Ako si ale z množstva ponuky vybrať drez do kuchyne, ktorý vám uľahčí jej údržbu, hygienu a zároveň spríjemní varenie?
Umiestnenie kuchynského drezu
Pri umiestňovaní drezu by ste mali mať predstavu o rozmiestnení ostatných spotrebičov a brať ohľad aj na dispozičné riešenie kuchyne či umiestnenie odpadu. Medzi drezom a varnou doskou by mal byť priestor aspoň 60 cm, ideálne až 120 cm.
Pri používaní drezu by vám mohla zavadzať napríklad aj chladnička, ktorá by v ideálnom prípade mala byť vzdialená aspoň tak ako varná doska. Veľa ľudí chce mať z kuchyne výhľad na záhradu, no mali by ste si dať pozor na drez do kuchyne umiestnený pod oknom. Ľahko sa môže stať, že výška batérie vám neumožní úplné otváranie okna.
Rovnako sa z hľadiska nepísaných pravidiel kuchynskej ergonómie odporúča umiestniť drez do stredu kuchyne, medzi chladiacu a varnú zónu. Ak máte v blízkosti drezu elektrickú zásuvku, jej vzdialenosť od tohto zdroja vody by mala byť minimálne 60 cm, inak vám profesionálny elektrikár neschváli revíziu rozvodov elektrickej siete.
Veľkosť, tvar a typ drezu
Rozmery drezu sa samozrejme odvíjajú od veľkosti kuchynskej linky, takže dĺžka, šírka, prípadne priemer okrúhleho drezu by mali zodpovedať rozmerom kuchynskej dosky. Čo sa týka hĺbky, ideálnych je 19 – 20 cm, aby sa vám do drezu vošli aj hlbšie hrnce. Blanco drezy sú dostupné v rôznych veľkostiach aj materiáloch, takže si môžete vybrať jednodrezy aj dvojdrezy.
Jednodrez je praktický najmä v menších kuchyniach a môže disponovať plochami na odkvapkávanie riadu. Dvojdrez zasa ocenia rodiny alebo kuchári, ktorí pri varení zašpinia viac riadu. Dvojdrez pozostáva z klasického a menšieho drezu, ktorý je vhodný na umiestnenie odkvapkávača na zeleninu a podobne.
Vybrať si môžete aj rohovú verziu, ktorá sa inštaluje, ak nie je možné použiť klasický typ, prípadne chcete využiť kút kuchynskej linky. Drez do kuchyne má najčastejšie tvar obdĺžnika, ale nájdu sa aj okrúhle či oválne verzie. Či bude drez okrúhly alebo hranatý, to už v podstate záleží najmä na vašom vkuse a preferenciách.
Ako vybrať umývačku riadu? Poradíme vám
Aj pre vás je kopa špinavého riadu nočnou morou?
Poradíme vám vybrať umývačku riadu a zbaviť sa jej raz a navždy.
Umývačka riadu rozdeľuje domácnosti na dva tábory. Jeden si bez nej nevie predstaviť život a ten druhý ju považuje za zbytočnosť.
Skutočnosťou však ostáva, že dokáže v domácnosti ušetriť čas, minimalizovať neporiadok na kuchynskej linke a zbaviť vás neobľúbenej činnosti.
Inovácie domácich spotrebičov posúvajú trendy vopred a rozširujú aj ponuku umývačiek riadu. Vybrať si najlepšiu vyžaduje znalosť základných parametrov ako sú parametre úspory, ovládanie, dizajn, kvalita a záruka modelu.
Ako i pri výberom ostatných domácich spotrebičov by ste si mali položiť základnú otázku či v skutočnosti umývačku riadu potrebujete a prečo. Je zbytočné do nej investovať a potom ju nevyužiť.
Na tieto otázky by ste mali poznať odpovede
- Ako pravidelne umývate riad?
- Koľko riadov dokážete nazbierať za jeden deň?
- Máte v kuchyni dostatok priestoru?
- Uprednostňujete vstavanú alebo voľne stojacu umývačku?
- Po akom type pokukovať?
Umývačku môžete dopriať nielen novej kuchyni, ktorú sa chystáte zariaďovať, ale pokojne aj zabehnutej. Pri zariaďovaní novej kuchyne môžete pracovať s možnosťou vstavanej umývačky riadu. V druhom prípade sa musíte prispôsobiť kuchynskej linke, alebo si vyberať z ponuky voľne stojacich umývačiek.
