Návod: Ako správne odvzdušniť radiátor, ak ste to nikdy v živote nerobili

shutterstock

Zdá sa vám, že vaše radiátory nehrejú ako by mali? Kúrenie je zapnuté naplno a vy sa trasiete pod dekou? Máte poschodový dom a nedokážete vykúriť izby na poschodiach a neviete prečo? V článku ako odvzdušniť radiátor sa dozviete všetko potrebné.

Prečo sa radiátor zavzdušňuje?

Tento jav vôbec nie je zriedkavý a stáva sa, že sa v prívode teplej vody do radiátora vytvorí vzduchová bublina, kvôli ktorej neprúdi do radiátora teplá voda.

To, že váš radiátor je zavzdušnený zistíte ľahko. Prestane sa kúriť úplne alebo sa vykurovací výkon zníži. Ak je radiátor zavzdušnený len čiastočne, prúdi dnu teplá voda, avšak radiátor je hlučnejší a v mieste prívodu voda žblnká.

Najčastejšie sú radiátory zavzdušnené na poschodiach, pretože vzduch je ľahší ako voda, stúpa hore do najvyššie položených miest ohrevnej sústavy.

pexels.com
Zavzdušnený radiátor môže poriadne potrápiť

Kedy sa radiátor odvzdušňuje?

Radiátory treba odvzdušniť vždy na začiatku (alebo ešte lepšie pred začiatkom) vykurovacej sezóny a následne behom sezóny kúrenia vždy vtedy, keď je to potrebné.

Tento proces robte, ak:

  • Radiátor nekúri ani pri úplnom otvorení termostatického ventilu.
  • Teplá je len malá časť radiátora, teplé sú len prvé články alebo pri panelových radiátoroch zvislý pás na strane radiátorového ventilu. Opačná strana radiátora je studená.
  • Počujete v radiátore šumenie, žblnkotanie, ktorých zvuk sa môže prenášať do okolitých nezavzdušnených radiátorov.

Ako odvzdušniť radiátor?

Odvzdušnenie radiátorov je veľmi jednoduché a rýchlo a ľahko ho zvládnete aj vy. Všetko čo budete potrebovať je:

  • hrnček
  • handra
  • skrutkovač alebo kombinačky
  • prípadne aj kľúč na odvzdušnenie radiátorov, ktorý kúpite v železiarstve.

Musíte vedieť, kde sú na radiátoroch odvzdušňovacie ventily – sú na prívode teplej vody. Zabezpečte, aby vás nikto a nič nevyrušovalo, musíte sa sústrediť.

pexels.com
Odvzdušniť radiátor nie je nič zložité

Presný postup ako odvzdušniť radiátor

Pred začiatkom vykurovacej sezóny zakúrte na najvyšší stupeň, ak je to možné, vypnite obehové čerpadlo a počkajte približne dvadsať až štyridsať minút, kým sa voda vo vykurovacej sústave zohreje a všetky vzduchové bubliny sa nakopia v jednotlivých radiátoroch.

Zoberte si hrnček a umiestnite ho pod ventil. Handru priložte k odvzdušňovaciemu ventilu a skúste ventil proti smeru hodinových ručičiek otočiť a povoliť. Ak to nejde, použite šroubovák alebo kombinačky. Jemne ventil uvoľňujte, kým sa neozve syčanie. Vtedy uniká z radiátora para, preto si dávajte pozor, aby vám neoparila prsty alebo tvár.

Keď syčanie prestane a z ventilu začne vytekať voda, radiátor je odvzdušnený a vy môžete v smere hodinových ručičiek ventil nadoraz utiahnuť. Pri odvzdušňovaní postupujte od radiátorov v miestnostiach na najnižších poschodiach k tým na najvyšších poschodiach.

pexels.com
Niekedy jedno odvzdušnenie nepomôže

Čo ak radiátor stále nehreje?

