Aj malá zmena materiálu vie pretvoriť a zútulniť interiér

Kedy prišla chvíľa, keď si si povedala “takto sa chcem živiť” ?

Táto chvíľa, ak to môžem tak nazvať, išla so mnou odmala. Už ako dieťa ma bavilo stavať domčeky z lega a predstavovala som si ako by asi boli zariadené. Môžem povedať, že mám prácu snov, ktorú som si vysnívala už ako dieťa.

Čo ťa najviac ovplyvňuje v práci?

Najviac ma ovplyvňujú súčasné trendy a konkurencia, v tom dobrom. Predovšetkým dizajnéri z Ruska, ich prepracované interiéry, nové štýly a materiály, ktoré pomaly idú už aj k nám do Európy. Práve toto ma ženie dopredu, aby som na sebe pracovala a bola ešte lepšia v tom, čo robím.

Aká je prvá otázka, ktorú kladieš klientovi?

Pýtam sa akú má predstavu o navrhovanom priestore a aký štýl sa mu páči. Toto je asi najdôležitejšie pri návrhu interiéru – aby som sa mu vedela trafiť do vkusu a jeho predstáv o vysnívanom bývaní.

Mám radšej, keď klient povie iba svoju predstavu alebo malé detaily a všetko ostatné nechá na mňa. Môžem sa tak nechať unášať fantáziou a navrhnúť priestor ako najlepšie viem. Nemusím sa pridržiavať niečoho, čo mi klient striktne zadal.

Čo považuješ za najväčšiu výzvu pri navrhovaní interiéru?

Najväčšou výzvou je pre mňa rustikálny a historický interiér, zložité členité nábytky a prepracované detaily v interiéri, ktoré sú komplikované a náročné na modeláciu v programe. Takýto priestor sa veľmi líši od tých klasických moderných interiérov.

Preferuješ, keď je klient viac angažovaný, alebo skôr keď ti nechá voľnú ruku?

Mám radšej, keď klient povie iba svoju predstavu alebo malé detaily a všetko ostatné nechá na mňa. Môžem sa tak nechať unášať fantáziou a navrhnúť priestor ako najlepšie viem. Nemusím sa pridržiavať niečoho, čo mi klient striktne zadal.

Kde nachádzaš inšpirácie?

Dnes máme k dispozícii sociálne siete, mnoho stránok či aplikácií, ktoré nám umožňujú inšpirovať sa. Ako som už spomínala, ruskí dizajnéri sú mojou srdcovkou. Keď budem vytvárať interiéry ako oni, budem veľmi spokojná so svojou prácou. Hlavne klienti sa však musia stotožniť s dizajnom, ktorý postupne prichádza aj na Slovensko.

Ruská spoločnosť Antonovich Design má dlhoročné skúsenosti s tvorbou interiérov elitných domov, bytov, kancelárií a hotelov. Luxus a pohodlie spája so silnou osobnosťou, ktorá je najcennejším prvkom v interiéri.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by ДИЗАЙН ИНТЕРЬЕРА (@antonovich.design.official) on

Ktorý svoj projekt považuješ za vydarený a si naň špeciálne pyšná?

Toto je ťažká otázka. Každý jeden projekt, nad ktorým strávim dlhé hodiny a týždne, má u mňa špeciálne miesto. Na každý jeden som špeciálne hrdá, lebo ma posunul o kúsok vpred. Či už to bola zrubová chalupa s veľkou kachľovou pecou alebo moderná kuchyňa zladená s obývačkou v goralskom štýle, či môj obľúbený štýl Glamour.

Ako samú seba zlepšuješ a posúvaš ďalej?

Vpred ma posúva každý nový projekt, pretože v každom sa objaví niečo čo si vyžaduje špeciálny prístup a musím sa s tým popasovať. Je pre mňa novou skúsenosťou a hlavne výzvou. Nie všetko je na prvý pohľad také jednoduché ako sa to môže zdať a nie, nerobí to za mňa všetko počítač! 😊 (smiech)

Ktorý dizajnér je pre teba inšpiráciou / vzorom?

Nikdy som nemala konkrétny jeden dizajnérsky vzor, skôr sú mi vzorom dizajnéri či osobnosti, ktoré dokázali v danú chvíľu niečo nové vymyslieť, navrhnúť a posunúť tak dizajn na inú úroveň.

Viac inšpirácií nájdete denne na našom INSTAGRAME

 

View this post on Instagram

 

A post shared by domadoma (@domadoma.sk) on

Aká je tvoja obľúbená forma prokrastinácie?

