Ako vyčistiť komín: Zavolať kominára alebo svojpomocne

domadoma.sk

Môžem si komín vyčistiť aj sám?

Odporúčania, ako vyčistiť komín ukladá aj zákon. Podľa vyhlášky č. 401 Ministerstva vnútra Slovenskej republiky z 15. augusta 2007 o technických podmienkach a požiadavkách na protipožiarnu bezpečnosť pri inštalácii a prevádzkovaní palivového spotrebiča, elektrotepelného spotrebiča a zariadenia ústredného vykurovania a pri výstavbe a používaní komína a dymovodu a o lehotách ich čistenia a vykonávania kontrol môžete údržbu komína, okrem ročných revíznych prehliadok (ktoré môže vykonávať kominár) vykonávať aj svojpomocne.

Pravidelné čistenie komína je pre bezpečnosť domácnosti nevyhnutné. Domácim čistením si môžete pomôcť a vďaka náradiu, ktoré je naň určené, niektoré úkony zvládnete bez problémov aj samy.  Hoci, nezabúdajte, že v prípade akejkoľvek neželanej nehody pre poisťovňu bude dôležité potvrdenie o revízii a čistení od profesionála – kominára. Svojpomocne čistenie preto kombinujte s potrebnými návštevami kominára.

Nakoľko prístup ku komínu je zo strechy, domáce čistenie komína si vyžaduje dôraz na dodržiavanie bezpečnosti pri práci. V zimných mesiacoch a pri jej klzkom povrchu o to výraznejší.

Čo potrebujeme na čistenie komína

Pri čistení sa nezaobídete bez dobrého náradia. Pri jeho používaní dajte na to, aby nástroje na čistenie mali rovnakú veľkosť, akú bude mať priemer čistenej vložky komína. Praktický kominársky set, ktorého základ tvorí kominárska kefa alebo tzv. slniečko (oceľová kefa v tvare slniečka), nájdete aj v železiarstve.

Pri konkrétnom náradí na čistenie komína je uvedený aj druh komína, pre ktorý je určené. V lepších predajniach je štandardom, že vám zaškolený personál odporučí všetko potrebné, a dokonca i poradí ako vyčistiť komín.

Postup na čistenie komína

V prípade, že sa vo vnútri komína začne vytvárať lepivá a klzká vrstva (decht), mali by ste kontaktovať odborníka.

Hoci, preventívne čistenie komína je na mieste vždy. Pri tomto postupe, ako vyčistiť komín budete potrebovať:

 • lopatku,
 • zrkadielko,
 • kefy z oceľovým vlasom,
 • a vymetací drôt.

Najprv cez vymetacie dvierka nazrite do päty komína. Výskyt vlhkého kondenzátu vás môže upozorniť na slabý ťah, vlhké palivo či intenzívne zrážky.

Vymetanie

Na vymetací drôt si pripevnite kefu:

 • tehlový komín, šamotový prieduch – oceľová kefa,
 • antikorový komín – antikorová kefa.

Následne postupne cez vymetacie dvierka uvoľňujte sadze pomocou pomalého a plynulého ťahania kefou. Znakom správnosti by mali byť sadze padajúce k päte komína. Sadze potom vyberte lopatkou do vedra a vyhoďte do komunálneho odpadu. Nezabúdajte si chrániť dýchacie cesty (napr. respirátorom). Cez prieduch komína sa pozrite do zrkadielka a skontrolujte či na ňom neostali usadeniny. Ak áno, odstráňte ich a dvierka plynotesne zatvorte.

Teleso

Rovnako skontrolujte aj podstrešnú časť komína. Ak nájdete poškodenie komínového plášťa (dopadom zrážok), postihnuté miesta utesnite.

Dymovod

Ak máte doma spotrebič pripojený na komín, odmontujte a rozmontujte dymovod, ktorý následne drôtenou kefou (s priemerom o veľkosti priemeru dymovodu) rovnako vyčistite. Potom ho spätne zložte do pôvodného stavu tak, aby jeho časti dobre držali a bol pevne pripojený. Všetky úpravy si poznačte, aby ste pri budúcom čistení mali prehľad.

Spôsoby čistenia komína

Ako vyčistiť komín zo strechy

Ide o čistenie z vrchu komína, pri ktorom je dôležité poznať stav a kvalitu strechy, po ktorej sa vy alebo kominár bude pohybovať a dbať pri tom na svoju bezpečnosť. Zo strechy možno čistiť vďaka lanu, na ktorom je zavesený kominársky strojček, kominársky navijak či špeciálne tyče s nerezovými slniečkami.

Z povaly

Ak máte na povale vetracie dvierka od komína, čistenie môžete realizovať cez ne. Najprv od dvierok smerom hore a potom od dvierok smerom dole. Pri tomto čistení budete potrebovať tyče či navijak s laminátovým drôtom. Ak je na povale obývaný priestor, do dvierok vložte molitánovú vypchávku, ktorá zabráni šíreniu sadzí.

Cez spodné dvierka

Vďaka navijakom a tyčiam so slniečkami je cez spodné dvierka možné vyčistiť komín s výškou 15 až 20 m. Takisto, ak sú v obývanej miestnosti, dvierka ochráňte molitanovou vypchávkou.