Niekedy jedno odvzdušnenie nepomôže a musíte tento proces zopakovať na druhý deň. Čaká sa preto, aby čerpadlo prečerpalo všetko vodu vo vykurovacom systéme spolu so vzduchovými bublinami do radiátorov v najvyššie položených miestnostiach.

Ak ani po ďalšom odvzdušnení radiátory nehrejú, skontrolujte, či máte otvorený radiátorový ventil. Ak máte na radiátoroch spiatočkové uzávery, skontrolujte aj tie, či v nich nie sú usadené nečistoty. Skúste ventily niekoľkokrát otvoriť a zatvoriť.

Skontrolujte aj, či máte otvorené stupačkové uzávery a uzávery na domovej prípojke. Možno niekto robil v lete opravy a zabudol ich otvoriť.

Nakoniec zavolajte správcu budovy a poproste obyvateľov na najvyšších poschodiach, aby odvzdušnili všetky radiátory. Ak ani to nepomôže, musíte volať inštalatéra.

Podarilo sa vám získať dom, po ktorom ste dlho túžili a už si pýta len dotvoriť do krásy?

Poradíme vám, ako si zariaďovanie domu užiť a z vašej nehnuteľnosti vyčarovať útulne rodinné hniezdo.

Papierovanie a vybavovačky v procese kúpy, prevodu nehnuteľností alebo starosti okolo stavby dokážu poriadne vyčerpať. A tak sa ľahko stane, že pred finále dokončenia vysnívaného domu vám zostane už len trochu energie, ktorú ste ochotní vložiť do výberu obkladu do kúpeľne či dverí. O farbe kobercov, či vôbec o kobercoch alebo takých závesoch nieto ani reči.

zar-2Pred koncom sa však netreba vzdávať. Vybraný nábytok, farby a doplnky by mali spoločne nielen fungovať, ale aj hrať. Melódiu, ktorá vás neomrzí ani po 10-tich rokoch. Bolo by škodou kupovať a meniť zariadenie domu za krátky čas opäť, len preto, že sa ste sa nechali ovládnuť pesimizmom úradov, bánk či dokonca povrchným prístupom v predajniach a na zariaďovanie dôkladne nesústredili.

zar-1Zariadenie domu – viete, čo chcete?

Podarilo sa vám buď dom kúpiť, postaviť alebo ste ho zdedili. Už len tým ste podstúpili proces, ktorý si vyžaduje čas, trpezlivosť a obetu rôzneho druhu aj v prospech financovania rôznych úprav a stavebných prác.

Dôležitý začiatok vytvoril váš zodpovedný vzťah k príbytku a s ním prichádzajú aj vaše prvé úvahy o jeho interiéri. Obraz a nálada, ktorá sa vám dostatočne dostane pod kožu potrebuje jediné: konkrétny a funkčný návrh pre každý jeden centimeter priestoru domu.

Dispozičné riešenie musíte poznať z pamäti

Vaša predstava kráča ruka v ruke s dispozíciou. Samozrejme, existuje rozdiel, ako ju vnímate. Ak ste dom postavili už jeho samotný návrh v sebe ukrýva rozvrhnutie miestností s napojením na inžinierske siete a ak nie hotový, minimálne načrtnutý dizajn interiéru. Výhodou stavby domu je to, že vy sami si ju určíte. Ak však prerábate hotový dom, jeho zariaďovanie bude vychádzať z dispozície, ktorej sa jeho prípadné úpravy musia prispôsobiť.

Zmerajte si svoje možnosti

Predtým, ako začnete premýšľať a vymýšľať, pomerajte si všetky dôležité rozmery, aby ste už od začiatku pracovali s reálnymi číslami a teda aj s reálnymi nápadmi a návrhmi. Predídete tak možnému sklamaniu pri výbere napríklad nábytku do kuchyne.

zar-3Profesionála si zaplatíte, ale jeho pomoc je na nezaplatenie

Výborným začiatkom je nákres dispozície, do ktorého si môžete navrhnúť rozloženie najdôležitejších nábytkových častí a spotrebičov do jednotlivých miestností. Poskytne vám jasný prehľad o tom, čo bude kde stáť. Nezabudnite vyznačiť okná dvere či pomyselné rozdelenie dennej a nočnej ćasti.