Ktorá úspora sa vyplatí?
Ak chcete dlhodobo ušetriť čo najviac, je potrebné do domácnosti vyberať spotrebiče s čo najnižšou spotrebou. Rovnako ako napríklad práčky aj umývačky majú vyznačenú spotrebu prostredníctvom písmen a najlepšiu hodnotu predstavuje označenie A+.
Dôležitým parametrom, ktorý si treba všímať je účinnosť prania a sušenia. Účinnosť umývania predstavuje hodnotu porovnania umytého riadu pri plnom obsadení umývačky a teplote 60 °C. Býva označená písmenami od G po A, pričom A je najlepšia hodnota.
Dôležitým meradlom úspornosti je i spotreba vody. Štandardne si jeden umývací cyklus vyžaduje od 11 po 18 l. U lacnejších modelov je to viac, ale hranica by nemala prekročiť 25l. Na trhu figurujú väčšie aj menšie umývačky. Umývačky ponúkajú priestor pre 15, 12, 9 alebo 5 štandardných IEC jedálenských súprav. Jedna súprava = plytký, hlboký a dezertný tanier.
Podobne, ako práčka, ktorá však čistí iným spôsobom, aj umývačka riadu môže vydávať hluk. Jeho hlasitosť zistíte pomocou parametre hlučnosti, ktorý sa označuje jednotkou dB. Hodnota, ktorú nájdeme v umývačkách bežne je 50dB. Samozrejme modernejšie a aj cenovo náročnejšie typy sa môžu pohybovať až na hranici hlučnosti 44dB.
Pri výbere umývačky si nezabudnite všímať aj členenie jej vnútra a veľkosť. Potrebujete, aby sa vám zmestili nielen taniere, príbor či poháre, ale aj menšie či väčšie hrnce. Pričom, ťažký riad umiestnite vždy dole a ľahký dole. Vstavané umývačky riadu majú šírku 45 až 60 cm. Pokiaľ máte väčšiu rodinu a riad sa vám kopí rýchlosťou svetla, zvažujte väčšiu umývačku, do ktorej sa zmestí viac riadov.
Dôležitým faktorom pri vašom rozhodovaní by malo byť aj ovládanie umývačky. Jednoduché, zrozumiteľné a praktické je ideálnym prípadom. Ovládanie bezprostredne súvisí s programmi, ktoré môžete pri čistení riadu používať. Štandardne v modeloch nájdete 6 základných (predumytie, umývanie, intenzívny program, auto program, zmiešaný, rýchly program a viac).
Zaujímavé funkcie
Ak žijete v byte, oceníte funkciu Aquastop. Ochráni váš byt pred rizikom vytopenia vás aj vašich susedov. Výhodou je aj možnosť Anti-Bacteria, ktorá vás zbaví baktérii na 99, 9%. Váš riad bude omnoho sviežejší, akoby ste ho umývali len v rukách.
O silno zašpinený riad a zaschnuté zvyšky sa postará funkcia Eco, ktorá využíva enzymatické prostriedky novej generácie. Výhodou pri práci umývačky je i možnosť odložiť umývanie a nastaviť ho na čas, ktorý vám vyhovuje. Takisto si pri výbere nezabudnite pozrieť aj možnosť rýchleho umývania, ktoré sa vám môže hodiť.
Pri úvahách, ako vybrať umývačku si nezabudnite pri každom modeli pozrieť portfólio programov, ktoré vám ako spotrebiteľovi ponúkajú. Nočný program, program pre intenzívne umývanie, polovičné umývanie, umývanie za studena či umývanie skla alebo používanie tabliet.
Bez umývačky riadu v domácnosti dokážete fungovať, ale jej výhody šetrenia času, zbavenia sa nechcených baktérií a vždy čerstvého riadu sú lákavé. Navyše, bez námahy. Špinavý riad vložíte a čistý vyberiete.
Ak ste presvedčení, že bude vašim skvelým pomocníkom v domácnosti, neváhajte a okrem rád ako vybrať umývačku sa začnite obzerať po aktuálnej ponuke. Je dostatočne široká. Model si nájdete určite aj pre seba a váš rozpočet.