Ako vybrať vonkajšie a vnútorné okenné rolety pre vašu domácnosť?

rolety
shutterstock

Ak hľadáte riešenie ochrany pred slnečným žiarením a hlukom, určite ste uvažovali nad kúpou roliet, alebo vonkajších žalúzií. Pri výbere tých vhodných je však mnoho otázok, ktoré môžu odradiť od konečnej kúpy tohto ideálneho riešenia.

Prečo práve rolety?

Na ochranu pred zvedavými očami susedov nemusíte používať iba závesy. Práve rolety, alebo žalúzie sú praktickejším spôsobom. Okrem izolácie od hluku či svetla znižujú tepelné straty a v neposlednom rade sú hygienickejším riešením oproti závesom.

Zároveň sú jednoduchšie na údržbu a vášmu domu, alebo bytu, dodávajú moderný vzhľad. Môžeme ich preto považovať za elegantnú dekoráciu. Široká farebná škála roliet zaručí, že si vyberiete práve tie, ktoré vám najviac vyhovujú.

rolety

Ktoré sú tie správne?

Ešte pred výberom farby, alebo dizajnu, sa musíte rozhodnúť, na aký účel rolety potrebujete. Záleží na vašich potrebách. Ak má byť roleta len doplnkom, budete hľadať iné vlastnosti, ako v prípade, že od rolety očakávate aj funkciu zatemňovania. Úplne iné vlastnosti bude mať roleta, ktorá má plniť aj bezpečnostnú funkciu, teda ochranu pred nepovolanými osobami.

Z pohľadu miesta inštalácie môžeme rolety rozdeliť na interiérové a exteriérové rolety.

rolety

Interiérové rolety

Práve vnútorné rolety ponúkajú širokú škálu funkcií, ktoré plnia. Tou základnou je práve zatemňovanie. Pri týchto roletách nesmierne záleží na látke, z ktorej je roleta vyrobená. Musí ísť o nepriepustnú látku, ktorá zabraňuje akémukoľvek presvitaniu svetla.

V dnešnej dobe môžete siahnuť aj po roletách s reflexívnou vonkajšou vrstvou, ktorá sa postará o odrážanie svetla. To napomôže znižovaniu teploty v miestnosti počas horúcich letných dní. Po takýchto roletách siahnu užívatelia najmä v južne orientovaných miestnostiach.

Ovládanie interiérových roliet je zväčša prostredníctvom klasickej guľôčkovej retiazky, alebo prostredníctvom pružinového systému. Inštalujú sa priamo na okno, alebo nad okenný výklenok, vďaka čomu zakrývajú celý priestor okna.

Použitý materiál sa variuje. Predovšetkým ide o polyester, bavlnu, sklenené vlákno, viskózu alebo ľan. V rámci farebných variácií si môžete vybrať z jednofarebných, alebo môžete siahnuť po vzore, ktorý ideálne zapadne do dizajnu miestnosti.

rolety

Vonkajšie rolety

Predokenné rolety sú vyrobené z pevnejších a odolnejších materiálov, pretože sú vystavané vplyvom počasia. Na trhu nájdete plastové vonkajšie rolety, no lepšou voľbou sú tie hliníkové. Práve pre ich dlhšiu životnosť a väčšiu odolnosť voči počasiu. Keďže je ich konštrukcia pevnejšia, spája sa s nimi aj zložitejšia inštalácia, čo môže navýšiť ich cenu oproti interiérovým roletám.

externé žalúzie

Tieto vyššie náklady sa vám však vrátia v podobe lepšej úspory tepelnej energie. Vonkajšie rolety dokážu zabrániť úniku až 70 % energie, ktorá by inak cez okno unikla. Nehovoriac o izolácií hluku. Vonkajšie rolety totiž dokážu znížiť hlučnosť v miestnosti o 7dB.

Vonkajšie hliníkové rolety môžu plniť aj bezpečnostnú funkciu. Zabezpečíte tak váš domov pred zlodejmi, alebo vandalizmom. Ak sa rozhodnete pre podomietkovú inštaláciu, nenarušíte tak línie a krivky vašej novostavby. Ovládanie roliet môže byť manuálne, alebo elektrické. Ten druhý spôsob je iste komfortnejší. Nastavenie roliet totiž budete môcť meniť aj z pohodlia pohovky.

externé žalúzie

Hliníkové prevedenie vonkajších roliet je ideálnou voľbou z hľadiska životnosť, ako aj údržby. Eliminujú vniknutie UV žiarenia do interiéru budov. Oproti plastovej variante je aj samotná termoizolácia na vyšších hodnotách.

Výber roliet je neľahká úloha. Preto sa nezabudnite poradiť s odborníkom. Inštaláciou roliet však zabezpečíte vyššie pohodlie vašej domácnosti. V prípade vonkajších roliet tiež dokážte viac zabezpečiť váš domov a ochrániť vašich blízkych.

foto: pexels.com

Poradíme vám, aké sieťky na okná si vybrať proti otravnému hmyzu

sieťka proti hmyzu
shutterstock

Otravný hmyz vie nabúrať slnečné, letné dni, plné pohody a tak sme sa rozhodli pozrieť na sieťky, ktoré vám pomôžu pri boji s otravným hmyzom. A boli sme úspešní.

