Ako uskladniť úrodu tak, aby vám robila radosť celú zimu

pixabay

Ideálne priestory na skladovanie

Naši predkovia dobre vedeli, že úrodu je potrebné skladovať v chlade, tme a dávať pozor na vlhkosť. Kamenné pivnice na skladovanie úrody boli preto súčasťou takmer každej domácnosti. Dnes má takúto pivnicu však k dispozícií málokto. To ale neznamená, že svoju úrodu si nemôžete uskladniť. Ako skladisko poslúži aj pivnica v dome, komora, zasklený balkón, terasa, či chladná chodba.

Na čo nezabudnúť pri skladovaní ovocia a zeleniny

Plody určené na skladovanie uložte do prepraviek na ovocie a zeleninu, vybrať vhodnú veľkosť si môžete v letáku Merkury Market. Menšie prepravky sú vhodné napríklad na skladovanie koreňovej zeleniny, naopak väčšie prepravky oceníte napríklad pri skladovaní jabĺk.

Uskladnené plody adaptujte na nižšiu teplotu postupne, nedávajte ich hneď do chladu. Sklad ovocia a zeleniny pravidelne vetrajte (nie počas mrazov) a regulujte vlhkosť v miestnosti. Aspoň raz týždenne skontrolujte uskladnené plodiny a všetky, ktoré sú nejakým spôsobom poškodené, napríklad hnilé, vyhoďte.

Ako skladovať jablká

Jablká uskladnite čo najskôr po ich zbere. Nikdy ich nezbierajte počas daždivého počasia. Rozrieďte ich podľa veľkosti a poukladajte do prepraviek. Vyhnite sa skladovaniu jabĺk v pivnici so zemiakmi, cibuľou, cesnakom alebo v blízkosti súdka s kvasenou kapustou.

pixabay

Skladovanie koreňovej zeleniny

Ideálne miesto na uskladnenie koreňovej zeleniny je chladné s dostatočnou vlhkosťou vzduchu. V príliš suchom prostredí totiž koreňová zelenina postupne stráca vlhkosť a scvrkáva sa.

Koreňovú zeleninu vyberte z hriadok, odstráňte vňať a nechajte ju voľne pár hodín presušiť na slniečku. Následne ju poukladajte do prepraviek a uskladnite. Mrkvu neskladujte spolu s ovocím.

Uskladnenie zemiakov na zimu

Zemiaky tesne po vykopaní nechajte zo dva dni vysušiť na tienistom mieste pri maximálnej teplote 18 °C. Následne ich nechajte oddychovať v temnej, približne rovnako teplej dobre vetrateľnej miestnosti s vyššou vlhkosťou. „Oddýchnuté“ zemiaky uložte do drevených alebo plastových prepraviek. Rozhodne zemiaky neskladujte vo vreciach alebo PVC obaloch.

Takto pripravené zemiaky uložte do tmavej, dobre vetrateľnej pivnice s teplotou vzduchu okolo 5 °C. Vydržať by vám mali minimálne pol roka.

Zapletané venčeky z cibule a cesnaku

Pozbieranú cibuľu nechajte pár dní presušiť a následne z nej zapleťte vrkoč alebo venček. Takto pripravenú cibuľu zaveste na chladné miesto s dostatočným prísunom vzduchu. Správne uskladnená cibuľa vydrží aj zo 2 roky. Podobným spôsobom skladujte aj cesnak.

pixabay

Ďalšie spôsoby uskladnenia úrody

Okrem uskladnenia čerstvého ovocia a zeleniny môžete využiť aj rôzne ďalšie formy spracovania úrody, ktoré oceníte napríklad ak máte malé priestory. Obľúbené sú mrazenie, sušenie či zaváranie. Do mrazničky si môžete pripraviť aj rôzne polievkové balíčky – nakombinovať a naporciovať presné množstvo zeleniny na vybranú polievku, napríklad nedeľný vývar.

Sušenie je ideálnou formou spracovania byliniek, vňate zo zeleru petržlenu či húb. Usušiť môžete aj malú mrkvu, petržlen a ďalšiu koreňovú zeleninu a vytvoriť si tak domácu vegetu. Spracovanie sušením je ideálne aj pre jablká, hrušky a ďalšie ovocné plody, ktoré nie sú v dobrej „forme“ na skladovanie.

Zaváranie vám zas pomôže vytvoriť rôzne kombinácie a zaujímavé príchute a dodať tak klasickému ovociu a zelenine aj netradičnejšie chute.

Vďaka správnemu uskladneniu či spracovaniu vám bude robiť vaša úroda radosť možno aj až do tej ďalšej. Dajte si preto záležať na správnom zbieraní úrody, jednotlivé plody pred uskladnením roztrieďte a vyberte pre ne správnu formu spracovania a najmä neskladujte spoločne ovocie a zeleninu, ktoré sa nekamarátia.

