Ako sa pripraviť na rekonštrukciu bývania? Premyslite všetko do detailov a ušetrite si starosti

pexels.com

Ujasnite si financovanie

Podľa rozsahu rekonštrukcie zvážte všetky možnosti financovania, ktoré máte k dispozícii. Na niektoré drobné zmeny postačia aj vaše vlastné úspory, pri tých väčších zas spoľahlivo pomôže pôžička. Nech už sa vydáte jednou alebo druhou cestou, myslite aj na nečakané výdavky, ktoré sa zvyknú pri prerábke bývania objaviť. Snažte sa preto neminúť všetky financie, ktoré máte k dispozícii. Ani ceny materiálu totiž aktuálne nie sú veľmi stabilné a čo platí dnes, už nemusí platiť zajtra.

Zožeňte si potrebné povolenia

Niektoré, obzvlášť tie rozsiahlejšie, zásahy do bytu či domu si vyžadujú ohlásenie na príslušnom stavebnom úrade. Vopred sa preto informujte, či sa táto povinnosť vzťahuje aj na vás. V praxi to skutočne nefunguje tak, že jeden deň si rekonštrukciu vymyslíte a druhý deň rekonštruujete. V prípade, že nedodržíte daný postup, môže vám hroziť pokuta, ktorá by váš sen o novom bývaní podstatne predražila.

pexels.com

Svojpomocný návrh alebo dizajn od architekta?

Ak sa púšťate do rekonštrukcie, zrejme už predstavu o vytúženom dizajne máte. S drobnými zmenami si v mnohých prípadoch poradíte aj sami. Ak ste si celý koncept premysleli, no neviete si dať rady s detailmi, zverte svoju prerábku radšej do rúk odborníkom. Tí vám okrem vizuálu pomôžu aj s výberom nezvyčajných prvkov, ktoré vášmu vysnívanému bývaniu dodajú nezameniteľný šmrnc. Šikovné rady skúsených architektov vám tiež môžu pomôcť ušetriť nemalé peniaze.

Dobrý plán nadovšetko

Bez ohľadu na to, či si všetko zabezpečíte sami, alebo svoju prerábku zveríte do rúk profesionálom, bez poriadne prepracovaného plánu sa do nej radšej nepúšťajte. Vždy je lepšie zopár týždňov počkať, premyslieť si vhodné materiály, vybrať nový nábytok, spísať si časový harmonogram a vyhotoviť čo najpodrobnejšiu cenovú kalkuláciu, ako by ste mali pohorieť už na prvých krokoch. A keď sa už do toho pustíte, postupujte logicky. Nebolo by predsa najvhodnejšie, keby ste sa po aplikácii novej stierky rozhodli, že potrebujete vymeniť aj staré káble v stene.

pexels.com

Nezabudnite na dobré susedské vzťahy

Asi netreba nikomu vysvetľovať, prečo je dôležité udržiavať si dobré susedské vzťahy. A práve rekonštrukcia ich v mnohých prípadoch dokáže naštrbiť. Ak bývate v byte, vyveste oznam s predpokladaným dátumom prác v spoločných priestoroch. Samozrejmosťou je dodržiavanie nočného pokoja, obzvlášť, keď nechcete mať pred dverami namosúrených susedov či rovno policajnú hliadku.

Ako si naplánovať rekonštrukciu domu? Svojpomocne a šikovne

Údržba rodinného domu vyžaduje pravidelnosť, ale poznajú to samozrejme aj tí, ktorí bývajú v byte. Niekedy je ale nevyhnutné vykonať aj väčšiu rekonštrukciu. Tým nemáme na mysli iba náročné práce vyžadujúce profesionálnu pomoc, ale aj menšie renovácie, akou je napríklad zmena farieb stien. Existujú určité základné pravidlá, ktoré môžu zefektívniť tento proces, či už ide o skromnejšiu úpravu alebo kompletnú prestavbu.

Poradie je kľúčové

Ak už máte jasný plán, rekonštrukcia domu alebo bytu bude oveľa jednoduchšia s jasným časovým plánom. Samozrejme pomáha aj len jednoduchý zoznam povinností, ale pokiaľ jednotlivé úlohy budú aj v chronologickom postupe, môže vám to len pomôcť. Tento krok nemusí byť pre vás úplne jednoduchý a intuitívny, ak s podobnými prácami ešte nemáte žiadne skúsenosti. Vypýtajte si preto dobré rady od odborníkov, majstrov, resp. obráťte sa na profesionálnu firmu a dajte si vypracovať plán rekonštrukcie. Musíte vedieť, ktorá fáza vyžaduje aký materiál alebo povolenie, ako aj to, ktorá miestnosť by mala byť hotová ako prvá. Všeobecným odporúčaním je postupovať zvnútra smerom von.

