Aj malá zmena materiálu vie pretvoriť a zútulniť interiér

Kedy prišla chvíľa, keď si si povedala “takto sa chcem živiť” ?

Táto chvíľa, ak to môžem tak nazvať, išla so mnou odmala. Už ako dieťa ma bavilo stavať domčeky z lega a predstavovala som si ako by asi boli zariadené. Môžem povedať, že mám prácu snov, ktorú som si vysnívala už ako dieťa.

Čo ťa najviac ovplyvňuje v práci?

Najviac ma ovplyvňujú súčasné trendy a konkurencia, v tom dobrom. Predovšetkým dizajnéri z Ruska, ich prepracované interiéry, nové štýly a materiály, ktoré pomaly idú už aj k nám do Európy. Práve toto ma ženie dopredu, aby som na sebe pracovala a bola ešte lepšia v tom, čo robím.

Aká je prvá otázka, ktorú kladieš klientovi?

Pýtam sa akú má predstavu o navrhovanom priestore a aký štýl sa mu páči. Toto je asi najdôležitejšie pri návrhu interiéru – aby som sa mu vedela trafiť do vkusu a jeho predstáv o vysnívanom bývaní.

Mám radšej, keď klient povie iba svoju predstavu alebo malé detaily a všetko ostatné nechá na mňa. Môžem sa tak nechať unášať fantáziou a navrhnúť priestor ako najlepšie viem. Nemusím sa pridržiavať niečoho, čo mi klient striktne zadal.

Čo považuješ za najväčšiu výzvu pri navrhovaní interiéru?

Najväčšou výzvou je pre mňa rustikálny a historický interiér, zložité členité nábytky a prepracované detaily v interiéri, ktoré sú komplikované a náročné na modeláciu v programe. Takýto priestor sa veľmi líši od tých klasických moderných interiérov.

Preferuješ, keď je klient viac angažovaný, alebo skôr keď ti nechá voľnú ruku?

Mám radšej, keď klient povie iba svoju predstavu alebo malé detaily a všetko ostatné nechá na mňa. Môžem sa tak nechať unášať fantáziou a navrhnúť priestor ako najlepšie viem. Nemusím sa pridržiavať niečoho, čo mi klient striktne zadal.

Kde nachádzaš inšpirácie?

Dnes máme k dispozícii sociálne siete, mnoho stránok či aplikácií, ktoré nám umožňujú inšpirovať sa. Ako som už spomínala, ruskí dizajnéri sú mojou srdcovkou. Keď budem vytvárať interiéry ako oni, budem veľmi spokojná so svojou prácou. Hlavne klienti sa však musia stotožniť s dizajnom, ktorý postupne prichádza aj na Slovensko.

Ruská spoločnosť Antonovich Design má dlhoročné skúsenosti s tvorbou interiérov elitných domov, bytov, kancelárií a hotelov. Luxus a pohodlie spája so silnou osobnosťou, ktorá je najcennejším prvkom v interiéri.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by ДИЗАЙН ИНТЕРЬЕРА (@antonovich.design.official) on

Ktorý svoj projekt považuješ za vydarený a si naň špeciálne pyšná?

Toto je ťažká otázka. Každý jeden projekt, nad ktorým strávim dlhé hodiny a týždne, má u mňa špeciálne miesto. Na každý jeden som špeciálne hrdá, lebo ma posunul o kúsok vpred. Či už to bola zrubová chalupa s veľkou kachľovou pecou alebo moderná kuchyňa zladená s obývačkou v goralskom štýle, či môj obľúbený štýl Glamour.

Ako samú seba zlepšuješ a posúvaš ďalej?

Vpred ma posúva každý nový projekt, pretože v každom sa objaví niečo čo si vyžaduje špeciálny prístup a musím sa s tým popasovať. Je pre mňa novou skúsenosťou a hlavne výzvou. Nie všetko je na prvý pohľad také jednoduché ako sa to môže zdať a nie, nerobí to za mňa všetko počítač! 😊 (smiech)

Ktorý dizajnér je pre teba inšpiráciou / vzorom?

Nikdy som nemala konkrétny jeden dizajnérsky vzor, skôr sú mi vzorom dizajnéri či osobnosti, ktoré dokázali v danú chvíľu niečo nové vymyslieť, navrhnúť a posunúť tak dizajn na inú úroveň.

Viac inšpirácií nájdete denne na našom INSTAGRAME

 

View this post on Instagram

 

A post shared by domadoma (@domadoma.sk) on

Aká je tvoja obľúbená forma prokrastinácie?

