Ak televízor umiestnite zle, odrazí sa to v jeho funkčnosti

Pri rôznych moderných štýloch bývania natrafíte často na odporúčania týkajúce sa skrytia technológií a výdobytkov doby. Podľa mnohých je totiž táto technika výrazne rušivým prvkom, ktorý neumožňuje konkrétnemu štýlu naplno vyznieť. Ak sa týchto odporúčaní držíte a zvažujete úschovu televízora, rátať by ste mali s tým, že nielenže naplno nevyužijete jeho potenciál, ale môžete tým ešte aj veľa stratiť.

Primeraná výška televízora

Pokiaľ nechcete mať skreslené televízne zobrazenie, upriamiť by ste sa mali aj na výšku, do akej zariadenie umiestnite. Všeobecne však platí pravidlo, že pre ideálne pozeranie by mala byť výška obrazovky nastavená tak, aby boli jej dve tretiny alebo aspoň polovica pod úrovňou očí. Pri neprimeranej výške riskujete, museli by ste totiž neustále otáčať hlavu smerom nahor, čo by ste po čase aj nepríjemne pocítili.

Monkey Business Images / Shutterstock.com
Výška televízora je ideálna vtedy, ak sa dve tretiny obrazovky nachádzajú pod úrovňou očí. 


Vzdialenosť od miesta sledovania

Nielenže sa často zabúda na konečné miesto televízora, málokto zvažuje aj optimálnu pozorovaciu vzdialenosť. Tá je však kľúčová ako pri výbere veľkosti uhlopriečky, tak aj pri type obsahu televízneho programu. Viacerí výrobcovia a predajcovia uvádzajú tabuľku, v ktorej približujú, aká vzdialenosť by mala byť pri jednotlivých uhlopriečkach a rozlíšení dodržaná.

Televízor ako súčasť obývacej steny

Obývacia stena môže byť pútavým prvkom každej obývacej izby, na umiestnenie televízora vhodná priveľmi ale nie je. Odrazí sa to totiž v prijímaní zvuku. Ak sa nazdávate, že vám túto situáciu vyriešia doplnkové reproduktory, nie vždy ich naplno využijete. Televízory umiestnené priamo na stolíku dokážu po zvukovej stránke ponúknuť oveľa viac ako tie, ktoré uväzníte po celom ich obvode priamo v nábytku. Zabúdať by sa však nikdy nemalo aj na dostatočne voľný priestor od steny. A práve ten by mal predstavovať aspoň niekoľko centimetrov.

Televízor upevnený na stene

Z hľadiska ozvučenia je televízia visiaca na stene výhodnejšou voľbou. Rátať ale treba s určitými nastaveniami a výberom konkrétneho typu držiaka. Ten je vhodné si ešte pred samotnou montážou vopred ujasniť a pre lepší prehľad sa odporúča oboznámiť sa priamo aj s ponúkanými alternatívami. Pokročilejšie modely disponujú v tomto prípade lepšou ponukou a pri väčšine z nich narazíte na možnosť hýbať s televízorom mierne smerom dopredu.

Pokiaľ máte obývaciu izbu prepojenú s jedálňou a už teraz viete, že by bolo vhodné dívať sa na televíznu obrazovku z oboch miestností, vyššie triedy televízorov ponúkajú skladacie rameno s možnosťou otočiť televíziu a mierne ju aj vysunúť dopredu. Zabúdať by ste však nemali ani na samotný zvuk, ten je u niektorých typoch televízorov nutné manuálne nastaviť a prispôsobiť aj jeho konečnému umiestneniu.

Dariusz Jarzabek / Shutterstock.com
Zlý odhad vzdialenosti medzi sedačkou a televízorom výrazne sťaží celkové pozeranie. 


