Ak televízor umiestnite zle, odrazí sa to v jeho funkčnosti

Pri rôznych moderných štýloch bývania natrafíte často na odporúčania týkajúce sa skrytia technológií a výdobytkov doby. Podľa mnohých je totiž táto technika výrazne rušivým prvkom, ktorý neumožňuje konkrétnemu štýlu naplno vyznieť. Ak sa týchto odporúčaní držíte a zvažujete úschovu televízora, rátať by ste mali s tým, že nielenže naplno nevyužijete jeho potenciál, ale môžete tým ešte aj veľa stratiť.

Primeraná výška televízora

Pokiaľ nechcete mať skreslené televízne zobrazenie, upriamiť by ste sa mali aj na výšku, do akej zariadenie umiestnite. Všeobecne však platí pravidlo, že pre ideálne pozeranie by mala byť výška obrazovky nastavená tak, aby boli jej dve tretiny alebo aspoň polovica pod úrovňou očí. Pri neprimeranej výške riskujete, museli by ste totiž neustále otáčať hlavu smerom nahor, čo by ste po čase aj nepríjemne pocítili.

Monkey Business Images / Shutterstock.com
Výška televízora je ideálna vtedy, ak sa dve tretiny obrazovky nachádzajú pod úrovňou očí. 


Vzdialenosť od miesta sledovania

Nielenže sa často zabúda na konečné miesto televízora, málokto zvažuje aj optimálnu pozorovaciu vzdialenosť. Tá je však kľúčová ako pri výbere veľkosti uhlopriečky, tak aj pri type obsahu televízneho programu. Viacerí výrobcovia a predajcovia uvádzajú tabuľku, v ktorej približujú, aká vzdialenosť by mala byť pri jednotlivých uhlopriečkach a rozlíšení dodržaná.

Televízor ako súčasť obývacej steny

Obývacia stena môže byť pútavým prvkom každej obývacej izby, na umiestnenie televízora vhodná priveľmi ale nie je. Odrazí sa to totiž v prijímaní zvuku. Ak sa nazdávate, že vám túto situáciu vyriešia doplnkové reproduktory, nie vždy ich naplno využijete. Televízory umiestnené priamo na stolíku dokážu po zvukovej stránke ponúknuť oveľa viac ako tie, ktoré uväzníte po celom ich obvode priamo v nábytku. Zabúdať by sa však nikdy nemalo aj na dostatočne voľný priestor od steny. A práve ten by mal predstavovať aspoň niekoľko centimetrov.

Televízor upevnený na stene

Z hľadiska ozvučenia je televízia visiaca na stene výhodnejšou voľbou. Rátať ale treba s určitými nastaveniami a výberom konkrétneho typu držiaka. Ten je vhodné si ešte pred samotnou montážou vopred ujasniť a pre lepší prehľad sa odporúča oboznámiť sa priamo aj s ponúkanými alternatívami. Pokročilejšie modely disponujú v tomto prípade lepšou ponukou a pri väčšine z nich narazíte na možnosť hýbať s televízorom mierne smerom dopredu.

Pokiaľ máte obývaciu izbu prepojenú s jedálňou a už teraz viete, že by bolo vhodné dívať sa na televíznu obrazovku z oboch miestností, vyššie triedy televízorov ponúkajú skladacie rameno s možnosťou otočiť televíziu a mierne ju aj vysunúť dopredu. Zabúdať by ste však nemali ani na samotný zvuk, ten je u niektorých typoch televízorov nutné manuálne nastaviť a prispôsobiť aj jeho konečnému umiestneniu.

Dariusz Jarzabek / Shutterstock.com
Zlý odhad vzdialenosti medzi sedačkou a televízorom výrazne sťaží celkové pozeranie. 


Maximálne využitie technológií

Pokiaľ plánujete využívať televíziu ako multimediálne zariadenie na premietanie fotografií alebo hranie graficky náročnejších hier, aj to výrazne ovplyvní konečné umiestnenie televízie. Rovnako ako v prípade rôznych inovácií, ktoré by mohli zaniknúť, ak by ste televízor umiestnili do tesného priestoru obývacej steny. Napríklad ani taká technológia podsvietenia Ambilight by v takom prevedení vôbec nevynikla a model televízie s takouto funkciou by ste nemohli vôbec naplno využiť.

Súčasná ponuka televízorov je značne rozsiahla a značky v konkurenčnom boji súperia o priazeň diváka rôznymi pokrokovými technológiami. Predtým než sa však rozhodnete pre finálny produkt, zvážiť by ste mali ako kľúčové parametre, tak aj osobné preferencie a v neposlednom rade by sa nemalo podceňovať ani jeho umiestnenie. Televízor je investíciou na viacero rokov, využite naplno jeho potenciál tým, že nič pri jeho kúpe nezanedbáte.

