Návod: Ako správne odvzdušniť radiátor, ak ste to nikdy v živote nerobili

shutterstock

Zdá sa vám, že vaše radiátory nehrejú ako by mali? Kúrenie je zapnuté naplno a vy sa trasiete pod dekou? Máte poschodový dom a nedokážete vykúriť izby na poschodiach a neviete prečo? V článku ako odvzdušniť radiátor sa dozviete všetko potrebné.

Prečo sa radiátor zavzdušňuje?

Tento jav vôbec nie je zriedkavý a stáva sa, že sa v prívode teplej vody do radiátora vytvorí vzduchová bublina, kvôli ktorej neprúdi do radiátora teplá voda.

To, že váš radiátor je zavzdušnený zistíte ľahko. Prestane sa kúriť úplne alebo sa vykurovací výkon zníži. Ak je radiátor zavzdušnený len čiastočne, prúdi dnu teplá voda, avšak radiátor je hlučnejší a v mieste prívodu voda žblnká.

Najčastejšie sú radiátory zavzdušnené na poschodiach, pretože vzduch je ľahší ako voda, stúpa hore do najvyššie položených miest ohrevnej sústavy.

pexels.com
Zavzdušnený radiátor môže poriadne potrápiť

Kedy sa radiátor odvzdušňuje?

Radiátory treba odvzdušniť vždy na začiatku (alebo ešte lepšie pred začiatkom) vykurovacej sezóny a následne behom sezóny kúrenia vždy vtedy, keď je to potrebné.

Tento proces robte, ak:

 • Radiátor nekúri ani pri úplnom otvorení termostatického ventilu.
 • Teplá je len malá časť radiátora, teplé sú len prvé články alebo pri panelových radiátoroch zvislý pás na strane radiátorového ventilu. Opačná strana radiátora je studená.
 • Počujete v radiátore šumenie, žblnkotanie, ktorých zvuk sa môže prenášať do okolitých nezavzdušnených radiátorov.

Ako odvzdušniť radiátor?

Odvzdušnenie radiátorov je veľmi jednoduché a rýchlo a ľahko ho zvládnete aj vy. Všetko čo budete potrebovať je:

 • hrnček
 • handra
 • skrutkovač alebo kombinačky
 • prípadne aj kľúč na odvzdušnenie radiátorov, ktorý kúpite v železiarstve.

Musíte vedieť, kde sú na radiátoroch odvzdušňovacie ventily – sú na prívode teplej vody. Zabezpečte, aby vás nikto a nič nevyrušovalo, musíte sa sústrediť.

pexels.com
Odvzdušniť radiátor nie je nič zložité

Presný postup ako odvzdušniť radiátor

Pred začiatkom vykurovacej sezóny zakúrte na najvyšší stupeň, ak je to možné, vypnite obehové čerpadlo a počkajte približne dvadsať až štyridsať minút, kým sa voda vo vykurovacej sústave zohreje a všetky vzduchové bubliny sa nakopia v jednotlivých radiátoroch.

Zoberte si hrnček a umiestnite ho pod ventil. Handru priložte k odvzdušňovaciemu ventilu a skúste ventil proti smeru hodinových ručičiek otočiť a povoliť. Ak to nejde, použite šroubovák alebo kombinačky. Jemne ventil uvoľňujte, kým sa neozve syčanie. Vtedy uniká z radiátora para, preto si dávajte pozor, aby vám neoparila prsty alebo tvár.

Keď syčanie prestane a z ventilu začne vytekať voda, radiátor je odvzdušnený a vy môžete v smere hodinových ručičiek ventil nadoraz utiahnuť. Pri odvzdušňovaní postupujte od radiátorov v miestnostiach na najnižších poschodiach k tým na najvyšších poschodiach.

pexels.com
Niekedy jedno odvzdušnenie nepomôže

Čo ak radiátor stále nehreje?

Niekedy jedno odvzdušnenie nepomôže a musíte tento proces zopakovať na druhý deň. Čaká sa preto, aby čerpadlo prečerpalo všetko vodu vo vykurovacom systéme spolu so vzduchovými bublinami do radiátorov v najvyššie položených miestnostiach.

Ak ani po ďalšom odvzdušnení radiátory nehrejú, skontrolujte, či máte otvorený radiátorový ventil. Ak máte na radiátoroch spiatočkové uzávery, skontrolujte aj tie, či v nich nie sú usadené nečistoty. Skúste ventily niekoľkokrát otvoriť a zatvoriť.

