Návod: Ako správne odvzdušniť radiátor, ak ste to nikdy v živote nerobili

shutterstock

Zdá sa vám, že vaše radiátory nehrejú ako by mali? Kúrenie je zapnuté naplno a vy sa trasiete pod dekou? Máte poschodový dom a nedokážete vykúriť izby na poschodiach a neviete prečo? V článku ako odvzdušniť radiátor sa dozviete všetko potrebné.

Prečo sa radiátor zavzdušňuje?

Tento jav vôbec nie je zriedkavý a stáva sa, že sa v prívode teplej vody do radiátora vytvorí vzduchová bublina, kvôli ktorej neprúdi do radiátora teplá voda.

To, že váš radiátor je zavzdušnený zistíte ľahko. Prestane sa kúriť úplne alebo sa vykurovací výkon zníži. Ak je radiátor zavzdušnený len čiastočne, prúdi dnu teplá voda, avšak radiátor je hlučnejší a v mieste prívodu voda žblnká.

Najčastejšie sú radiátory zavzdušnené na poschodiach, pretože vzduch je ľahší ako voda, stúpa hore do najvyššie položených miest ohrevnej sústavy.

pexels.com
Zavzdušnený radiátor môže poriadne potrápiť

Kedy sa radiátor odvzdušňuje?

Radiátory treba odvzdušniť vždy na začiatku (alebo ešte lepšie pred začiatkom) vykurovacej sezóny a následne behom sezóny kúrenia vždy vtedy, keď je to potrebné.

Tento proces robte, ak:

  • Radiátor nekúri ani pri úplnom otvorení termostatického ventilu.
  • Teplá je len malá časť radiátora, teplé sú len prvé články alebo pri panelových radiátoroch zvislý pás na strane radiátorového ventilu. Opačná strana radiátora je studená.
  • Počujete v radiátore šumenie, žblnkotanie, ktorých zvuk sa môže prenášať do okolitých nezavzdušnených radiátorov.

Ako odvzdušniť radiátor?

Odvzdušnenie radiátorov je veľmi jednoduché a rýchlo a ľahko ho zvládnete aj vy. Všetko čo budete potrebovať je:

  • hrnček
  • handra
  • skrutkovač alebo kombinačky
  • prípadne aj kľúč na odvzdušnenie radiátorov, ktorý kúpite v železiarstve.

Musíte vedieť, kde sú na radiátoroch odvzdušňovacie ventily – sú na prívode teplej vody. Zabezpečte, aby vás nikto a nič nevyrušovalo, musíte sa sústrediť.

pexels.com
Odvzdušniť radiátor nie je nič zložité

Presný postup ako odvzdušniť radiátor

Pred začiatkom vykurovacej sezóny zakúrte na najvyšší stupeň, ak je to možné, vypnite obehové čerpadlo a počkajte približne dvadsať až štyridsať minút, kým sa voda vo vykurovacej sústave zohreje a všetky vzduchové bubliny sa nakopia v jednotlivých radiátoroch.

Zoberte si hrnček a umiestnite ho pod ventil. Handru priložte k odvzdušňovaciemu ventilu a skúste ventil proti smeru hodinových ručičiek otočiť a povoliť. Ak to nejde, použite šroubovák alebo kombinačky. Jemne ventil uvoľňujte, kým sa neozve syčanie. Vtedy uniká z radiátora para, preto si dávajte pozor, aby vám neoparila prsty alebo tvár.

Keď syčanie prestane a z ventilu začne vytekať voda, radiátor je odvzdušnený a vy môžete v smere hodinových ručičiek ventil nadoraz utiahnuť. Pri odvzdušňovaní postupujte od radiátorov v miestnostiach na najnižších poschodiach k tým na najvyšších poschodiach.

pexels.com
Niekedy jedno odvzdušnenie nepomôže

Čo ak radiátor stále nehreje?

Niekedy jedno odvzdušnenie nepomôže a musíte tento proces zopakovať na druhý deň. Čaká sa preto, aby čerpadlo prečerpalo všetko vodu vo vykurovacom systéme spolu so vzduchovými bublinami do radiátorov v najvyššie položených miestnostiach.

Ak ani po ďalšom odvzdušnení radiátory nehrejú, skontrolujte, či máte otvorený radiátorový ventil. Ak máte na radiátoroch spiatočkové uzávery, skontrolujte aj tie, či v nich nie sú usadené nečistoty. Skúste ventily niekoľkokrát otvoriť a zatvoriť.

Skontrolujte aj, či máte otvorené stupačkové uzávery a uzávery na domovej prípojke. Možno niekto robil v lete opravy a zabudol ich otvoriť.

Nakoniec zavolajte správcu budovy a poproste obyvateľov na najvyšších poschodiach, aby odvzdušnili všetky radiátory. Ak ani to nepomôže, musíte volať inštalatéra.