Maximálne využitie technológií

Pokiaľ plánujete využívať televíziu ako multimediálne zariadenie na premietanie fotografií alebo hranie graficky náročnejších hier, aj to výrazne ovplyvní konečné umiestnenie televízie. Rovnako ako v prípade rôznych inovácií, ktoré by mohli zaniknúť, ak by ste televízor umiestnili do tesného priestoru obývacej steny. Napríklad ani taká technológia podsvietenia Ambilight by v takom prevedení vôbec nevynikla a model televízie s takouto funkciou by ste nemohli vôbec naplno využiť.

Súčasná ponuka televízorov je značne rozsiahla a značky v konkurenčnom boji súperia o priazeň diváka rôznymi pokrokovými technológiami. Predtým než sa však rozhodnete pre finálny produkt, zvážiť by ste mali ako kľúčové parametre, tak aj osobné preferencie a v neposlednom rade by sa nemalo podceňovať ani jeho umiestnenie. Televízor je investíciou na viacero rokov, využite naplno jeho potenciál tým, že nič pri jeho kúpe nezanedbáte.

Podarilo sa vám získať dom, po ktorom ste dlho túžili a už si pýta len dotvoriť do krásy?

Poradíme vám, ako si zariaďovanie domu užiť a z vašej nehnuteľnosti vyčarovať útulne rodinné hniezdo.

Papierovanie a vybavovačky v procese kúpy, prevodu nehnuteľností alebo starosti okolo stavby dokážu poriadne vyčerpať. A tak sa ľahko stane, že pred finále dokončenia vysnívaného domu vám zostane už len trochu energie, ktorú ste ochotní vložiť do výberu obkladu do kúpeľne či dverí. O farbe kobercov, či vôbec o kobercoch alebo takých závesoch nieto ani reči.

zar-2Pred koncom sa však netreba vzdávať. Vybraný nábytok, farby a doplnky by mali spoločne nielen fungovať, ale aj hrať. Melódiu, ktorá vás neomrzí ani po 10-tich rokoch. Bolo by škodou kupovať a meniť zariadenie domu za krátky čas opäť, len preto, že sa ste sa nechali ovládnuť pesimizmom úradov, bánk či dokonca povrchným prístupom v predajniach a na zariaďovanie dôkladne nesústredili.

zar-1Zariadenie domu – viete, čo chcete?

Podarilo sa vám buď dom kúpiť, postaviť alebo ste ho zdedili. Už len tým ste podstúpili proces, ktorý si vyžaduje čas, trpezlivosť a obetu rôzneho druhu aj v prospech financovania rôznych úprav a stavebných prác.

Dôležitý začiatok vytvoril váš zodpovedný vzťah k príbytku a s ním prichádzajú aj vaše prvé úvahy o jeho interiéri. Obraz a nálada, ktorá sa vám dostatočne dostane pod kožu potrebuje jediné: konkrétny a funkčný návrh pre každý jeden centimeter priestoru domu.

Dispozičné riešenie musíte poznať z pamäti

Vaša predstava kráča ruka v ruke s dispozíciou. Samozrejme, existuje rozdiel, ako ju vnímate. Ak ste dom postavili už jeho samotný návrh v sebe ukrýva rozvrhnutie miestností s napojením na inžinierske siete a ak nie hotový, minimálne načrtnutý dizajn interiéru. Výhodou stavby domu je to, že vy sami si ju určíte. Ak však prerábate hotový dom, jeho zariaďovanie bude vychádzať z dispozície, ktorej sa jeho prípadné úpravy musia prispôsobiť.

Zmerajte si svoje možnosti

Predtým, ako začnete premýšľať a vymýšľať, pomerajte si všetky dôležité rozmery, aby ste už od začiatku pracovali s reálnymi číslami a teda aj s reálnymi nápadmi a návrhmi. Predídete tak možnému sklamaniu pri výbere napríklad nábytku do kuchyne.

zar-3Profesionála si zaplatíte, ale jeho pomoc je na nezaplatenie

Výborným začiatkom je nákres dispozície, do ktorého si môžete navrhnúť rozloženie najdôležitejších nábytkových častí a spotrebičov do jednotlivých miestností. Poskytne vám jasný prehľad o tom, čo bude kde stáť. Nezabudnite vyznačiť okná dvere či pomyselné rozdelenie dennej a nočnej ćasti.

