Ak televízor umiestnite zle, odrazí sa to v jeho funkčnosti

Pri rôznych moderných štýloch bývania natrafíte často na odporúčania týkajúce sa skrytia technológií a výdobytkov doby. Podľa mnohých je totiž táto technika výrazne rušivým prvkom, ktorý neumožňuje konkrétnemu štýlu naplno vyznieť. Ak sa týchto odporúčaní držíte a zvažujete úschovu televízora, rátať by ste mali s tým, že nielenže naplno nevyužijete jeho potenciál, ale môžete tým ešte aj veľa stratiť.

Primeraná výška televízora

Pokiaľ nechcete mať skreslené televízne zobrazenie, upriamiť by ste sa mali aj na výšku, do akej zariadenie umiestnite. Všeobecne však platí pravidlo, že pre ideálne pozeranie by mala byť výška obrazovky nastavená tak, aby boli jej dve tretiny alebo aspoň polovica pod úrovňou očí. Pri neprimeranej výške riskujete, museli by ste totiž neustále otáčať hlavu smerom nahor, čo by ste po čase aj nepríjemne pocítili.

Monkey Business Images / Shutterstock.com
Výška televízora je ideálna vtedy, ak sa dve tretiny obrazovky nachádzajú pod úrovňou očí. 


Vzdialenosť od miesta sledovania

Nielenže sa často zabúda na konečné miesto televízora, málokto zvažuje aj optimálnu pozorovaciu vzdialenosť. Tá je však kľúčová ako pri výbere veľkosti uhlopriečky, tak aj pri type obsahu televízneho programu. Viacerí výrobcovia a predajcovia uvádzajú tabuľku, v ktorej približujú, aká vzdialenosť by mala byť pri jednotlivých uhlopriečkach a rozlíšení dodržaná.

Televízor ako súčasť obývacej steny

Obývacia stena môže byť pútavým prvkom každej obývacej izby, na umiestnenie televízora vhodná priveľmi ale nie je. Odrazí sa to totiž v prijímaní zvuku. Ak sa nazdávate, že vám túto situáciu vyriešia doplnkové reproduktory, nie vždy ich naplno využijete. Televízory umiestnené priamo na stolíku dokážu po zvukovej stránke ponúknuť oveľa viac ako tie, ktoré uväzníte po celom ich obvode priamo v nábytku. Zabúdať by sa však nikdy nemalo aj na dostatočne voľný priestor od steny. A práve ten by mal predstavovať aspoň niekoľko centimetrov.

Televízor upevnený na stene

Z hľadiska ozvučenia je televízia visiaca na stene výhodnejšou voľbou. Rátať ale treba s určitými nastaveniami a výberom konkrétneho typu držiaka. Ten je vhodné si ešte pred samotnou montážou vopred ujasniť a pre lepší prehľad sa odporúča oboznámiť sa priamo aj s ponúkanými alternatívami. Pokročilejšie modely disponujú v tomto prípade lepšou ponukou a pri väčšine z nich narazíte na možnosť hýbať s televízorom mierne smerom dopredu.

Pokiaľ máte obývaciu izbu prepojenú s jedálňou a už teraz viete, že by bolo vhodné dívať sa na televíznu obrazovku z oboch miestností, vyššie triedy televízorov ponúkajú skladacie rameno s možnosťou otočiť televíziu a mierne ju aj vysunúť dopredu. Zabúdať by ste však nemali ani na samotný zvuk, ten je u niektorých typoch televízorov nutné manuálne nastaviť a prispôsobiť aj jeho konečnému umiestneniu.

Dariusz Jarzabek / Shutterstock.com
Zlý odhad vzdialenosti medzi sedačkou a televízorom výrazne sťaží celkové pozeranie. 


Maximálne využitie technológií

Pokiaľ plánujete využívať televíziu ako multimediálne zariadenie na premietanie fotografií alebo hranie graficky náročnejších hier, aj to výrazne ovplyvní konečné umiestnenie televízie. Rovnako ako v prípade rôznych inovácií, ktoré by mohli zaniknúť, ak by ste televízor umiestnili do tesného priestoru obývacej steny. Napríklad ani taká technológia podsvietenia Ambilight by v takom prevedení vôbec nevynikla a model televízie s takouto funkciou by ste nemohli vôbec naplno využiť.

Súčasná ponuka televízorov je značne rozsiahla a značky v konkurenčnom boji súperia o priazeň diváka rôznymi pokrokovými technológiami. Predtým než sa však rozhodnete pre finálny produkt, zvážiť by ste mali ako kľúčové parametre, tak aj osobné preferencie a v neposlednom rade by sa nemalo podceňovať ani jeho umiestnenie. Televízor je investíciou na viacero rokov, využite naplno jeho potenciál tým, že nič pri jeho kúpe nezanedbáte.

Ako správne čistiť kuchynské spotrebiče a zákutia?