Odmalička som bola vedená k zodpovednosti a samostatnosti. Tieto vlastnosti som si počas školy ešte viac osvojila a preniesla aj do pracovného života. Nerada riešim veci na poslednú chvíľu, pod tlakom a narýchlo. Neraz je veľmi ťažké sa tomu vyhnúť, hlavne keď mám veľa projektov a neplánovane sa predlžuje ich ukončenie. Preto si priebežne vypracúvam časový harmonogram s úlohami, ktorý sa snažím dodržiavať.

Čo raz viac sa do popredia tlačí Glamour štýl, čo je presne moja šálka kávy. Ide o štýl, v ktorom sa používajú rôzne farebné kombinácie so zlatými či striebornými prvkami, krásne lustre, zaujímavé kusy nábytku...skrátka štýl, ktorý ma chytá za srdce.

Farba, materiál, vzor, štýl – aké sú tvoje najobľúbenejšie?

Milujem farby. Každý rok sú trendové iné farby či vzory, ktoré sa snažím aplikovať aj vo svojich návrhoch. Stačí ich použiť iba na doplnkoch a interiér má hneď iný nádych a vzhľad. Mnoho klientov sa farieb alebo rozličných vzorov bojí, čo je škoda. Samozrejme netreba to preháňať, ale aj malá zmena materiálu vie pretvoriť a zútulniť interiér.

Čo raz viac sa do popredia tlačí Glamour štýl, čo je presne moja šálka kávy. Ide o štýl, v ktorom sa používajú rôzne farebné kombinácie so zlatými či striebornými prvkami, krásne lustre, zaujímavé kusy nábytku…skrátka štýl, ktorý ma chytá za srdce.

Na čom práve teraz pracuješ?

Momentálne navrhujem luxusný butik Podobne ako v každom projekte, aj v tomto mám problém, ktorý treba vyriešiť. Nakoľko ide o menší priestor bude veľmi dôležité zvládnuť dispozičné riešenie, tak aby mohol klient využiť ponúknutý priestor na maximum.

Ďakujeme za rozhovor a želáme veľa spokojných klientov!

V ďalšom článku pre vás Ľudka Lešánek z LL design vyberie 4 svoje srdcovky a 4 súčasné trendy. Nenechajte si ich ujsť!

Páči sa mi, keď veci majú svoje miesto a interiér pôsobí upratane

Beátka, kedy si si povedala “takto sa chcem živiť”?

Už na strednej škole som uvažovala na touto profesiou, hoci nebola v tej dobe veľmi rozšírená.

Čo ťa najviac ovplyvňuje v práci?

Pri navrhovaní je to určite klient. Jeho potreby, nastavenie a jeho preferencie. Všetky projekty prispôsobujem potrebám klienta, nakoľko on bude v tom priestore existovať.

No a potom sú to určite trendy, ale tie beriem vždy s rezervou, nakoľko sa rýchlo menia. Mojim cieľom sú skôr nadčasové interiéry a myslím si, že aj nastavenie nášho trhu je také. Určite nemeníme interiéry na komplet každých 5 rokov, ako napríklad v Nemecku.

Aká je prvá otázka, ktorú kladieš klientovi?

Aký má rozpočet!😊(smiech)

Bohužiaľ, rozpočet je kľúčová informácia pre mňa. Samozrejme vypočujem si klienta, s čím potrebuje pomôcť, pýtam sa na jeho predstavy a očakávania, ktoré má od svojho budúceho interiéru.

Minule som sedela na sedačke oproti oknu a bol západ slnka. Na oblohe vznikla krásna farebná kombinácia, ktorú som si hneď odfotila a použila pri navrhovaní. Príroda vie veľmi krásne inšpirovať, či už farebne alebo tvarovo.

Čo považuješ za najväčšiu výzvu pri navrhovaní interiéru?

Príliš malé interiéry, ako sú napríklad garsónky. Vtedy je potrebné všetky funkcie (jedenie, spanie, pozeranie TV, úložné priestory) vpratať do jednej miestnosti a ešte aj chceme, aby ten interiér pôsobil vzdušne. To je mnohokrát veľká výzva.

Preferuješ, keď je klient viac angažovaný, alebo skôr keď ti nechá voľnú ruku?

Ak máš na mysli to, že klienti si chcú sami vyberať nábytky a zariaďovacie predmety a odo mňa chcú aby som im následne pomohla tieto predmety nejako uložiť do ich interiéru, tak takejto spolupráci sa vyhýbam.

U klientov preferujem, ak majú aspoň ako-takú predstavu. Určite nie je žiadna výhra, ak mi klient povie „nechám to na vás“ a následne sa nevie rozhodnúť, či mu návrh vyhovuje, lebo sám nevie čo vlastne chce. Ale ak si mám vybrať, tak určite navrhovanie s “voľnou“ rukou je pre mňa ideálne.

