Ako ušetriť vodu v dome: 4 jednoduché spôsoby

Dostatočné množstvo vody po jednom otočení kohútika však nemusí byť vždy samozrejmé, preto sa poďte spolu s nami pozrieť na to, ako s týmto vzácnym zdrojom nakladať čo najlepšie.

Kontrolujte primeranú spotrebu vody

Používate správne množstvo vody na udržanie hygieny a varenie jedla? Zvážte inštaláciu úsporných toaliet do svojich kúpeľní, ktoré vám vďaka dvom gombíkom umožňujú efektívne hospodáriť s vodou a preplachovať jej správne množstvo.

Toaletu by ste tiež nemali považovať za odpadkový kôš. Nie všetko treba hádzať do toalety, ale skôr do koša. Kúpte si kvalitné termostatické batérie, s ktorými zároveň šetríte aj na energiách. Toto riešenie vám umožní rýchlo a ľahko zmiešať horúcu a studenú vodu s výrazným znížením spotreby.

Používajte špeciálne ovládače na úsporu vody – ventil so sprchovým filtrom a kuchynská tryska proti striekaniu, ktorá je vyrobená z potravinárskeho plastu, je netoxická a bezpečná na používanie. 360-stupňová rotácia a výsuvný dizajn dávajú týmto zariadeniam potrebnú flexibilitu. Sú vhodné na umývanie zeleniny, jedla a ovocia.

Vyberte si zariadenie, ktoré je z hľadiska úspory efektívnejšie

Ak máte dobré ohrievacie teleso do bojlera, môžete si vyberať typ zariadenia, ktoré uprednostníte.  Z hľadiska úspory vody je sprcha efektívnejšia. V sprche spotrebujeme omnoho menej vody ako v teplej vani.

V plnom kúpeli je to asi 180 litrov vody, pričom na jednu minútu v sprche miniete asi 10 litrov vody. Ak ale nemáte na výber a používate zatiaľ vaňu, aby ste ušetrili peniaze, naplňte ju iba do 1/3. Dopriať si však rýchlu a niekoľkominútovú sprchu môžete aj vo vani.

Vypnite kohútik a nebojte sa použiť tesniace tmely

Vypnutie kohútika pri osobnej hygiene alebo umývaní riadu a výrobkov je základom šetrenia vodou a dobrým zvykom. Batériu vypnite vždy, keď nepotrebujete 100 % vody, napríklad pri holení, čistení zubov alebo oplachovaní tváre. Čistenie zubov s neustále pustením prúdom vody vám môže minúť až 9 litrov vody za minútu.

To isté by sa malo robiť pri práci v kuchyni: riad neoplachujte pod tečúcou vodou. Umývajte niekoľko riadov naraz, nie každý jeden pohár samostatne a po niekoľkých odstupoch.

Dajte si pozor aj na neustále kvapkajúce potrubie a všetko dobre utesnite kvalitným tesniacim tmelom. Aj takýto nedostatok môže byť za zvýšenými nákladmi za spotrebu vody.

Naplňte svoje práčky a umývačky riadu na maximum

Domáce spotrebiče sú obvykle ďalším nákladom. Napriek tomu, že väčšina z týchto najnovších modelov by mala šetriť energiu a vodu, nezabudnite zariadenie vždy spustiť, len ak sú úplne nabité – plné na 100 %.

Vďaka tomu sa bude voda používať na umývanie veľkého množstva predmetov alebo na umývanie riadu lepšie. Používajte tiež ekonomické programy, ktoré vám umožnia zvoliť si správne množstvo vody a ušetriť.

7 tipov, ako jednoducho a rýchlo ušetriť energie vo vašej domácnosti

šetrenie energie
pexels.com

Viete, koľko mesačne platíte v domácnosti za elektrinu, vodu alebo vykurovanie?

Nebude to málo.

A to nehovorím o nedoplatkoch, ktoré vás väčšinou na konci roka nepríjemne prekvapia.