Cibuľa: Ako ju uskladniť a využiť v kuchyni naplno jej potenciál?

pixabay.com

Viete si predstaviť, ako by chutil guláš bez cibule? Cibuľa dodáva mnohým jedlám nezameniteľnú chuť a vôňu, a preto nečudo, že doma chceme mať po ruke vždy aspoň zopár kúskov. Ak ste si ju pracne dopestovali na záhrade, poradíme vám, ako cibuľu uskladniť a nebude chýbať ani tip na cibuľovú polievku, kde na seba cibuľa naplno strháva pozornosť.

Cibuľa a jej účinky

Cibuľa je v našich končinách považovaná za tradičný prírodný liek. V kuchyni má využitie predovšetkým ako základ pri príprave mäsa, omáčok, polievok či šalátov.

  • Obsahuje väčšie množstvo vitamínov A, B, C aj E. Je bohatá na železo, zinok, horčík, meď, síru a draslík. 
  • Pre prítomnosť alicínu a kvercetínu (dvoch silných antioxidantov) je považovaná za potravinu s protizápalovými účinkami. 
  • Pravidelná konzumácia cibule môže dokonca znižovať riziko rozvoja niektorých druhov rakoviny, napríklad hrubého čreva. 
  • Pre baktericídne účinky sa používa ako prevencia pred chrípkou a nachladnutím (cibuľový sirup, inhalácia prekrojenej cibule).
  • Pomáha vylepšiť črevnú mikroflóru a na trávenie pôsobí povzbudzujúco.
  • Taktiež má antiseptické účinky a je jednou z prvých volieb na zmiernenie opuchu po uštipnutí hmyzom.

Ako uskladniť cibuľu?

Pri správnom skladovaní vydrží cibuľa niekoľko mesiacov bez zmeny svojich kvalít. 

Uskladňujeme iba zdravé, primerané tvrdé cibule, ktoré nejavia známky poškodenia (od škodcov alebo od motyky). Pri vizuálnej kontrole sledujeme najmä, či je dostatočne zasušený kŕčik cibule (miesto, kde cibuľa prechádza do vňate). Kusy, ktoré ešte nemajú kŕčik presušený, ponecháme pár dní na suchom vetranom mieste. Cez toho miesto totiž do cibule môžu vstúpiť škodcovia a zásoby cibule znehodnotiť. 

Pri prekladaní si dávame pozor na to, aby sa cibuľa nedoudierala. Na udretých miestach neskôr vznikajú fľaky a dužina cibule predčasne mäkne až zahníva.

  • Cibuľa s presušenou vňaťou: Z približne 10 – 15 kusov upletieme vrkoč. Je lepšie robiť vrkoče veľkostne menšie, aby sme mali prehľad o poškodených cibuliach a rýchlo zakročili.
  • Cibuľa bez vňate: Cibule so zasušenými kŕčikmi odložíme do prepravky alebo rašlového (sieťovaného) vreca na suché, vetrané miesto s nižšou teplotou. Teplota v miestnosti nesmie klesnúť pod nulu, pretože už pri -1 °C cibuľa zamŕza. Aspoň raz za dva týždne cibuľu skontrolujeme, aby sme rýchlo odstránili plesnivé alebo hnijúce kusy. 
pixabay.com

Ako krájať cibuľu bez sĺz?

Z cibule sa pri krájaní uvoľňujú výrazne dráždivé látky, ktoré spôsobia, že častokrát plačeme viac, ako by sme očakávali. Tejto nepríjemnosti sa dá predísť napríklad tak, že:

  • cibuľu dáme pred samotným krájaním vychladiť do chladničky, 
  • alebo naopak – cibuľu bez šúp nahrejeme krátko pod tečúcou teplou vodou,
  • počas krájania budeme prežúvať kúsok pečiva alebo prevaľovať väčší hlt studenej vody v ústach.

Tak či onak, žiadne riešenie nie je stopercentné. Slzami sa oči snažia očistiť od agresívnych látok a je to ich úplne prirodzená obranná reakcia. 

Cibuľa v obľúbených receptoch

Ak pre vás krájanie cibule nie je žiadnou prekážkou, potom sa oplatí vyskúšať recepty, kde vystupuje cibuľa v hlavnej úlohe a nie iba ako sprievodná prísada. Chuťovo výnimočné sú vysmážané cibuľové krúžky a rozkvitnutá vysmážaná cibuľa. Azda najlepším ohlasom sa však teší cibuľová polievka, známa aj ako cibuľačka. Najmä v jesennom a zimnom období má tie správne grády. Príjemne zahrieva a podľa starých mám dokonca čistí priedušky a uľahčuje dýchanie. Pozrite si recept, ako pripraviť francúzsku cibuľovú polievku so syrovými krutónmi.