Poznáte tieto tipy, ako schladiť izbu v lete bez klimatizácie?

Bez domácej pohody sa nám funguje omnoho ťažšie. Jej udržiavanie počas letných mesiacov čelí silnému protivníkovi – letnej horúčave. Každá miestnosť má svoj účel, od ktorého sa odvíja aj jej odporúčaná teplota. Štandardne sa pohybuje okolo 20 °C.

Ideálna teplota v byte, inokedy jednoducho dosiahnuteľná, sa tak počas pár dní premení na nepríjemné peklo, ktoré najviac ohrozuje malé deti a starších členov rodiny.

Jednoduché zlepšováky, ako schladiť izbu a vzduch

Aby ste mohli spokojne spávať a žiť, cez leto musíte teplo skrotiť. A v najlepšom prípade zabrániť, aby sa vám dostalo dovnútra.

Tienenie pomôže

Závesy na 100 % zatiahnuté

Jednoduché ako facka a účinné. Aby ste eliminovali prienik tepla do vnútra, zatvorte okná a zatiahnite závesy. V každej izbe počas celého dňa. Závesy vyberajte z materiálu, ktorý čo najmenej prepustí slnečné lúče. Tmavý priestor na vás môže zo začiatku pôsobiť ponuro, ale je rozhodne prijateľnejší ako pot stekajúci cícerkom dolu.

Vlhké závesy, uteráky alebo handra pri okne vedia zachrániť

Ak hľadáte prvú pomoc, ako schladiť miestnosť v extrémnych horúčavách, zachráni vás aj vlhká handra, ktorú po vyžmýkaní zaveste na garnižu. Okrem toho, že zníži príchod tepla, do miestnosti privedie blahodarnú vlhkosť.

Tento spôsob môžete aplikovať aj na závesy, stačí ich namočiť do studenej vody, vyžmýkať a zavesiť. Alebo aj uteráky. Stačí, ak ich prevesíte, či počas dňa alebo cez noc, na radiátor a o ochladenie priestoru sa už postarajú.

Žalúzie oceníte

S tienením si výborne poradia aj žalúzie. Na okná si môžete dať vonkajšie alebo vnútorné. Výhodou vonkajších žalúzií je, že teplo neprepúšťajú ani na povrch vášho obydlia a tak ho zbytočne nevyhrievajú.

Klasické vnútorné hliníkové žalúzie počas dňa dokážu teplo rovnako dobre zastaviť. Spoločne so závesmi je ich účinok silnejší. Na noc ich však nezabúdajte vytiahnuť hore, aby nahromadené teplo vypustili odkiaľ prišlo.

Rozhodnite sa pre pergolu

Ak sa rozhodnete investovať do pergoly, nebudete ľutovať. Jej montáž je taktiež dobrým spôsobom, ako si schladiť byt aj dom. Ponuka na trhu je široká. Nájdete v nej pergolu na terasu, na balkón, loggiu či okno. Rovnako, dokáže efektívne znížiť prílev tepla.

Nezabúdajte ani na vetranie

Zatváranie a otváranie okien cez deň a v noci

Nemýlite sa, váš domov môže pripomínať zabarikádovaný bunker. Aby ste sa v ňom cítili fajn, nezabúdajte vetrať. Najlepšie vtedy, keď vonkajšia teplota bude menšia ako teplota vo vnútri. Celý byt či dom teda vyvetrajte hneď zrána a na večer. Ak sa v noci ochladí, môžete nechať aj zatvorené okno. Hneď ako teplota stúpne, zatvorte ho.

Ventilátor – malý a praktický pomocník

Cez deň si príjemnú atmosféru zabezpečíte aj vďaka ventilátoru, ktorý si zadovážite za pár eur i v supermarkete. Použijete ho na rýchle vyhnanie tepla. Stačí, ak ho otočíte smerom k oknu. Ochladenie izby dosiahnete aj vďaka handre, ktorú cez ventilátor prevesíte. Rovnako zafunguje aj lavór, do ktorého nasypete kocky ľadu a pred ventilátor položíte.

Elektronika môže počkať

Domáce spotrebiče prispievajú k rastu vašej domácej teploty. Jej reguláciu zlepšíte tak, že vypnete tie, ktoré nutne k dennej rutine momentálne nepotrebujete. Prinajmenšom počítač či televízor si počas teplých dní zaslúžia oddych.

Ak vás čaká žehlenie, odložte ho. Žehlička do okolia vyžaruje teplo podobne ako trúba. Ak nemusíte, vyvarujte sa veľkému a dlhému vypekaniu či vareniu. Namiesto toho pripravte chutné recepty zo studenej kuchyne.

Voda vo vani zabezpečí vlhkosť

Vlhký vzduch osvieži nielen vašu pokožku, ale aj náladu. Aby ste ho získali, napustite do vane studenú vodu a nechajte v kúpeľni otvorené dvere. Ak chcete ochladiť inú izbu, vodu napustite do lavóra či vedra, prisypte ľad a položte ho do miestnosti.