Tak či onak, s klientom vedieme dlhé debaty o tom, čo potrebuje, čo má rád, ako žije, čo sa mu páči a naopak nepáči. Tých otázok je veľmi veľa a nakoniec výsledný interiér vždy spĺňa jeho predstavy a očakávania. Vtedy je spokojnosť na oboch stranách.

Kde nachádzaš inšpirácie?

Všade. Minule som sedela na sedačke oproti oknu a bol západ slnka. Na oblohe vznikla krásna farebná kombinácia, ktorú som si hneď odfotila a použila pri navrhovaní. Príroda vie veľmi krásne inšpirovať, či už farebne alebo tvarovo. A potom samozrejme využívam aj komerčné zdroje, ako sú weby, prípadne výstavy. Naposledy Miláno, tam je vždy veľmi veľa inšpirácie.

Viac inšpirácií nájdete denne na našom INSTAGRAME

 

View this post on Instagram

 

A post shared by domadoma (@domadoma.sk) on

Ktorý svoj projekt považuješ za vydarený a si naň špeciálne pyšná?

Ten ešte len príde.😊(smiech)

Chystáme sa stavať dom a tam to bude len a len môj rukopis. Ale pyšná som vždy. Všetky moje projekty považujem za vydarené. Nie preto, lebo si to myslím ja, ale hlavne preto, lebo mám spokojných klientov, ktorí aj po dlhšom čase spomenú, ako sa im fantasticky býva.

Ako samú seba zlepšuješ a posúvaš ďalej?

Sebavzdelávaniu venujem veľmi veľa času. Každý deň. Buď čítam odborné časopisy alebo si pozriem nejaké online školenie. Je toho veľmi veľa. Či už zo sveta farieb, nových materiálov alebo technológií. Sledujem tiež práce svetových dizajnérov. A absolvujem veľa školení, či už o podlahách, stierkach, kovaniach a podobne.

Dizajnér musí mať obrovský prehľad. Nemusí ovládať konkrétne technológie alebo presné chemické zloženia materiálov, ale mal by minimálne vedieť, že takéto niečo na trhu existuje s danými vlastnosťami a detaily už nechá na odborníkov v konkrétnej oblasti (napríklad inteligencia v dome).

Ktorý dizajnér je pre teba inšpiráciou / vzorom?

Talianska dizajnérka Susanna Cots, pôsobiaca v Španielsku.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Susanna Cots • Interior Design (@susannacots) on

Aká je tvoja obľúbená forma prokrastinácie?

Och toto je citlivá téma!😊(smiech)

Ja som fanatik do svojej práce, takže trávila som veľa času na webe. Hľadaním informácií a študovaním v oblasti dizajnu. Moji časomárnici boli Facebook a Pinterest. A potom prišiel stres, lebo som nestíhala projekty a musela som robiť po nociach.

Teraz si pevne stanovujem priority a úlohy, ktoré musia byť na konci dňa splnené. Na nočné smeny som už stará. Takže je potrebné všetko perfektne stihnúť počas pracovného dňa.

Dizajnér musí mať obrovský prehľad. Nemusí ovládať konkrétne technológie alebo presné chemické zloženia materiálov, ale mal by minimálne vedieť, že takéto niečo na trhu existuje s danými vlastnosťami a detaily už nechá na odborníkov v konkrétnej oblasti.

Farba, materiál, vzor, štýl – aké sú tvoje najobľúbenejšie?

Ja používam 3 farby: bielu, čiernu a šedú. To sú dominantné farby v mojich návrhoch a ostatné farby používam len na doplnkoch, ktoré sa dajú ľahko zameniť. Farby sú únavné a majú veľký vplyv na naše emócie, takže pri ich výbere zohľadňujem jednak ich psychológiu a následne počúvam požiadavky klienta.

Čo sa vzorov týka tak sú to geometrické tvary. A štýl určite minimalistický. Ale nie až tak chorobne. Minimalizmus so sebou prináša hlavne funkciu. Ja používam aj doplnky, ktoré interiér zútulnia a skrášlia. Ale tvaroslovie nábytku je určite minimalistické.

Na čom práve teraz pracuješ?

Teraz som ukončila 2 menšie projekty a pripravujem sa na svoj veľký projekt pre najnáročnejšieho klienta a to pre seba.😊

Už chápem, aké to majú klienti zložité, keď sa musia rozhodnúť pre jeden stôl, stoličku alebo farebnosť. Na trhu je nespočetné množstvo krásnych vecí a rozhodovanie je preto veľmi náročné.

Držíme palce a želáme veľa spokojných klientov!

V ďalšom článku pre vás Beáta Kozáčková vyberie 4 svoje srdcovky a 4 súčasné trendy. Nenechajte si ich ujsť!