Hovorí sa, že správne zariadený interiér by mal plnohodnotne odrážať osobnosť svojho majiteľa.

Vstúpte aj vy do projektovania a realizácie svojho bývania s heslom „Môj dom, môj hrad“ a sústreďte sa na vlastné potreby. Prinášame vám niekoľko funkčných i dizajnových tipov, ktoré vám v novom byte vyčaria povestný domov.

Vystavajte si pre seba…

1. Miesto pre oddych

01Domov je bezpečným útočiskom, miestom relaxu, pokoja a úniku z vonkajšieho sveta. Na potrebu oddychu by ste mali myslieť už pri jeho projektovaní a zariaďovaní. Či už sa vaša predstava spája s pohodlným čalúneným kreslom a dobrou knihou, so sviečkami a vaňou plnou peny alebo s vyloženými nohami na slnkom zaliatej terase, nezabúdajte na seba.

Základné pravidlo relaxačného kútika: informačným a komunikačným technológiám je vstup zakázaný.

2. Krb

02Len málo vecí dokáže vyčariť povestné rodinné teplo tak rýchlo ako praskajúce drevo v krbe. Žiara a atmosféra ohňa je súčasťou domácej pohody a pozvánka k spoločenskému posedeniu, komunikácii a budovaniu vzťahov.

Nie každý majiteľ bytu má šťastie na interiér dispozične prispôsobený pre klasický oheň. V tom prípade prichádzajú na rad ekologické a alternatívne biokrby. Svojou atmosférou i dizajnom sú na nerozoznanie od klasických kozubov.

3. Slnko

03Prirodzené svetlo v interiéri je zdrojom pozitívnej energie, dobrej nálady a entuziazmu. Slnečné lúče sa okrem iného spájajú aj s množstvom blahodárnych účinkov na psychické i fyzické zdravie. Podporte presvetlenie interiéru odhalenými oknami, správnou konšteláciou kľúčového nábytku a farbami. Slnečné svetlo prirodzene podčiarkuje biela a odtiene žltej.

4. Úložný priestor

04Zlaté pravidlo zariaďovania: v byte budete potrebovať niekoľkonásobne viac úložného priestoru ako si pri jeho dizajnovaní dokážete predstaviť. Predovšetkým v menších interiéroch sa preto sústreďte na všetky obvyklé i neobvyklé možnosti pohodlného uloženia vecí. Ušetríte si tým množstvo starostí i ďalších investícií.

Nezabúdajte na miesto v schodoch, pod schodišťom, pod posteľou, nad dverami a v rohoch. Hľadajte tie najkreatívnejšie riešenia.

5. Zeleň

05Črepníkové rastlinky sú interiérovým zdrojom dýchateľného vzduchu, životnej energie a pozitivizmu. Priestor opticky zútulnia, oteplia a podčiarknu príjemnú rodinnú atmosféru.

Pri výbere zelene do svojho bytu myslite aj na jej udržateľnosť. Ak nie ste práve starostliví pestovatelia, zvoľte menej náročné listové rastliny. Dekorujte nimi okná, police i kuchynské dosky. Veľmi efektne pôsobia bylinky dotvárajúce priestor kuchyne.

6. Fotografie

06Spomienky pretavené do rodinných fotografií sú neodlúčiteľnou súčasťou interiéru. Venujte im police, povrchy stolov i steny. Fotografie vešajte ideálne do výšky očí. V zásadných miestach – nad posteľou, nad gaučom – stavte na veľkoformátové obrazy. Miesta na chodbách, schodištiach a nad kozubmi venujte menším rodinným fotkám.

7. Farby

07Hoci trendom moderných interiérov je čistota bielej a stabilita zemitých farieb, farebné akcenty majú v interiéri svoje opodstatnenie. Jednotlivé odtiene významne vplývajú na našu psychiku i fyziologické procesy.

Vhodný výber farebných vzorcov môže pôsobiť relaxačne, energizujúco, optimisticky i utlmujúco. Výrazné a sýte farby patria doplnkom a dekoráciám. Neutrálne steny a nábytok predstavujú výborné premietacie plátno pre zásadné akcenty.

Obrázky: Pinterest

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Hygge: 23 inšpirácií ako mať šťastný život u vás doma

Hektické zimné dni, dlhé noci a príliš stresujúce dni vyčerpávajú. Do tohto konceptu chladnej sezóny však nezapadá najšťastnejšia krajina na svete, ktorá aj napriek uponáhľanej dobe miluje pokoj, relax a všade šíri teplo. Zoznámte sa s dánskym konceptom bývania – hygge.

aČo to vlastne je?