V tomto článku vám ukážem niekoľko praktických tipov, ktoré vám pomôžu znížiť vaše náklady na energie, ale bez straty pohodlia.

Začíname.

Šetrenie elektriny

Najväčšia položka na energie v domácnostiach je väčšinou elektrina. Najviac elektriny vo vašom byte alebo dome spotrebuje chladnička s mrazničkou a osvetlenie.

Ak by ste napr. vymenili klasickú 100 W žiarovku za úspornú žiarivku, za rok by ste ušetrili zhruba 10 EUR len na jednej žiarovke.

Teraz si spočítajte, koľko žiaroviek v byte alebo dome máte. A koľko môžete spolu ušetriť.

 1. LED osvetlenie vám ušetrí až 80 % elektriny oproti klasickým žiarovkám

Väčšina domácností stále používa klasické žiarovky alebo halogénové žiarovky, ktoré bežne nájdete v tzv. bodovkách.

led žiarovky

Možno máte doma úsporné žiarivky. Tie však trpia rôznymi neduhmi ako je nepríjemné blikanie, alebo dlhšia doba rozsvietenia. Tento typ žiaroviek je už prežitý.

TIP: Najlepším riešením v dnešnej dobe sú totiž LED žiarovky, ktoré dokážu ušetriť oproti klasickým a halogénovým žiarovkám až 75-80% energie.

Dnes cena LED žiaroviek klesla až tak výrazne, že ich nájdete takmer všade, od pouličného osvetlenia až po denné svietenie v autách.

Rozdiel v životnosti oproti halogénovým žiarovkám je pritom až  10 000 hodín. Zatiaľ, čo životnosť LED žiaroviek je od 15 tisíc do 30 tisíc hodín, halogénové žiarovky Vám vydržia svietiť nanajvýš 10 000 hodín.

LED Žiarovky nájdete  v rôznych prevedeniach a vo všetkých objímkach. Taktiež máte k dispozícii rôzne teplotné zafarbenia od príjemnej teplej až po studenú bielu, ktorá sa hodí najmä ako pracovné osvetlenie.

Poďme si ukázať na príklade, koľko môžete s LED žiarovkami ročne ušetriť.

Klasická žiarovka LED žiarovka
Príkon 60 W 8 W
Cena spotrebovanej elektriny 0,009 €/hod. 0,00012 €/hod.
Cena elektriny za rok 16,44 EUR len 2,93 EUR

 

 1. Automatické senzory zapnú svetlo vtedy keď ho potrebujete

Určite si spomínate na mnoho situácií, kedy necháte zapnuté svetlo v chodbe. V takomto prípade pomáhajú automatické senzory, ktoré reagujú na pohyb. Hodia sa práve na priestory ako sú chodby alebo kúpeľne, ktoré ostanú osvetlené len vtedy, keď to potrebujete.

 1. Ideálne osvetlenie v exteriéri využíva solárnu energiu

Pri osvetlení vašej záhrady, vstupu do domu alebo balkóna sú najlepším riešením solárne lampy so senzorom pohybu. Vďaka výkonnej batérii a nízkonapäťovým LED žiarovkám fungujú bez problémov aj počas zimných mesiacoch. Jednoduché a výhodné riešenie.

Šetrenie vody

Voda je po elektrine ďalšou energiou, kde viete veľmi ľahko ušetriť nejaké tie eurá.

Štvorčlenná rodina minie za rok zhruba 200 000 litrov vody.

Viete si to predstaviť? Je to zhruba 5 veľkých bazénov.

Ako jednoducho a rýchlo ušetriť?

 1. Úsporné perlátory znížia množstvo vody, ale zachovajú komfort

Bežné rady, s ktorými sa stretnete pri šetrení vody je vypínať kohútik pri činnostiach, kedy vodu nepotrebujete. Napríklad keď sa v sprche mydlíte alebo si umývate zuby.

