Ako vybrať ten najlepší matrac pre deti? Rozdelenie podľa veku

freepik.com

Hneď na začiatku by sme vám radi pripomenuli to, že zdravý vývin detskej chrbtice nezabezpečíte iba správnym výberom postele. Vyžaduje si to komplexné opatrenie, vrátane zdravej stravy a pravidelného pohybu. Stolička v detskej izbe má byť ergonomická, a to je nevyhnutné najmä príchodom školského veku. Aj školská taška by mala byť vybraná veľmi starostlivo, podľa veku a postavy dieťaťa. Na ramina.sk nájdete také modely, ktoré túto podmienku splnia, no okrem toho sú aj trendy a pohodlné.

Do 2 rokov

Bábätká prespia skoro celý deň – aj keď proti tomuto tvrdeniu by čerství rodičia určite našli niekoľko argumentov. Zostaňme však pri objektívnych číslach a faktoch. Deti do 3 rokov trávia väčšinu svojho času ležmo, v postieľke. Takto by to malo byť, keďže počas spánku sa vyvíjajú ich svaly, kosti, táto aktivita je kľúčová pri neuveriteľnom raste zo dňa na deň. Je teda naozaj dôležité, aby ich odpočinok bol hlboký, plnohodnotný a dostatočný. 

Dýchanie bábätiek by počas spánku malo byť pokojné, ľahké a správne, a to aj vtedy, keď ležia na bruchu. To podporí iba stabilný, pevný matrac. Vhodné môžu byť modely z kokosového vlákna. Zároveň by mal byť flexibilný, ktorý sa prispôsobí malému telíčku. Mäkkým modelom sa určite vyhýbajte.

freepik.com

Nezabudnite na správnu údržbu, postieľku a matrac si vyberajte aj podľa toho, akým spôsobom a ako ľahko je možné ich čistiť. Materiál by mal byť priedušný, ľahký a umožňujúci jednoduché a efektívne vetranie. Týmto požiadavkám vyhovujú napríklad matrace s pohánkou, ktoré popri tom, že podporujú správny vývin detskej chrbtice, zabraňujú aj vzniku roztočov a baktérií vo vnútri matraca, na jeho povrchu a na detskej pokožke.

2-4 roky

Ak je vaše dieťa zvyknuté na matrac s kokosovým vláknom v postieľke, a s touto alternatívou je spokojné, tak pravdepodobne aj v tomto veku mu to bude vyhovovať. Vychádzajúc z telesnej hmotnosti ešte stále je opodstatnené vybrať tvrdšiu posteľ alebo zostať pri rovnakej tuhosti ako doteraz. No či už sa nejaká menšia zmena vyžaduje alebo nie, stále platí, že mäkké matrace pre malé telíčka nie sú vhodné. Pripravte sa na to, že výmena môže byť indikovaná niečím iným, novým: aktívnym preťažovaním počas večerných tancovačiek, objavovaním sveta cez dotyky, ťahanie alebo búchanie. Pokiaľ váš potomok sa rád venuje týmto aktivitám vrátane skákania na posteli, popozerajte sa napríklad medzi matracmi s ťaštičkovými pružinami.

freepik.com

4-10 rokov

V tomto veku príbytok telesnej hmotnosti u detí je naozaj výrazný. Znamená to, že mäkší matrac už má svoje miesto v detskej izbe. Ale aj teraz by sa mal pohybovať v rovine „polotvrdý-tvrdý“, pretože rast stále intenzívne prebieha. Na zónové matrace (to sú také, ktoré nie sú vyrobené z jedného kusa, je teda rozdelený na zóny) sú ešte stále malé. 

freepik.com

Pubertálny vek

V tomto období môžete prejsť na matrace pre dospelých, čiže na veľkosť 90×200 cm. Pred tým, ako sa pustíte do výmeny nábytku detskej izby, sa porozprávajte so svojím dieťaťom o jeho vlastných preferenciách. Mal by to byť spoločný projekt, a okrem zdravotných a praktických aspektov rešpektujte aj vlastný vkus a štýl pubertálneho člena vašej rodiny. Samozrejme, pokiaľ by to mala byť posteľ, ktorá neprospieva zdravému vývinu chrbtice, ponúknite svojmu dieťaťu podobnú alternatívu v súlade s jeho fyziologickými potrebami. Napríklad, namiesto bohémskeho lôžka v podobe obyčajného matraca na podlahe mu navrhnite veľmi moderný futon pre deti. V našich končinách možno ešte nie je tak rozšírený, no na stránke matrachello.sk nájdete veľmi kvalitné modely rešpektujúce vývin detského pohybového aparátu. 

harm.sk

Ako vybrať správnu posteľnú bielizeň pre malé deti?

Africa Studio / Shutterstock.com

Spríjemnite detskú postieľku

Detský spánok môžete spríjemniť a uľahčiť výberom kvalitnej posteľnej plachty, ktorá bude súčasťou ich posteľnej bielizne. Dievčatá zaujmú najmä ružové farby, ktoré potom môžu skombinovať s oblečením alebo hračkami rôznych motívov. Chlapci aj pri tomto výbere zostávajú fanúšikmi áut a motívom, ktoré sú blízke najmä akčným hrdinom.

Čo tvorí detskú postieľku

Okrem samotnej postele je nutné myslieť na pohodlie, s ktorým sa spája predovšetkým detský matrac. Pre deti do päť rokov môžete tiež využiť chránič matraca. Jednoducho stačí, keď ho vložíte pod prestieradlo. Pri menších deťoch sa ešte stretnete s nebesami nad postieľku, ktoré ochránia bábätko pred silným vetrom, slnkom alebo dokonca hmyzom. Zábavu im doprajte aj vďaka podložke pre deti, ktoré využijú najmä počas hrania. Výhodou je to, že je bezpečná, protišmyková a tlmí tiež pády. 

Čo je súčasťou detských obliečok?

Dvojdielne sady detských obliečok obsahujú obliečku na vankúš a detskú perinku. Okrem detských napínacích prestieradiel pre matrace aj klasické detské prestieradlá, ktoré nemajú gumu. Vaše deti tak budú zaspávať v mäkkom a príjemnom objatí hravých vzorov a farieb, ktoré im vyčarujú úsmev aj počas spania.

Pre pohodlný a kvalitný spánok vašich detí musíte zohľadniť výber posteľnej bielizne, ktorá má veľký podiel pre zdravý spánok. Kvalita materiálu je zárukou životnosti, čím ušetríte aj peniaze. Ak chcete vyčariť deťom úsmev na tvári a potešiť ich, tak vyberajte hravé detské vzory, ktoré im sú blízke.