Ako prebieha proces lyofilizácie a aký má vplyv na obsah vitamínov

Čo je to lyofilizácia potravín?

Termín lyofilizácia je možné preložiť ako sušenie mrazom. Niektorým sa už možno pri vyslovení pojmu sušenia mrazom začína vybavovať, ako také potraviny vyzerajú. Najviac ľudí si pravdepodobne vybaví takzvané lyofilizované ovocie.

Ide o moderný postup, vďaka ktorému je možné napríklad ovocie zbaviť prakticky všetkého obsahu vody bez toho, aby došlo k zásadnému poškodeniu štruktúry plodu alebo k významnému úbytku živín.

Okrem potravín sa technológia využíva napríklad na sušenie kvetov, kníh a široké využitie nachádza vo farmaceutickom priemysle.

Aké sú hlavné výhody sušenia mrazom?

V prípade ovocia je všeobecne hlavnou výhodou výrazné predĺženie životnosti. Vďaka tomu, že je plod takmer kompletne zbavený vody, nepodlieha už za niekoľko dní skaze podobne ako čerstvé ovocie. Napríklad maliny sušené mrazom a zabalené v sáčku majú trvanlivosť niekoľko mesiacov.

Aj v porovnaní s klasicky sušeným ovocím je trvanlivosť výrazne dlhšia – aj sušené ovocie totiž ešte často nejakú vlhkosť obsahuje. Spomeňte si napríklad na hrozienka, sušené bazy a ďalšie sušené ovocné plody, ktoré sú stále mäkké a „mazľavé“ aj po vysušení v sušičke.

Ďalším významným benefitom technológie lyofilizácie je minimálna strata živín. Hovoríme predovšetkým o vitamínoch, ktorých v ovocí pri alternatívnych metódach skladovania (klasické sušenie, kompótovanie, výroba marmelád…) ubúda. Sušenie mrazom je natoľko šetrné, že vitamíny v plodoch zostávajú. Nestrácajú sa ani minerály.

Zďaleka nie poslednou výhodou je zachovanie farby a vzhľadu. Klasicky sušené ovocie väčšinou zahnedne a mnohokrát len ​​ťažko spoznáte, o aký plod vlastne pôvodne išlo. V prípade sušenia mrazom si ovocie zachováva veľmi podobnú farbu svojej pôvodnej a plody dokážete identifikovať aj podľa vzhľadu. A pretože v prvom rade jeme očami, pôsobí lyofilizované ovocie už na prvý pohľad oveľa atraktívnejšie. To sa dá využiť aj u detí, ktoré môžu hrozienka či iné klasicky sušené ovocie práve kvôli vzhľadu odmietať.

Je možné ovocie sušiť mrazom doma?

Lyofilizácia je pokročilou technológiou. Ide o zložitý postup, ktorý si vyžaduje veľmi hlboké zmrazenie a podtlak. Kvôli tomu ide v súčasnosti o rýdzo priemyselné spracovanie, na trhu nie sú dostupné spotrebiče na domáce sušenie mrazom. Ak teda máte o mrazom sušené ovocie záujem, ste odkázaní na ponuku kamenných a internetových predajcov. Dobrá správa je, že ponuka je v tomto smere vďaka rastúcej popularite produktu každým dňom bohatšia.

Ochrana pozemku pred zverou: ako na to?

Splnili ste si sen o bývaní v blízkosti lesa? Potom sa zrejme neviete nasýtiť nekonečne upokojujúcej zelene a zvukov hory. Milujete rána, keď otvoríte oblok a ovanie vás závan čerstvého vzduchu alebo beháte naboso po zarosenej tráve. Užívate si ticho, pokoj a nekonečné možnosti trávenia voľného času v zajatí prírody. 

Avšak bývanie blízko pri lese nie je len o romantike, ale prináša so sebou aj nástrahy, s ktorými sa treba popasovať lesná zver rozryje trávnik, poobhrýza ovocné stromčeky a pochutná si na plodinách zo záhrady. Tým pádom vyjde vaša snaha navnivoč. 