Ak bývate v rodinnom dome a plánujete aj úpravu jeho okolia, aj tá by mala byť súčasťou vášho plánu. Rozdeľte túto časť na jednotlivé kroky, pravdepodobne nebudete robiť naraz napríklad príjazdovú cestu a pieskovisko pre deti.

Obľúbeným produktom pri prerábke okolia domu je zatrávňovacia dlažba, ktorá je jednak kvalitná a nenáročná na pokládku, ale dodá vášmu dvoru alebo príjazdovej ceste aj úplne iný, estetický vzhľad. ECORASTER je zaťažiteľný a trvalo udržateľný systém zatrávňovacej dlažby pre spevnenie pôdy bez jej uzavretia. Vďaka možnosti výberu najrôznejších typov zatrávňovacej dlažby sa hodí takmer pre každú plochu. Pokládka je neuveriteľne jednoduchá a nie je potrebné použiť ťažkú techniku.

TIP

ECORASTER ponúka veľké množstvo výplní: zatrávnenie, vyplnenie štrkom alebo taktiež modernými betónovými dlaždicami, tento systém môžete využiť pri rôznych úpravách vášho okolia domu a to svojpomocne.

Stokrát merať…

Alebo iba raz, ale poriadne. Keď ste sa už úspešne dostali do fázy zaobstarávania si potrebného materiálu, predtým, než sa vyberiete na lov (buď do kamenných obchodov alebo po internete), uistite sa o tom, že ste všetko svedomito odmerali. Môžete si síce kúpiť svoj vysnívaný kuchynský nábytok, ale ak sa nezmestí presne do priestoru, ktorý máte k dispozícii, budete mať z toho len problémy a zbytočné stresy. Prejdite byt s páskou, papierom a perom, zaznamenajte všetky rozmery presne: steny izieb, rozmery dverí a okien a všetko, čo potrebujete.

Teplo domova ako dlhodobá investícia

Ak chcete byť efektívni, začnite s izoláciou a výmenou alebo renováciou dverí a okien. V zime váš byt bude teplejší, steny nepremoknú, takže jednoznačne ide o užitočnú, rozumnú, možno aj nevyhnutnú investíciu. Cena nových položiek alebo renovácie tých starých sa vám vráti tak, že nebudete musieť tak intenzívne kúriť v chladnom počasí. Vyberte si však nadčasové a kvalitné výrobky. Ak na to nemáte financie, radšej sa rozhodnite pre opravu starých dverí a okien.

Rekonštrukcia kúpeľne

Začnite s búracími prácami, predtým však samozrejme nezabudnite odstaviť vodu a elektriku. Rátajte s tým, že odstrániť staré dlaždice, vymeniť vaňu, vodovodný kohútik, toaletu je veľmi náročná práca. Myslite aj na kontrolu potrubí, ak sú staré, vymeňte ich – podobne ako v prípade okien a dverí, z dlhodobého hľadiska aj tento krok vám dokáže ušetriť niekoľko stoviek eur. Až po zdolaní týchto náročných krokov nasleduje tá príjemnejšia časť, čiže premena starého za niečo krajšie a modernejšie. Výberu tých pravých obkladačiek do kúpeľne venujte zvýšenú pozornosť, pretože, kým v ostatných miestnostiach ľahko vymeníte nábytok a zmeníte tým ich vzhľad a atmosféru, kúpeľňu asi nechcete prerábať každý rok.

TIP

Výber obkladačiek do kúpeľne, umývadla či rozhodovanie medzi sprchovým kútom alebo vaňou je veľmi náročné. Ak si neviete poradiť sami pozrite rôzne návrhy a inšpirácie kúpeľní.

Maľujte s radosťou

Maľovanie stien príde na rad po dokončení elektroinštalačných prác. Zistite, či sa vyžaduje aj oškrabávanie starých vrstiev, či sú steny rovnomerné a či náhodou nebudete musieť naniesť novú omietku. Pri výbere farieb by estetické hľadisko nemalo byť tým jediným. Dbajte na to, aby ste si vybrali kvalitný produkt, cez ktorý steny dokážu „dýchať“. Môže sa stať, že sa vo vašom byte alebo doma nachádza aj nejaká zatiaľ nevyužitá miestnosť, pri ktorej ešte neviete, ako bude vyzerať v budúcnosti. S bielou farbou nič nepokazíte, tú je potom najjednoduchšie premaľovať.

Zdroj fotiek: freepik.com, kachlickovo.sk, ecoraster.sk