Ako pestovať, polievať a starať sa o monsteru

shutterstock

Je množstvo izbových rastlín, ktoré si vás získajú svojou farebnosťou alebo tvarom kvetov. Tropická liana Monstera vám učaruje, hoci je vždy zelená. Monstera má unikátne tvarované listy, ich povrch je nádherne lesklý a príjemný na dotyk. Dorastá do väčších rozmerov, čo z tejto rastliny robí unikátnu a neprehliadnuteľnú izbovú rastlinu.

Monstera je ideálna do väčších priestorov, kde bude mať svoj vlastný priestor na rast. Dosahuje 3-5 metrov, čo si vyžadaje svoj osobitý priestor.

Pochádza z tropických pralesov Západnej Indie a Strednej Ameriky. Exotickosť jej dodávajú vzdušné korene šedohnedej farby. Hoci je Monstera tropická rastlina, je skutočne nenáročná. Darí sa jej aj v tmavých a chladných priestoroch, čo ocenia najmä pestovatelia – začiatočníci.

monstera
pexels.com

Starostlivosť o Monsteru v 5. krokoch

1. krok: výber vhodného miesta

Monstere sa bude najlepšie dariť, ak ju umiestnite na svetlé miesto. Ostré slnečné svetlo neznesie, preto si na výber vhodného miesta doprajte čas. Monstera dokáže prežiť aj v tmavších miestach, no adekvátne k tomu sa jej spomalí rast. V miestnosti by mala byť primeraná izbová teplota minimálne 15° a maximálne 24° Celzia. Pri výbere vhodného miesta myslite aj na to, že Monstera sa za pár rokov rozrastie a bude dosahovať väčšie rozmery. Monstera je dlhoveká rastlina, ktorá dokáže dorásť do gigantických rozmerov 3-5 m. Ich rast však môžete korigovať zrezaním najvyšších stoniek. Rastline však nikdy nestriháme vzdušné korene.

2. krok: zalievanie rastliny

V letných mesiacoch si Monstera žiada výdatnú zálievku. Polejte ju vždy, keď zemina preschne. V zimných mesiacoch vie rastlina s vodou zaobchádzať šetrnejšie a tak pôda ostáva dlhšie vlhká. V letných mesiacoch doprajte Monstere pravidelné rosenie listov z rozprašovača. Taktiež jej môžete veľké kožovité listy utierať vlhkou handričkou. Zbaví sa nielen prachu, no doprajete jej vlhkosť, vďaka ktorej dobre prospieva.

Starostlivosť
SvetloJasné rozptýlené svetlo bez priamych slnečných ľúčov alebo polotieň. V zime je možné ju umiestniť i na priame svetlo.
Voda Dôkladne ju zalievajte. Medzi jednotlivými zálievkami nechajte povrh substrátu mierne preschnúť. V zime ju zalievajte menej a nechajte substrát len trochu vlhký.
TeplotaBěžná izbová teplota je ideálna, v zime minimum 12 ˚C.
Vlhkosť vzduchuVyžaduje si vysokú vlhkosť vzduchu. Listy občasne rosíme počas tropických letných dní alebo v zime, kedy je vzduch suchý.
PresadzovaniePresadzujeme každý rok, prípadne každé dva roky vždy na jar, pokiaľ korene prerastajú z kvetináča von. Dávajte pozor na vzdušné korene, aby ste ich nepoškodili.
RozmnožovanieRozmnožujeme vrchnými odrezkami, ktoré odstrihnite tesne pod vzdušnýni koreňmi. Odstrihnite stonku aspoň z dvomi alebo tromi listami a koniec stonky dajte do vody.
HnojenieHnojíme od jari po jeseň zhruba 2x mesačne štandartným tekutým hnojivom.
monstera
pexels.com

3. krok: starostlivosť o výživu rastliny

Monstera si raz za mesiac vyžiada aj dodatočnú dávku výživy. Najlepšie je použiť 0,2 % roztok viaczložkového hnojiva, ktorý rastlinu ochráni pred množstvom neduhov. Hnojiť ju môžete len v teplých mesiacoch, kedy má vegetačné obdobie, v zimných mesiacoch dodatočnú výživu vôbec nepotrebuje. Monstera si vďaka svojim rozmerom žiada pravidelné presádzanie do postupne väčších črepníkov. Pri presádzaní si dajte záležať na spodnej drenáži, ktorá bude dobre odvádzať vodu. Následne dosypte stredne ťažkú zeminu, ktorá udrží váhu rastliny.

4. krok: rozpoznanie bežných chorôb rastliny

Monstera je odolná rastlina, ktorá si svoje zdravie udržuje aj za nepriaznivejších podmienok. Jej vitalitu však môžete ovplyvniť aj dobrou starostlivosťou. Ak má rastlina plné listy, ktoré sa typicky nerozdeľujú, žiada si Monstera viac svetla. Ak má naopak Monstera slnka priveľa časom jej vyblednú listy. Stačí si preto dobre všímať, ako rastlina mení vzhľad a na základe toho prispôsobiť starostlivosť.

