Ako sa raz a navždy zbaviť nečistôt v kúpeľni

Zariadenie modernej kúpeľne je dnes predmetom veľkého záujmu. Po konečnej inštalácii a následnom používaní však často zabúdame na jej čistenie. Táto miestnosť by mala byť chrámom čistoty.

Ale je to naozaj tak? Štúdie ukazujú, že väčšina majiteľov domov čistí kúpeľňu iba kvôli lesku a príjemnej vôni. Na odstraňovanie mikroorganizmov sa pritom zabúda, čo môže byť ale zdraviu škodlivé.

Aké baktérie žijú v kúpeľni?

Kúpeľňa je obľúbeným miestom mnohých nebezpečných baktérií. Najagresívnejšími sú Escherichia coli, Salmonella a Klebsiella. Najväčšie nahromadenie týchto baktérií je na stenách toaletnej misy, vane a umývadla. Ak však nebudeme dodržiavať hygienické pravidlá, budú žiť aj v mydlových nádobkách, oplachovacích penách, na hrebeni, zubných kefkách, špongiách, uterákoch, ale aj novom parapete.

Ako čistiť toaletu?

Aby ste si boli istí, že je kúpeľňa dokonale čistá, nestačí umývať sanitárne zariadenia alebo podlahy raz týždenne. Toaleta by sa mala čistiť najmenej trikrát týždenne prípravkom obsahujúcim dezinfekčné zložky. Na čistenie toalety je najlepšie používať prípravky balené v nádobách so špeciálnym zakriveným dlhým hrotom, čo vám umožňuje dosiahnuť aj pod tzv. golier toalety.

Umývanie vane a umývadla

Po každom kúpeli musíme dôkladne umyť vaňu alebo sprchovú vaničku. Aj keď žijeme sami, sanitárne zariadenia by sa mali čistiť častejšie. Nie je pravda, že naše vlastné baktérie nám neubližujú.

Ženy, ktoré očakávajú potomka, by sa mali zvlášť starať o čistotu v kúpeľni, pretože infekcia niektorou z týchto baktérií môže spôsobiť potrat alebo rozvoj vrodených chýb u plodu.

Veľké povrchy umývadiel, vaní a sprchovacích vaničiek sa lepšie čistia pomocou jemnejších gélových produktov. Gélové prípravky ideálne priľnú k čistenému povrchu, takže rýchlo ničia baktérie, ktoré odtekajú do septika.

Ten je mimochodom dôležitý, ak nemáte možnosť napojiť sa na verejnú kanalizáciu. Septik alebo iné kvalitné Žumpy z Trenčína sa postarajú o to, aby ste množstvom chemikálií neuškodili životnému prostrediu a sebe.

5 tipov, ako sa raz a navždy zbaviť holubov (a čo na holuby nefunguje)

shutterstock

Sú v každom meste a sú ich celé kŕdle. Hlavnou vlastnosťou holubov mestských je drzosť. Bez pardónu premenia váš balkón na svoju toaletu. A to je len jedna z vecí, ktoré sa s týmito mestskými vtákmi spájajú. V článku vám poradíme, ako sa zbaviť holubov na balkóne i na parapete.

Holuby sa udomácnili medzi ľuďmi a ani nevieme ako, stali sa súčasťou takmer každej prechádzky v meste. Spolunažívanie s ľuďmi, ich naučilo nebyť plachými. Je veľmi ťažké odplašiť ich nejakým strašiakom. Len si vezmite typický príklad prechádzky v centre mesta. Trojročný chlapec vyplaší holubov. Holuby vzlietnu a vrátia sa na svoje miesto. Ako ranná rozcvička. Zabudnite teda na to, že ich odplašíte niečim statickým.

Vyzerá to tragicky, však? Nezúfajte. Máme tu pre vás pár nápadov, ktoré fungujú.

5 účinných tipov ako sa zbaviť holubov

 1. Sieť 

Sieť je účinný spôsob ako sa zbaviť holubov na parapete či na balkóne. Nedovoľte, aby holuby mali vôbec prístup k vášmu balkónu. Upevnite sieť a zamedzte holubom zosadnúť na roh balkóna či parapetnú dosku pod oknom. Balkón so sieťkou nie je možno ideálny estetický doplnok, ale svoj účel rozhodne splní. Na trhu nájdete napríklad cenovo dostupné pletivo, ktoré vydrží roky. Ak sa nechcete cítiť ako vo väzení, môžete na trhu nájsť aj sieťky, ktoré sa dajú zhrnúť ako rolety. Pri voľbe tejto možnosti treba brať do úvahy fakt, že vyberať zaseknutého holuba v očku kovovej siete nie je veľmi príjemný zážitok.

2. Spravte z vašej terasy či balkón nezaujímavé miesto pre holuby

Toto je tak trochu krajné riešenie, kedy bude trpieť vaša susedská reputácia. Pekné rozkvitnuté kvety, kyprá pôda v kvetináčoch alebo zabudnutá miska s pukancami môžu holubov prilákať. Vyskúšajte sa zbaviť „lákavých“ vecí na terase a odpozorujte, čo na to holuby.

3. Bodce

Na roh strechy, zábradlie terasy či balkóna je možné osadiť ostne, bodce, či pichliače. Prakticky ide o asi 10 cm dlhé kovové ostne, ktoré sú osadené asi na pol metrovej plechovej základni. Nastrčením ostrých bodcov nedovolíte holubovi zosadnúť a určite sa ich zbavíte. Nie je to vôbec finančne náročné, no pri voľbe tohto riešenia musíte brať do úvahy fakt, že váš dom nebude vyzerať veľmi útulne.

 

pexels.com
Zbavte sa nepríjemných okrídlených návštevníkov pomocou jednoduchých tipov.

4. Deratizácia holubov

Najkrutejšie a konečné riešenie ako sa zbaviť holubov. Túto špinavú prácu vie vykonať deratizačná služba v rámci svojich právnych možností a smerníc.

5. Tmel

Možné pristávacie plochy vášho obydlia pokryte vrstvou tmelu. Vtáky nerady stoja alebo spia vo vlhkej hmote. Výrobcovia garantujú dva roky účinnosti tejto látky v závislosti od vplyvu počasia a prašnosti prostredia, do ktorého bola aplikovaná. Ak zhrnieme túto možnosť, tak vtáky ešte chvíľu u vás pobudnú, no napokon im nikdy neusýchajúci tmel začne byť nepríjemný.

pexels.com
Holuby sa udomácnili medzi ľuďmi

Čo na holubov nefunguje

V každej vojne sa skúšajú rôzne metódy a až čas skutočne odhalí, ktoré z nich boli naozaj úspešné na ceste za vytúženým víťazstvom. Ak vyskúšate tieto dva tipy, tak sa holubov pravdepodobne nezbavíte.

1. Strašiaky

Neúčinná, ale stále možnosť. Zo začiatku funguje. Vtáci budú s nedôverou a z bezpečnej vzdialenosti sledovať ako vypchatý jastrab sídli na vašom balkóne. Lenže holuby si napokon zvyknú a na vašu lesť prídu. Z dlhodobejšieho hľadiska ste prehrali.

2. Lesklé visiace predmety

Podmienkou pre účinnosť tejto metódy je kontakt predmetu so slnečnými lúčmi. Svetlo sa odráža od napríklad starého poškriabaného CD. Postupom času však holuby opäť prídu na to, že tento predmet kolísajúci sa vo vetre nie je nijak nebezpečný, a tak je to z dlhodobého hľadiska zbytočné riešenie.