Kladiete si otázku, ako ochrániť pozemok pred zverou? Spoľahlivým riešením je kvalitné a pevné oplotenie pozemku. Ktoré tri kroky vedú k jeho realizácii? 

Plán

Skôr, ako sa pustíte do zhotovovania oplotenia pozemku, urobte si plán. Vezmite si papier, pero a všetko dôležité si spíšte do prehľadných bodov. 

Plán by mal v prvom rade zahŕňať zoznam materiálu, ktorý budete potrebovať. 

Zvážte aj dobu realizácie, pretože oplotenie je potrebné robiť s odstupom niekoľkých dní kvôli vytvrdnutiu betónu osadených stĺpikov. 

Porozmýšľajte nad tým, kto vám pomôže. Napríklad počas víkendu sú k dispozícii členovia rodiny alebo kamaráti a celý proces zvládnete rýchlejšie. 

Ak si netrúfate na zhotovenie oplotenia domu sami, zajednajte si skúseného majstra alebo firmu, ktorá sa tejto činnosti venuje. 

Vhodné je pozrieť si aj predpoveď počasia, pretože pracovať vonku počas daždivého dňa nie je príjemné. 

Nákup materiálu a príprava náradia

Najdôležitejšiu položku v nákupnom zozname predstavuje pletivo. Ak chcete, aby oplotenie pozemku spoľahlivo chránilo areál pred zverou, zvoľte zvárané pletivo. 

Zvárané pletivo patrí k najobľúbenejším typom oplotenia rodinných domov a záhrad. Má vysokokvalitnú povrchovú úpravu, na ktorú sa vzťahuje záruka 15 rokov. Dodáva sa v rôznych výškach od 60 do 200 cm, viacerých veľkostiach oka, hrúbkach drôtu, farbách a baleniach. 

Vaším cieľom je získať pevné oplotenie, preto myslite na dve dôležité pravidlá – čím hrubší drôt a menšie oko, tým pevnejšie oplotenie. 

Nepodceňujte ani výber stĺpikov. Ich dĺžka sa odvíja od výšky plotu. To znamená, že keď chcete mať oplotenie vo výške 2 metre, stĺpiky musia byť minimálne o 50 cm dlhšie. 

Čo sa týka pevnosti, tak stĺpiky s vystužovacím prelisom a montážnou lištou sú pevnejšie a odolnejšie ako bežné stĺpiky. 

Odporúčaná vzdialenosť medzi stĺpikmi je 2,5 metra. Aj tu platí, že väčší počet stĺpikov robí oplotenie stabilnejším a predlžuje jeho životnosť. 

Ak chcete mať na pletive tieniacu sieť, voľte vzdialenosť medzi stĺpikmi 2 metre a do nákupného zoznamu si pripíšte ďalšie dve položky, ktorými sú šponovací drôt a napináky. 

Okrem pletiva a stĺpikov budete ďalej potrebovať, napríklad spinky na upevnenie pletiva k stĺpikom či napínací hrebeň. Ďalšie príslušenstvo si ľahko vypočítate pomocou online plotovej kalkulačky. 

Na nákupnom zozname nesmú chýbať ani záhradné brány, hotová zmes jemného betónu a potrebné náradie, ako napríklad meracie pásmo, rýľ, lopata či vodováha. 

Realizácia oplotenia

Pri realizácii oplotenia, ktoré chráni pozemok pred zverou, je najlepšie postupovať podľa pokynov výrobcu zváraného pletiva. Návod na montáž je súčasťou každej dodávky pletiva. 

Najprv je potrebné určiť, kadiaľ oplotenie povedie, pričom je nevyhnutné dodržať zákony týkajúce sa stavby plotov. 

Následne označte miesta, na ktorých sa budú nachádzať stĺpiky a vzpery. Po vykopaní jám v rozmeroch 30 x 30 cm a hĺbkou 60 cm osaďte stĺpiky so vzperami a zalejte ich betónom. Po niekoľkodňovom vytvrdnutí betónu pokračujte v osadení pletiva podľa priloženého montážneho návodu.