Ako pestovať ligurček vo vašej kuchyni

Ako pestovať ligurček vo vašej kuchyni
5 3 hodnotení

Ligurček je trvalka, ktorá pochádza z juhozápadnej Ázie. Dorastá do výšky 2 metrov a vzhľadom aj chuťou pripomína zeler. V kuchyni je obľúbený najmä vďaka svojej špecifickej chuti.

Výsadba ligurčeka

Ligurček lekársky možno pestovať priamym výsevom zo semena, z predpestovanej priesady alebo odrezkami z podzemku.

Výsadba zo semien sa realizuje na jar (v marci až apríli) prípadne na jeseň (september až október). Vysievame 5 až 6 semien do hniezd vzdialených 0,6 metra do hĺbky 1 centimeter a jemne prikryjeme a pritlačíme pôdou. Osivo ligurčeka klíči veľmi pomaly. Z vyklíčených rastlín sa v hniezdach nechajú len najsilnejšie jedince (cca 3 kusy).

Ligurček možno pestovať zo semien, priesad alebo odrezkov

Najjednoduchšie sa ligurček vysádza z darovaných koreňových pukov. Vegetatívne je ho možné rozmnožovať na jar aj na jeseň, pričom odrezky berieme zo staršej kultúry ( trojročná rastlina). Sadíme tenšie pakoreňové odnože s pukmi, očkami a kúskom koreňa.

Vhodné podmienky na pestovanie

Vyhovuje mu stanovisko v polotieni s dostatkom vlahy a živín. Obľubuje stredne ťažkú, dobre prekyprenú hlinitú pôdu s dostatkom humusu. Pôda by taktiež mala mať dostatok vápna a rovnomernú vlhkosť.

Ligurček dorastá až do 2 metrov, preto potrebuje dostatok miesta. Jednotlivé rastliny sa dožívajú 10 až 15 rokov, takže po vysadení vám bude robiť spoločnosť dlho.

Neodporúča sa vysádzať ho na miesta, kde ste predtým pestovali mrkvovité rastliny (mrkva, petržlen, paštrnák, zeler, kôpor, rasca, koriander), nakoľko tak môže dôjsť k prenosu chorôb.

Starostlivosť o ligurček

Ligurček je nenáročný a poradí si aj v prípade, ak mu nedoprajete 100 % starostlivosť. Najkrajšiu vňať však vypestujete vtedy, keď mu zabezpečíte dostatok vlahy a živín. O výživu pôdy sa treba postarať už pred jeho výsadbou, nakoľko priame hnojenie, najmä čerstvým maštaľným hnojom, nemá rád.

Rastlinu treba pravidelne okopávať a držať v čistote. Ak ho pestujete ako koreninovú drogu, je dobré jeho duté kvetné lodyhy odrezať nízko pri koreni, aby nevytváral plody.

Je odolný voči mrazom a bez problémov prezimuje

Zber

Z ligurčeka možno zberať listy, semená aj koreň. Zber sa uskutočňuje od mája do novembra. Listy sa zbierajú priebežne podľa potreby, avšak len pred kvitnutím. Po odkvitnutí jeho listy horknú. Využívajú sa čerstvé alebo sa sušia v jednej vrstve na vzdušnom mieste.

So zberom koreňov možno začať v druhom alebo treťom roku na jeseň. Zbierajú sa predovšetkým korene a niekedy aj celý nadzemný výhonok. Pred sušením sa umyjú tečúcou vodou, aby sa zbavili nečistôt. Sušíme ich na vzdušnom, suchom mieste. Dobre vysušený koreň je biely a pri lámaní praská. Možno ho pokrájať či pomlieť na prášok. Skladovať ho treba  v dobre uzatvorenej nádobe, ktorá neprepustí vlhko ani svetlo.

Liečivé účinky

Ligurček zlepšuje tvorbu žalúdočných a tráviacich enzýmov, má močopudné a odhlieňovacie účinky. Využíva sa pri nervovej vyčerpanosti, reumatizme, chorobách močových ciest, žlčníka či nadmernom potení.

