Ako na krásnu a funkčnú kúpeľňu v 7 krokoch

Dokonalá kúpeľňa začína nákresom

Dvakrát meraj a raz rež. Rada nad zlato, ktoré by ste sa mali držať pri zariaďovaní akejkoľvek miestnosti, u kúpeľne platí dvojnásobne. Zo všetkého najskôr si vytvorte nákres kúpeľne a zapíšte si sem všetky dôležité parametre. Rozmiestnenie umývadlá, vane, sprchovacieho kúta a prípadne toalety je závislé na rozvedení inštalácie, odpadu a elektrických kábloch. V návrhu preto majte zakreslené aj tie najmenšie detaily.

Ako obložiť kúpeľňu

Farba nábytku by mala vždy ladiť s obkladmi do kúpeľne. Ideálna je kombinácia tón v tonuse, zaujímavé sú ale tiež kontrasty pestrofarebných dlaždičiek a exotických drevín. Ak chcete kúpeľňu opticky zväčšiť a prevzdušniť, stavte na veľkoformátové dlaždice vo svetlých odtieňoch a s lesklým povrchom. Naopak matné obklady sa lepšie čistia, nie je na nich vidieť každá kvapka vody a pridajú kúpeľni na útulnosti. Zaujímavou variantou sú obklady s reliéfnym povrchom, v ponuke nájdete aj také, ktoré verne imitujú kameň či drevo.

Namiešajte si obklady a dlažbu do svojej vysnívanej kúpeľne jednoducho a bez hodín strávených v obchodoch, na FAVI.SK nájdete širokú ponuku vybavenia do kúpeľne aj inšpiráciu na jednom mieste.

TIP Favi: Medzi klasickými obkladmi by mali byť 3 až 4 mm široké škáry, ak chcete menšie, vyberajte rektifikované obklady, ktorým stačia škáry 1,5 mm.

Umývadlo v hlavnej úlohe

Umývadlo udáva ráz celej kúpeľne. Vyberať môžete zo stoviek designov a materiálov, keramikou počínajúc a exotickými drevinami končiac. V každom prípade by malo umývadlo do kúpeľne zapadnúť nielen svojím tvarom a veľkosťou, ale aj vzhľadom. Nadčasové umývadlá na dosku sú typické pre elegantné kúpeľne, pre rodinné kúpeľne s neustálou prevádzkou sú naopak praktickým riešením zápustné umývadlá, u ktorých nenájdete žiadne škáry ani zákutia, kde by sa mohla držať voda.

TIP Favi: Trendom posledných rokov sú kamenné umývadlá, ktoré kúpeľni obzvlášť pristanú v kombinácii s nástennými batériami.

Sprchovací kút alebo vaňa?

Ak si radi doprajete dlhé kúpele, vyberajte vane s vnútornými ergonomickými záhybmi vyrobené z akrylátu, ktorý udržuje teplo a voda tak zostáva dlho teplá. Naviac sa ľahko čistí, má antibakteriálne vlastnosti a je príjemný na dotyk. Veľkosť vane je vždy ideálne prispôsobiť výške postavy, ak ste však značne obmedzení priestorom, ideálnou voľbou sú asymetrické vane, ktoré sa zmestia takmer kamkoľvek.

Že dávate prednosť sprchovému kútu? Sviežim a moderným vzhľadom pôsobí kombinácia bezrámovej konštrukcie, zásteny z číreho skla a s nízkou vaničkou. Posuvné dvere vám potom ušetria vzácne centimetre v malej kúpeľni. Ak ste nerozhodní, ideálnym kompromisom vane a sprchovacieho kúta, je vaňová zástena, vybrať si môžete z pevných aj skladacích.

TIP Favi: Bojujete v kúpeľni o každý voľný centimeter, ale život bez horúceho kúpeľa si neviete predstaviť? Potom vyberajte z asymetrických a obdĺžnikových vaní, ktoré sa zmestia takmer kamkoľvek.

Vytvorte miesto pre každého

Kúpeľňa sa stará o veľa potrieb každého člena domácnosti, a to iba na niekoľkých metroch štvorcových. Úložné priestory tu preto hrajú prím. Vytvoria miesto na milióny drobností, ktoré potrebujete mať po ruke, uľahčia hektické všedné rána a spríjemnia chvíle pred spaním. Každý člen rodiny by tu preto mal mať minimálne vlastnú poličku a box na drobné nevyhnutnosti. Praktickým a priestorovo nenáročným riešením sú umývadlové skrinky, ale aj stojany.

TIP Favi: Malú kúpeľňu žiadne kúzlo zväčšiť nevie, organizéry do zásuviek ale pomôžu efektívne využiť každučký centimeter. Odpadne vám tak ranné hľadanie zubnej nite, vatových tampónov aj gumičiek do vlasov.

Osvetlenie na dokonalý make-up aj relax

Skvelou voľbou je osvetlenie, u ktorého môžete meniť intenzitu svetla aj jeho farbu. Svetlo potom ľahko prispôsobíte líčeniu, holeniu aj zaslúženému relaxu po náročnom dni. Myslite tiež na to, že tmavé obklady odrážajú menej svetla než tie svetlé, v takejto kúpeľni je potom potrebné siahnuť po žiarovkách s vyššou svietivosťou. Pri výbere žiaroviek tiež venujte pozornosť hodnote Ra, ktorá určuje vernosť reprodukcie farieb, ideálny index je 90 a vyšší.

