Ako si naplánovať rekonštrukciu domu? Svojpomocne a šikovne

Údržba rodinného domu vyžaduje pravidelnosť, ale poznajú to samozrejme aj tí, ktorí bývajú v byte. Niekedy je ale nevyhnutné vykonať aj väčšiu rekonštrukciu. Tým nemáme na mysli iba náročné práce vyžadujúce profesionálnu pomoc, ale aj menšie renovácie, akou je napríklad zmena farieb stien. Existujú určité základné pravidlá, ktoré môžu zefektívniť tento proces, či už ide o skromnejšiu úpravu alebo kompletnú prestavbu.

Poradie je kľúčové

Ak už máte jasný plán, rekonštrukcia domu alebo bytu bude oveľa jednoduchšia s jasným časovým plánom. Samozrejme pomáha aj len jednoduchý zoznam povinností, ale pokiaľ jednotlivé úlohy budú aj v chronologickom postupe, môže vám to len pomôcť. Tento krok nemusí byť pre vás úplne jednoduchý a intuitívny, ak s podobnými prácami ešte nemáte žiadne skúsenosti. Vypýtajte si preto dobré rady od odborníkov, majstrov, resp. obráťte sa na profesionálnu firmu a dajte si vypracovať plán rekonštrukcie. Musíte vedieť, ktorá fáza vyžaduje aký materiál alebo povolenie, ako aj to, ktorá miestnosť by mala byť hotová ako prvá. Všeobecným odporúčaním je postupovať zvnútra smerom von.

Ak bývate v rodinnom dome a plánujete aj úpravu jeho okolia, aj tá by mala byť súčasťou vášho plánu. Rozdeľte túto časť na jednotlivé kroky, pravdepodobne nebudete robiť naraz napríklad príjazdovú cestu a pieskovisko pre deti.

Obľúbeným produktom pri prerábke okolia domu je zatrávňovacia dlažba, ktorá je jednak kvalitná a nenáročná na pokládku, ale dodá vášmu dvoru alebo príjazdovej ceste aj úplne iný, estetický vzhľad. ECORASTER je zaťažiteľný a trvalo udržateľný systém zatrávňovacej dlažby pre spevnenie pôdy bez jej uzavretia. Vďaka možnosti výberu najrôznejších typov zatrávňovacej dlažby sa hodí takmer pre každú plochu. Pokládka je neuveriteľne jednoduchá a nie je potrebné použiť ťažkú techniku.

TIP

ECORASTER ponúka veľké množstvo výplní: zatrávnenie, vyplnenie štrkom alebo taktiež modernými betónovými dlaždicami, tento systém môžete využiť pri rôznych úpravách vášho okolia domu a to svojpomocne.

Stokrát merať…

Alebo iba raz, ale poriadne. Keď ste sa už úspešne dostali do fázy zaobstarávania si potrebného materiálu, predtým, než sa vyberiete na lov (buď do kamenných obchodov alebo po internete), uistite sa o tom, že ste všetko svedomito odmerali. Môžete si síce kúpiť svoj vysnívaný kuchynský nábytok, ale ak sa nezmestí presne do priestoru, ktorý máte k dispozícii, budete mať z toho len problémy a zbytočné stresy. Prejdite byt s páskou, papierom a perom, zaznamenajte všetky rozmery presne: steny izieb, rozmery dverí a okien a všetko, čo potrebujete.

Teplo domova ako dlhodobá investícia

Ak chcete byť efektívni, začnite s izoláciou a výmenou alebo renováciou dverí a okien. V zime váš byt bude teplejší, steny nepremoknú, takže jednoznačne ide o užitočnú, rozumnú, možno aj nevyhnutnú investíciu. Cena nových položiek alebo renovácie tých starých sa vám vráti tak, že nebudete musieť tak intenzívne kúriť v chladnom počasí. Vyberte si však nadčasové a kvalitné výrobky. Ak na to nemáte financie, radšej sa rozhodnite pre opravu starých dverí a okien.

Rekonštrukcia kúpeľne

Začnite s búracími prácami, predtým však samozrejme nezabudnite odstaviť vodu a elektriku. Rátajte s tým, že odstrániť staré dlaždice, vymeniť vaňu, vodovodný kohútik, toaletu je veľmi náročná práca. Myslite aj na kontrolu potrubí, ak sú staré, vymeňte ich – podobne ako v prípade okien a dverí, z dlhodobého hľadiska aj tento krok vám dokáže ušetriť niekoľko stoviek eur. Až po zdolaní týchto náročných krokov nasleduje tá príjemnejšia časť, čiže premena starého za niečo krajšie a modernejšie. Výberu tých pravých obkladačiek do kúpeľne venujte zvýšenú pozornosť, pretože, kým v ostatných miestnostiach ľahko vymeníte nábytok a zmeníte tým ich vzhľad a atmosféru, kúpeľňu asi nechcete prerábať každý rok.

TIP

Výber obkladačiek do kúpeľne, umývadla či rozhodovanie medzi sprchovým kútom alebo vaňou je veľmi náročné. Ak si neviete poradiť sami pozrite rôzne návrhy a inšpirácie kúpeľní.

Maľujte s radosťou

Maľovanie stien príde na rad po dokončení elektroinštalačných prác. Zistite, či sa vyžaduje aj oškrabávanie starých vrstiev, či sú steny rovnomerné a či náhodou nebudete musieť naniesť novú omietku. Pri výbere farieb by estetické hľadisko nemalo byť tým jediným. Dbajte na to, aby ste si vybrali kvalitný produkt, cez ktorý steny dokážu „dýchať“. Môže sa stať, že sa vo vašom byte alebo doma nachádza aj nejaká zatiaľ nevyužitá miestnosť, pri ktorej ešte neviete, ako bude vyzerať v budúcnosti. S bielou farbou nič nepokazíte, tú je potom najjednoduchšie premaľovať.