Využitie v kuchyni

V kuchyni je ligurček obľúbený svojou špecifickou chuťou. Tá je najskôr sladká, neskôr ostrá až mierne horkastá. Využívajú sa jeho listy aj korene.

Čerstvé aj sušené listy sa pridávajú do jedál v malom množstve, nakoľko sú dosť aromatické. Vňať sa používa ako prísada do polievok, omáčok, cestovín či múčnikov. Mladé čerstvé lístky sa pridávajú do šalátov alebo sa nimi nahrádza petržlenová a zelerová vňať.

Koreň je súčasťou viacerých koreninových zmesí, napríklad polievkového korenia.

Ligurčekom možno nahradiť petržlenovú aj zelerovú vňať.

Pestovanie ligurčeka zabezpečí nielen zásobu korenia, ale aj liečivo na mnoho ťažkostí. Preto bol v minulosti pevnou súčasťou tradičných záhrad. Hoci sa postupne vytrácal, vďaka svojím vlastnostiam, si svoje miesto v záhradách získava opäť.

Zimná záhrada ako súčasť domu je zelený úkryt plný harmónie

Zimná záhrada ako súčasť domu je zelený úkryt plný harmónie
5 4 hodnotení

Túžite po úzkom spojení s prírodou a rozšírením obytného priestoru vášho domu? Zimná záhrada je ideálnym riešením, ako dosiahnuť  oboje.

zz-4

Zelená oáza pokoja a príjemnej atmosféry sa stane vašim najobľúbenejším úkrytom či miestom pre dovolenku od každodennej rutiny. Počas celého roka či teplejších období.

Závisí len na vás, pre akú možnosť sa rozhodnete. Či pre „studenú“ zimnú záhradu, ktorá vám pomôže pri pasívnom vykurovaní domu a bude miestom pre prezimovanie okrasných rastlín, alebo pre „teplú“ záhradu so zabudovaným vykurovacím systémom, v ktorej budete môcť tráviť čas po všetky ročné obdobia.

ZZ-7

Zimná záhrada sa stane pohodlným miestom v dome, v ktorom môžete oddychovať, hostiť návštevy či  v pokoji pracovať. Navyše, získavate úžitkovú plochu pre vašu dispozíciu.

Zimná záhrada predstavuje samostatnú konštrukciu, ktorá sa vsádza do betónového základu alebo vymurovanej podmurovky a v hornej časti sa uchytí do priľahlej steny.

Samovoľné riešenie prístavby môže narušiť hmotu vášho domu a namiesto úžitku vám  prinesie technické komplikácie súvisiace s napojením na izoláciu. K pripojeniu zimnej záhrady už k hotovej stavbe, ktorá už má nejaký rôčik za sebou, je potrebné pristúpiť opatrne a ideálne sa poradiť s odborníkmi. Samozrejme, aj v ostatných prípadoch.

Pre výborný funkčný a zároveň aj vizuálny výsledok sa oplatí na zimnú záhradu myslieť vopred. Zakomponovať ju už do projektu domu a jej realizáciu po ukončení stavby domu odložiť. V prípade murovaného domu, do doby, keď sa príbytok zbaví prebytočnej vlhkosti.

zz-8

Materiálom, azda najtypickejším a najprirodzenejším pre útulnosť priestoru a dokonalej súhry so zeleňou okrasných rastlín je drevo. Samozrejme, pre trvácnosť a kvalitu konštrukcie musí spĺňať vysoké kvalitatívne štandardy. Pre zvýšenie pevnosti a nosnosti sa používajú plasty a hliník.

Výber podlahy v zimnej záhrade závisí od jej funkcie. Ak v nej budete tráviť veľa času, zvoľte si kamennú či keramickú podlahu  s povrchom upraveným proti šmyku.

Ďalšiu alternatívu môžete nájsť aj v dreve, pri ktorom však netreba zabudnúť na jeho citlivosť na vlhkosť. Ak zimná záhrada bude slúžiť predovšetkým ako skleník pre vaše rastliny, podlahu vytvoríte aj zo štrkopiesku, či  napríklad zámkovej dlažby.

zz-9

Dôležitý kúsok skladačky pre trvácnosť  zimnej záhrady tvorí vetranie. Vzduch do záhrady môže prúdiť do záhrady nielen cez okná a dvere, ale aj pomocou vetracích mriežok, vďaka elektrickým ventilátorom  či vetrákom.

