Ako šikovne vyčistiť matrac od škvŕn a nečistôt. Presný postup a overené tipy

freepik.com

Poťah na matrac

Pokiaľ chcete svoj matrac čistiť často, vyhovovať vám budú najviac tie modely, ktoré umožňujú odzipsovanie poťahu. Internetový obchod zdravotne-matrace ponúka takéto vymoženosti. Tu si navyše môžete byť istí tým, že si kupujete kvalitný tovar od overeného predajcu.

Dobrou alternatívou je aj to, keď si vrchný poťah dokúpite zvlášť. V každom prípade sa presvedčte o tom, že jednotlivé časti tejto ochrannej vrstvy je možné od seba úplne oddeliť. V opačnom prípade nie je pravdepodobné, že sa celá zmestí do bežnej práčky.

Keď vrchná časť vášho matraca nie je odnímateľná, jeho údržba si bude vyžadovať väčšiu časovú aj energetickú investíciu. Platí to aj vtedy, ak ho bude ochraňovať externý poťah. Aj keď ten môžete jednoducho vyprať, raz za čas vyčistite aj to, čo je pod ním.

freepik.com

Vysávajte ostošesť

Bez výkonného vysávača ďaleko nezájdete na ceste k dokonale čistému nocľahu. Začnite s tým, že matrac poriadne povysávate, aby ste pri jeho umiestňovaní nerozniesli nečistoty po celom byte. Pretože teraz by malo nasledovať prášene v exteriéri. Žiaľ, pre obyvateľov horných poschodí bez balkónov bude tento krok asi nemožný, no ak to viete akokoľvek realizovať, môžete sa tešiť na majstrovský stupeň čistoty. Snáď ste ešte neodložili svoj vysávač, pretože teraz ho opäť budete potrebovať. Svoj matrac teda ešte raz povysávajte.

Toto starostlivé zbavovanie sa prachu síce môže byť časovo náročnejšie, no uľahčí a zefektívni druhú časť čistenia, počas ktorej použijete tekuté prostriedky. Ak by v matraci zostal prach, mohli by ste ho počas mokrej manipulácii rozotrieť, z čoho by vznikla jedna obrovská škvrna.

Inak, ak už máte tento kus nábytku vonku, nechajte ho pár hodín na čerstvom vzduchu. Podobne ako mráz, aj priame slnečné lúče sú veľkými nepriateľmi baktérií a vírusov. Nie náhodou sa odporúča vykladať posteľnú bielizeň na balkón alebo do okna počas slnečných rán.

freepik.com

Voda nestačí

Po mechanickom odstraňovaní nečistôt teda nasleduje to mokré, ktoré by sme mohli nazvať aj chemické – a to bez ohľadu na to, či použijete prostriedky bežne dostupné v drogériách so „silnejším“ zložením alebo budete postupovať podľa dobrých rád starých mám a uprednostníte „to, čo domácnosť dá“. Každopádne, voda vám samotná stačiť nebude.

Nezabudnite vami vybraný čistiaci prostriedok otestovať. Síce si to opäť vyžaduje nejaký čas, ale môže vám táto skúška ušetriť mnoho stresov a peňazí. Predstavte si, že by ste až na konci čistenia zistili, že ste náhodou zničili celý povrch matraca, asi by vás to nepotešilo. Preto, pred tým, ako ošetríte celý povrch, utrite iba malú časť matraca.

Taktiež je dôležité to, že čistiaci prostriedok, najmä ak ste si vybrali produkt s radikálnejším zložením, nedávali priamo na matrac. S povrchom by mal prísť do kontaktu prostredníctvom hubky alebo handry. Aj keď budete mať pocit, že takto sa oslabí účinok, skúste odolať pokušeniu drhnúť príliš silno. Intenzívne trenie môže poškodiť mokrý materiál.

freepik.com

Keď znečistenie vzdoruje

Neexistuje stopercentne univerzálny čistiaci prostriedok. Pred tým, než sa rozhodnete, aký použijete, preskúmajte svoj matrac. Aké sú tie najvýraznejšie škvrny? Ktoré fľaky vzdorujú odstráneniu už mesiace? Je to len preventívne opatrenie bez potreby radikálneho zásahu?

Najväčší boj sa vedie zvyčajne s krvou, ale také isté starosti dokáže pôsobiť aj červené víno. Použite peroxid vodíka. Nemusíte byť úspešní hneď po prvom čistení, ale škvrna postupne bude blednúť. A prevencia tohto problému? Kúpte si kvalitné víno z primitivo.sk. Keď ho ochutnáte, budete si dávať pozor na to, aby ste nevyliali ani kvapku inam, než do úst.