Vintage doplnky a dekorácie, ktorými vytvoríte štýlový domov

shutterstock

Obzeráte sa po originálnych bytových doplnkoch či dekoráciách, ktoré vášmu bývaniu vdýchnu originálny charakter?

Inšpirujte sa našim výberom, v ktorom si možno aj vaše bývanie príde na svoje.

Vintage doplnky s históriou

Nájdete ho na povale, v pivnici či v internetových bazároch. Retro nábytok, ktorý sa vyrovná svojim charakterom, originalitou a aj kvalitou i novodobým vintage bytovým doplnkom. Malé skrinky, komody spoločne v spojení s kreslom výborne doplnia priestor v obývacej izbe či priestrannej chodbe.

stolikVintage kút plný pohodlia

Kreslá s čistými líniami boli populárnym sedením v 60-tych, 70-tych aj 80-tych rokov. Ich výdrž je nezameniteľná, kvalita dreva nestarne a jediné, čo potrebujú obnoviť je poťah alebo výplň. Úkon, ktorý zvládnete sami alebo za poplatok s pomocou profíka.   

kresloAk nefandíte starým kúskom, aktuálne sa tešia comebacku.

Nové bez problémov ich nájdete v každom dobrom online obchode či skalnej predajni.

Kufor, ktorý docestoval do vášho domova

Staré nepotrebné cestovné alebo lodné kufre s viditeľnou patinou výborne využijete ako vintage doplnky, ktoré vám dobre poslúžia na odkladanie drobností.

kuforHrdza a zub času

Zaujímavý efekt, ktorým podčiarknete moderný a štýlový duch vášho bývania navodia staré kusy stavebného materiálu alebo funkčné časti z domov či bytov. Paradoxná kombinácia nového so starým očarí nielen vás, ale aj vašich hostí a známych. Staré obkladačky, okenné rámy či dvere sa stanú vašim tromfom pri dolaďovaní priestoru.

dvereKoleso, ktoré roztočí spomienky

Vintage doplnky, ktoré sa hodia či už do spálne alebo obývacej izby sú kolesá zo starého bicykla alebo voza. Môžete na ne povešať vaše rodinné fotografie. Milú atmosféru doplnku dotvoríte malými svetielkami, ktoré zachytíte na jeho ráme.

KOLESONavyše, retro bicykel a jeho súčasti môžete v interiéri využiť aj ako stolík pod umývadlo či pracovný stôl. A z jeho ozubeného kolieska a retiazky dokážete vyrobiť alebo si nechať vyrobiť efektnú lampu.

lampaStôl od šijacieho stroja je klasika

Nájde sa skoro v každej domácnosti. Stôl zo starých šijacích strojov niekdajších vlajkových lodí v oblasti ich výroby: SINGER, MINERVA, VERITAS, … . Niekedy ich stačí len trochu preleštiť či prelakovať. Poslúžia ako pracovný stôl či stôl na ukladanie kvetov.

maśinaVintage plagáty

Retro plagáty ľahko zoženiete na internete alebo v starších antikvariátoch. Neváhajte a pri ich počte nešetrite. Výborne pomôžu vykresliť priestor bývania a dotvoriť osobitú atmosféru vášho ja.

plagat2

plagat3

komodaTelevízor zapne zábavu

Vintage dekorácia, ktorou rozhodne zaujmete známych, sa ukrýva aj v televízore. Konkrétne v starej klasike – televíznom prijímači, ktorý poskytne priestor pre odkladanie nápojov pre všetky oslavy či dobré návštevy.

televizorZrkadielko, zrkadielko, staré si, pekné si

Zrkadlo so starým rámom, jednoduchým či zdobeným zapadne do spálne či do chodby. V kombinácii  s ďalšími vintage doplnkami príjemne zväčší objem priestoru a zútulní charakter miestnosti.

zrkadloPri zariaďovaní bývania sa oplatí inšpirovať minulosťou, ktorá kráča ruka v ruke s moderným dizajnom a ľahko vytvorí neopakovateľný útulný interiér vášho domova.

Efektný doplnok či dekoráciu dokážete nájsť v rôznych veciach staršieho dáta alebo iba so “starším lookom”. Aby ste ich však objavili, potrebujete zmeniť uhol pohľadu a popustiť uzdu vašej fantázii. Takže, smelo do toho! 

Fotografie: Pinterest