Ako pestovať, polievať a starať sa o lopatkovec

lopatkovec
shutterstock

Izbová rastlina Lopatkovec patrí medzi tie najkrajšie izbové rastliny, ktoré si môžete zaobstarať. Jeho pestovanie je nenáročné a pýšiť sa môže nielen krásou, ale aj svojou schopnosťou čistiť vzduch. Táto tropická rastlina pochádza z juhovýchodnej Ázie a tropických oblastí Ameriky.

Lopatkovec alebo tiež latinsky Spathiphyllum

Na výber máte viac ako 40 druhov tejto krásnej rastliny. Názov si vyslúžil práve podľa nápadného vzhľadu listov, ktoré sú vernou kópiou lopatky. Návod ako pestovať túto krásnu rastlinu vám ponúkame krok za krokom.

ako pestovať lopatkovec

1. krok: výber vhodného miesta

Keďže Lopatkovec pochádza z trópov, miluje teplo a vlhko. Najlepšie preto bude, ak mu vyberiete miesto, ktoré bude slnečné a teplé. Hoci má Lopatkovec rád slnko, nikdy ho nevystavujte priamemu slnečnému žiareniu, ktoré by ho mohlo spáliť. Najvhodnejšie je umiestniť ho k oknu, ktoré smeruje na západ alebo sever. Doprajte mu príjemnú izbovú teplotu, ktorá nebude mať tendenciu kolísať o 5-10 ° Celzia. V našom miernom klimatickom podnebí je nemožné zaručiť rastline pestovanej na záhrade celoročný komfort. No v letných mesiacoch, jej môžete nájsť tienisté a vlhké miesto, kde vám na pár teplých letných mesiacov bude robiť radosť aj von. Akonáhle sa ochladí, nezabudnite Lopatkovec presadiť do kvetináča a umiestniť ho do interiéru.

lopatkovec
pexels.com

2. krok: zalievanie rastliny

Tropické rastliny milujú vhlko, preto vodný manažment rastliny netreba zanedbať. Vždy keď zbadáte, že je zemina suchá, pokropte rastlinu tak, aby bola opäť vlhká.Rastlinku však nepremáčajte v zálievke a rovnako ju nenechávajte dlho o smäde. Na Lopatkovec by to malo fatálne následky. Vlhko rastline zabezpečíte aj pravidelným rosením listov z vodného rozprašovača. Pri správnej starostlivosti sa vám rastlinka odmení svojim nezabudnuteľným vzhľadom.

3. krok: starostlivosť o výživu rastliny

Lopatkovec je nenáročný, k dobrej kondícii mu stačí vhodné miesto a dostatok vlahy. Ak sa predsa len rozhodnete hnojiť, môžete použiť univerzálne hnojivo pre izbové rastliny, ktoré zriedite na polovičnú, prípadne štvrtinovú dávku. Hnojivo aplikujte raz do mesiaca v čase od jari do začiatku jesene. Ak by sa rastlina začala akokoľvek neželane meniť, stačí znížiť dávku hnojiva o polovicu.

lopatkovec
pexels.com

4. krok: rozpoznanie bežných chorôb rastliny

Najčastejšie chorobné prejavy sú spôsobené práve nesprávnym spôsobom zalievania Lopatkovca. Ak má vody primálo, objavíte zažltnuté listy a celkovo bude rastlina pomaly vädnúť. V opačnom prípade, ak ste rastline dopriali vody až priveľa, prejaví svoju nespokojnosť hnedými okrajmi listov. Priveľa vody môže viesť až k hnijúcim koreňom, čo je možné vyriešiť len presadením rastliny do novej pôdy bez hnilobných koreňov. Vo vlhkom prostredí sa môže veľmi dobre dariť voškám, roztočom a iným drobných škodcom, ktoré možete odstrániť chemicky alebo za pomoci doma vyrobeného insekticídu:

Rozmiešajte 1 lyžičku (15 ml) rastlinného oleja, 3 lyžičky (16 g) kajenského korenia a 1 lyžičku (12 g) tuhého mydla na báze prírodných tukov, v jednom litri teplej vody. Dôkladne premiešajte a rozprašovačom nastriekajte na listy Lopatkovca.

5. krok: vypestovanie a rozmnožovanie rastliny

Rastlinka si pri dobrej starostlivosti bude pravdepodobne pýtať o niečo väčší črepník. Ak presádzate akurát na jar, môžete si rastlinku aj rozmnožiť. Je to jednoduché. Rozdelíte si jednotlivé trsy tak, aby mal každý svoj koreňový systém a zasadíte ich do čerstvej pôdy. Takto si dopestujete množstvo krásnych Lopatkovcov.

Komentáre (4)

  1. Dobrý deň, mne rastlinka kvitla len keď som ju kúpila a od vtedy vôbec nekvitla. Nové listy jej rastú pravidelne, aj som ju časom presadila do väčšieho kvetináča, aj hnojila, ale kvety žiadne :-(
    Nie je úplne pri okne, ale je v izbe smerujúcej na západ – povedala by som polotien.
    Poradíte mi ako môžem docieliť znovu kvitnutie? Ďakujem pekne.

  2. Dobry den. Mam lopatkovec, ale uz prerasta v kvetinaci a cakam uz od zaciatku februara kym odkvitne. Preto prosim o radu ci ho mozem presadit aj ked kvitne. Za radu dakujem.