Skontrolujte aj, či máte otvorené stupačkové uzávery a uzávery na domovej prípojke. Možno niekto robil v lete opravy a zabudol ich otvoriť.

Nakoniec zavolajte správcu budovy a poproste obyvateľov na najvyšších poschodiach, aby odvzdušnili všetky radiátory. Ak ani to nepomôže, musíte volať inštalatéra.

7 tipov, ako jednoducho a rýchlo ušetriť energie vo vašej domácnosti

šetrenie energie
pexels.com

Viete, koľko mesačne platíte v domácnosti za elektrinu, vodu alebo vykurovanie?

Nebude to málo.

A to nehovorím o nedoplatkoch, ktoré vás väčšinou na konci roka nepríjemne prekvapia.

V tomto článku vám ukážem niekoľko praktických tipov, ktoré vám pomôžu znížiť vaše náklady na energie, ale bez straty pohodlia.

Začíname.

Šetrenie elektriny

Najväčšia položka na energie v domácnostiach je väčšinou elektrina. Najviac elektriny vo vašom byte alebo dome spotrebuje chladnička s mrazničkou a osvetlenie.

Ak by ste napr. vymenili klasickú 100 W žiarovku za úspornú žiarivku, za rok by ste ušetrili zhruba 10 EUR len na jednej žiarovke.

Teraz si spočítajte, koľko žiaroviek v byte alebo dome máte. A koľko môžete spolu ušetriť.

 1. LED osvetlenie vám ušetrí až 80 % elektriny oproti klasickým žiarovkám

Väčšina domácností stále používa klasické žiarovky alebo halogénové žiarovky, ktoré bežne nájdete v tzv. bodovkách.

led žiarovky

Možno máte doma úsporné žiarivky. Tie však trpia rôznymi neduhmi ako je nepríjemné blikanie, alebo dlhšia doba rozsvietenia. Tento typ žiaroviek je už prežitý.

TIP: Najlepším riešením v dnešnej dobe sú totiž LED žiarovky, ktoré dokážu ušetriť oproti klasickým a halogénovým žiarovkám až 75-80% energie.

Dnes cena LED žiaroviek klesla až tak výrazne, že ich nájdete takmer všade, od pouličného osvetlenia až po denné svietenie v autách.

Rozdiel v životnosti oproti halogénovým žiarovkám je pritom až  10 000 hodín. Zatiaľ, čo životnosť LED žiaroviek je od 15 tisíc do 30 tisíc hodín, halogénové žiarovky Vám vydržia svietiť nanajvýš 10 000 hodín.

LED Žiarovky nájdete  v rôznych prevedeniach a vo všetkých objímkach. Taktiež máte k dispozícii rôzne teplotné zafarbenia od príjemnej teplej až po studenú bielu, ktorá sa hodí najmä ako pracovné osvetlenie.

Poďme si ukázať na príklade, koľko môžete s LED žiarovkami ročne ušetriť.

Klasická žiarovka LED žiarovka
Príkon 60 W 8 W
Cena spotrebovanej elektriny 0,009 €/hod. 0,00012 €/hod.
Cena elektriny za rok 16,44 EUR len 2,93 EUR

 

 1. Automatické senzory zapnú svetlo vtedy keď ho potrebujete

Určite si spomínate na mnoho situácií, kedy necháte zapnuté svetlo v chodbe. V takomto prípade pomáhajú automatické senzory, ktoré reagujú na pohyb. Hodia sa práve na priestory ako sú chodby alebo kúpeľne, ktoré ostanú osvetlené len vtedy, keď to potrebujete.

 1. Ideálne osvetlenie v exteriéri využíva solárnu energiu

Pri osvetlení vašej záhrady, vstupu do domu alebo balkóna sú najlepším riešením solárne lampy so senzorom pohybu. Vďaka výkonnej batérii a nízkonapäťovým LED žiarovkám fungujú bez problémov aj počas zimných mesiacoch. Jednoduché a výhodné riešenie.

Šetrenie vody

Voda je po elektrine ďalšou energiou, kde viete veľmi ľahko ušetriť nejaké tie eurá.

Štvorčlenná rodina minie za rok zhruba 200 000 litrov vody.

