Ako ušetriť vodu v dome: 4 jednoduché spôsoby

Dostatočné množstvo vody po jednom otočení kohútika však nemusí byť vždy samozrejmé, preto sa poďte spolu s nami pozrieť na to, ako s týmto vzácnym zdrojom nakladať čo najlepšie.

Kontrolujte primeranú spotrebu vody

Používate správne množstvo vody na udržanie hygieny a varenie jedla? Zvážte inštaláciu úsporných toaliet do svojich kúpeľní, ktoré vám vďaka dvom gombíkom umožňujú efektívne hospodáriť s vodou a preplachovať jej správne množstvo.

Toaletu by ste tiež nemali považovať za odpadkový kôš. Nie všetko treba hádzať do toalety, ale skôr do koša. Kúpte si kvalitné termostatické batérie, s ktorými zároveň šetríte aj na energiách. Toto riešenie vám umožní rýchlo a ľahko zmiešať horúcu a studenú vodu s výrazným znížením spotreby.

Používajte špeciálne ovládače na úsporu vody – ventil so sprchovým filtrom a kuchynská tryska proti striekaniu, ktorá je vyrobená z potravinárskeho plastu, je netoxická a bezpečná na používanie. 360-stupňová rotácia a výsuvný dizajn dávajú týmto zariadeniam potrebnú flexibilitu. Sú vhodné na umývanie zeleniny, jedla a ovocia.

Vyberte si zariadenie, ktoré je z hľadiska úspory efektívnejšie

Ak máte dobré ohrievacie teleso do bojlera, môžete si vyberať typ zariadenia, ktoré uprednostníte.  Z hľadiska úspory vody je sprcha efektívnejšia. V sprche spotrebujeme omnoho menej vody ako v teplej vani.

V plnom kúpeli je to asi 180 litrov vody, pričom na jednu minútu v sprche miniete asi 10 litrov vody. Ak ale nemáte na výber a používate zatiaľ vaňu, aby ste ušetrili peniaze, naplňte ju iba do 1/3. Dopriať si však rýchlu a niekoľkominútovú sprchu môžete aj vo vani.

Vypnite kohútik a nebojte sa použiť tesniace tmely

Vypnutie kohútika pri osobnej hygiene alebo umývaní riadu a výrobkov je základom šetrenia vodou a dobrým zvykom. Batériu vypnite vždy, keď nepotrebujete 100 % vody, napríklad pri holení, čistení zubov alebo oplachovaní tváre. Čistenie zubov s neustále pustením prúdom vody vám môže minúť až 9 litrov vody za minútu.

To isté by sa malo robiť pri práci v kuchyni: riad neoplachujte pod tečúcou vodou. Umývajte niekoľko riadov naraz, nie každý jeden pohár samostatne a po niekoľkých odstupoch.

Dajte si pozor aj na neustále kvapkajúce potrubie a všetko dobre utesnite kvalitným tesniacim tmelom. Aj takýto nedostatok môže byť za zvýšenými nákladmi za spotrebu vody.

Naplňte svoje práčky a umývačky riadu na maximum

Domáce spotrebiče sú obvykle ďalším nákladom. Napriek tomu, že väčšina z týchto najnovších modelov by mala šetriť energiu a vodu, nezabudnite zariadenie vždy spustiť, len ak sú úplne nabité – plné na 100 %.

Vďaka tomu sa bude voda používať na umývanie veľkého množstva predmetov alebo na umývanie riadu lepšie. Používajte tiež ekonomické programy, ktoré vám umožnia zvoliť si správne množstvo vody a ušetriť.

4 kreatívne spôsoby, ako netradične využiť OSB dosky

pexels.com

Zaujímavé steny

Na výrobu stien, prípadne na ich finálny dizajn, si dnes môžete vybrať zo širokej ponuky všemožných materiálov. OSB dosky na stenách možno nie sú v našich končinách až také rozšírené, no o to originálnejší interiér dokážete vďaka nim vytvoriť. Na mysli máme predovšetkým priznané OSB dosky bez ďalších veľkých zásahov, ktoré sú cenovo dostupné a dodajú každému priestoru nádych unikátnosti. Navyše do miestností vnesú kus prírody, no a keď ich ešte doplníte napríklad nástennými kvetináčmi s izbovými rastlinami, túto časť domova si rozhodne zamilujete. 

pexels.com

Podlahy

Použiť OSB dosky ako podkladový materiál na podlahy má hneď viacero výhod. Medzi ne patrí napríklad vysoká pevnosť, schopnosť odolávať nárazom či flexibilita samotných dosiek, vďaka čomu sú ideálnym riešením na frekventované miesta nielen vo vašej domácnosti. Disponujú tiež relatívnou rezistenciou voči vlhkosti, a tak sú skvelou voľbou aj do priestorou, kde práve zvášenú vlhkosť očakávate. Navyše sú cenovo dostupné, čo z nich robí ideálnu možnosť pri každej stavbe či rekonštrukcii.

Výroba nábytku

OSB dosky ponúkajú pri výrobe nábytku takmer nekonečné možnosti. Okrem toho, že sa z nich dá vyrobiť prakticky čokoľvek, na výber máte aj rôzne povrchové úpravy. Stoly, stoličky, posteľ, skrine, či rovno celá obývačková zostava? Pre OSB dosky žiaden problém. Vďaka svojim vlastnostiam vám nábytok z OSB dosiek vydrží roky, a tak sa z hotového produktu budete tešiť naozaj dlho.

pexels.com

Ak by vás ich dizajn po čase omrzel, prípadne by sa vám po modernizácii bývania už do interiéru nehodil, jednoducho ich dokážete natrieť napríklad inou farbou a razom získate nový dizajnový kúsok. Do výroby tohto typu nábytku sa môžete smelo pustiť aj v domácej dielni, no ak si na podobný počin netrúfate, oslovte miestneho stolára, ktorý vám splní všetky vaše očakávania.

Výroba pomôcok na voľnočasové aktivity

To, že sa z OSB dosiek dá vyrobiť takmer čokoľvek, sme si už povedali. Tento fakt dokážete ľahko využiť vo svoj prospech a pomocou páru šikovných rúk vyrobiť niečo, čo zabaví vás alebo vaše ratolesti na dlhé hodiny. Zapojte kreativitu a zostrojte si napríklad vlastné rampy na skateboard, prípadne sa pustite rovno do výroby celého skateparku. OSB dosky sú dostatočne flexibilné na to, aby vydržali všetky skoky a odmenou za ťažkú prácu vám bude nezabudnuteľné detstvo vašich potomkov.