  3. Prosím o radu.Mám náderné listy a kvety.Nerozumiem prečo sa nakonci listov po čase tvoria hnedé škvrny.Presadila som do novej pôdy,ale znovu sa mi to vytvárajú tie škvrny.Ďakujem za odpoveď.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Ako pestovať dracénu

shutterstock

Už pri pohľade na túto izbovú rastlinku sa vám automaticky vybaví útulné miesto menom domov. Dracena patrí k neodmysliteľným izbovým rastlinám našich domovov, ktoré sú svojim vzhľadom jednoducho neprehliadnuteľné.

Ak ste si mysleli, že dracena je palma, boli ste ako mnohí na omyle. Dracena patrí do čeľade Agáve, no svojim vzrastom a listami dokáže poriadne zmiasť. Jej pôvodným domovom sú subtrópy Ázie a Afriky, preto jej exotický vzhľad láka vašu pozornosť.

Na túto nenáročnú izbovú rastlinku si môžete pokojne trúfnuť aj ako začiatočníci. Ako pestovať Dracenu od A do Z vám podrobne vysvetlíme v nasledujúcich riadkoch.

Starostlivosť o dracenu v 5. krokoch

1. krok: výber vhodného miesta

Dracena sa vám odvďačí, ak ju umiestnite do polotieňa. Polotieň je pre túto izbovú rastlinku ideálny. Ostré slnko, chladný tieň a prievan neznesie, preto si pri výbere miesta dajte záležať. V zimných mesiacoch jej môžete dopriať o trochu viac slnka a na jar ju opäť premiestniť do polotieňa. Keďže môže dracena dorásť až do 150 cm, bude potrebovať svoj priestor. V izbe stačí dodržiavať minimálnu teplotu 15° Celzia a maximálnu 25° Celzia. Rastlinke sa za týchto podmienok bude dariť výborne.

2. krok: zalievanie rastliny

Keď ste už dracene našli vhodné miesto, je čas na ďalšiu fázu starostlivosti a tým je pitný režim, alebo zálievka rastliny. Dracena ako subtropická rastlina miluje vlhko. Doprajte jej preto, na jar a v lete, pravidelné pokropenie vodou z rozprašovača, aspoň raz do týždňa. V teplých mesiacoch ju zalievajte 3-4 krát do týždňa. Rastlinku však nepremáčajte, mohla by vám zhniť. Zalievajte ju tak, aby bola stále vlhká. V zimných mesiacoch v prekúrených miestnostiach môžete s rosením listov pokračovať a zalievať ju stačí 2-krát za týždeň.

dracéna
pexels.com

3. krok: starostlivosť o výživu rastliny

Výživu zabezpečíme rastlinke pravidelných hnojením. V období od marca do septembra potrebuje dracena pravidelnú dávku hnojiva každých 14 dní. Najlepšiu výživu zabezpečíte rastline univerzálnym hnojivom pre izbové rastliny. Aby ste na hnojenie nezabúdali, dobre poslúži aj pripomienka v mobile, ktorá vám načasovanie uľahčí. Na presádzanie je ideálna jar. Po dvoch rokoch si dracena žiada presadenie do čerstvého rašelinového substrátu alebo substrátu zo zmesi kompostu, piesku, rašeliny a listovky. Ak už má dracena viac ako dva roky, postačí jej vymeniť len vrchnú časť pôdy za čerstvú.

4. krok: rozpoznanie bežných chorôb rastliny

Dracena, tak ako ostatné rastliny nám dávajú jasný signál, že niečo nie v poriadku práve zmenou vzhľadu. Ak na listoch draceny spozorujete hnedé škvrny, rastlina sa vám snaží naznačiť, že potrebuje viac vody. Zalievajte ju vtedy častejšie. Ak sa listy draceny skrútia a majú hnedastú farbu, rastlina reaguje na neprimeranú teplotu v miestnosti. Ak spozorujete biele škvrny, ide o prejav spálenia listov od slnka. Priveľa slnka rastline prekáža, preto ju preložte do polotieňa. Môžete sa stretnúť aj so žltnutím spodných listov, tentokrát je to len prejav starnutia rastliny. Listy draceny majú životnosť dva roky, po tejto dobe začnú pomaly odumierať. Ak sú však na žlto sfarbené len okraje listov a list má hnedé špičky, chyba môže byť v suchom substráte, prípadne bola rastlina vystavená prievanu.

5. krok: vypestovanie a rozmnožovanie rastliny

Dracenu si môžete vypestovať aj zo semiačka. Ak si zvolíte tento variant, zasaďte semienko plytšie. Ak by ste ho umiestnili príliš hlboko, nepodarilo by sa mu vyklíčiť. Rastlinu si môžete aj rozmnožiť už z pôvodnej rastliny. Stačí použiť odrezky rastliny, napríklad konce výhonkov, bočné výhonky alebo odrezaný kmeň siahajúci do dvoch tretín rastliny. Odrezky vložíte do vody a počkáte pokým rastlinka vyženie drobné korienky. Môže to trvať aj tri mesiace, buďte preto trpezliví. Následne výhonky draceny zasadíte do substrátu. Rastlina samozrejme potrebuje čo najideálnejšie podmienky, aby sa uchytila.