Ako nájsť kvalitnú manželskú posteľ?

New Africa / Shutterstock.com

Začnite s určením správnych rozmerov

Pohodlný spánok zaručuje dostatok priestoru. Ak máte príliš malú posteľ, tak je možné, že jeden z vás sa určite dobre nevyspí. Nevhodná môže byť aj príliš veľká posteľ, kedy by ste sa mohli navzájom odcudzovať. Pri správnej veľkosti postele berte do úvahy celkový priestor a možnosti jeho využitia. Hneď vedľa postele budete potrebovať umiestniť aj nočný stolík, a preto budete potrebovať priestor navyše.

Aké kritéria by mala spĺňať kvalitná manželská posteľ?

– Základom sú adekvátne rozmery a veľkosť postele, ktoré budú zárukou kvality a komfortu počas spánku.

– Pre celkovú spálňu je dôležitý štýl manželskej postele, pre mužov by mohli byť výrazné designy nepríjemné alebo farebné kombinácie. 

– Súčasťou postele je aj kvalitný matrac a rošt, ktoré dotvárajú atmosféru spálne.

Prečo potrebujete úložný priestor?

Každá kvalitná posteľ bude disponovať úložným priestorom, ktorí môžete využiť na uskladnenie posteľnej bielizne. Vďaka vhodnému mechanizmu dokážete ložnú plochu jednoducho dvihnúť, hoci na nej bude ťažký matrac. 

BOKEH STOCK / Shutterstock.com

Aká by mala byť výška postele?

Súčasťou prispôsobenia rozmerov je aj vhodná ložná plocha a výška postele. Ideálne je, ak bude mať ložná plocha aspoň 40 centimetrov od zeme. Staršie osoby ocenia ložnú plochu, ktorá bude o niekoľko centimetrov vyššia. Vplyv na výšku postele má aj rošt a matrac. Vhodná výška postele vás dokáže účinne ochrániť pred prievanom, ktorý prúdi medzi podlahou a dverami. 

Po zohľadnení veľkosti postele a prispôsobení jej rozmerov by ste mali brať do úvahy jej designové spracovanie a konštrukciu. Konštrukcia postele závisí od vašich osobných požiadavkách a preferencií, ktoré požadujete. Výhodou bude aj možnosť úložného priestoru. Ak preferujete čalúnenú posteľ, tak môžete využiť tiež kombináciu pohodlného čela. Populárne sú tiež segmentové rošty. 

Photographee.eu/ Shutterstock.com

Súčasťou kvalitného spánku je aj rošt

Na kvalitu spánku má podstatne veľký vplyv kvalitný rošt. Výhodou roštov je fakt, že vám pri nich nehrozí rýchle preležania matraca. Stabilné rošty majú možnosť polohovania a rozmery, ktoré sú kompatibilné k vašej posteli. Na výber máte z mnohých typov, napríklad pevný látkový, pružný lamelový, rošt s možnosťou polohovania. Ich využitie nájdete pri používaní pružinových alebo penových matracov. 

Prečo je vhodný látkový rošt?

Najväčšou výhodou látky je schopnosť zabezpečenia potrebnej priedušnosti a ochrany pred možnosťou výskytu plesní. Látkové prevedenie síce nie je pružné, no patrí medzi najpevnejšie rošty. Lacnejšou a cenovo dostupnou alternatívou sú rošty poskladané z brezových alebo smrekových latiek, ktoré sú spojované popruhom. 

Výber novej manželskej postele je investíciou na ďalšie roky. Pred kúpou by ste si so svojim partnerom mali prejsť dôležité body, ktoré je nutné zohľadniť pre komfort počas spánku. Atmosféru celej spálne a postele dotvára posteľná bielizeň, ktorá by mala byť vhodne zvolená k vášmu interiérovému zariadeniu. Moderné sú najmä minimalistické kombinácie, ktoré zahŕňajú biele posteľné prádlo. Avšak výber môžete prispôsobiť svojim preferenciám. 

Kupujete novú manželskú posteľ? Inšpirujte sa trendmi, ktoré sú stále in!

Atribúty kvalitnej postele

Je dôležité si uvedomiť, že posteľ si vyberáme na dlhý čas a nie je to len sezónna záležitosť. Pri kúpe postele treba brať do úvahy nielen jej vzhľad, ale najmä kvalitu matracu a roštu. Ako a podľa čoho si teda máme vybrať správnu posteľ?

Prvým atribútom pri výbere postele je jej materiál. Najčastejšie sú postele vyrobené z drevotriesky a plastových komponentov. Sú síce cenovo výhodné a pomerne lacné, ale nie kvalitné. Po čase sa rozpadajú a vŕzgajú. Takže by sme rozhodne nemali kupovať posteľ z tohto materiálu, ale radšej investovať do síce drahšej, ale kvalitnej postele. A takou je napr. drevená, kovová alebo čalúnená posteľ.

Ďalším atribútom je rozmer postele. Pohodlná posteľ musí byť dostatočne veľká a mať optimálnu dĺžku, v prípade manželskej postele sa odporúča 180 až 200 cm.

Ak vyberáte manželskú posteľ, najlepšie je rozhodnúť sa pre manželské postele, ktorých súčasťou je čelo a bočnice – je to vlastne rám postele, v ktorom sú uložené rošty a matrace. Čelo postele pôsobí esteticky, je dobrou pomôckou pri čítaní v posteli, môžeme sa oň pohodlne oprieť a vankúš vďaka nemu nepadá.

Súčasné trendy v posteliach

Vždy je niečo, čo momentálne letí. Či už ide o svet módy v oblečení, v obuvi alebo aj o nábytok. Takmer všetci podliehame novým alebo opakujúcim sa trendom a možno si to niekedy ani neuvedomujeme. Žijeme v obklopení neustále meniacej sa alebo vracajúcej sa módy a snažíme sa kráčať s dobou. Nové trendy sa dostali už doslova aj do našich spální a ovplyvňujú zariadenie nášho domu či bytu.

Veľmi obľúbenými sú postele s čelom a bočnicami, mohutnejšieho vzhľadu, na vyšších nôžkach, ale aj v rustikálnom štýle či kovovej konštrukcie. Možno povedať, že trend je aj otázkou vkusu a štýlu, ktorý každý z nás preferuje. A podľa toho si vyberáme aj vhodné doplnky do spálne, napr. nočný stolík. Ten je veľmi dobrým pomocníkom, pretože vďaka nemu máme všetko potrebné vždy poruke.

Nezabudnite na správny matrac a rošt

Pri výbere postele treba brať do úvahy aj jej dôležité súčasti, ako sú matrac a rošt. Pri rozhodovaní by sme mali upriamiť pozornosť  najmä na tvrdosť a materiál matraca a jeho vhodnú kombináciu s roštom. Po ako tvrdom matraci treba siahnuť, nám napovie telesná hmotnosť. Ľudia s vyššou hmotnosťou majú voliť tvrdšie matrace. Pre nižšie hmotnostné kategórie sú určené mäkšie matrace.

Úlohou roštu je zabezpečiť pohodlie. Existujú dva typy roštov: lamelové a pevné. Niektoré lamelové sú polohovateľné, a tie sa skôr hodia pre starších ľudí. Najobľúbenejšie sú lamelové rošty, lebo príjemne pružia a zabezpečujú dobré odvetrávanie.