Kto to však v praxi skutočne robí?

Omnoho komfortnejšie je, keď vodu vypínať nemusíte, len ju trochu “priškrtíte”. Efektívny šetrič vody je úsporny perlátor, ktorý funguje na princípe obmedzenia prietoku vody a primiešania vzduchu do prúdu vody. Toto riešenie šetrí vodu bez straty komfortu pri umývaní.

perlátor

Bežne sa používajú jednoduché perlátory, ktoré však majú úsporu cca 40%, no v ponuke sú perlátory s úsporou vody až 85 percent a s funkciami, ako je dotykové zapínanie, vypínanie a časovanie.

Výhoda perlátorov je, že sú veľmi lacné, pasujú na každú umývadlovú batériu a ich návratnosť sa počíta v týždňoch.

 1. Pákové a termostatické batérie ušetria až 40% vody

Ak máte klasické kohútikové batérie, vymeňte ich za moderné pákové. Ušetríte až 40 percent vody. Termostatické batérie regulujú presnú teplotu vody a dokážu ušetriť ďalšie litre.

Bežná sprcha minie 20 l za minútu. Bez toho, aby ste pocítili znížený komfort však môžete ušetriť až ďalších 70%.

Nová úsporná sprchová hlavica totiž obsahuje zmiešavače vzduchu, ktoré vodu naperlia a vytvoria tzv. dažďový efekt.

Ak chcete znížiť spotrebu vody, nemusíte meniť sprchovú hlavicu. Stačí k nej pridať regulátor – obmedzovač prietoku vody, ktorý ľahko nainštalujete a ihneď šetríte financie.

 1. Umývačka riadu spotrebuje o štvrtinu menej vody ako ručné umývanie

Umývačka riadu je už dnes štandardným spotrebičom v domácnosti. A zaslúžene. Pri bežnom ručnom umývaní spotrebujete bežne nad 40 litrov vody. Umývačka si vystačí približne len s 10 litrami vody.

umývačka riadu

Šetrenie tepla

Väčšina tepla v byte alebo v dome uniká najmä cez obvodové múry, okná a vonkajšie dvere alebo strechy.

Energiu však môžete šetriť aj bez veľkých stavebných zásahov. Na trhu existuje niekoľko šikovných nástrojov na šetrenie tepla, ktoré vám s úsporou pomôžu.

 1. Zvýšte výkon vašich radiátorov bez ich výmeny

Úniku tepla radiátora môžete zamedziť použitím jednoduchej fólie, ktorú umiestníte na stenu za radiátor. Fólia teplo od radiátora odráža späť a efektívne zabraňuje jeho stratám. Treba však dbať na to, akú fóliu použijete, nakoľko väčšina z nich po približne 6 mesiacoch vplyvom tepla stráca svoje pôvodné vlastnosti.

Reflexná fólia s vlastnosťami z leteckého priemyslu zachováva dlhodobo svoje schopnosti.

Zvýšenie účinnosti vykurovania môže tiež zabezpečiť ventilátor na radiátor. Teplo z radiátora sa rýchlejšie dostane do miestnosti a rýchlejšie ju vykúri, je možné znížiť teplotu vody vo vykurovacom okruhu. Podľa použitej technológie je možné skrátiť vykúrenie miestnosti až 5-násobne. Termostat tak radiátor skôr vypne a vy tak ušetríte ďalšie peniaze.

Ako jednoducho šetriť

 • vymeňte klasické žiarovky za LED osvetlenie
 • nainštalujte automatické senzory zapínania osvetlenia
 • namontujte si úsporné perlátory na šetrenie vody
 • klasické batérie vymeňte za pákové
 • riad umývajte v umývačke
 • zvýšte výkon radiátora použitím jednoduchej fólie

Záver

Dnes máte na výber z množstva užitočných pomocníkov, ktorí šetria energie a vašu peňaženku.

Poznáte ďalšie tipy? Napíšte nám do komentárov.