Ak neovládate špeciálne programy, vystačíte si aj s vkreslením jednoduchej poznámky ceruzkou.

Tu je však na mieste spomenúť, že nič nenahradí presnú vizualizáciu, ktorá navrhne jasné riešenie pre zariaďovanie celého domu. Pomôžu vám s ňou interiéroví dizajnéri. Ide o službu, ktorú si na jednej strane zaplatíte, na druhej jej využitím získate čas aj zdravé nervy.

zar-4Trh ponúka more možností od výberu farieb, cez obklady, nábytok až po dekorácie. Veľmi ľahko sa v ňom môžete utopiť. Predstavu, ktorú ste získali pozeraním iných interiérov domov už máte, ale pri realizácii vašej, prídete na to, že podlahy, ktoré sa vám tak páčili v časopise, sú príliš drahé na váš rozpočet alebo sa vám nebudú vôbec hodiť k nábytku, ktorý ste už vybrali.

Rady dizajnéra sa nemusíte držať do bodky, hoci ak mu poskytnete dostatok informácii o sebe a vašich želaniach, jeho návrhu možno neodoláte. Minimálne sa však stane výborným plánom, do ktorého budete už len vyberať konkrétne kúsky skladačky.

Venujte čas zoznamu

Na základe finálneho návrhu si urobte zoznam položiek spotrebičov, v ktorom si aspoň predbežne stanovte plánovanú sumu, do ktorej by ste sa chceli zmestiť. Pri jeho vytváraní strávite chvíľku času, ktorá vám však plne vynahradí momenty lovenie v pamäti:

“Máme všetko? čo ešte nemáme? Koľko nám ešte ostáva peňazí?…”

Zároveň si doň môžete ku jednotlivým položkám vkladať obrázky, ktoré vás zaujali či po ich realizácii aj sumu, ktorú vás reálne stáli.

Najdôležitejšie na začiatok

Úvod patrí prvkom, ktoré sa meniť nebudú najbližšie desaťročie alebo aj nikdy. Začnite kľúčovými časťami, ktoré určia výsledný charakter príbytku ako sú podlahy, farby na steny, podlahy, dlažba a obklady do kúpeľne a zvyšku domu, kuchynská linka, štýl obývacej steny a sedačky či typ osvetlenia.

Inšpirujte sa

Nebojte sa inšpirovať časopismi, praktickými článkami na kupujemebyvanie.sk, obrázkami na sociálnych sieťach či pri návštevách u vašich známych. Zaujímavé nápady si prispôsobíte podľa seba. A vždy to urobíte inak, aby ste sa odlíšili. Predsa len, každý sme iný, a naše bývanie nebude nikdy rovnaké. Aj keď nakupujeme na jednom mieste či čítame tie isté články o bývaní.

Nechajte si poradiť

Rozhliadnite sa vo svojom okolí po niekom, kto nedávno riešil zariaďovanie domu. Popýtajte sa na skúsenosti s výrobou nábytku na mieru, či spotrebičov.

Alebo aj všetkého.

Osobné referencie a odporúčania sú nad zlato a môžu vás nasmerovať priamo na dobrý kontakt bez toho, aby ste blúdili po predajniach, vypytovali sa a zisťovali.

Overeného pomocníka spoznáte aj v praktických radách na domadoma.sk. V našich článkoch vám pravidelne predstavíme nápomocné rady, tipy a triky.

Zariadenie domu by malo byť radostným obdobím, v ktorom dolaďujete finálny vzhľad vášho bývania. A popravde nezariaďujete si len bývanie, zariaďujete si aj život. Dom by mal byť radostný vrelý a na prvý aj tisíci pohľad váš, aby ste všetko, čo vám budúcnosť prinesie zvládali v pohode.

Fotografie: Pinterest