Sieťky proti hmyzu do okien

Pre pokojné letné noci a dni, by ste mali zvážiť výber sieťok do okien. Pre finančnú aj časovú nenáročnosť sa stačí zamerať len na tie okná, ktoré často otvárate, ktorými najčastejšie vetráte. Keď ste si už stanovili počet sieťok do okien, je čas vybrať si správny a vhodný typ siete do vášho okna.

sieťky na okno
pexels.com

Výber je rozmanitý, stačí si vybrať práve podľa vašich osobných preferencií a potrieb.

Pevná sieť s lemom pre sezónnu pomoc

Táto sieť je ideálna pre majiteľov plastových okien, ako aj eurookien. Sieť sa jednoducho len vkladá do rámu okna, pričom je možné ju kedykoľvek vybrať a presunúť do iného okna alebo v zime zložiť. Sieť je nenápadná a dokonale splynie s rámom okna. Pred samotnou kúpou si nezabudnite na zmeranie obvodu rámu vašich okien.

Pevná sieť pre celoročný komfort

Pevná sieť sa montuje na vonkajšiu časť rámu okien, ktorá vám naprieč všetkým ročným obdobiam zabezpečí komfort a ochranu pred doterným hmyzom. Ak ste majiteľom netypických rozmerov okien, táto alternatíva je pre vás ideálna.

Balkónové a dverové sieťky proti hmyzu zaistia veľkú plochu

Tento typ sietí využijete najmä pri balkónoch, či vstupných dverách na terasu. Montujú sa z vonkajšej strany dverí a otvárajú sa ako samostatné dvere. Preto bude vetranie, počas letných dní o niečo jednoduchšie.

Rolovacie siete proti otravnému hmyzu

Sieť si namontujete z vonkajšej strany okien a zrolujete si ju len vtedy, keď ju budete práve potrebovať. Je to veľmi jednoduché a univerzálne riešenie pre celoročné a dokonca aj sezónne využitie sietí. Toto riešenie je dostupné aj pre strešné okná a dokáže pokryť plochu do 3 m².

Zhrňovacie siete pre zaujímavý vzhľad

Tento druh siete je skvelým pomocníkom práve pre majiteľov francúzskych okien. Sú vyrábané z hliníkových profilov, ktoré po namontovaní do seba krásne zapadnú a vytvoria sieť s harmonikovým vzhľadom.

Predokenná roleta ako riešenie 2v1

Ak ste premýšlali nad roletami a sieťkou proti hmyzu, toto riešenie je pre vás ako stvorené. Predokenná roleta v sebe zahŕňa obe riešenia. Ochráni vás nielen proti hmyzu, no dokáže vás ochrániť aj pred poveternostnými podmienkami, či slnečným svitom.

Stačí si len vybrať sieť, ktorá bude sedieť práve vašim oknám a problém s otravným hmyzom ľahko vyriešite. Ak sa však aktuálne trápite s desiatkami pochodujúcich mravcov po vašej kuchyni, či poletujúcich moliach vo vašom šatníku, máme pre vás optimálne riešenia.

Z akého materiálu sa vyrábajú sieťky?

Na trhu nájdete sieťky vyrobené najmä zo skleneného vlákna, ktoré je potiahnuté plastom. Tieťo sieťky odolávajú výkyvom počasia a ľahko sa udržiavajú a čistia. Rámy sú vyrobené z hliníkových profilov.

Ako sa starať o sieťky?

Sieťky sú takmer bezúdržbové. Stačí, ak ich vyčistíte vlhkou handričkou. Pri plisovaných sieťkach pravidelne povysávajte vodiace koľajničky a sieťovinu.

Prírodné vône, ktoré hmyzu “nevoňajú”

Na mravce sa stačí vyzbrojiť trpezlivosťou a účinnou zbraňou, ktorú nájdete priamo v kuchyni. Odsledujte si mravčie cestičky a nasypte na ne dávku mletej škorice a mletého klinčeku. Tieto aromatické látky mravce odlákajú a váš problém sa tým vyrieši. Jednoduché, že?

Na mole vo vašej skrini sa stačí vyzbrojiť levanduľou a vôňou z pomarančovej kôry. Táto kombinácia je pre mole neprijateľná. Túto metódu môžete používať aj ako prevenciu pred otravnými moľami.

pexels.com

Chráňte svoje telo

Hoci vás doma ochránia sieťky na oknách, ochranu pred otravným a bodavým hmyzom je potrebné zabezpečiť aj von. Použite účinné repelenty, náramky proti hmyzu a doprajte si aj viac vitamínu B12.

Zabíjanie užitočného hmyzu nie je riešením.

Hmyz je veľmi dôležitý pre celkový ekosystém našej planéty, preto by sme mali dbať na také riešenia, ktoré hmyz nezahubia, no odlákajú ho od vás na kilometre ďaleko. Užitočný hmyz sa predsa stará o opeľovanie, rozširovanie rastlín, reguláciu stavu škodcov, likvidáciu uhynutých organizmov, ovplyvňovanie kvality pôdy a pomáha aj pri bioindikácii znečistenia vôd. Hoci je pre nás hmyz poriadne otravný, poväčšine má v kolobehu života svoj význam.