veľkú plochu je stavaná, aby sa nestalo, že ju budete zbytočne preťažovať a tým skrátite jej životnosť. Keď sa kosačka potrebuje nabiť, sama sa vráti do nabíjacej stanice. 

5 aplikácií, ktoré vám uľahčia zariaďovanie domova

Zdroj: pexels.com

Prístup k interiérovému dizajnu sa za posledné roky zmenil. Vďaka pokrokovým technológiám si viete za pomoci svojho smartfónu jednoducho vytvoriť vlastný návrh. Vytvorili sme preto zoznam aplikácií, s ktorými bude navrhovanie hračka. Vyskúšajte šikovných pomocníkov a premeňte svoje nápady na skutočnosť. 

Room Planner

Room Planner je bezplatná aplikácia, ktorá vám umožní veľmi rýchlo vytvoriť trojrozmerný model miestnosti v mobile. Môžete si svoj dizajn celý premyslieť a vyskúšať hneď v niekoľkých verziách. Najlepší spôsob, ako ju použiť je najskôr nakresliť pôdorys v 2D a potom použiť 3D na kontrolu a úpravu návrhu. 

V aplikácii môžete využívať hotové plány či vytvárať projekty od samého začiatku. Môžete tiež meniť farby, textúry či materiály. Máte tiež prístup k nábytku z katalógu IKEA, ktorý si môžete vyskúšať vo virtuálnej miestnosti. Všetky sú rozdelené do prehľadných kategórií, čo vám pomôže sa veľmi rýchlo zorientovať. 

Zdroj: pexels.com

Planner 5D

Aplikácia Planner 5D je určená aj pre úplných začiatočníkov. Ponúka širokú škálu nástrojov nielen v 2D, ale aj 3D zobrazení. Vďaka intuitívnemu rozhraniu si môžete rozvrhnúť dom svojich snov do najmenších detailov. Na výber máte zo stoviek predpripravených šablón nábytku, spotrebičov, dekorácií či podláh. 

Každú položku si viete navyše prispôsobiť podľa svojich potrieb. Svoje navrhovanie si môžete zjednodušiť krytom. Napríklad obaly na iPhone v tvare knižky môžete využiť ako stojan, čím si zjednodušíte prezeranie návrhov. 

HomeByMe

Pomocou aplikácie HomeByMe si hravo predstavíte rôzne možnosti usporiadania domu do tých najmenších detailov. Vďaka nej nakúpite dekorácie a nový nábytok bez zbytočného zdĺhavého porovnávania. V aplikácií máte možnosť vypracovať nielen jednu miestnosť, ale celý dom. Môžete si v nej stiahnuť hotovú šablónu alebo začať vytvárať vlastné projekty.

V ponuke nájdete viac ako 20 000 produktov od známych dizajnérov a značiek. Umožňuje navyše vytvárať steny, dvere, okná a pridať svoj obľúbený nábytok. 

Zdroj: Bigstock.com

SketchUp

Hoci je SketchUp skôr počítačový softvér, svoje návrhy si viete jednoducho pozrieť aj v mobilnom telefóne. Tento výkonný nástroj ponúka realistické návrhy vášho budúceho domova. Zadovážiť si ho môžete nielen v platenej verzii, ktorá je určená pre profesionálov, ale aj v bezplatnej. Tá ponúka dostatočné možnosti na vaše realizovanie.

Roomstyler 3D Planner

Najväčšou výhodou tohto softvéru je, že si v priebehu niekoľkých minút vytvoríte miestnosť presne podľa vašich požiadaviek. Takisto na zariaďovanie môžete používať nábytok od reálnych značiek, vďaka čomu ušetríte čas pri jeho dodatočnom dohľadávaní. 

Všetky aplikácie sú dostupné nielen pre Apple zariadenia, ale aj Android. Niektoré dokonca ponúkajú webovú verziu, v ktorej si svoje návrhy vylepšíte ešte k väčšej dokonalosti.