Návod: Ako správne odvzdušniť radiátor, ak ste to nikdy v živote nerobili

shutterstock

Zdá sa vám, že vaše radiátory nehrejú ako by mali? Kúrenie je zapnuté naplno a vy sa trasiete pod dekou? Máte poschodový dom a nedokážete vykúriť izby na poschodiach a neviete prečo? V článku ako odvzdušniť radiátor sa dozviete všetko potrebné.

Prečo sa radiátor zavzdušňuje?

Tento jav vôbec nie je zriedkavý a stáva sa, že sa v prívode teplej vody do radiátora vytvorí vzduchová bublina, kvôli ktorej neprúdi do radiátora teplá voda.

To, že váš radiátor je zavzdušnený zistíte ľahko. Prestane sa kúriť úplne alebo sa vykurovací výkon zníži. Ak je radiátor zavzdušnený len čiastočne, prúdi dnu teplá voda, avšak radiátor je hlučnejší a v mieste prívodu voda žblnká.

Najčastejšie sú radiátory zavzdušnené na poschodiach, pretože vzduch je ľahší ako voda, stúpa hore do najvyššie položených miest ohrevnej sústavy.

pexels.com
Zavzdušnený radiátor môže poriadne potrápiť

Kedy sa radiátor odvzdušňuje?

Radiátory treba odvzdušniť vždy na začiatku (alebo ešte lepšie pred začiatkom) vykurovacej sezóny a následne behom sezóny kúrenia vždy vtedy, keď je to potrebné.

Tento proces robte, ak:

  • Radiátor nekúri ani pri úplnom otvorení termostatického ventilu.
  • Teplá je len malá časť radiátora, teplé sú len prvé články alebo pri panelových radiátoroch zvislý pás na strane radiátorového ventilu. Opačná strana radiátora je studená.
  • Počujete v radiátore šumenie, žblnkotanie, ktorých zvuk sa môže prenášať do okolitých nezavzdušnených radiátorov.

Ako odvzdušniť radiátor?

Odvzdušnenie radiátorov je veľmi jednoduché a rýchlo a ľahko ho zvládnete aj vy. Všetko čo budete potrebovať je:

  • hrnček
  • handra
  • skrutkovač alebo kombinačky
  • prípadne aj kľúč na odvzdušnenie radiátorov, ktorý kúpite v železiarstve.

Musíte vedieť, kde sú na radiátoroch odvzdušňovacie ventily – sú na prívode teplej vody. Zabezpečte, aby vás nikto a nič nevyrušovalo, musíte sa sústrediť.

pexels.com
Odvzdušniť radiátor nie je nič zložité

Presný postup ako odvzdušniť radiátor

Pred začiatkom vykurovacej sezóny zakúrte na najvyšší stupeň, ak je to možné, vypnite obehové čerpadlo a počkajte približne dvadsať až štyridsať minút, kým sa voda vo vykurovacej sústave zohreje a všetky vzduchové bubliny sa nakopia v jednotlivých radiátoroch.

Zoberte si hrnček a umiestnite ho pod ventil. Handru priložte k odvzdušňovaciemu ventilu a skúste ventil proti smeru hodinových ručičiek otočiť a povoliť. Ak to nejde, použite šroubovák alebo kombinačky. Jemne ventil uvoľňujte, kým sa neozve syčanie. Vtedy uniká z radiátora para, preto si dávajte pozor, aby vám neoparila prsty alebo tvár.

Keď syčanie prestane a z ventilu začne vytekať voda, radiátor je odvzdušnený a vy môžete v smere hodinových ručičiek ventil nadoraz utiahnuť. Pri odvzdušňovaní postupujte od radiátorov v miestnostiach na najnižších poschodiach k tým na najvyšších poschodiach.

pexels.com
Niekedy jedno odvzdušnenie nepomôže

Čo ak radiátor stále nehreje?

Niekedy jedno odvzdušnenie nepomôže a musíte tento proces zopakovať na druhý deň. Čaká sa preto, aby čerpadlo prečerpalo všetko vodu vo vykurovacom systéme spolu so vzduchovými bublinami do radiátorov v najvyššie položených miestnostiach.

Ak ani po ďalšom odvzdušnení radiátory nehrejú, skontrolujte, či máte otvorený radiátorový ventil. Ak máte na radiátoroch spiatočkové uzávery, skontrolujte aj tie, či v nich nie sú usadené nečistoty. Skúste ventily niekoľkokrát otvoriť a zatvoriť.

Skontrolujte aj, či máte otvorené stupačkové uzávery a uzávery na domovej prípojke. Možno niekto robil v lete opravy a zabudol ich otvoriť.

Nakoniec zavolajte správcu budovy a poproste obyvateľov na najvyšších poschodiach, aby odvzdušnili všetky radiátory. Ak ani to nepomôže, musíte volať inštalatéra.

shutterstock

Lustre do obývačky sú viac než len obyčajné osvetlenie.

