Ako uskladniť úrodu tak, aby vám robila radosť celú zimu

pixabay

Ideálne priestory na skladovanie

Naši predkovia dobre vedeli, že úrodu je potrebné skladovať v chlade, tme a dávať pozor na vlhkosť. Kamenné pivnice na skladovanie úrody boli preto súčasťou takmer každej domácnosti. Dnes má takúto pivnicu však k dispozícií málokto. To ale neznamená, že svoju úrodu si nemôžete uskladniť. Ako skladisko poslúži aj pivnica v dome, komora, zasklený balkón, terasa, či chladná chodba.

Na čo nezabudnúť pri skladovaní ovocia a zeleniny

Plody určené na skladovanie uložte do prepraviek na ovocie a zeleninu, vybrať vhodnú veľkosť si môžete v letáku Merkury Market. Menšie prepravky sú vhodné napríklad na skladovanie koreňovej zeleniny, naopak väčšie prepravky oceníte napríklad pri skladovaní jabĺk.

Uskladnené plody adaptujte na nižšiu teplotu postupne, nedávajte ich hneď do chladu. Sklad ovocia a zeleniny pravidelne vetrajte (nie počas mrazov) a regulujte vlhkosť v miestnosti. Aspoň raz týždenne skontrolujte uskladnené plodiny a všetky, ktoré sú nejakým spôsobom poškodené, napríklad hnilé, vyhoďte.

Ako skladovať jablká

Jablká uskladnite čo najskôr po ich zbere. Nikdy ich nezbierajte počas daždivého počasia. Rozrieďte ich podľa veľkosti a poukladajte do prepraviek. Vyhnite sa skladovaniu jabĺk v pivnici so zemiakmi, cibuľou, cesnakom alebo v blízkosti súdka s kvasenou kapustou.

pixabay

Skladovanie koreňovej zeleniny

Ideálne miesto na uskladnenie koreňovej zeleniny je chladné s dostatočnou vlhkosťou vzduchu. V príliš suchom prostredí totiž koreňová zelenina postupne stráca vlhkosť a scvrkáva sa.

Koreňovú zeleninu vyberte z hriadok, odstráňte vňať a nechajte ju voľne pár hodín presušiť na slniečku. Následne ju poukladajte do prepraviek a uskladnite. Mrkvu neskladujte spolu s ovocím.

Uskladnenie zemiakov na zimu

Zemiaky tesne po vykopaní nechajte zo dva dni vysušiť na tienistom mieste pri maximálnej teplote 18 °C. Následne ich nechajte oddychovať v temnej, približne rovnako teplej dobre vetrateľnej miestnosti s vyššou vlhkosťou. „Oddýchnuté“ zemiaky uložte do drevených alebo plastových prepraviek. Rozhodne zemiaky neskladujte vo vreciach alebo PVC obaloch.

Takto pripravené zemiaky uložte do tmavej, dobre vetrateľnej pivnice s teplotou vzduchu okolo 5 °C. Vydržať by vám mali minimálne pol roka.

Zapletané venčeky z cibule a cesnaku

Pozbieranú cibuľu nechajte pár dní presušiť a následne z nej zapleťte vrkoč alebo venček. Takto pripravenú cibuľu zaveste na chladné miesto s dostatočným prísunom vzduchu. Správne uskladnená cibuľa vydrží aj zo 2 roky. Podobným spôsobom skladujte aj cesnak.

pixabay

Ďalšie spôsoby uskladnenia úrody

Okrem uskladnenia čerstvého ovocia a zeleniny môžete využiť aj rôzne ďalšie formy spracovania úrody, ktoré oceníte napríklad ak máte malé priestory. Obľúbené sú mrazenie, sušenie či zaváranie. Do mrazničky si môžete pripraviť aj rôzne polievkové balíčky – nakombinovať a naporciovať presné množstvo zeleniny na vybranú polievku, napríklad nedeľný vývar.

Sušenie je ideálnou formou spracovania byliniek, vňate zo zeleru petržlenu či húb. Usušiť môžete aj malú mrkvu, petržlen a ďalšiu koreňovú zeleninu a vytvoriť si tak domácu vegetu. Spracovanie sušením je ideálne aj pre jablká, hrušky a ďalšie ovocné plody, ktoré nie sú v dobrej „forme“ na skladovanie.

Zaváranie vám zas pomôže vytvoriť rôzne kombinácie a zaujímavé príchute a dodať tak klasickému ovociu a zelenine aj netradičnejšie chute.

Vďaka správnemu uskladneniu či spracovaniu vám bude robiť vaša úroda radosť možno aj až do tej ďalšej. Dajte si preto záležať na správnom zbieraní úrody, jednotlivé plody pred uskladnením roztrieďte a vyberte pre ne správnu formu spracovania a najmä neskladujte spoločne ovocie a zeleninu, ktoré sa nekamarátia.

Hygge: 23 inšpirácií ako mať šťastný život u vás doma

Hektické zimné dni, dlhé noci a príliš stresujúce dni vyčerpávajú. Do tohto konceptu chladnej sezóny však nezapadá najšťastnejšia krajina na svete, ktorá aj napriek uponáhľanej dobe miluje pokoj, relax a všade šíri teplo. Zoznámte sa s dánskym konceptom bývania – hygge.

aČo to vlastne je?