Ak neovládate špeciálne programy, vystačíte si aj s vkreslením jednoduchej poznámky ceruzkou.

Tu je však na mieste spomenúť, že nič nenahradí presnú vizualizáciu, ktorá navrhne jasné riešenie pre zariaďovanie celého domu. Pomôžu vám s ňou interiéroví dizajnéri. Ide o službu, ktorú si na jednej strane zaplatíte, na druhej jej využitím získate čas aj zdravé nervy.

zar-4Trh ponúka more možností od výberu farieb, cez obklady, nábytok až po dekorácie. Veľmi ľahko sa v ňom môžete utopiť. Predstavu, ktorú ste získali pozeraním iných interiérov domov už máte, ale pri realizácii vašej, prídete na to, že podlahy, ktoré sa vám tak páčili v časopise, sú príliš drahé na váš rozpočet alebo sa vám nebudú vôbec hodiť k nábytku, ktorý ste už vybrali.

Rady dizajnéra sa nemusíte držať do bodky, hoci ak mu poskytnete dostatok informácii o sebe a vašich želaniach, jeho návrhu možno neodoláte. Minimálne sa však stane výborným plánom, do ktorého budete už len vyberať konkrétne kúsky skladačky.

Venujte čas zoznamu

Na základe finálneho návrhu si urobte zoznam položiek spotrebičov, v ktorom si aspoň predbežne stanovte plánovanú sumu, do ktorej by ste sa chceli zmestiť. Pri jeho vytváraní strávite chvíľku času, ktorá vám však plne vynahradí momenty lovenie v pamäti:

“Máme všetko? čo ešte nemáme? Koľko nám ešte ostáva peňazí?…”

Zároveň si doň môžete ku jednotlivým položkám vkladať obrázky, ktoré vás zaujali či po ich realizácii aj sumu, ktorú vás reálne stáli.

Najdôležitejšie na začiatok

Úvod patrí prvkom, ktoré sa meniť nebudú najbližšie desaťročie alebo aj nikdy. Začnite kľúčovými časťami, ktoré určia výsledný charakter príbytku ako sú podlahy, farby na steny, podlahy, dlažba a obklady do kúpeľne a zvyšku domu, kuchynská linka, štýl obývacej steny a sedačky či typ osvetlenia.

Inšpirujte sa

Nebojte sa inšpirovať časopismi, praktickými článkami na kupujemebyvanie.sk, obrázkami na sociálnych sieťach či pri návštevách u vašich známych. Zaujímavé nápady si prispôsobíte podľa seba. A vždy to urobíte inak, aby ste sa odlíšili. Predsa len, každý sme iný, a naše bývanie nebude nikdy rovnaké. Aj keď nakupujeme na jednom mieste či čítame tie isté články o bývaní.

Nechajte si poradiť

Rozhliadnite sa vo svojom okolí po niekom, kto nedávno riešil zariaďovanie domu. Popýtajte sa na skúsenosti s výrobou nábytku na mieru, či spotrebičov.

Alebo aj všetkého.

Osobné referencie a odporúčania sú nad zlato a môžu vás nasmerovať priamo na dobrý kontakt bez toho, aby ste blúdili po predajniach, vypytovali sa a zisťovali.

Overeného pomocníka spoznáte aj v praktických radách na domadoma.sk. V našich článkoch vám pravidelne predstavíme nápomocné rady, tipy a triky.

Zariadenie domu by malo byť radostným obdobím, v ktorom dolaďujete finálny vzhľad vášho bývania. A popravde nezariaďujete si len bývanie, zariaďujete si aj život. Dom by mal byť radostný vrelý a na prvý aj tisíci pohľad váš, aby ste všetko, čo vám budúcnosť prinesie zvládali v pohode.

Fotografie: Pinterest