Ako vybrať správnu posteľnú bielizeň pre malé deti?

Africa Studio / Shutterstock.com

Spríjemnite detskú postieľku

Detský spánok môžete spríjemniť a uľahčiť výberom kvalitnej posteľnej plachty, ktorá bude súčasťou ich posteľnej bielizne. Dievčatá zaujmú najmä ružové farby, ktoré potom môžu skombinovať s oblečením alebo hračkami rôznych motívov. Chlapci aj pri tomto výbere zostávajú fanúšikmi áut a motívom, ktoré sú blízke najmä akčným hrdinom.

Čo tvorí detskú postieľku

Okrem samotnej postele je nutné myslieť na pohodlie, s ktorým sa spája predovšetkým detský matrac. Pre deti do päť rokov môžete tiež využiť chránič matraca. Jednoducho stačí, keď ho vložíte pod prestieradlo. Pri menších deťoch sa ešte stretnete s nebesami nad postieľku, ktoré ochránia bábätko pred silným vetrom, slnkom alebo dokonca hmyzom. Zábavu im doprajte aj vďaka podložke pre deti, ktoré využijú najmä počas hrania. Výhodou je to, že je bezpečná, protišmyková a tlmí tiež pády. 

Čo je súčasťou detských obliečok?

Dvojdielne sady detských obliečok obsahujú obliečku na vankúš a detskú perinku. Okrem detských napínacích prestieradiel pre matrace aj klasické detské prestieradlá, ktoré nemajú gumu. Vaše deti tak budú zaspávať v mäkkom a príjemnom objatí hravých vzorov a farieb, ktoré im vyčarujú úsmev aj počas spania.

Pre pohodlný a kvalitný spánok vašich detí musíte zohľadniť výber posteľnej bielizne, ktorá má veľký podiel pre zdravý spánok. Kvalita materiálu je zárukou životnosti, čím ušetríte aj peniaze. Ak chcete vyčariť deťom úsmev na tvári a potešiť ich, tak vyberajte hravé detské vzory, ktoré im sú blízke.

Ako vybrať správnu tapetu pre váš interiér?

tapety

Chcete skrášliť svoj príbytok a dodať mu chýbajúci šmrnc?

Potom je dekoratívna úprava steny tou správnou voľbou. Tapety v súčasnosti prežívajú svoj „boom“ a ich výber nikdy nebol taký bohatý ako dnes. Každý si môže vybrať zo širokej palety materiálov, farieb a vzorov podľa svojho vkusu aj peňaženky.

Otázkou ostáva, ako si zvoliť tú správnu. Na čo dbať predtým, ako sa rozhodnete konať?

Výber miestnosti a vhodného materiálu

V prvom rade si rozmyslite, kam máte v pláne tapetu umiestniť. Je totiž rozdiel, či ju chcete použiť do obývačky alebo do kúpeľne. Obzvlášť v druhom prípade si treba uvedomiť požiadavky na údržbu a trvanlivosť. Ak hľadáte alternatívu za keramický obklad v kúpeľni alebo kuchyni, ideálnou voľbou sú umývateľné tapety s plastovým povrchom. Vítané sú vynilové tapety odolné voči teplote, vode, vlhkosti a pare.

Do detskej izby je vždy rozumné vybrať takú, ktorú viete ľahko vyčistiť. Aj v tomto prípade sa ako vhodný kandidát núka zmývateľná vinylová alebo PVC tapeta odolná proti oderu, škvrnám a škrabancom. Do zvyšných miestností môžete pokojne použiť vliesové, prírodné, papierové, látkové alebo dokonca foto a 3D tapety. Obľúbené sú aj povrchy s plastickým vzorom imitujúce prírodné materiály ako betón, tehlu či mramor.

tapeta
Foto tapeta imitujúca tehly

Výber správnej farby

Ten závisí pochopiteľne od vašich potrieb a vkusu, no aj tu by ste nemali vynechať fokus na charakteristiku miestnosti (veľkosť, množstvo svetla, štýl interiéru, farebné zloženie izby atď.). Do malých bytov s obmedzeným priestorom a nedostatkom denného svetla sa odporúča výber svetlých tapiet s jemnou textúrou, ktoré priestor opticky zväčšia a rozjasnia. Naopak v priestrannejších miestnostiach môžete pokojne siahnuť po tmavších odtieňoch s výrazným vzorom.

Ak si napriek uvedeným odporúčaniam neviete vybrať, bývate v malom byte a stoj čo stoj trváte na tmavohnedej tapete, potom skúste zvýrazniť len jednu zo stien. Alebo ju skombinujte s farebnou maľovkou vo svetlejšom odtieni. Vytvorte dokonalý súzvuk a dajte stene akcent napríklad tam, kde je situovaná knižnica, komoda, zrkadlo alebo kozub. Tapetovanie viacerých stien sa v tomto prípade neodporúča.

tapeta

V kombináciach platí striedmosť

V prípade, že sa rozhodnete pre výraznejšie vzory, snažte sa ich prispôsobiť farbám a štýlu vášho zariadenia. I tu platí niekoľko základných pravidiel. Pokiaľ chcete vzory kombinovať, dajte si pozor, aby v miestnosti nevznikol zmätok. Pamätajte na staré dobré pravidlo „menej je viac“. V  jednej miestnosti by sa principiálne nemali miešať viac ako dva vzory. Ak máte napríklad kvetinovú pohovku a prúžkovaný koberec, výber tapety by mal byť v tomto prípade striedmy a obmedzený len na farbu v podobnom tóne. V opačnom prípade by mohol výsledok pôsobiť prekombinovane až chaoticky. Naopak v monotónne ladenej miestnosti s nevýrazným nábytkom si môžete dovoliť ísť do výraznejších vzorov.

Pozor na vzory

Vo všeobecnosti platí, že kým drobné vzorky svetlej farby priestor rozšíria, veľké a tmavé ho urobia opticky menším a užším. To isté platí aj pre nenápadné potlače (bodky, lesklé prvky) versus odvážne motívy (geometrické retro, botanické, kvetinové…). Pri vzoroch v zvyslom tvare sa vám bude zdať miestnosť vyššia, vodorovné tvary vyvolajú dojem, že izba pôsobí nižšia a širšia. Popri farbe, veľkosti a štýle miestnosti by ste si mali premyslieť aj to, aký celkový pocit z nej chcete mať. V spálni by ste sa mali cítiť uvoľnene, preto siahnite po svetlejších a pokojnejších vzoroch. Do detskej izby sa hodia svetlé, farebné a hravé potlače. Dramatické a výrazné tapety sú vhodné do priestorov, v ktorých trávite voľný čas. Dôležitý je pritom celkový dojem miestnosti.

tapeta
Foto tapeta s 3D povrchom

Pred kúpou si tapetu otestujte

Predtým ako si objednáte celé zvitky, objednajte si u predajcu tapetové vzorky. Fotografie na onlinových portáloch sú častokrát upravované a tak sa môže stať, že budete po kúpe sklamaní. Predsa len nejde o lacný špás a ani tapetovanie samotné nebude hotové mánutím ruky. Nepodceňujte ani vplyv denného svetla. Mnohé tapety vyzerajú inak v tieni a inak na slnku. Porovnajte si vzorku s nábytkom, otestujte si ju, ohmatajte a až potom sa rozhodnite. Objednajte si pokojne aj viacero vzorov. Ktovie, možno napokon zistíte, že váš výber budete musieť prehodnotiť.