Ako si naplánovať rekonštrukciu domu? Svojpomocne a šikovne

Údržba rodinného domu vyžaduje pravidelnosť, ale poznajú to samozrejme aj tí, ktorí bývajú v byte. Niekedy je ale nevyhnutné vykonať aj väčšiu rekonštrukciu. Tým nemáme na mysli iba náročné práce vyžadujúce profesionálnu pomoc, ale aj menšie renovácie, akou je napríklad zmena farieb stien. Existujú určité základné pravidlá, ktoré môžu zefektívniť tento proces, či už ide o skromnejšiu úpravu alebo kompletnú prestavbu.

Poradie je kľúčové

Ak už máte jasný plán, rekonštrukcia domu alebo bytu bude oveľa jednoduchšia s jasným časovým plánom. Samozrejme pomáha aj len jednoduchý zoznam povinností, ale pokiaľ jednotlivé úlohy budú aj v chronologickom postupe, môže vám to len pomôcť. Tento krok nemusí byť pre vás úplne jednoduchý a intuitívny, ak s podobnými prácami ešte nemáte žiadne skúsenosti. Vypýtajte si preto dobré rady od odborníkov, majstrov, resp. obráťte sa na profesionálnu firmu a dajte si vypracovať plán rekonštrukcie. Musíte vedieť, ktorá fáza vyžaduje aký materiál alebo povolenie, ako aj to, ktorá miestnosť by mala byť hotová ako prvá. Všeobecným odporúčaním je postupovať zvnútra smerom von.

Ak bývate v rodinnom dome a plánujete aj úpravu jeho okolia, aj tá by mala byť súčasťou vášho plánu. Rozdeľte túto časť na jednotlivé kroky, pravdepodobne nebudete robiť naraz napríklad príjazdovú cestu a pieskovisko pre deti.

Obľúbeným produktom pri prerábke okolia domu je zatrávňovacia dlažba, ktorá je jednak kvalitná a nenáročná na pokládku, ale dodá vášmu dvoru alebo príjazdovej ceste aj úplne iný, estetický vzhľad. ECORASTER je zaťažiteľný a trvalo udržateľný systém zatrávňovacej dlažby pre spevnenie pôdy bez jej uzavretia. Vďaka možnosti výberu najrôznejších typov zatrávňovacej dlažby sa hodí takmer pre každú plochu. Pokládka je neuveriteľne jednoduchá a nie je potrebné použiť ťažkú techniku.

TIP

ECORASTER ponúka veľké množstvo výplní: zatrávnenie, vyplnenie štrkom alebo taktiež modernými betónovými dlaždicami, tento systém môžete využiť pri rôznych úpravách vášho okolia domu a to svojpomocne.

Stokrát merať…

Alebo iba raz, ale poriadne. Keď ste sa už úspešne dostali do fázy zaobstarávania si potrebného materiálu, predtým, než sa vyberiete na lov (buď do kamenných obchodov alebo po internete), uistite sa o tom, že ste všetko svedomito odmerali. Môžete si síce kúpiť svoj vysnívaný kuchynský nábytok, ale ak sa nezmestí presne do priestoru, ktorý máte k dispozícii, budete mať z toho len problémy a zbytočné stresy. Prejdite byt s páskou, papierom a perom, zaznamenajte všetky rozmery presne: steny izieb, rozmery dverí a okien a všetko, čo potrebujete.

Teplo domova ako dlhodobá investícia

Ak chcete byť efektívni, začnite s izoláciou a výmenou alebo renováciou dverí a okien. V zime váš byt bude teplejší, steny nepremoknú, takže jednoznačne ide o užitočnú, rozumnú, možno aj nevyhnutnú investíciu. Cena nových položiek alebo renovácie tých starých sa vám vráti tak, že nebudete musieť tak intenzívne kúriť v chladnom počasí. Vyberte si však nadčasové a kvalitné výrobky. Ak na to nemáte financie, radšej sa rozhodnite pre opravu starých dverí a okien.

