Ako správne odvzdušniť radiátor

Ako správne odvzdušniť radiátor
5 1 hodnotení

Zdá sa vám, že vaše radiátory nehrejú ako by mali? Kúrenie je zapnuté naplno a vy sa trasiete pod dekou? Máte poschodový dom a nedokážete vykúriť izby na poschodiach a neviete prečo? V článku ako odvzdušniť radiátor sa dozviete všetko potrebné.

Prečo sa radiátor zavzdušňuje?

Tento jav vôbec nie je zriedkavý a stáva sa, že sa v prívode teplej vody do radiátora vytvorí vzduchová bublina, kvôli ktorej neprúdi do radiátora teplá voda.

To, že váš radiátor je zavzdušnený zistíte ľahko. Prestane sa kúriť úplne alebo sa vykurovací výkon zníži. Ak je radiátor zavzdušnený len čiastočne, prúdi dnu teplá voda, avšak radiátor je hlučnejší a v mieste prívodu voda žblnká.

Najčastejšie sú radiátory zavzdušnené na poschodiach, pretože vzduch je ľahší ako voda, stúpa hore do najvyššie položených miest ohrevnej sústavy.

Zavzdušnený radiátor môže poriadne potrápiť

Kedy sa radiátor odvzdušňuje?

Radiátory treba odvzdušniť vždy na začiatku (alebo ešte lepšie pred začiatkom) vykurovacej sezóny a následne behom sezóny kúrenia vždy vtedy, keď je to potrebné.

Tento proces robte, ak:

  • Radiátor nekúri ani pri úplnom otvorení termostatického ventilu.
  • Teplá je len malá časť radiátora, teplé sú len prvé články alebo pri panelových radiátoroch zvislý pás na strane radiátorového ventilu. Opačná strana radiátora je studená.
  • Počujete v radiátore šumenie, žblnkotanie, ktorých zvuk sa môže prenášať do okolitých nezavzdušnených radiátorov.

Ako odvzdušniť radiátor?

Odvzdušnenie radiátorov je veľmi jednoduché a rýchlo a ľahko ho zvládnete aj vy. Všetko čo budete potrebovať je:

  • hrnček
  • handra
  • skrutkovač alebo kombinačky
  • prípadne aj kľúč na odvzdušnenie radiátorov, ktorý kúpite v železiarstve.

Musíte vedieť, kde sú na radiátoroch odvzdušňovacie ventily – sú na prívode teplej vody. Zabezpečte, aby vás nikto a nič nevyrušovalo, musíte sa sústrediť.

Odvzdušniť radiátor nie je nič zložité

Presný postup ako odvzdušniť radiátor

Pred začiatkom vykurovacej sezóny zakúrte na najvyšší stupeň, ak je to možné, vypnite obehové čerpadlo a počkajte približne dvadsať až štyridsať minút, kým sa voda vo vykurovacej sústave zohreje a všetky vzduchové bubliny sa nakopia v jednotlivých radiátoroch.

Zoberte si hrnček a umiestnite ho pod ventil. Handru priložte k odvzdušňovaciemu ventilu a skúste ventil proti smeru hodinových ručičiek otočiť a povoliť. Ak to nejde, použite šroubovák alebo kombinačky. Jemne ventil uvoľňujte, kým sa neozve syčanie. Vtedy uniká z radiátora para, preto si dávajte pozor, aby vám neoparila prsty alebo tvár.

Keď syčanie prestane a z ventilu začne vytekať voda, radiátor je odvzdušnený a vy môžete v smere hodinových ručičiek ventil nadoraz utiahnuť. Pri odvzdušňovaní postupujte od radiátorov v miestnostiach na najnižších poschodiach k tým na najvyšších poschodiach.

Niekedy jedno odvzdušnenie nepomôže

Čo ak radiátor stále nehreje?

Niekedy jedno odvzdušnenie nepomôže a musíte tento proces zopakovať na druhý deň. Čaká sa preto, aby čerpadlo prečerpalo všetko vodu vo vykurovacom systéme spolu so vzduchovými bublinami do radiátorov v najvyššie položených miestnostiach.

Ak ani po ďalšom odvzdušnení radiátory nehrejú, skontrolujte, či máte otvorený radiátorový ventil. Ak máte na radiátoroch spiatočkové uzávery, skontrolujte aj tie, či v nich nie sú usadené nečistoty. Skúste ventily niekoľkokrát otvoriť a zatvoriť.

Skontrolujte aj, či máte otvorené stupačkové uzávery a uzávery na domovej prípojke. Možno niekto robil v lete opravy a zabudol ich otvoriť.

Nakoniec zavolajte správcu budovy a poproste obyvateľov na najvyšších poschodiach, aby odvzdušnili všetky radiátory. Ak ani to nepomôže, musíte volať inštalatéra.

Zdieľajte tento článok

Ako si vybrať závesy do obývačky – pozrite si inšpirácie

závesy do obývačky inšpirácie
Ako si vybrať závesy do obývačky – pozrite si inšpirácie
4.6 16 hodnotení

Závesy do obývačky sú síce malým, ale o to dôležitejším doplnkom, ktorý určí celkový charakter miestnosti. Už dávno sú preč časy starých nevzhľadných záclon, na ktoré len padal prach.

Dnešná moderná obývačka si pýta záves, ktorý nielen dobre vyzerá, ale plní i funkciu roliet a žalúzií. Na trhu totiž nájdete závesy s vonkajšou nepriehľadnou vrstvou, ktorá dokáže zatemniť izbu presne tak ako potrebujete.

V tomto článku sa pozrieme na inšpirácie ako si správne vybrať závesy do vašej novej obývačky.

Závesy do obývačky – inšpirácie

zavesy-do-obyvacky-inspiracie-9

Závesy majú v obývačke dôležitú funkciu akcentu. Zvýraznia a oživia celkový dojem z miestnosti. V tomto prípade žiarové oranžové závesy presvetlia neutrálny čierno-biely tón izby.

zavesy-do-obyvacky-inspiracie-8

Ak nad interiérom premýšľate koncepčne, je dobré zladiť farby závesov s nábytkom, tak ako v tomto prípade. Oceľovo modrá farba pohovky a kresiel vynikajúco ladí so závesmi, ale aj ďalšími doplnkami ako je obraz alebo váza. Všimnite si, ako takáto kombinácia príjemne lahodí oku.

zavesy-do-obyvacky-inspiracie-7

Niekedy je lepšie použiť vzorovaný záves, ktorý veľkú jednoliatu plochu opticky rozbije.

zavesy-do-obyvacky-inspiracie-6

Členité okno skvele dopĺňa tento vzorovaný bielo-čierny záves.

zavesy-do-obyvacky-inspiracie-5

Závesy nemusia nutne ladiť  s nábytkom. Vhodnou alternatívou sú interiérové doplnky, ako napríklad vankúše a koberc.

zavesy-do-obyvacky-inspiracie-4

zavesy-do-obyvacky-inspiracie-2

Aj v tomto prípade majiteľ bytu zvolil kombináciu závesu s doplnkami v interiéri. Výrazná zelená perfektne oživí a zosvetlí aj malú obývačku.

zavesy-do-obyvacky-inspiracie-1

Ak preferujete biele farby, je lepšie ak idete do jemných vzorov. Ak by sme použili len bielu, bola by to nuda.

Obrázky: Pinterest.com

Zdieľajte tento článok