Odmalička som bola vedená k zodpovednosti a samostatnosti. Tieto vlastnosti som si počas školy ešte viac osvojila a preniesla aj do pracovného života. Nerada riešim veci na poslednú chvíľu, pod tlakom a narýchlo. Neraz je veľmi ťažké sa tomu vyhnúť, hlavne keď mám veľa projektov a neplánovane sa predlžuje ich ukončenie. Preto si priebežne vypracúvam časový harmonogram s úlohami, ktorý sa snažím dodržiavať.

Čo raz viac sa do popredia tlačí Glamour štýl, čo je presne moja šálka kávy. Ide o štýl, v ktorom sa používajú rôzne farebné kombinácie so zlatými či striebornými prvkami, krásne lustre, zaujímavé kusy nábytku...skrátka štýl, ktorý ma chytá za srdce.

Farba, materiál, vzor, štýl – aké sú tvoje najobľúbenejšie?

Milujem farby. Každý rok sú trendové iné farby či vzory, ktoré sa snažím aplikovať aj vo svojich návrhoch. Stačí ich použiť iba na doplnkoch a interiér má hneď iný nádych a vzhľad. Mnoho klientov sa farieb alebo rozličných vzorov bojí, čo je škoda. Samozrejme netreba to preháňať, ale aj malá zmena materiálu vie pretvoriť a zútulniť interiér.

Čo raz viac sa do popredia tlačí Glamour štýl, čo je presne moja šálka kávy. Ide o štýl, v ktorom sa používajú rôzne farebné kombinácie so zlatými či striebornými prvkami, krásne lustre, zaujímavé kusy nábytku…skrátka štýl, ktorý ma chytá za srdce.

Na čom práve teraz pracuješ?

Momentálne navrhujem luxusný butik Podobne ako v každom projekte, aj v tomto mám problém, ktorý treba vyriešiť. Nakoľko ide o menší priestor bude veľmi dôležité zvládnuť dispozičné riešenie, tak aby mohol klient využiť ponúknutý priestor na maximum.

Ďakujeme za rozhovor a želáme veľa spokojných klientov!

V ďalšom článku pre vás Ľudka Lešánek z LL design vyberie 4 svoje srdcovky a 4 súčasné trendy. Nenechajte si ich ujsť!

Podarilo sa vám získať dom, po ktorom ste dlho túžili a už si pýta len dotvoriť do krásy?

Poradíme vám, ako si zariaďovanie domu užiť a z vašej nehnuteľnosti vyčarovať útulne rodinné hniezdo.

Papierovanie a vybavovačky v procese kúpy, prevodu nehnuteľností alebo starosti okolo stavby dokážu poriadne vyčerpať. A tak sa ľahko stane, že pred finále dokončenia vysnívaného domu vám zostane už len trochu energie, ktorú ste ochotní vložiť do výberu obkladu do kúpeľne či dverí. O farbe kobercov, či vôbec o kobercoch alebo takých závesoch nieto ani reči.

zar-2Pred koncom sa však netreba vzdávať. Vybraný nábytok, farby a doplnky by mali spoločne nielen fungovať, ale aj hrať. Melódiu, ktorá vás neomrzí ani po 10-tich rokoch. Bolo by škodou kupovať a meniť zariadenie domu za krátky čas opäť, len preto, že sa ste sa nechali ovládnuť pesimizmom úradov, bánk či dokonca povrchným prístupom v predajniach a na zariaďovanie dôkladne nesústredili.

zar-1Zariadenie domu – viete, čo chcete?

Podarilo sa vám buď dom kúpiť, postaviť alebo ste ho zdedili. Už len tým ste podstúpili proces, ktorý si vyžaduje čas, trpezlivosť a obetu rôzneho druhu aj v prospech financovania rôznych úprav a stavebných prác.

Dôležitý začiatok vytvoril váš zodpovedný vzťah k príbytku a s ním prichádzajú aj vaše prvé úvahy o jeho interiéri. Obraz a nálada, ktorá sa vám dostatočne dostane pod kožu potrebuje jediné: konkrétny a funkčný návrh pre každý jeden centimeter priestoru domu.

Dispozičné riešenie musíte poznať z pamäti

Vaša predstava kráča ruka v ruke s dispozíciou. Samozrejme, existuje rozdiel, ako ju vnímate. Ak ste dom postavili už jeho samotný návrh v sebe ukrýva rozvrhnutie miestností s napojením na inžinierske siete a ak nie hotový, minimálne načrtnutý dizajn interiéru. Výhodou stavby domu je to, že vy sami si ju určíte. Ak však prerábate hotový dom, jeho zariaďovanie bude vychádzať z dispozície, ktorej sa jeho prípadné úpravy musia prispôsobiť.

