Ako si zvoliť správnu farbu na fasádu? Zateplenie je len začiatok

unsplash.com

Rekonštrukcia bývania vie byť finančne i časovo náročná. Úprava interiéru či exteriéru si vyžaduje dlhodobé plánovanie a dokonalú predstavivosť. Fasádna farba môže zmeniť celkový charakter domu či chaty.  

Prvým krokom, ako oživiť staré zatuchnuté fasády, je zateplenie fasády polystyrénom, ktorý má dobré izolačné vlastnosti. Tento materiál je paropriepustný, zdravotne nezávadný a manipulácia s ním je jednoduchá aj pre domáceho majstra. Po aplikácii zateplenia prichádza na rad nanášanie stierky, na ktorú sa aplikuje výstužná vrstva, penetračný náter a následne fasádna omietka. Tá vytvorí želanú štruktúru.

unsplash.com

Kde začať pri výbere farby na fasádu?

O dokonalej fasádnej farbe sa častokrát rozhoduje počas zateplenia fasády domu. Keď je táto fáza ukončená, prichádza na rad návšteva fasádneho štúdia alebo obchodu s farbami. Tu však nastávajú prvé chyby, ktoré môžu za prekvapený výraz pri nanesení prvej vrstvy. Tieto tri jednoduché kroky vás môžu navigovať pri výbere správnej fasády.

1. Farby prírody a prostredia

Inšpirujte sa farbami vo vašom okolí. Sledujte ráz krajiny, prostredie, v ktorom sa dom nachádza, aby ste vytvorili jednoliaty dojem. Cieľom je, aby vaša nehnuteľnosť či už dom, chalupa, pôsobili, že sú v súlade s okolitým prostredím. Výrazné farby, ako sýtomodrá či oranžová musia byť zapracované s obozretnosťou. 

2.  Charakter budovy

Pri výbere farebných odtieňov fasády zvážte aj to, či ide o dom, chalupu, industriálnu budovu alebo predajňu poskytujúcu služby. Pre industriálne budovy, ktoré majú vzbudzovať dojem profesionality a odbornosti, sa odporúča sivá v kombinácii s modrou farbou. Ideálnou voľbou na chaty a chalupy sú odtiene hnedej, pieskovej či kapučíno. Fasádnu farbu vyberajte vždy na základe prostredia.

3. Fasádna farba na budove a v predajni

Farbu nevyberajte len na základe toho, či sa vám daný odtieň páči v obchode. Zoberte si vzorku alebo dózu s farbou domov a sledujte, ako sa bude meniť na dennom svetle. Počas dňa dopadá svetlo na dom v rôznych uhloch. Farba tak môže môže pôsobiť iným dojmom v závislosti od času, kedy sa na ňu pozeráte. 

Ďalším faktorom je veľkosť plochy. Vzorka farby vás možno zaujala v obchode, no na stene dvojposchodového domu môže pôsobiť tmavým dojmom.

unsplash.com

Aktuálne trendy vo fasádnych farbách

Farba fasády je prvou indíciou pri odhalení charakteru majiteľa domu. Žiarivé farby hovoria o extravagantnom a spoločenskom majiteľovi. Odtiene sivej a hnedej v kombinácii so sklom či kameňom o introvertovi, ktorý má rád čas pre seba. Fasádna farba hovorí o tom, kto v dome býva a ako chceme, aby sa v ňom ľudia cítili. Aké sú aktuálne trendy pri výbere farby na fasádu?

  • Biela farba na fasádu

Bielou farbou na fasáde nikdy nič nepokazíte. Dom bude dlhodobo pôsobiť ako novostavba. Bielu môžete navyše kombinovať s drevom, kameňom či tehlou. Spolu s okrasnými rastlinami a stromami vytvoríte krásnu symbiózu bielej a zelenej, ktoré pôsobia upokojujúco. 

unsplash.com
  • Betón nemusí byť len chladným

Ďalším trendom vo farbách fasád sú rôzne odtiene sivej, ktoré pripomínajú neopracovaný betón. Pri nanášaný môžete použiť svoju fantáziu, čím dosiahnete rôzne odtiene a štruktúry. Šedá dokáže zázraky. Tmavšie odtiene šedej pôsobia elegantne a dramaticky. Tie svetlejšie, ktoré sú bližšie k bielej, zasa jemným a moderným dojmom. 

 

Detské izby: 11 inšpirácií, ktoré budú vaše deti milovať

Pri zariaďovaní detskej izby máte najväčšie možnosti, ako sa doslova kreatívne vyhrať. Kde inde znamená menej je viac, pri detskej izbe to platí presne naopak.

Viac je viac a to doslova.

Detské izby by mali podporovať vnímanie detí a ich fantáziu. Zapojte preto množstvo farieb, použite nábytok a doplnky, ktoré môžu slúžiť ako hračky alebo môžu deti učiť nové veci.

Pozrite si tieto inšpirácie pre detské izby, ktoré vo vás prebudia časy, keď ste boli sami deťmi.

detske-izby-inspiracie-2

Ak chcete deti učiť poriadku a pravidlám, môžete to spraviť takýmto hravým spôsobom. Na každú zásuvku napíšte, čo kde kam patrí a najlepšie iným písmom.

detske-izby-inspiracie-3

Detské izby môžete skrášliť úplne jednoduchými doplnkami ako sú napr. tieto vlajky.

detske-izby-inspiracie-4

Deti milujú bunkre a rôzne skrýše, kde sa dospelí nikdy nedostanú. Vytvorte im vlastný priestor, kde môžu skrývať svoje vlastné poklady.

detske-izby-inspiracie-5

Kto ako malý nechcel záves okolo postele?

detske-izby-inspiracie-6

Poličky v detskej izbe nemusia byť vôbec nudné. Stačí im pridať strechu a hneď z nich máte veľký dom.

detske-izby-inspiracie-7

Detské izby by nemali byť nudné. Farbu im môžete pridať napr. takýmto štvorcovým kobercom.

detske-izby-inspiracie-8

Tabuľa na kreslenie rozvíja detskú fantáziu a nič vás nestojí.

detske-izby-inspiracie-9

Kto povedal, že steny musia byť len jednej farby? Nechajte ich vyniknúť peknou tapetou alebo zaujímavou kresbou.

detske-izby-inspiracie-10

detske-izby-inspiracie-11

Detské izby by nemali mať množstvo ostrých a výrazných farieb, ktoré pôsobia agresívne. Pastelové farby sú omnoho príjemnejšie.

detske-izby-inspiracie-12

Ak máte radi provensálsky štýl, môžete si v tomto štýle zariadiť v bielej farbe v kombinácii s prírodnými materiálmi.

Obrázky: Pinterest.com