Protislnečné fólie na okno výrazne zamedzia teplo

Pred teplom vás spoľahlivo ochránia aj špeciálne fólie na okná. Okrem toho, že teplo v lete neprepustia von, využijete ich aj v zime, kedy ho pri vás naopak uchovávajú. Sú transparentné a dokážu zachytiť 80 % prichádzajúceho tepla.

Nájdete typ, ktorý sa lepí z vnútra (interiérové fólie), ale aj z vonkajšej strany (exteriérové fólie dokážu odraziť viac tepla). Fólie môžu byť neutrálne, farebné a zrkadlové. Určite ste si všimli na kancelárskych budovách okná, ktoré pripomínajú zrkadlo. Ide o špeciálne zrkadlové fólie, ktoré sú však priehľadné len s jemným zatmavením.

Úsporné žiarovky musíte mať

Je to maličkosť, ale pomôže. Na svietenie používajte úsporné žiarovky. Nakoľko sa neprehrievajú, ich tepelný príspevok bude nulový, príp. minimálny.

Ďalšie tipy, ako sa ochladiť v teple

Opatreniami, ako schladiť domácnosť pomôžete svojmu okoliu. Okrem nich je však v extrémnych horúčavách dôležité myslieť aj na seba a vaše telo ako samostatnú jednotku, ktorá potrebuje kvalitnú izoláciu.

Pri obliekaní siahajte po kvalitných tkaninách. Merino vlna, bambusové vlákno, bavlna či ľan budú dobrými voľbami.

Varenie na ohni obmedzte

Aj vaše stravovanie bude zohrávať dôležitú úlohu. Svoju pozornosť sústreďte na studené a zároveň ľahké jedlá, ktorých kalorický obsah vás pri jedení nebude zohrievať a pri trávení zalievať ďalším potom navyše.

Pri varení sa vyvarujte používaniu chilli, ktoré vám zdvihne tlak aj teplotu. Pozor, rovnaký efekt navodzuje aj pór, mušle, hovädzie mäso, zázvor, gaštany, paštrnák, kurkuma, med, škorica, sezam, šafran, vajíčka, chren, čierne korenie či strukoviny.

Viete, ako sa schladiť v noci? Takto

Pokojný spánok nadovšetko. Aby ste ho v lete dosiahli, pomôže vám vlažná sprcha pred spaním. Ak vám horúčava nedovolí spať v noci, zopakujte si ju.

Dbajte na to, aby ste spali pod posteľnou bielizňou zo saténu, bavlneného saténu či ľanu alebo pod ľahkými bavlnenými prikrývkami. Rovnaké materiály vyberajte aj v prípade pyžama, ktoré pri extrémnych teplotách, môžete na chvíľu schladiť aj v mrazničke. Naozaj len chvíľu.

Možno vás to prekvapí, ale ponožky počas spánku dokážu výborne regulovať vašu vnútornú telesnú teplotu a doprajú vám tak kvalitný spánok.

V posteli aj v byte sa vyvarujte akýchkoľvek huňatých tkanín a prikrývok. Psychika zohráva dôležitú úlohu vo všetkom. Aj vo vnímaní tepla a našom pocite spokojnosti, ktorý si pred spánkom navodíte pustením zvukov dažďa, búrky alebo šumenia vĺn.

Aj toto sú možnosti, ako schladiť panelákový alebo podkrovný byt

Prirodzenú reguláciu teploty dosiahnete kvalitným zateplením obvodovej konštrukcie, modernými riešeniami (napr. viackomorové okná) či zabudovaním klimatizácie už do výstavby.

Vyššia kvalita materiálov i postupov spoločne s integráciou klímy priamo úmerne zdvihne aj cenu. Pri výbere bytu sa vždy informujte o jeho zateplení, roku, hrúbke a kvalite. Nebojte sa opýtať ani susedov, aby ste sa pri kúpe rozhodli správne. Najmä, ak byt hľadáte v teplejších regiónoch.

Investícia do kvalitne tepelne izolovanej nehnuteľnosti sa určite vyplatí, no nie všetci si ju môžeme dovoliť. Spomínané vonkajšie žalúzie, rovnako ako zrkadlová fólia významne znižujú až minimalizujú priepustnosť tepla. V porovnaní s inštaláciou vonkajších žalúzií bude nalepenie zrkadlovej fólie cenovo omnoho výhodnejšie.

Počas horúcich dni nenechávajte veci na náhodu. Ak vám rozpočet dovoľuje montáž roliet, žalúzii, nalepenie fólie, investujte. Ak nie, vyskúšajte naše odporúčania, ktoré vám znížia domáce teplo a zdvihnú náladu. Príjemný paradox, ktorý jednoduchými úkonmi docielite, aj oceníte.