Ako na bezpečnú domácu obsluhu zváračky?

Everyonephoto Studio / Shutterstock.com

Bezpečné zváranie – efektívne zváranie 

Predpokladáme, že zváračku považujete za neoddeliteľnú súčasť svojej pracovnej činnosti. V prvom kroku vyhľadávate nadštandardnú kvalitu so zabudovaným flexibilným systémom. Znamená to jednak prispôsobenie záťaže a plný výkon vo výstupnej fáze. V praxi sa modely indukčného zvárania osvedčujú pri širokej škále nehrdzavejúcej ocele, hliníkových a iných vodivých materiálov. 

Pred samotným zváracím úkonom potrebujete čistú a dobre osvetlenú pracovnú plochu. Na jej povrchu sa nenachádzajú agresívne chemikálie ani iné horľaviny, keďže pracujete s citlivým elektrickým náradím. 

Viete, že v domácich podmienkach sa často zabúda na možnosti napájacieho zdroja? Teda na kontrolu, či napätie napájacieho zdroja súhlasí s technickými údajmi na výkonnostnom štítku zváračky. 

Ďalším častým problémom v domácich dielňach je zaťažovanie kábla pri prenášaní a ťahaní. Z bezpečnostného hľadiska je takáto manipulácia zakázaná. Nehovoriac o násilnej manipulácii vidlíc zváracieho náradia. 

Odborník na bezpečnú prácu so zváracím náradím ďalej radí

Aj domáci pracovný priestor musí vytvárať zdravé, izolované prostredie (zbavené vlhkosti a plesní). V opačnom prípade chránite napájací zdroj nadprúdovým ističom. Znížené riziko úrazu podporíte aj vlastnou bezpečnosťou (ochranné prvky, stabilná rovnováha bez nakláňania, odstránenie šperkov, kovových doplnkov a úprava dlhých vlasov).

Pozor! K zváračkám používajte len také dodatočné príslušenstvo, pri ktorom ste si istí funkčným chodom (napr. zberače prachu). Venujte pozornosť a investície do technológií podliehajúcich výskumným prácam a modernizácií – čo je od roku 1945 cieľom Fronius spoločnosti!

Ochrana pozemku pred zverou: ako na to?

Splnili ste si sen o bývaní v blízkosti lesa? Potom sa zrejme neviete nasýtiť nekonečne upokojujúcej zelene a zvukov hory. Milujete rána, keď otvoríte oblok a ovanie vás závan čerstvého vzduchu alebo beháte naboso po zarosenej tráve. Užívate si ticho, pokoj a nekonečné možnosti trávenia voľného času v zajatí prírody. 

Avšak bývanie blízko pri lese nie je len o romantike, ale prináša so sebou aj nástrahy, s ktorými sa treba popasovať lesná zver rozryje trávnik, poobhrýza ovocné stromčeky a pochutná si na plodinách zo záhrady. Tým pádom vyjde vaša snaha navnivoč. 

Kladiete si otázku, ako ochrániť pozemok pred zverou? Spoľahlivým riešením je kvalitné a pevné oplotenie pozemku. Ktoré tri kroky vedú k jeho realizácii? 

Plán

Skôr, ako sa pustíte do zhotovovania oplotenia pozemku, urobte si plán. Vezmite si papier, pero a všetko dôležité si spíšte do prehľadných bodov. 

Plán by mal v prvom rade zahŕňať zoznam materiálu, ktorý budete potrebovať. 

Zvážte aj dobu realizácie, pretože oplotenie je potrebné robiť s odstupom niekoľkých dní kvôli vytvrdnutiu betónu osadených stĺpikov. 

Porozmýšľajte nad tým, kto vám pomôže. Napríklad počas víkendu sú k dispozícii členovia rodiny alebo kamaráti a celý proces zvládnete rýchlejšie. 

Ak si netrúfate na zhotovenie oplotenia domu sami, zajednajte si skúseného majstra alebo firmu, ktorá sa tejto činnosti venuje. 

Vhodné je pozrieť si aj predpoveď počasia, pretože pracovať vonku počas daždivého dňa nie je príjemné. 

Nákup materiálu a príprava náradia

Najdôležitejšiu položku v nákupnom zozname predstavuje pletivo. Ak chcete, aby oplotenie pozemku spoľahlivo chránilo areál pred zverou, zvoľte zvárané pletivo. 

Zvárané pletivo patrí k najobľúbenejším typom oplotenia rodinných domov a záhrad. Má vysokokvalitnú povrchovú úpravu, na ktorú sa vzťahuje záruka 15 rokov. Dodáva sa v rôznych výškach od 60 do 200 cm, viacerých veľkostiach oka, hrúbkach drôtu, farbách a baleniach. 

Vaším cieľom je získať pevné oplotenie, preto myslite na dve dôležité pravidlá – čím hrubší drôt a menšie oko, tým pevnejšie oplotenie. 

Nepodceňujte ani výber stĺpikov. Ich dĺžka sa odvíja od výšky plotu. To znamená, že keď chcete mať oplotenie vo výške 2 metre, stĺpiky musia byť minimálne o 50 cm dlhšie. 

Čo sa týka pevnosti, tak stĺpiky s vystužovacím prelisom a montážnou lištou sú pevnejšie a odolnejšie ako bežné stĺpiky. 

Odporúčaná vzdialenosť medzi stĺpikmi je 2,5 metra. Aj tu platí, že väčší počet stĺpikov robí oplotenie stabilnejším a predlžuje jeho životnosť. 

Ak chcete mať na pletive tieniacu sieť, voľte vzdialenosť medzi stĺpikmi 2 metre a do nákupného zoznamu si pripíšte ďalšie dve položky, ktorými sú šponovací drôt a napináky. 

Okrem pletiva a stĺpikov budete ďalej potrebovať, napríklad spinky na upevnenie pletiva k stĺpikom či napínací hrebeň. Ďalšie príslušenstvo si ľahko vypočítate pomocou online plotovej kalkulačky. 

Na nákupnom zozname nesmú chýbať ani záhradné brány, hotová zmes jemného betónu a potrebné náradie, ako napríklad meracie pásmo, rýľ, lopata či vodováha. 

Realizácia oplotenia

Pri realizácii oplotenia, ktoré chráni pozemok pred zverou, je najlepšie postupovať podľa pokynov výrobcu zváraného pletiva. Návod na montáž je súčasťou každej dodávky pletiva. 

Najprv je potrebné určiť, kadiaľ oplotenie povedie, pričom je nevyhnutné dodržať zákony týkajúce sa stavby plotov. 

Následne označte miesta, na ktorých sa budú nachádzať stĺpiky a vzpery. Po vykopaní jám v rozmeroch 30 x 30 cm a hĺbkou 60 cm osaďte stĺpiky so vzperami a zalejte ich betónom. Po niekoľkodňovom vytvrdnutí betónu pokračujte v osadení pletiva podľa priloženého montážneho návodu.