Rekonštrukcia kúpeľne

Začnite s búracími prácami, predtým však samozrejme nezabudnite odstaviť vodu a elektriku. Rátajte s tým, že odstrániť staré dlaždice, vymeniť vaňu, vodovodný kohútik, toaletu je veľmi náročná práca. Myslite aj na kontrolu potrubí, ak sú staré, vymeňte ich – podobne ako v prípade okien a dverí, z dlhodobého hľadiska aj tento krok vám dokáže ušetriť niekoľko stoviek eur. Až po zdolaní týchto náročných krokov nasleduje tá príjemnejšia časť, čiže premena starého za niečo krajšie a modernejšie. Výberu tých pravých obkladačiek do kúpeľne venujte zvýšenú pozornosť, pretože, kým v ostatných miestnostiach ľahko vymeníte nábytok a zmeníte tým ich vzhľad a atmosféru, kúpeľňu asi nechcete prerábať každý rok.

TIP

Výber obkladačiek do kúpeľne, umývadla či rozhodovanie medzi sprchovým kútom alebo vaňou je veľmi náročné. Ak si neviete poradiť sami pozrite rôzne návrhy a inšpirácie kúpeľní.

Maľujte s radosťou

Maľovanie stien príde na rad po dokončení elektroinštalačných prác. Zistite, či sa vyžaduje aj oškrabávanie starých vrstiev, či sú steny rovnomerné a či náhodou nebudete musieť naniesť novú omietku. Pri výbere farieb by estetické hľadisko nemalo byť tým jediným. Dbajte na to, aby ste si vybrali kvalitný produkt, cez ktorý steny dokážu „dýchať“. Môže sa stať, že sa vo vašom byte alebo doma nachádza aj nejaká zatiaľ nevyužitá miestnosť, pri ktorej ešte neviete, ako bude vyzerať v budúcnosti. S bielou farbou nič nepokazíte, tú je potom najjednoduchšie premaľovať.

Zdroj fotiek: freepik.com, kachlickovo.sk, ecoraster.sk

Financie, povolenia, kvalitný materiál. Ako si naplánovať rekonštrukciu bytu?

freepik.com

Finančný plán 

Dôvody rekonštrukcie môžu byť rôzne. U niekoho je to spontánna reakcia na meniace sa trendy alebo zmenu vlastného vkusu, u iných zavážia praktické príčiny vrátane nahromadenia nevyhnutnosti rôznych opráv, no ani príchod nového člena domácnosti nie je zriedkavou indikáciou. V týchto prípadoch ide o zabezpečenie vlastného pocitu komfortu, ale investícia do nehnuteľnosti s cieľom neskoršieho predaja alebo prenajatia si tiež vyžaduje starostlivú rekonštrukciu domu alebo bytu. Tak či onak, pokiaľ nedisponujete nejakým bezodným zdrojom peňazí, jedným z prvých dôležitých krokov pri takomto rozhodnutí je tvorba finančného plánu. 

Možno to vo vás vyvoláva pocity miernej paniky, ale nie ste v tom sami. Je prirodzené, že pokiaľ sa aktívne nezaujímate o svet financií alebo nie ste odborníkom, pravdepodobne budete potrebovať externú pomoc. Môže to byť vo forme poradenstva, avšak odporúčame vám pravidelne navštevovať aj portály zamerané na túto oblasť. Na stránke investportal.sk nájdete veľmi užitočné články o tom, ako viete efektívne ušetriť, ako na investície, aké sú súčasné trendy alebo o pôžičkách od profesionálov pre širokú verejnosť. 

freepik.com

Administratívny plán

Pri tejto povinnosti sa vám potvrdí pravdivosť frázy, podľa ktorej „peniaze nie sú všetko“. Síce bez nich by bola rekonštrukcia domu alebo bytu neskutočne ťažká, ešte nie sú zárukou realizovateľnosti vášho plánu. Ak chcete mať všetko v poriadku a z predstavy problémov so zákonom vám nabieha husia koža, nevyhnete sa nejakým nutným papierovačkám. Je totižto možné, že rekonštrukčné práce budete musieť ohlásiť, no a rátajte aj s eventuálnou nutnosťou vybaviť si stavebné povolenie.

