Ako na krásnu a funkčnú kúpeľňu v 7 krokoch

Dokonalá kúpeľňa začína nákresom

Dvakrát meraj a raz rež. Rada nad zlato, ktoré by ste sa mali držať pri zariaďovaní akejkoľvek miestnosti, u kúpeľne platí dvojnásobne. Zo všetkého najskôr si vytvorte nákres kúpeľne a zapíšte si sem všetky dôležité parametre. Rozmiestnenie umývadlá, vane, sprchovacieho kúta a prípadne toalety je závislé na rozvedení inštalácie, odpadu a elektrických kábloch. V návrhu preto majte zakreslené aj tie najmenšie detaily.

Ako obložiť kúpeľňu

Farba nábytku by mala vždy ladiť s obkladmi do kúpeľne. Ideálna je kombinácia tón v tonuse, zaujímavé sú ale tiež kontrasty pestrofarebných dlaždičiek a exotických drevín. Ak chcete kúpeľňu opticky zväčšiť a prevzdušniť, stavte na veľkoformátové dlaždice vo svetlých odtieňoch a s lesklým povrchom. Naopak matné obklady sa lepšie čistia, nie je na nich vidieť každá kvapka vody a pridajú kúpeľni na útulnosti. Zaujímavou variantou sú obklady s reliéfnym povrchom, v ponuke nájdete aj také, ktoré verne imitujú kameň či drevo.

Namiešajte si obklady a dlažbu do svojej vysnívanej kúpeľne jednoducho a bez hodín strávených v obchodoch, na FAVI.SK nájdete širokú ponuku vybavenia do kúpeľne aj inšpiráciu na jednom mieste.

TIP Favi: Medzi klasickými obkladmi by mali byť 3 až 4 mm široké škáry, ak chcete menšie, vyberajte rektifikované obklady, ktorým stačia škáry 1,5 mm.

Umývadlo v hlavnej úlohe

Umývadlo udáva ráz celej kúpeľne. Vyberať môžete zo stoviek designov a materiálov, keramikou počínajúc a exotickými drevinami končiac. V každom prípade by malo umývadlo do kúpeľne zapadnúť nielen svojím tvarom a veľkosťou, ale aj vzhľadom. Nadčasové umývadlá na dosku sú typické pre elegantné kúpeľne, pre rodinné kúpeľne s neustálou prevádzkou sú naopak praktickým riešením zápustné umývadlá, u ktorých nenájdete žiadne škáry ani zákutia, kde by sa mohla držať voda.

TIP Favi: Trendom posledných rokov sú kamenné umývadlá, ktoré kúpeľni obzvlášť pristanú v kombinácii s nástennými batériami.

Sprchovací kút alebo vaňa?

Ak si radi doprajete dlhé kúpele, vyberajte vane s vnútornými ergonomickými záhybmi vyrobené z akrylátu, ktorý udržuje teplo a voda tak zostáva dlho teplá. Naviac sa ľahko čistí, má antibakteriálne vlastnosti a je príjemný na dotyk. Veľkosť vane je vždy ideálne prispôsobiť výške postavy, ak ste však značne obmedzení priestorom, ideálnou voľbou sú asymetrické vane, ktoré sa zmestia takmer kamkoľvek.

Že dávate prednosť sprchovému kútu? Sviežim a moderným vzhľadom pôsobí kombinácia bezrámovej konštrukcie, zásteny z číreho skla a s nízkou vaničkou. Posuvné dvere vám potom ušetria vzácne centimetre v malej kúpeľni. Ak ste nerozhodní, ideálnym kompromisom vane a sprchovacieho kúta, je vaňová zástena, vybrať si môžete z pevných aj skladacích.

TIP Favi: Bojujete v kúpeľni o každý voľný centimeter, ale život bez horúceho kúpeľa si neviete predstaviť? Potom vyberajte z asymetrických a obdĺžnikových vaní, ktoré sa zmestia takmer kamkoľvek.

Vytvorte miesto pre každého

Kúpeľňa sa stará o veľa potrieb každého člena domácnosti, a to iba na niekoľkých metroch štvorcových. Úložné priestory tu preto hrajú prím. Vytvoria miesto na milióny drobností, ktoré potrebujete mať po ruke, uľahčia hektické všedné rána a spríjemnia chvíle pred spaním. Každý člen rodiny by tu preto mal mať minimálne vlastnú poličku a box na drobné nevyhnutnosti. Praktickým a priestorovo nenáročným riešením sú umývadlové skrinky, ale aj stojany.

TIP Favi: Malú kúpeľňu žiadne kúzlo zväčšiť nevie, organizéry do zásuviek ale pomôžu efektívne využiť každučký centimeter. Odpadne vám tak ranné hľadanie zubnej nite, vatových tampónov aj gumičiek do vlasov.

Osvetlenie na dokonalý make-up aj relax

Skvelou voľbou je osvetlenie, u ktorého môžete meniť intenzitu svetla aj jeho farbu. Svetlo potom ľahko prispôsobíte líčeniu, holeniu aj zaslúženému relaxu po náročnom dni. Myslite tiež na to, že tmavé obklady odrážajú menej svetla než tie svetlé, v takejto kúpeľni je potom potrebné siahnuť po žiarovkách s vyššou svietivosťou. Pri výbere žiaroviek tiež venujte pozornosť hodnote Ra, ktorá určuje vernosť reprodukcie farieb, ideálny index je 90 a vyšší.