5. krok: vypestovanie a rozmnožovanie rastliny

Rastlinu je možné si namnožiť semenom alebo z odrezkami z pôvodnej rastliny. Kvalitné semená sa však zháňajú podstatne ťažšie, preto je jednoduchšie rozmnožiť si rastlinu za pomoci odrezkov. V lete odrežeme vrcholky rastliny a necháme ich zakoreniť v pohári vody 4-5 mesiacov.

Komentáre (2)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Má váš kotol jeden z týchto 7 varovných signálov? Možno je teraz ten správny čas na jeho výmenu

vaillant.sk

Vykurovanie prostredníctvom plynu je spoľahlivou, úspornou a veľmi obľúbenou formou kúrenia. Plynový kotol za normálnych okolností dokáže slúžiť roky a veľa ľudí drobným signálom starších zariadení nevenuje pozornosť. Závažná porucha a nefunkčnosť kotla je už, najmä v zimnom období, nepríjemným zážitkom. Náhle investície do jeho výmeny môžu nakoniec nepredvídateľne zasiahnuť do rodinného rozpočtu. Ako teda odhaliť dosluhujúci kotol a včas investovať do jeho výmeny?

Signálov naznačujúcich, že kotol nemusí byť v najlepšom stave a hrozí jeho kolaps je niekoľko. Poďme si zhrnúť najdôležitejšie:

1. Kotol má viac ako 15 rokov

Životnosť kotlov je v priemere do 20 rokov. Spozornieť by ste ale mali už skôr, pretože približne od 15. roku prevádzky sa začínajú čoraz častejšie hlásiť o slovo poruchy. Ak váš kotol patrí k “seniorom”, je dobré sa v tomto čase pomaly poobzerať po novom modernom zariadení.

2. Prevádzka je hlučná a počujete zvláštne zvuky

Počujete poslednú dobu z útrob vášho kotla vychádzať neobvyklé zvuky? Škrípanie, rachotanie, pukanie a iné rušivé zvuky sú ďalším varovným signálom, že s vaším kotlom nie je všetko v poriadku. Nezvyklé zvukové signály spôsobuje opotrebovanie rôznych vnútorných častí, napríklad pumpy či ventilátora. 

Hučanie a dunivý zvuk môže byť znakom vážneho problému s emisiou plynu v kotli. Tento hluk je často spôsobený krátkym oneskorením počas procesu zapaľovania. 

Nikdy nečakajte s opravou a hneď ako nezvyčajné zvuky spozorujete, privolajte si na posúdenie profesionálov

3. Teplota v miestnostiach kolíše

Prestavujete termostat pravidelne, no stále neviete docieliť rovnomerne vykúrenú domácnosť? Starý kotol a menej účinný systém rozvodov môžu viesť k tomu, že niektoré miestnosti sú chladnejšie ako iné. A to aj napriek tomu, že teplota v domácnosti je nastavená rovnako. Samostatne nejde o tak vážny problém, ale ak sa pridružia ďalšie výstražné signály, pripravte sa na výmenu starého kotla.

4. Rastúce účty za energie a servis

S rastúcim vekom sa znižuje efektívnosť kotla. Ak ste si posledné roky všimli zvyšujúce sa účty energie, kúpu nového kotla neodkladajte. Rovnako neotáľajte, ak kvôli poruche voláte odborníka k vášmu kotlu častejšie ako raz do roka. Problémy sa objavujú najmä v prípadoch, ak v minulosti neprechádzal pravidelnou údržbou. Opravy vás následne môžu vyjsť poriadne draho a tak rozumnejšou investíciou je často kúpa úplne nového zariadenia. Ak náklady na opravu prevyšujú 50 % ceny nového kotla, nemáte na čo čakať!

5. Zmena farby plameňa

Správna farba horiaceho plameňa vo vnútri kotla je modrá a jemne žlté sfarbenie je možné spozorovať iba na jeho vrchu. Pokiaľ je však plameň takmer celý žltý, signalizuje to vážny problém, pretože kotol môže pri spaľovaní produkovať zvýšené množstvo jedovatého oxidu uhoľnatého. Jeho výskyt v zvýšenej koncentrácii v nevetraných miestnostiach je život ohrozujúci a pritom otravu oxidom uhoľnatým nie je často jednoduché rozpoznať. Prvotné príznaky totiž môžu byť podobné napríklad nastupujúcej viróze či vyčerpaniu. Uvoľňovanie nebezpečnej látky, okrem žltého plameňa, môžu naznačovať aj prítomnosť sadzí v okolí kotla, nadmerná vlhkosť na stenách či oknách alebo silné hrdzavenie komína a kovových rúrok.