Nielen pre alergikov: Ako vyčistiť matrac od škvŕn a zbaviť ho roztočov a alergénov

shutterstock

Ak ste alergický na roztoče alebo žijete s takýmto alergikom, tak asi viete, čo je to obsesívne pretieranie očí a nikdy nekončiace ranné kýchanie. Matrac je pre tieto malé beštie rajom. Alebo taká škvrna od rannej kávy, ktorú ste dostali od polovičky do postele ako milé prekvapenie. Treba si uvedomiť fakt, že veľmi blízky vzťah s matracom máme každý deň a po dobu niekoľkých hodín. A preto by sme ho mali udržovať v čistote. To, že to nie je jednoduché, je jasné asi každému. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme pár rád, či postupov ako vyčistiť matrac a udržať ho bez alergénov.

Najjednoduchším a najpohodlnejším spôsobom je zavolať tepovaciu firmu, ktorých je na trhu so službami už neúrekom. Alebo je možné si taký tepovací stroj zadovážiť, buď kúpou alebo prenájmom, a škvrny na matraci jednoducho vytepovať. Vo všetkých prípadoch si budete musieť siahnuť do peňaženky. V nasledujúcom postupe sa dozviete ako si lacno a svojpomocne vyčistiť matrac od škvŕn a neželanej prítomnosti baktérii.

pexels.com
Na matraci trávime denne niekoľko hodín, preto by mal byť čistý

Tu je niekoľko tipov, ako vyčistiť matrac:

1. Všetku posteľnú bielizeň, či už obliečky na paplón, plachtu, obliečky na vankúše, veľké i malé, vyperte. Na posteli nechajte len obnažený matrac. Pretože ak ho vyčistíte a vrátite naň bielizeň, ktorá bola na tom špinavom – kontaminovanom – matraci, nebude mať vaša námaha ten správny efekt.

2. Zbavte matrac povrchových nečistôt, ktoré sa dajú povysávať vysavačom. Zbavíte sa tak napríklad prachu alebo vlasov. Nezabudnite použiť nástavec na čalúnenie a prejdite s ním matrac so všetkých strán, aj z tých bočných.

3. Čalúnenie neudržiavaného matraca môže časom získať nie pekný odtieň. Keďže sa v posteli každý snažíme zohriať, občas sa spotíme a pot prirodzene do matraca nasiakne. Zaschnutý pot zanecháva na čalúnení mastné fľaky. Tých sa vieme zbaviť tak, že krúživými pohybmi, pomocou jemnej kefy, votriete jedlú sódu do štruktúry látky matraca. Nechajte pár minút pôsobiť. Povrchovú mastnotu viete vyčistiť aj doma vyrobeným čističom matracov. Opäť použite jedlú sódu, no pridajte peroxid a obyčajný kuchynský saponát. Čistič nastriekajte na matrac a nechajte pôsobiť.

pexels.com
Na vyčistenie môžete použiť aj jedlú sódu

4. Či ste použili váš domáci čistič alebo sódu, ich úlohou je nasať mastnotu, ktorá je usadená vo vašom matraci. Po pár minútach pôsobenia opäť matrac povysávajte na tých miestach, kde ste aplikovali čistič.
5. Na čo najlepšie odstránenie škvŕn všeobecne platí rýchla reakcia. Čím viac s čistením škvŕn, napríklad od krvi, otáľate, tým viac sa narobíte s ich odstránením a možno sa vám to nepodarí vyčistiť už vôbec.

pexels.com
Základom úspechu je rýchla reakcia

Ako sa zbaviť krvi na matraci

Krvi sa viete celkom dobre zbaviť pastou, ktorá je vyrobená z peroxidu vodíka, saponátu, kuchynskej soli a kukuričného škrobu. Pastu poriadne naneste na škvrnu a nechajte pôsobiť. Ona zaschne a škvrnu z matraca vytiahne. Možno to nevyjde hneď na prvý raz, no po pár opakovaniach sa to podarí.

Ako vyčistiť matrac od moču

Roztok z peroxidu, sódy a saponátu môžete použiť aj na škvrny od moču. Avšak nebude to stačiť na úplné vyčistenie. To zariadite ak použijete koncentrovanú čistiacu penu vytvorenú z pracieho prášku a vody. Penu nechajte pôsobiť asi pol hodiny. Po jej zaschnutí ju zoškriabte a vyčistite handrou namočenou v peroxidovom roztoku.

pexels.com
Na moč pomôže roztok zo sódy, peroxidu a vody

Vyčistenie zvratkov z matraca

Na čistenie škvŕn od zvratkov musíte použiť čpavok. Ten votrite navlhčenou handrou na škvrnu trpezlivými krúživými pohybmi. Nepríjemne zapáchajúcu vlhkosť vytiahnete jedlou sódou a potom poriadne povysávate.

Ako na roztoče?

Ak sa chcete zbaviť roztočov z matracov, mali by ste si zadovážiť kvalitný antialergický matrac a nezabudnúť na pravidelné vetranie. Vysávanie dostatočne silným vysávačom tiež obmedzí počet roztočov vo vašom matraci.