TIP Favi: Pri výbere osvetlenia do kúpeľne si všímajte IP krytie svietidla. Čím vyššie číslo je, tým odolnejšie je svetlo proti mechanickému poškodeniu a vnikaniu vody.

Dokonale zladená a harmonická

Chaos v okolí vane alebo sprchovacieho kúta vám pomôžu skrotiť košíky, kde budete mať všetky šampóny, sprchové gély a ďalšie nevyhnutnosti pekne po ruke, ale zároveň usporiadané. Samozrejmosťou sú farebne zladené kúpeľňové doplnky, predložky aj uteráky. Ak chcete kúpeľňu premeniť v oázu pokoja, stavte na prírodné materiály. Ak patríte medzi šťastlivcov a máte kúpeľňu s oknom, dajte si sem pár vlhkomilných izbových rastlín.

Doplnky do kúpeľne: 15 inšpirácií a nápadov, ktoré vám nesmú chýbať

shutterstock

Ak by sme hľadali miestnosť v byte, ktorá prešla v posledných rokoch najväčším prerodom, bola by to pravdepodobne kúpeľňa.

Z nudného priestoru vyhradeného len pre každodennú hygienu sa zrazu stala oáza relaxu a pohody odrážajúca osobnosť a životný štýl majiteľa bytu. Nevyhnutnou súčasťou takto dimenzovaného priestoru sú okrem obkladačiek a strohej sanity aj praktické a vkusné drobnosti.

Hladkajúce koberčeky

Kúpeľňa predstavuje priestor, v ktorom sa najčastejšie pohybujeme bosí.

kupelna02kupelna01Dopad nahých, prípadne i mokrých chodidiel na studenú podlahu však býva veľmi nepríjemný. Základom pohodlia je preto príjemný koberček. Môžete staviť na mäkučké podložky alebo na moderné masážne koberčeky stimulujúce prekrvenie chodidiel. Použitím koberca dosiahnete nielen pohodlie, ale aj optické oteplenie a zútulnenie priestoru.

Štýlový úložný priestor

Dostatok políc, regálov a skriniek je nespornou nevyhnutnosťou praktického pohodlia v kúpeľni. Ak však pri ich výbere stavíte aj na štýlový dizajn, splní zariadenie aj úlohu vkusného doplnku dotvárajúceho priestor. Pri troche šťastia bude i obyčajný toaletný papier pôsobiť vo vašej kúpeľni ako kreatívny interiérový doplnok.

kupelna05kupelna04kupelna03Svietniky

Romantické svetlo sviečok je to najlepšie osvetlenie, ktoré môžete svojej kúpeľni dopriať.

kupelna07kupelna06Pri rannej hygiene ho pravdepodobne nevyužijete, ale  voňavý kúpeľ počas dlhých zimných večerov sa v blikotajúcom svetle ohňa zmení na skutočný relax. Vhodne zvolené svietniky navyše splnia účel interiérového doplnku aj v dennom svetle.

Dóza na mydielka

Pravdepodobne ste už pri svojom kúpeľňovom relaxe objavili čaro malých voňavých mydielok. Možno ste však pre ne dodnes nenašli štýlový spôsob uskladnenia.

kupelna08Aj tieto drobnosti môžu vašu kúpeľňu príjemne zútulniť, ak ich nasypete do priehľadnej sklenenej dózy. V podobných dózach však môžete štýlovo uskladniť aj kozmetické tampóny alebo inú drobnú kozmetiku.

Bežné doplnky do kúpeľne v modernom dizajne

Neodmysliteľnou súčasťou kúpeľne je podložka na mydlo, pohárik na zubné kefky, prípadne nádoba s pumpičkou na tekuté mydlo. Aj tieto praktické doplnky môžu pôsobiť vkusne a štýlovo. Postačí ak zvolíte rovnaké sady z porcelánu, dreva alebo doplnky s prvkami kovu a s kovovými odleskami.

kupelna10kupelna09Kôš na uteráky

Uteráky a osušky je potrebné mať vždy po ruke. Ich uskladnenie priamo v kúpeľni je z tohto hľadiska najvýhodnejšie. Oveľa štýlovejšie ako štandardné naskladanie uterákov na police pôsobí ich uskladnenie v prútených alebo drôtených košoch.

kupelna12kupelna11Náš tip: Uteráky namiesto skladania rolujte. Zrolované pôsobia esteticky príťažlivejšie a mäkšie.

Špeciálne vychytávky

Ak chcete svoj kúpeľňový relax dotiahnuť do skutočnej dokonalosti, možno vás oslovia niektoré doplnky do kúpeľne, ktoré nebývajú práve bežnou súčasťou interiéru.

Čo by ste povedali na kúpeľ s pohárikom obľúbeného vínka? Alebo si budete k najbližším narodeninám priať radšej mäkučký vankúšik do vane? S týmito vychytávkami povýšite svoju kúpeľňu na skutočnú oázu relaxu a pokoja.

kupelna15kupelna14kupelna13

Zrkadlá do kúpeľne

Zrkadlo do kúpeľne nemusí plniť len praktickú funkciu, ale dekoratívnu.

Foto: Pinterest