Stávajú sa doplnkom mnohých miestností v domácnosti. No tým najvýnimočnejším miestom, kde môžu vyniknúť, ohromiť a zaujať, je práve obývačka. Môžu ju svojim výrazom celkom zmeniť, ale aj zmenšiť, zväčšiť, osvetliť.

Aj vy potrebujete návod na to, ako si vybrať ten správny luster do obývačky?

My vám ho radi ukážeme!

Lustre do obývačky vyberajte podľa viacerých kritérií

Ak kupujete luster do obývačky, mali by ste zvážiť viacero formálnych parametrov.

Veľkosť miestnosti, umiestnenie lustra, dĺžku medzi podlahou a stropom, a musíte posúdiť aj samotnú výšku svojich členov rodiny, prípadne samých seba.

luster z prírodyAj keď sú tieto na prvý pohľad formálne záležitosti otravou, môžu vám s nimi pomôcť rôzni bytoví dizajnéri, alebo poproste o pomoc svojich mužov. Práve oni sa rozumejú do techniky, a na vás môžu nechať ten zvyšok. Aby ste z obývačky vytvorili vďaka lustru nepriehľadnuteľný priestor.

Vyberte si štýl, ktorý zodpovedá „téme“ domu

Po technických parametroch prichádza na rad niečo príjemnejšie.

Výber lustra.

Ak viete, v akom štýle bývania sa ponesie celý váš dom alebo byt, túto hádanku budete mať raz dva vylúštenú. Chcete moderný, rustikálny, prírodný, vidiecky, provensálsky, orientálny či minimalistický dom?

Určite by vám nemalo byť jedno, ako bude vyzerať luster vo vašom obľúbenom štýle. Mal by ladiť s celkovou atmosférou obývačky, rozžiariť ju, a zároveň jej dodať nezabudnuteľný šmrnc.

Na aké lustre do obývačky sa v ktorom štýle zamerať, sa dozviete ďalej.

Hlavne moderne

Ak si túžite zariadiť dom v tomto duchu, potom by mal váš luster v obývačke vyzerať podobne.

Pre modernejší vzhľad a dizajn zvoľte niklové alebo pochromované povrchy. Sústreďte sa tu predovšetkým na čisté línie s minimálnym množstvom dekorácií.

luster v modernej obývačkeNezabudnite ladiť svoj luster aj s inými povrchmi a materiálmi, či nábytkom, ktoré už v obývačke máte. Ak ste skôr za prepojenie tradičného a súčasného štýlu, siahnite po lustroch v bronzovom odtieni, ktoré dodajú priestoru nádych minulosti.

V prírode

Pokiaľ sa v nej túžite ocitnúť práve vo vašej obývačke, potom sa môžete na svojom lustre pokojne vyblázniť. Dovolené sú prírodné tóny, drevo, vetvičky aj parohy.

Luster v prírodnom štýleAk je vaša obývačka ladená do jedného tónu, nehľadajte protichodný prvok práve v lustri. Pokojne môže mať vaša obývačka jednotný nádych, ktorým nikdy nič nepokazíte. Preto hovoríme, smelo do toho!

Rustikálne

Túžite po obývačke, ktorá vám rozpovie tisíc príbehov?

rustikálny lusterJeden z prvkov, ktorý ho môže dopĺňať je aj luster. Aj jeho príbeh môže vyzerať pokojne ako luster vašej babičky, či luster, ktorý ste videli na nejednom hrade či zámku. Podobať sa však môže aj na obyčajnú tácku, ktorá visí zo stropu, a na ktorú si poukladáte sviečky.

Romantické, však?

V shabby obývačke

To je akoby ste sa dotkli Francúzska alebo Provensálska.

Všetky ženské duše so srdcom Parížanky volia do obývačiek kryštálové lustre. Niekde sa to s nimi dokonca aj preháňa, a tých kryštálových lustrov je v obývačke hneď niekoľko.

shabby lusterV shabby chic obývačke môžete ku kryštálovému lustru zvoliť aj iné svietidlá, akými sú napríklad svietniky zavesené na stenách, alebo lampáše, ktoré môžu byť položené vedľa sedačky. A teraz si už len zatvorte oči a skúste si to všetko spolu predstaviť.

Minimalisticky

Ak sa chcete pozrieť na svoju obývačku minimalistickým okom, hoďte jedno aj na luster. Jeho typickými znakmi sú jednoduché kovové konštrukcie, originálne žiarovky, čierno-biele prevedenia, zaujímavé, neobyčajné aj jednoduché línie, ktoré nezaberú veľa miesta.

luster v minimalizme

Všetko to minimalistické je totiž naozaj obmedzené na to najdôležitejšie.

Trendy

Okrem štýlov sa môžete prispôsobiť aj aktuálnym trendom, no aj pri nich musíte brať do úvahy celkový vzhľad. Momentálne sú na výslní lustre do obývačky s rôznymi geometrickými tvarmi, ale aj industriálnymi prvkami, či rôzne retro svietidlá.

A čo vy, podľahnete trendom alebo sa prispôsobíte celkovému charakteru vášho domu?

Obrázky: pinterest.com