Ako si vybrať najvhodnejšiu látku na šitie?

July Prokopiv / Shutterstock.com

Látky zakupujeme na metráž   

To je prvé dôležité pravidlo pri kupovaných látkach. Môže ísť o bavlnenú metráž, keďže ju jej funkčné vlastnosti zaraďujú medzi všestranné materiály. Na príklade bavlnenej metráže zisťujeme, že uvedená cena na štítku sa vzťahuje štandardne na 1 m látky (alebo na 50, 20 cm). Ďalej nachádzame údaj o šírke podľa možností daného obchodu. Údaj o šírke pri 1 m látky teda určuje výslednú cenu za bavlnenú látku a všetky dostupné látky. 

Pozor! Druhým najdôležitejším údajom je gramáž. Pri bavlnených látkach je v popredí menšia gramáž. Najčastejšie sa z nich šije bežné každodenné oblečenie. Aj textilné doplnky pôsobia vďaka bavlne jemne, prívetivo k pokožke až minimalisticky. 

Nezabúdame ani na doplnkové údaje o bavlnených látkach  

Vieme, že výber vhodnej látky výrazne ovplyvňuje cena, ale rovnako sa treba zamerať aj na jej funkčné vlastnosti. Tie určujú jej kvality, funkčnosť vo vzťahu ku konkurenčným materiálom. Veľkou výhodou práve bavlnených látok je, že sú z prírodného materiálu. Avšak, nie vždy ide o čistú 100 % bavlnu. Môžeme ju nájsť s prímesou polyesteru alebo iných umelých vlákien.

Finálny výber by mal podliehať aj celosvetovému uznaniu kvalít danej látky. Konkrétne ide o označenie pre textílie testované na výskyt škodlivín a alergénov. Ak na štítku látky nájdeme info o bezpečnosti pre ľudské zdravie, sme na správnej ceste za šitím. 

Samozrejme, aj údaje na certifikáte látky bývajú aktualizované a dopĺňané o nové vedecké poznatky. Týmto procesom by mali prechádzať aspoň raz ročne. 

Ako vybrať farby na steny podľa Feng Shui

farby na stenu

Pri zariaďovaní bytu či domu zvažujte faktory ako:

  • farebnosť
  • orientácia
  • funkcia

Farby v interiéri sú pre feng shui dôležitým atribútom, ktorý ovplyvňuje naše šťastie, lásku, spokojnosť a vlastne celý život. Ak farbu miestnosti zvolíte podľa jej orientácie a funkcie, máte vyhraté. Energia bude miestnom prúdiť rovnomerne a harmonicky, čo sa odrazí aj na vašom psychickom zdraví, spokojnosti kariére či na zdraví.

farby na stenu

Farba podľa orientácie miestnosti

Začnime pekne postupne. Západ reprezentuje hravosť či spokojnosť. Ideálnou farebnou kombináciou je preto ružová farba alebo odtiene oranžovej. Juh je symbolom partnerstva, stability ale aj intimity. Priestor vyplňte béžovou alebo zemitými farbami. Zaujímavou alternatívou môže byť aj obklad z tehál do interiéru.

Východ označuje zdravie, ambicióznosť či radosť, preto sa smelo pustite do zelného náteru. Sever je o nezávislosti a duchovne. Miestnosť musíte naplniť svojimi vlastnými farbami, ktoré z vás vyžarujú. Na steny bude skvelou voľbou biela alebo jemne béžová farba.

farby na stenu

Výber farby podľa funkcie

Farba by taktiež mala odzrkadľovať funkčnosť miestnosti. Jasné, žiarivé farby symbolizujú aktivitu, vibrujúcu energiu a vzrušenie. Naopak pastelové farby ako béžová či zelená by mali byť zas prítomné v oddychových častiach domu či bytu. Rozoberme si však postupne všetky miestnosti v domácnosti. Spálňa reprezentuje oddych, pokoj a harmóniu. Táto miestnosť je veľmi osobná a intímna. Izba by mala mať pastelové farby, nič žiarivé, čo by vás vyrušovalo od spánku. Obývačka, naopak, je symbolom rodinnej radosti, debaty, preto si zvoľte o živšie farby, ako zelená či žltá.

Kuchyňa by určite mala obsahovať drevo. Pôsobí upokojujúco a príjemne. Sporák a drez na umývanie by však nemali byť umiestnené vedľa seba. Reprezentujú dva odlišné živly, ktoré prinesú do miestnosti chaos. Detská izba je o niečo komplikovanejšia. Deti v izbičke spia, preto na stenách zvoľte pastelové farby, no kútik na hranie a učenie by mal byť farebný a pestrý.

farby na stenu

Feng Shui vás však nepodporuje v tom, aby ste mali každú stenu inej farby. Stabilnou voľbou sú zemité farby s rôznych tmavých či bledých odtieňoch. Skúste sa pri výbere farby poradiť s odborníkom a farbu si nechajte kľudne namiešať. Nezabudnite tiež, že na vzorkovníku vyzerajú všetky farby inak, ako keď ich namaľujete na veľkú stenu. Vyberajte si preto o odtieň bledšiu a nemej sýtejšiu farbu ako tú, ktorá sa vám tak páčila na vzorkovníku.

Či už Feng Shui veríte alebo nie, každý sa chce vo svojom byte alebo dome cítiť ako doma. Domov predsa tvoria ľudia, vzťahy a emócie všetkých ich členov. Nepozerajte sa len na aktuálne trendy ale na to, čo sa vám páči. Vytvárate si predsa domov a nie obálku časopisu.