Obyvatelia Dánska zostávajú aj napriek úbytku denného svetla najšťastnejšími ľuďmi planéty a práve hygge znamená radosť a šťastie, ktoré sa usídlili aj do spôsobu bývania. A to bez ohľadu na aktuálne ročné obdobie.

bHygge je v širšom slova zmysle rituálom, ktorý sa teší akýmkoľvek životným pôžitkom, spoločnosti rodiny, priateľov, dobrého jedla, pitia a rozhovorov. Podľa neho nájdete pôžitok aj v jednoduchom zakrútení sa do deky na gauči s knihou a šálkou teplého čaju.

cDefinuje sa tiež ako umelecká forma vytvárania intimity. Ruší akékoľvek počasie, sociálne bariéry a koncept spokojnosti aplikuje do všetkých oblastí života. A teda aj do bývania.

dAko ho teda preniesť do svojho interiéru?

Investujte do sviečok

Dánsko a Škandinávia patria k najväčším spotrebiteľom sviečok na svete. Jej sila a vôňa transformuje interiér na svieži, čistý štýl bývania a momentov.

eNebojte sa umiestniť sviečky do kuchyne, kancelárie, obývačky, kúpeľne, či predsiene. Dosiahnete tým jeden z najzákladnejších hygge momentov.

fTextilné doplnky

Hygge uvažuje v interiéri o príjemných, útulných a teplých miestach. Tie môžete dosiahnuť rôznymi textilnými doplnkami v podobe vankúšov, kobercov alebo diek.

gNajlepšie sú hrubé pleteniny, kašmír, merino vlna, umelé kožušiny.

hAplikujte ich na gauč, pohovku alebo na zem. V kombinácii s kozubom a sviečkami dosiahnete ten pravý hygge life.

iMaličkosti v interiéri

Dáni milujú drobné doplnky, ktoré v nich vzbudia pocit šťastia. Môže ísť o celkom jednoduché veci, akými sú fotografie, citáty, či obyčajné vrecko v kúpeľni obsahujúce soľ do kúpeľa.

jTeplo a svetlo domova

Dosiahnete ho výberom správnych svietidiel, ktoré osviežia a zároveň prinesú teplo. Presvetlite izby bielou farbou a strategicky umiestnenými oknami a zrkadlami, ktoré budú odrážať viac denného svetla.

kAk nemáte kozub, teplo domova vyčaríte nábytkom a dekoráciami z dreva.

lCentrom je rodina a priatelia

Hygge bývanie by nemalo šetriť na kvalitnom stolovaní, výberu riadu, príborov, a dokonca ani pri doplnkoch na varenie. Centrom tohto štýlu bývania sú rodina a priatelia – čas strávený pri pečení, varení a následnom konzumovaní.

mZavolajte dnu prírodu

Okrem dreveného nábytku by mal hygge domov dýchať prírodou aj prostredníctvom rastlín, kamienkov, či jednoduchým vetvičkám natrhaným pri spoločnej prechádzke.

nVypnite televízor

A zamerajte sa na svoje koníčky, ktoré vám pomôžu zamestnať myseľ a využiť priestor v obývačke. Môže to byť štrikovanie, čítanie, pozeranie fotografií, alebo hranie nejakej spoločenskej hry. Pretože práve tieto veci vás uvoľnia a upokoja.

oBez extravagancie

Bývanie v hygge domácnosti znamená aj to, že musíte zabudnúť na extravaganciu. Žiadne ohromenie hostí konkrétnym kúskom nábytku, či doplnku sa tak nekoná. Tí musia mať nezabudnuteľný dojem z príjemnej a útulnej atmosféry.

pDajte do popredia prirodzenosť v kombinácii s jednoduchosťou. Hostia si tak budú môcť zamilovať atmosféru domu. Až tak, že sa im nebude chcieť odísť naspäť domov.

qVychutnávajte si priestor v každej izbe

Šťastný život by sa mal v bývaní pretransformovať do každej izby. Kľúčovou myšlienkou hygge je vychutnávanie si priestoru okolo seba. Každá izba v dome by mala byť svätyňou, do ktorej sa môžete ponoriť.

rAby to tak mohlo fungovať, vytvorte si miesta, kde sa obklopíte relaxáciou.
V obývačke to môže byť rovno na zemi.

sV kúpeľni vám to umožní veľká vaňa.

tKútik na čítanie a snívanie sa môže stať svätyňou vašej spálne.

uHygge nie je len pre zimu!

Spôsob, ako byť šťastným a vytvoriť si tento spôsob šťastia aj doma vo svojom interiéri nezávisí od ročného obdobia.

vHygge je spôsob života, ktorý si môžete vychutnávať po celý rok. Útulnosť vám prinesú:

  • sviečky,
  • textílie,
  • drobné doplnky,
  • drevo,
  • prirodzené svetlo,
  • rodina a priatelia.

Hygge je jednoducho o tom, že sa zastavíte a vytvoríte si čas pre seba a svoju dušu.

xIdete do toho?

Obrázky: Pinterest.com