Čistota je pol zdravia. Toto platí pre kuchyne a spotrebiče v nej dvojnásobne. V našich kuchyniach sa zabývalo veľké množstvo spotrebičov, bez ktorých si varenia už nedokážeme ani predstaviť. Viete ale, ako sa o vašich pomocníkov správne starať a ako kuchyňu ako takú udržiavať v tom najlepšom stave?

Zoznámte sa s niekoľkými tipy, ktoré vám pomôžu udržiavať spotrebiče stále čisté a v najlepšej kondícii a dozviete sa niekoľko tipov na upratovanie celej kuchyne.

Pripravte sa na upratovanie kuchyne!

Pred samotným upratovaním si nezabudnite pripraviť všetko, čo by ste mohli neskôr potrebovať. Nezabúdajte ani na ochranné pomôcky, vďaka ktorým si šetríte zdravie.

Čistiace prostriedky všeobecne: s chlórom (Savo), tekutý piesok, utierky z mikrovlákna, hubka, teplá voda, ochranné rukavice, metlička a lopatku

Ekologické čistiace prostriedky: ocot, citrón, sóda, kyselina citrónová

Upratovanie kuchyne od A po Z

Aby bola kuchyňa skutočne čistá, je rozhodujúca pravidelnosť upratovania. Staré nečistoty sa veľmi zle čistia a preto na pravidelné upratovanie rozhodne dbajte.

  • Obklady kuchynskej linky čistite utierkami z mikrovlákna, ostré predmety ich môžu poškodiť. Na zašednuté škáry medzi kachličkami použite prostriedky s chlórom, napríklad Savo, ktoré im vráti pôvodnú svetlosť.
  • Dvierka kuchynskej linky často pokrýva mastný filter, obzvlášť v okolí sporáka a digestora, tiež na ich čistenie použite utierky z mikrovlákna a predídete prípadným škrabancom. Vždy čistite celú plochu pravidelnými ťahmi tak, aby na povrchu nevznikali šmuhy.
  • Nezabúdajte na úchyty. Ide o jedno z najčastejšie používaných a teda ochytaných, špinavých miest. Pre úchytky skriniek určite použite prostriedky s chlórom, aby ste tak docielili čo najlepšiu hygienu.
  • Na batérie nikdy nepoužívajte prípravky s obsahom chlóru, ktoré povrch rozleptajú, v každej drogérii nájdete množstvo prípravkov, prípadne je možné použiť slabý octový roztok.

Sklokeramická doska

Hladký povrch dosky je možné jednoducho čistiť pomocou hubky namočenú vo vode, prípadne k zotretiu nečistôt použite vlhčený obrúsok. V prípade, že voda nestačí, možno použiť niektorú zo špeciálnych škrabiek na sklokeramické platne, ktorá hrubé nečistoty spoľahlivo odstráni. Pri čistení sa vyvarujte použitia ostrých predmetov, či drôtenky. Týmito nástrojmi sklokeramickú dosku poškriabete a aj v mikroskopických ryhách sa budú usadzovať všetky nečistoty.

Praktický tip: Ak nemáte tekutý piesok, použite na hrubé nečistoty jedlú sódu, jej účinky vás milo prekvapia.

Sporáky

Sporáky sú najčastejšie používanými spotrebičmi v kuchyni. Pripečená mastnota a zvyšky jedla na sporáku sú nešvárom, s ktorým sa v kuchyni stretávame denne. Ani pri sebeväčšej pozornosti sa nedá znečisteniu stopercentne vyvarovať. Predísť neskoršiemu komplikovanému čisteniu možno iba bezprostredným upratovaním sporáku po varení, kedy je možné nečistoty zotrieť vlhkou handričkou. V tomto prípade je však dôležité maximálne dbať na bezpečnosť.

mora-sporak

Nerezové povrchy čistite obozretne

Na inak veľmi lesklom povrchu je vidieť doslova každý odtlačok prsta. Nerez je tiež veľmi náchylný na poškriabanie, takže použitie hrubých hubiek a tekutých pieskov sa rozhodne neodporúča. Oveľa vhodnejšie sú jemné utierky z mikrovlákna, ktoré nezanechajú typické šmuhy, ani nepoškodia lesklý povrch.

Chladničky a mrazničky

Odborníci odporúčajú čistiť chladničku aspoň raz za mesiac a to aj v prípade samoodmrazujúcích modelov. Vlhkosť v chladničke je totiž ideálnym prostredím pre tvorbu plesní a baktérií. Aj preto je dobré v chladničke skladovať potraviny zabalené. Tiež nie je dobré skladovať niektoré potraviny pri sebe, napríklad oddelenie surových a varených potravín znižuje možné riziko kontaminácie. Na čistenie použite antibakteriálne prípravky (napríklad Savo), prípadne vytrite chladničku octom, ktorý perfektne pohltí všetky zápachy. Pokiaľ do chladničky umiestnite misku s rozsypanou jedlou sódou, predídete budúcim zápachom.