Ďalším spôsob, ako výborne vyvetrať a zároveň sa vyhnúť prievanu zabezpečujú výklopné strešné okná.

Zaujímavé riešenie nájdete aj v posuvnej streche, ktorú možno ovládať elektronicky a nastaviť zmenu jej polohy pomocou snímačov, ktoré zachytávajú zmeny počasia a adekvátne na ne reagujú.

zz-6

Príjemný pocit splynutia s okolím domova umožňujú sklá fasády, ktoré púšťajú slnečné lúče dovnútra. Ak ich je v teplom období veľa ich tepelnú silu dokážu spoľahlivo regulovať rolety, žalúzie či klimatizácia. V súčasnosti sú dostupné riešenia aj skiel so solárnou ochranou, ktoré vpúšťajú do priestoru menej žiarenia.

Ak nemáte radi ich čisteniel, samočistiace sklá budú pre vás správnou voľbou. Na ich udržiavanie stačí, ak zaprší alebo ich opláchnete vodou.

zz-1

Konštrukcia zimnej záhrady z kvalitných materiálov je začiatkom. Na vybudovanie miesta harmónie, do ktorého budete chodiť čerpať pozitívnu energiu potrebujete nielen myšlienku projektu, pomoc odborníka, či túžbu, potrebujete vzťah, lásku k prírode a čas na starostlivosť  o samotnú záhradu.

Chcieť zimnú záhradu len preto, že je trendy, na fotografiách vyzerá dobre, alebo v tej, ktorú majú vaši priatelia, ste sa cítili skvele, môže byť mačkou vo vreci.

Keď bude treba vyberať rastlinky, správne vetrať v každom ročnom období, ľahko na vás vyskočí, poškriabe vás a odradí natoľko, že zo záhrady sa stane priestor na odkladanie zbytočností alebo v lepšom prípade terasa za sklom.

Už predtým, ako začnete zvažovať jej stavbu, by ste mali mať jasno minimálne v rastlinách, ktoré v nej chcete pestovať. Ich výber úzko súvisí s rozhodnutím pre vykurovanie záhrady. Obľúbeným variantom  je temperovaná záhrada, v ktorej teplota v zime neklesne pod päť až desať stupňov. Zväčša vyhovuje väčšine rastlín.

zz3

Nakoniec, čerešničkou na torte, ktorú si pri realizácii zimnej záhrady vychutnáte je jej zariadenie. Nábytok by mal ladiť nielen s vašou náturou, ale aj s atmosférou zvyšku vášho domova.

zz-2

Výhody:

  • Zimná záhrada príjemne oživí a obohatí atmosféru bývania.
  • Poskytne vám a vaším hosťom miesto plné pozitívnej slnečnej energie v obklopení zelene.
  •  Zväčší úžitkovú plochu vašej nehnuteľnosti.
  • Vytvorí  vám úkryt pred svetom, starosťami a za vašu starostlivosť vás odmení pokojom a relaxom.
  • Stane sa miestom pre spoločné rodinné, večere, raňajky, posedenia s priateľmi či rodinou.
  • Poskytne priestor a funkciu skleníka pre pestovanie nielen okrasných rastlín, ale aj byliniek či drobnej zeleniny.

Nevýhody:

  • Jej prístavba zvýši počiatočné stavebné náklady na vytvorenie vášho domova.
  • V prípade využitia technologických vychytávok, možno rátať s nutnými opravami, ktoré vás môžu prekvapiť vďaka sile prírody. Odporúča sa investovať do kvalitných materiálov a jej realizáciu riešiť s odborníkmi.
  • Sklenené tabule si vyžadujú úpravu a čistenie, na ktoré si budete musieť zvyknúť.
  • Výber rastlín, starostlivosť o ne stojí nielen peniaze aj váš čas. Bez vzťahu k zeleni a manuálnej práci s hlinou si projekt radšej trikrát premyslite.

Zdroj fotografií: Pinterest