Obyvatelia Dánska zostávajú aj napriek úbytku denného svetla najšťastnejšími ľuďmi planéty a práve hygge znamená radosť a šťastie, ktoré sa usídlili aj do spôsobu bývania. A to bez ohľadu na aktuálne ročné obdobie.

bHygge je v širšom slova zmysle rituálom, ktorý sa teší akýmkoľvek životným pôžitkom, spoločnosti rodiny, priateľov, dobrého jedla, pitia a rozhovorov. Podľa neho nájdete pôžitok aj v jednoduchom zakrútení sa do deky na gauči s knihou a šálkou teplého čaju.

cDefinuje sa tiež ako umelecká forma vytvárania intimity. Ruší akékoľvek počasie, sociálne bariéry a koncept spokojnosti aplikuje do všetkých oblastí života. A teda aj do bývania.

dAko ho teda preniesť do svojho interiéru?

Investujte do sviečok

Dánsko a Škandinávia patria k najväčším spotrebiteľom sviečok na svete. Jej sila a vôňa transformuje interiér na svieži, čistý štýl bývania a momentov.

eNebojte sa umiestniť sviečky do kuchyne, kancelárie, obývačky, kúpeľne, či predsiene. Dosiahnete tým jeden z najzákladnejších hygge momentov.

fTextilné doplnky

Hygge uvažuje v interiéri o príjemných, útulných a teplých miestach. Tie môžete dosiahnuť rôznymi textilnými doplnkami v podobe vankúšov, kobercov alebo diek.

gNajlepšie sú hrubé pleteniny, kašmír, merino vlna, umelé kožušiny.

hAplikujte ich na gauč, pohovku alebo na zem. V kombinácii s kozubom a sviečkami dosiahnete ten pravý hygge life.

iMaličkosti v interiéri

Dáni milujú drobné doplnky, ktoré v nich vzbudia pocit šťastia. Môže ísť o celkom jednoduché veci, akými sú fotografie, citáty, či obyčajné vrecko v kúpeľni obsahujúce soľ do kúpeľa.

jTeplo a svetlo domova

Dosiahnete ho výberom správnych svietidiel, ktoré osviežia a zároveň prinesú teplo. Presvetlite izby bielou farbou a strategicky umiestnenými oknami a zrkadlami, ktoré budú odrážať viac denného svetla.

kAk nemáte kozub, teplo domova vyčaríte nábytkom a dekoráciami z dreva.

lCentrom je rodina a priatelia

Hygge bývanie by nemalo šetriť na kvalitnom stolovaní, výberu riadu, príborov, a dokonca ani pri doplnkoch na varenie. Centrom tohto štýlu bývania sú rodina a priatelia – čas strávený pri pečení, varení a následnom konzumovaní.

mZavolajte dnu prírodu

Okrem dreveného nábytku by mal hygge domov dýchať prírodou aj prostredníctvom rastlín, kamienkov, či jednoduchým vetvičkám natrhaným pri spoločnej prechádzke.

nVypnite televízor

A zamerajte sa na svoje koníčky, ktoré vám pomôžu zamestnať myseľ a využiť priestor v obývačke. Môže to byť štrikovanie, čítanie, pozeranie fotografií, alebo hranie nejakej spoločenskej hry. Pretože práve tieto veci vás uvoľnia a upokoja.

oBez extravagancie

Bývanie v hygge domácnosti znamená aj to, že musíte zabudnúť na extravaganciu. Žiadne ohromenie hostí konkrétnym kúskom nábytku, či doplnku sa tak nekoná. Tí musia mať nezabudnuteľný dojem z príjemnej a útulnej atmosféry.

pDajte do popredia prirodzenosť v kombinácii s jednoduchosťou. Hostia si tak budú môcť zamilovať atmosféru domu. Až tak, že sa im nebude chcieť odísť naspäť domov.

qVychutnávajte si priestor v každej izbe

Šťastný život by sa mal v bývaní pretransformovať do každej izby. Kľúčovou myšlienkou hygge je vychutnávanie si priestoru okolo seba. Každá izba v dome by mala byť svätyňou, do ktorej sa môžete ponoriť.

rAby to tak mohlo fungovať, vytvorte si miesta, kde sa obklopíte relaxáciou.
V obývačke to môže byť rovno na zemi.

sV kúpeľni vám to umožní veľká vaňa.

tKútik na čítanie a snívanie sa môže stať svätyňou vašej spálne.

uHygge nie je len pre zimu!

Spôsob, ako byť šťastným a vytvoriť si tento spôsob šťastia aj doma vo svojom interiéri nezávisí od ročného obdobia.

vHygge je spôsob života, ktorý si môžete vychutnávať po celý rok. Útulnosť vám prinesú:

  • sviečky,
  • textílie,
  • drobné doplnky,
  • drevo,
  • prirodzené svetlo,
  • rodina a priatelia.

Hygge je jednoducho o tom, že sa zastavíte a vytvoríte si čas pre seba a svoju dušu.

xIdete do toho?

Obrázky: Pinterest.com