Viete si to predstaviť? Je to zhruba 5 veľkých bazénov.

Ako jednoducho a rýchlo ušetriť?

 1. Úsporné perlátory znížia množstvo vody, ale zachovajú komfort

Bežné rady, s ktorými sa stretnete pri šetrení vody je vypínať kohútik pri činnostiach, kedy vodu nepotrebujete. Napríklad keď sa v sprche mydlíte alebo si umývate zuby.

Kto to však v praxi skutočne robí?

Omnoho komfortnejšie je, keď vodu vypínať nemusíte, len ju trochu “priškrtíte”. Efektívny šetrič vody je úsporny perlátor, ktorý funguje na princípe obmedzenia prietoku vody a primiešania vzduchu do prúdu vody. Toto riešenie šetrí vodu bez straty komfortu pri umývaní.

perlátor

Bežne sa používajú jednoduché perlátory, ktoré však majú úsporu cca 40%, no v ponuke sú perlátory s úsporou vody až 85 percent a s funkciami, ako je dotykové zapínanie, vypínanie a časovanie.

Výhoda perlátorov je, že sú veľmi lacné, pasujú na každú umývadlovú batériu a ich návratnosť sa počíta v týždňoch.

 1. Pákové a termostatické batérie ušetria až 40% vody

Ak máte klasické kohútikové batérie, vymeňte ich za moderné pákové. Ušetríte až 40 percent vody. Termostatické batérie regulujú presnú teplotu vody a dokážu ušetriť ďalšie litre.

Bežná sprcha minie 20 l za minútu. Bez toho, aby ste pocítili znížený komfort však môžete ušetriť až ďalších 70%.

Nová úsporná sprchová hlavica totiž obsahuje zmiešavače vzduchu, ktoré vodu naperlia a vytvoria tzv. dažďový efekt.

Ak chcete znížiť spotrebu vody, nemusíte meniť sprchovú hlavicu. Stačí k nej pridať regulátor – obmedzovač prietoku vody, ktorý ľahko nainštalujete a ihneď šetríte financie.

 1. Umývačka riadu spotrebuje o štvrtinu menej vody ako ručné umývanie

Umývačka riadu je už dnes štandardným spotrebičom v domácnosti. A zaslúžene. Pri bežnom ručnom umývaní spotrebujete bežne nad 40 litrov vody. Umývačka si vystačí približne len s 10 litrami vody.

umývačka riadu

Šetrenie tepla

Väčšina tepla v byte alebo v dome uniká najmä cez obvodové múry, okná a vonkajšie dvere alebo strechy.

Energiu však môžete šetriť aj bez veľkých stavebných zásahov. Na trhu existuje niekoľko šikovných nástrojov na šetrenie tepla, ktoré vám s úsporou pomôžu.

 1. Zvýšte výkon vašich radiátorov bez ich výmeny

Úniku tepla radiátora môžete zamedziť použitím jednoduchej fólie, ktorú umiestníte na stenu za radiátor. Fólia teplo od radiátora odráža späť a efektívne zabraňuje jeho stratám. Treba však dbať na to, akú fóliu použijete, nakoľko väčšina z nich po približne 6 mesiacoch vplyvom tepla stráca svoje pôvodné vlastnosti.

Reflexná fólia s vlastnosťami z leteckého priemyslu zachováva dlhodobo svoje schopnosti.

Zvýšenie účinnosti vykurovania môže tiež zabezpečiť ventilátor na radiátor. Teplo z radiátora sa rýchlejšie dostane do miestnosti a rýchlejšie ju vykúri, je možné znížiť teplotu vody vo vykurovacom okruhu. Podľa použitej technológie je možné skrátiť vykúrenie miestnosti až 5-násobne. Termostat tak radiátor skôr vypne a vy tak ušetríte ďalšie peniaze.

Ako jednoducho šetriť

 • vymeňte klasické žiarovky za LED osvetlenie
 • nainštalujte automatické senzory zapínania osvetlenia
 • namontujte si úsporné perlátory na šetrenie vody
 • klasické batérie vymeňte za pákové
 • riad umývajte v umývačke
 • zvýšte výkon radiátora použitím jednoduchej fólie

Záver

Dnes máte na výber z množstva užitočných pomocníkov, ktorí šetria energie a vašu peňaženku.

Poznáte ďalšie tipy? Napíšte nám do komentárov.