freepik.com

V prvom rade zistite, či sa do opráv môžete pustiť „len tak“, bez akéhokoľvek potvrdenia. Odporúčame vám prekonzultovať to s pracovníkmi miestneho stavebného úradu. Bude to len jeden telefonát, ale ten vám môže ušetriť mnoho stresov a komplikácii. Pre lepšiu orientáciu by ste ale mali vedieť, že sú 3 kategórie, do ktorých môže vaša rekonštrukcia spadať:

1. Rekonštrukcia bez potreby ohlásenia, napríklad oprava odtokových zvodov, rekonštrukcia fasády, jednoduchšia úprava energetického vybavenia, maľovanie, výmena kuchynskej linky atď.

2. Rekonštrukcia s potrebou ohlásenia stavebného úradu, napríklad drobná nadstavba alebo menšia doplnková stavba bez zásahu do životného prostredia alebo záujmov spoločnosti, udržiavacie práce, ktoré by mohli zmeniť vzhľad budovy, výmena telekomunikačných zariadení atď.

3. Rekonštrukcia s potrebou stavebného povolenia. 

Okrem konzultácie s príslušníkmi úradov nezabudnite ani na svojich susedov. Oznámte im, na čo sa chystáte. Nie preto, lebo by to určoval zákon, ale zo slušnosti. Okrem toho, ak by vaše rekonštrukčné práce boli spojené s nečakanými príjemnosťami, akými sú hluk alebo prach, mohlo by vás veľmi nepríjemne prekvapiť (aj anonymné) udanie. 

freepik.com

Pracovný plán

Máte s podobnými prácami nejaké skúsenosti? Už ste videli rekonštrukciu domu alebo bytu vo svojom bezprostrednom prostredí? Baví vás domáce kutilstvo a ste zruční v domácich prácach? Aj tieto otázky by ste si mali položiť pred tým, ako sa rozhodnete o tom, či sa do opravy a úpravy pustíte svojpomocne alebo sa obrátite na odborníkov.  

Začnime s tou finančne náročnejšou, no časovo úspornejšou a jednoduchšou možnosťou. Rozhodnete sa, že sa zveríte do rúk profesionálov. Aj tu máte na výber 2 cesty: buď to bude jedna firma, ktorá zabezpečí komplexnú službu alebo na každý typ práce si nájdete samostatných majstrov, napríklad murára, elektrikára, maliara, dlaždiara, vodoinštalatéra atď. Druhá alternatíva si vyžaduje vašu ochotu byť prostredníkom medzi účastníkmi rekonštrukcie. 

freepik.com

Samozrejme, obnovu svojho životného prostredia môžete zvládnuť aj vy sami bez externej pomoci. Rátajte s tým, že najprv vám musí byť jasné, v akom poradí by mali rekonštrukčné práce prebiehať alebo že aký materiál budete potrebovať a kde si ho kúpite finančne výhodne, no zároveň od overeného predajcu. Napríklad, možno, že už dlhšiu dobu máte jasnú predstavu o tom, ako má vyzerať vaša nová fasáda. Ak však kúpite farbu na fasádu nízkej kvality, ktorá nie je odolná voči negatívnym vplyvom počasia, čakajú na vás spätné úpravy spojené s nečakanými výdavkami už o niekoľko mesiacov. Navštívte portál farlesk.sk, kde nájdete všetko, čo k rekonštrukcii domu alebo bytu budete potrebovať. Okrem toho, na tejto prehľadnej stránke si môžete prečítať aj to, na čo daný materiál slúži, na čo by ste si mali dávať pozor a ktoré produkty uspokoja vaše potreby najlepšie.