TIP Favi: Pri výbere osvetlenia do kúpeľne si všímajte IP krytie svietidla. Čím vyššie číslo je, tým odolnejšie je svetlo proti mechanickému poškodeniu a vnikaniu vody.

Dokonale zladená a harmonická

Chaos v okolí vane alebo sprchovacieho kúta vám pomôžu skrotiť košíky, kde budete mať všetky šampóny, sprchové gély a ďalšie nevyhnutnosti pekne po ruke, ale zároveň usporiadané. Samozrejmosťou sú farebne zladené kúpeľňové doplnky, predložky aj uteráky. Ak chcete kúpeľňu premeniť v oázu pokoja, stavte na prírodné materiály. Ak patríte medzi šťastlivcov a máte kúpeľňu s oknom, dajte si sem pár vlhkomilných izbových rastlín.

Obývacia izba v škandinávskom štýle: Ako na ňu?

sedacky.com

Sedačka – kráľovná každej obývačky

Kráľovnou každej obývacej izby je sedacia súprava a nezíde na tom, či je ladený do škandinávskeho či iného štýlu. Avšak základom designu severanov je vzdušnosť a minimalizmus, a na to by ste pri výbere sedačky mali rozhodne myslieť.

Čo to pre vás znamená? Voľte skôr jednoduchší štýl, ktorý vám umožní jednoduché použitie ďalších doplnkov – najmä prehozov či vankúšov so vzorovanými poťahmi, ktoré sú pre škandinávsky štýl typické. Jasnou voľbou sú modely v odtieňoch šedej, ale nemusíte sa obávať ani variant v pestrejších farbách.

Škandinávci milujú prírodné materiály, takže nie sú tabu ani kožené sedačky. Len treba voliť modely, ktoré majú veľmi minimalistický dizajn. Typické bohato polstrované kožené súpravy by narušili čistý dojem miestnosti a obývacia izba by pôsobila až príliš zahltene.

sedacky.com

Vpustite do miestnosti svetlo

Čo dáva škandinávsky ladeným miestnostiam ich čistý dojem? Veľa svetla! Väčšina severanov musí čeliť veľmi krátkym dňom, a tak svoje domovy navrhujú takým spôsobom, aby si mohli svetlo užívať čo najviac.

Ako to docieliť vo vašej obývačke? Na začiatok steny vymaľujte bielou či svetlo béžovou farbou – miestnosť sa opticky zväčší a získate možnosť obmieňať nábytok a doplnky oveľa ľahšie. 

Vo svetlých farbách môžete voliť aj samotný nábytok ako skrinky, komody aj konferenčný stolík – pokiaľ sa bojíte, že miestnosť bude vyzerať studene, môžete sa držať teplejších tónov. A to isté platí aj pre doplnky a najmä textílie okolo okien. Tmavé závesy by vás o prirodzené svetlo okrádali, avšak jemné svetlé záclony ho naopak podporia a prepustia do miestnosti.

Dostatočnú pozornosť venujte aj výberu osvetlenia. Namiesto jedného stropného svietidla sa skúste pohrať s rôznymi zdrojmi svetla, ako sú stolné či stojace lampy. Keď k tomu pridáte vhodné žiarovky, miestnosť bude pôsobiť veľmi útulne.

S dekoráciami to nepreháňajte

Dekorácie sme tu zmienili už niekoľkokrát, to ale neznamená, že by ste to s nimi mali preháňať – pri škandinávskom štýle by to malo byť presne naopak. Hlavnú úlohu tu zohráva jednoduchosť a na to by ste pri výbere dekorácií mali určite myslieť.

Najlepšie urobíte, keď sa pri skrášľovaní miestnosti pokúsite zamerať na funkčnosť. Vyberajte iba také dekorácie, ktoré budú plniť nejaký praktický účel. Naopak dajte zbohom rôznym porcelánovým soškám a iným lapačom prachu. Miestnosť tak bude pôsobiť čisto, útulne a upratane.

Čomu sa naopak nemusíte vyhýbať sú izbové rastliny. Nielenže budú vaše domáce ovzdušie zásobovať kyslíkom, ale dodajú vašej obývačke ten pravý nádych domova. Pri nákupe kvetináčov však buďte striedmy a snažte sa držať jednotného štýlu – iste nechcete, aby vaša obývačka vyzerala prezdobene.

Nebojte sa kontrastov

Síce sme spomínali, že by škandinávskym interiérom mali dominovať svetlé tóny, nemusíte sa ich ale držať na sto percent. Severania sa naopak veľmi vyžívajú v kontrastoch, najmä bielej a čiernej alebo tmavo šedej. Dekorácie a doplnky v kontrastných farbách totiž oveľa viac vyniknú a priestor potom nebude pôsobiť prázdno.

Skôr než s farbami však severania experimentujú s materiálmi. Nemusíte sa teda báť kombinovať moderné kovové prvky s prírodným drevom alebo starožitnými kúskami. Opäť ale všetkého s mierou.