Tip: Ak vyberáte do vašej kuchyne chladničku, určite sa pozrite na článok: Ako vybrať chladničku

Umývačky riadu

Umývačka riadu je dnes už bežnou súčasťou výbavy väčšiny domácností. O umývačku riadu je však potrebné dôkladne starať a čistiť ju aspoň každý mesiac. Veľkú úlohu v tomto prípade hrá kvalita vody, tvrdá voda môže zanechávať na stenách umývačky tmavé povlaky a odporúča sa použiť zmäkčovač. Tiež je vhodné pravidelne čistiť filtre, ktoré zachytávajú väčšie kusy špiny a ich rozkladanie často spôsobuje zápach.

Praktický tip: Ocot čistí, dezinfikuje a bojuje s vodným kameňom. Nalejte malé množstvo do nádržky saponátu, zapnite umývačku na vysokú teplotu a budete prekvapení výsledkom.

Mikrovlnné rúry

Mikrovlnné rúry nie je potrebné čistiť tak často, ako rúry klasické. Vďaka charakter potravín, ktoré v nich pripravujeme a pri použití poklopu na samotný tanierik, môže byť čistenie mikrovlnnej rúry naozaj hračkou. Povrch jednoducho zotrite navlhčenou handričkou, prípadne použite vodu so saponátom, či niekoľkými kvapkami octu, ktorý pohltí prípadný zápach jedla.

Praktický tip: Pokiaľ dôjde k väčšiemu znečisteniu a zvyšky jedla zaschnú, do mikrovlnnej rúry na noc vložte misku s vodou a plátkami citróna. Zaschnuté nečistoty vďaka vlhkosti vody a kyslosti citróna pôjdu druhý deň lepšie vyčistiť.

Odsávače pár

Odsávače pár sú v kuchyniach miestom, na ktorom z pochopiteľných dôvodov lipne najviac mastnoty. Preto je potrebné digestor najprv dôkladne odmastiť kvalitným odmasťovačom a až potom vyčistiť samotné filtre.

digestor

Uhlíkový filter je vhodné čistiť aspoň každé dva mesiace, buď ručne v teplej vode, alebo v umývačke riadu. Teplota vody, pri ktorej je možné uhlíkový filter umývať, by nemala presiahnuť 65 ° C.

Tukový filter je potrebné umývať aspoň raz mesačne. Najlepšie ručne, s pomocou jemného umývacieho prostriedku, prípadne v umývačke na nižšiu teplotu. Všetky informácie o typoch a umiestnení filtrov vo vašej digestore nájdete v manuáli.

Užitočná rada: Vytvorte si ekologický domáci odmasťovač tak, že zmiešate dve lyžice octu a dve lyžice jedlej sódy. Na mastné miesta ho nanášajte jemnou navlhčenou handričkou.

Rýchlovarné kanvice

V prípade rýchlovarnej kanvice nemusíme zápasiť s čistením vonkajšieho povrchu, ktorý ide ľahko zotrieť, náš najväčší problém totiž bude inde. Vodný kameň je nepriateľom všetkých prístrojov ktoré pracujú s vodou a varná kanvica rozhodne nie je výnimkou. Na vzniknuté usadeniny je najlepším pomocníkom odvápňovač, ktorý je dostupný v každej drogérii. Jeho použitie je individuálne podľa typu a konkrétne informácie nájdete vždy na obale zakúpeného výrobku.

Praktický tip: Ak sa chcete zbaviť vodného kameňa, kúpte si kyselinu citrónovú a niekoľko lyžičiek nechajte spolu s vodou niekoľkokrát prejsť varom. Kanvicu potom dôkladne prepláchnite.

Predchádzajte špine

Základným predpokladom k neskoršiemu praktickému upratovaniu, je vhodný výber samotnej kuchyne. Predpokladom rýchleho upratovania sú jednoducho otierateľné plochy z nenasiakavých materiálov. Niektorým atraktívnym lesklým prvkom sa doporučujeme vyvarovať, pre ich zlú údržbu. Vysoko lesklý povrch je síce atraktívny, ale akékoľvek šmuhy, alebo odtlačky rúk, pokazia vzhľad celej vašej kuchyne.

Tiež povrch pracovnej dosky je veľmi dôležitý, ideálne sú akrylátové povrchy, ktoré sú odolné voči poškriabaniu a tiež ľahko umývateľné. Veľmi dôležité je mať dobre utesnený priestor medzi kuchynskou doskou a stenou. Zlé utesnenie, pod ktoré sa dostávajú tekutiny a zvyšky jedla, je najčastejším dôvodom plesní v kuchyni.

Myslite aj na prakticky riešené šuplíky, ktoré pri upratovaní ľahko vyberiete.