Zmerajte si svoje možnosti

Predtým, ako začnete premýšľať a vymýšľať, pomerajte si všetky dôležité rozmery, aby ste už od začiatku pracovali s reálnymi číslami a teda aj s reálnymi nápadmi a návrhmi. Predídete tak možnému sklamaniu pri výbere napríklad nábytku do kuchyne.

zar-3Profesionála si zaplatíte, ale jeho pomoc je na nezaplatenie

Výborným začiatkom je nákres dispozície, do ktorého si môžete navrhnúť rozloženie najdôležitejších nábytkových častí a spotrebičov do jednotlivých miestností. Poskytne vám jasný prehľad o tom, čo bude kde stáť. Nezabudnite vyznačiť okná dvere či pomyselné rozdelenie dennej a nočnej ćasti.

Ak neovládate špeciálne programy, vystačíte si aj s vkreslením jednoduchej poznámky ceruzkou.

Tu je však na mieste spomenúť, že nič nenahradí presnú vizualizáciu, ktorá navrhne jasné riešenie pre zariaďovanie celého domu. Pomôžu vám s ňou interiéroví dizajnéri. Ide o službu, ktorú si na jednej strane zaplatíte, na druhej jej využitím získate čas aj zdravé nervy.

zar-4Trh ponúka more možností od výberu farieb, cez obklady, nábytok až po dekorácie. Veľmi ľahko sa v ňom môžete utopiť. Predstavu, ktorú ste získali pozeraním iných interiérov domov už máte, ale pri realizácii vašej, prídete na to, že podlahy, ktoré sa vám tak páčili v časopise, sú príliš drahé na váš rozpočet alebo sa vám nebudú vôbec hodiť k nábytku, ktorý ste už vybrali.

Rady dizajnéra sa nemusíte držať do bodky, hoci ak mu poskytnete dostatok informácii o sebe a vašich želaniach, jeho návrhu možno neodoláte. Minimálne sa však stane výborným plánom, do ktorého budete už len vyberať konkrétne kúsky skladačky.

Venujte čas zoznamu

Na základe finálneho návrhu si urobte zoznam položiek spotrebičov, v ktorom si aspoň predbežne stanovte plánovanú sumu, do ktorej by ste sa chceli zmestiť. Pri jeho vytváraní strávite chvíľku času, ktorá vám však plne vynahradí momenty lovenie v pamäti:

“Máme všetko? čo ešte nemáme? Koľko nám ešte ostáva peňazí?…”

Zároveň si doň môžete ku jednotlivým položkám vkladať obrázky, ktoré vás zaujali či po ich realizácii aj sumu, ktorú vás reálne stáli.

Najdôležitejšie na začiatok

Úvod patrí prvkom, ktoré sa meniť nebudú najbližšie desaťročie alebo aj nikdy. Začnite kľúčovými časťami, ktoré určia výsledný charakter príbytku ako sú podlahy, farby na steny, podlahy, dlažba a obklady do kúpeľne a zvyšku domu, kuchynská linka, štýl obývacej steny a sedačky či typ osvetlenia.

Inšpirujte sa

Nebojte sa inšpirovať časopismi, praktickými článkami na kupujemebyvanie.sk, obrázkami na sociálnych sieťach či pri návštevách u vašich známych. Zaujímavé nápady si prispôsobíte podľa seba. A vždy to urobíte inak, aby ste sa odlíšili. Predsa len, každý sme iný, a naše bývanie nebude nikdy rovnaké. Aj keď nakupujeme na jednom mieste či čítame tie isté články o bývaní.

Nechajte si poradiť

Rozhliadnite sa vo svojom okolí po niekom, kto nedávno riešil zariaďovanie domu. Popýtajte sa na skúsenosti s výrobou nábytku na mieru, či spotrebičov.

Alebo aj všetkého.

Osobné referencie a odporúčania sú nad zlato a môžu vás nasmerovať priamo na dobrý kontakt bez toho, aby ste blúdili po predajniach, vypytovali sa a zisťovali.

Overeného pomocníka spoznáte aj v praktických radách na domadoma.sk. V našich článkoch vám pravidelne predstavíme nápomocné rady, tipy a triky.

Zariadenie domu by malo byť radostným obdobím, v ktorom dolaďujete finálny vzhľad vášho bývania. A popravde nezariaďujete si len bývanie, zariaďujete si aj život. Dom by mal byť radostný vrelý a na prvý aj tisíci pohľad váš, aby ste všetko, čo vám budúcnosť prinesie zvládali v pohode.

Fotografie: Pinterest