Zdroj fotiek: freepik.com, kachlickovo.sk, ecoraster.sk

22 inšpirácií a nápadov do predsiene

Sú obklopené topánkami, taškami, kľúčmi a rôznymi inými vecami, ktoré sú dôležité, keď odchádzate. Predsiene sú však v skutočnosti najdôležitejšími miestnosťami. Vítajú nás aj našich hostí. Tie najkrajšie inšpirácie na predsiene si môžete pozrieť hneď teraz.

aVstupné predsiene by mali byť teplé a pohostinné. Dbajte na to, aby odrážali celkový dojem vášho domu.

bDizajn predsiene by mal korešpondovať s dizajnom vášho domu. Ak je zariadený v glamour štýle, nemôžete túto maličkú miestnosť preorientovať na vidiecky štýl.

cDržte sa toho, aby všetko, čo sa nachádzalo vo vašej predsieni bolo praktické. Odolné drevo, laminát, dlažba, či koberec, ktoré zaručia ľahkú údržbu.

dPredsiene potrebujú aj šikovné úložné priestory. Rozmýšľať by ste teda mali aj nad tým, aký priestor vymedzíte stojanom, vešiakom, či nábytkom na uskladnenie vecí.

eZ predsiene môžete vytvoriť aj samostatnú izbu. Aby ste to dosiahli, zaobstarajte si stôl, čalúnené stoličky, mini stolíky a miniatúrne svietidlá. K vybranému kusu nábytku dokombinujte svietidlá, tapetu, či umelecké dekorácie.

fPriestor predsiene tak bude vyzerať ako skutočne obývaný a útulný.

gMáte maličkú predsieň?

Vytvorte jej priestor navyše prostredníctvom správnej farby. Biele a neutrálne odtiene predsieň presvetlia, a zároveň bude pôsobiť oveľa väčšie, ako skutočne vyzerá.

hPri menších predsieňach buďte opatrní pri výbere nábytku. Zvoľte si radšej jeden kus a využite dekorácie, ktoré zaujmú, no zároveň nebudú pôsobiť rušivo.

iJedným z efektívne využitých doplnkov pri menšej predsieni môže byť zrkadlo, ktoré spolupracuje s bielou farbou na presvetlení. Navyše má zrkadlo aj efektívny spôsob využitia, keďže si pri odchode z domu môžete ľahko skontrolovať svoj vlastný výzor.

jAby ste zabránili neporiadku v malých predsieňach, vyberte si praktický nábytok. Jedným z nich môže byť sedadlo s úložným priestorom, stolík s praktickými zásuvkami, krabice, koše.

kNezabudnite ani na koľajničky, kde si budete môcť zavesiť svoje kabáty a klobúky.

lPriestor môžete maximalizovať aj tým, že pri skladovaní svojich kabátov a klobúkov nevyužijete zatvorený priestor skrine s dvermi, ale zvolíte otvorené jednotky. Vďaka tomu sa môžete pohrať aj so vzormi a zladiť ich napríklad ku kobercu či k topánkam.
m

Pokiaľ chcete predsieňou zaujať, stavte na konkrétny štýl alebo zaujmite jedným konkrétnym prvkom.

nMôžete byť odvážni v schéme usporiadania, v skladovacích priestoroch, farbe, dekoráciách na stene. Inšpirovať sa môžete aj konkrétnymi štýlmi. Ak chcete svojou predsieňou zaujať, pozrite si tieto inšpirácie na predsiene, pri ktorých vaši hostia budú vzdychať údivom.

oPredsieň s funkčnou stenou

Milovníci klobúkov môžu staviť práve na tieto výnimočné doplnky a stenu predsiene vyplniť rôznofarebnými klobúkmi.

pPredsieň s mapou

Máte doma odložené mapy? Použite ich na stenu v predsieni. Upútate na prvý pohľad a využijete aj staré nevyužité plagáty. Ak také nemáte, môžete sa poobzerať po tapetách.

qPredsieň s nadrozmerným dizajnom

Poznáte samolepky na stenu? Vyberte si tú, ktorá je určená pre väčšie miestnosti, a aplikujte ju na stenu v predsieni. Nástenné samolepky sú skvelým spôsobom, ako pridať miestnosti charakter a štýl.

rZaujmite farbou

Lacný a dostupný spôsob, ako predsieňou vyraziť dych je zvoliť zaujímavú kombináciu farieb. K tomu pridajte rámčeky so zaujímavými obrazmi, a o stenu dokonale ladiacich kontrastov máte postarané.

sŽltá predsieň s doplnkami

Vydajte sa cestou odvážne striedajúcich sa farieb, ktoré dajú do pozoru všetky zmysly. Predsieň v žltej farbe doplňte kontrastnými svietnikmi, či vázami, ktoré budú štýlovými doplnkami.

tPredsieň môžete oživiť tapetou, väčšou stojanovou lampou, a ďalším možnostiam sa medze nekladú. Priestor tak prenechajte fantázii.

uZoznámili ste sa s inšpiráciou na predsiene a s návodmi na to, ako si ich opticky zväčšiť. Zároveň ste mohli vidieť, ako dokáže predsieň oživiť jeden konkrétny prvok, či kontrast.

vObrázky: Pinterest.com