6. Suchý vzduch

Registrujete doma povädlé rastliny, nadbytočné množstvo prachu a sadze? Tieto nečistoty sa obyčajne usádzajú v blízkosti vetracej mriežky, teda krytu vzduchového potrubia, ktorý reguluje prúdenie vzduchu v celom dome. Žiaľ ich prítomnosť je často sprevádzaná príliš suchým vzduchom v domácnosti, čo nemá dobrý vplyv nielen na vaše zdravie, ale ani na drevené vybavenie domácnosti a živé rastliny. Ak vás dráždi doma suchý vzduch a všimnete si v blízkosti kotla a vetracích otvorov prach a sadze, ide o ďalší znak dosluhujúceho kotla. Nečakajte a zvážte jeho výmenu.

7. Dlhý rozbeh kotla

To, že kotol má svoje dni zrátané, môže signalizovať aj zdĺhavý rozbeh vykurovania.  Kým nové plynové kotly začínajú vykurovať takmer okamžite po spustení, starším modelom to trvá podstatne dlhšie. Ide o varovný znak, že opotrebovaný kotol už nedokáže pracovať dostatočne efektívne, čo sa premietne aj v neprimerane vysokých  účtoch za energie.

Kotol ekonomickej triedy Protherm Gepard Condens

Vhodný pre novostavby a komplexné rekonštrukcie vykurovacích systémov/Vhodný na výmenu starších nekondenzačných kotlov

Kľúčové informácie

  • Výkony: 12 kW, 25 kW/pri prietokovom ohreve: 18/25 kW
  • Plynulá regulácia výkonu – úsporná prevádzka
  • Výmenník z hliníkovej zliatiny – dlhá životnosť
  • Prevedenie – sólo kotol, prietokový ohrev, ohrev TUV v externom zásobníku
Vhodný pre novostavby a komplexné rekonštrukcie vykurovacích systémov/Vhodný na výmenu starších nekondenzačných kotlov
Potrebujem poradiť s výberom vhodného kotla pre môj dom

Nechajte nám kontakt a pracovníci VSE a.s. vám nezáväzne poradia s výberom najvhodnejšieho kotla pre vašu domácnosť.

[popup_trigger id=”26657″ tag=”button”]Chcem sa poradiť[/popup_trigger]

Kotol strednej triedy Intergas HRE od 33 € mesačne

Vhodný pre novostavby, rekonštrukcie a pre staré rozvody kúrenia

Kľúčové informácie

  • Výkony: 18 kW, 24 kW, 30 kW/pri prietokovom ohreve: 24/18 kW, 28/24 kW a 36/30 kW
  • Originálny dvojokruhový výmenník – vykúri dom a ohreje vodu bez prepínania ventilu
  • Modulácia výkonu kotla – kotol reguluje výkon podľa potreby – úspora nákladov
  • Prevedenie – sólo kotol, prietokový ohrev, ohrev TUV v externom zásobníku
Vhodný pre novostavby, rekonštrukcie a pre staré rozvody kúrenia
Mám záujem o kotol

Nechajte nám kontakt a pracovníci VSE, a.s. vám nezáväzne poradia s výberom najvhodnejšieho kotla pre vašu domácnosť. S výhodným financovaním môžete mať nový kotol Intergas HRE už od 33 € mesačne.

[popup_trigger id=”26657″ tag=”button”]Chcem sa poradiť[/popup_trigger]

Kotol pre najnáročnejších WOLF CGW-2

Vhodný pre novostavby a komplexné rekonštrukcie vykurovacích systémov

Kľúčové informácie

  • Výkony: 14 kW, 20 kW, 24 kW
  • Integrovaný nabíjací 44 l zásobník-šetrí miesto – ekvivalent 140l bežný ext. zásobník
  • Široký rozsah Modulácie – šetrí plyn v teplejších obdobiach
  • Prevedenie – integrovaný 44l zásobník TUV
Mám záujem poradiť

Nechajte nám kontakt a pracovníci VSE, a.s. vám nezáväzne poradia s výberom najvhodnejšieho kotla pre vašu domácnosť. S výhodným financovaním môžete mať nový kotol WOLF CGW-2 od 36 € mesačne.

[popup_trigger id=”26657″ tag=”button”]Chcem sa poradiť[/popup_trigger]

Rada na záver

Rozhodne nečakajte, kým váš plynový kotol prestane slúžiť. Ako sme uviedli vyššie, nefunkčnosť rozhodne nie je jediným dôvodom, prečo by ste sa mali zamyslieť nad jeho výmenou. Významnú úlohu zohráva aj jeho efektívnosť, ktorá je u starých typov plynových kotlov výrazne nižšia ako u nových, moderných vykurovacích zariadení. 

Vďaka vyššej účinnosti môžete minimalizovať spotrebu, znížiť množstvo emisií a zároveň získať flexibilitu počas celého vykurovacieho obdobia. Nezabúdajte, že výmenou kotla by ste sa mali zaoberať ešte pred vykurovacou sezónou, najlepšie po ukončení tej existujúcej. Ak si nie ste pred ďalšou sezónou istý jeho výkonom a životnosťou,  nechajte si poradiť bezplatne a nezáväzne od pracovníkov VSE.

[contact-form-7 id=”26732″ title=”VSE 2″]