Čistenie cez spotrebič

Miesta, kde je komín nasadený na spotrebič je potrebné vyčistiť špeciálnymi štetkami, ktoré by mali prejsť komínovou klapkou.

Čistiacim kusom v kolene dymovodu

Plynové kotly sú položené na pätné koleno, cez ktoré komín možno vyčistiť. Ide o variantu, pri ktorej nehrozí, že by sadze mohli spadnúť na do plynového kotla (ako pri spôsobe cez strechu).

Ako často čistiť komín

Frekvencia čistenia závisí od typu komína či použitého paliva a jeho kvality. V prípade tuhého paliva je kvalita rozhodujúca. Čím bude horšia, tým rýchlejšie sa to odrazí na stave zanesenia stien komína.

Ak sú na komínové teleso pripojené spotrebiče s celkovým tepelným výkonom do 50 kW, podľa Vyhlášky č. 401/2007 Z.z. sa stanovujú tieto lehoty kontrol a čistenia komínov:

 • raz za 4 mesiace, ak sú do komína pripojené spotrebiče na tuhé alebo kvapalné palivá,
 • raz za 6 mesiacov, ak sú do komína bez vložky pripojené spotrebiče na plynné palivá,
 • raz za 12 mesiacov, ak sú do komína s vložkou pripojené spotrebiče na plynné spotrebiče.

V prípade, že sú na komínové teleso pripojené spotrebiče s celkovým tepelným výkonom nad 50 kW:

 • raz za 2 mesiace, ak sú do komína pripojené spotrebiče na tuhé alebo kvapalné palivá,
 • raz za 6 mesiacov, ak sú do komína pripojené spotrebiče na plynné palivá.

Čo je treba dodržiavať

Ak sa rozhodnete pre domáce čistenie, mali by ste byť vybavený potrebným náradím. Zoženiete ho v železiarstve, online či v hobbymarkete. Čistenie je dobrá prevencia, no v žiadnom prípade nesmiete podceniť a opomenúť služby odborníkov. A to, v prípade uvedenia komína do prevádzky, jeho revízie (1 krát ročne či podľa odporúčaní vyhlášky) či pri vypaľovaní komína.

Pred mechanickým čistením sa odporúča v komíne spáliť chemický čistič, takisto je dôležité prezistiť spôsobom, akým komín budete čistiť a bezpečnosť prístupu k miestu čistenia. Počas čistenia nezabudnite zatvoriť dvierka pece, aby sa sadze nevysypali a neurobili vám tak prácu navyše.

Ak čistíte komín zo strechy, nástroje si prakticky upevnite na montérky alebo rameno. Dymovod čistite na mieste, kde nič nezašpiníte ideálne na dvore, alebo v chodbe vypodloženej fóliou. Po vyčistení sa zbavte všetkých vypchávok v dvierkach a otestujte zakúrením.

Ak na stenách komína objavíte lepkavý decht, hneď kontaktujte kominára. Na čistenie komínu od dechtu používajú vypaľovanie.

Sankcie pri zanedbaní povinností

Pravidelná údržba komína je dôležitá pre vaše bezpečie. Kontroly komína v obci môže realizovať miestne riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru či samosprávne orgány. Pri zanedbaní povinností starostlivosti o komín vám môže hroziť pokuta až do výšky 99€. Rovnako, ako riziko vzniku poistnej udalosti (vrátane škody, ktorú môže spôsobiť), pri ktorej bez potvrdenia o revíziách a čistení obídete s veľkou pravdepodobnosťou u poisťovne na prázdno.

Jednoduché rady, ako vyčistiť koberec od kávy, vína, krvi alebo oleja

shutterstock

Koberec v interiéri dotvorí celkový dizajn a v neposlednom rade pomôže vylepšiť akustiku v miestnosti. Zároveň ide o kúsok, ktorý nekupujete každý mesiac a tomu zodpovedá i jeho cena, ktorú samozrejme ovplyvňuje aj materiálové zloženie. Koberce nájdeme v ponuke prírodné alebo umelé. Obľúbeným prírodným materiálom je napríklad bavlna. Koberce sa taktiež líšia farbou, dĺžkou a charakterom vlasu. Všetky tieto charakteristiky vplývajú nielen na to, či vás koberec osloví, koľko stojí, ale aj na to, ako ho budete čistiť.

Padlo vám jedlo a omylom ho niekto zašlapol? Vyliala sa vám káva alebo víno? Pri smažení nedeľných rezňov vám vyprskol olej z panvice? Vaše dieťa si pomýlilo koberec s tanierom? Áno. Toto všetko a omnoho viac patrí k bežnej súčasti našich domácnosti. Aby ste sa dokázali popasovať s každou katastrofou, potrebujete poznať základné metódy ako vyčistiť koberec a aj zopár starých babských rád nad zlato. Všetky potrebné informácie o čistení vášho koberca nájdete na jeho štítku na rubovej strane.

Viete ako vyčistiť koberec? Aj takto

Čistenie, ktoré sa na koberce používa, môže byť mokré, strojové alebo suché. Asi najviac pohodlnou možnosťou predstavuje strojové čistenie. Starosť, ktorú s kobercom môžete mať je jeho doručenie do firmy, ktorá čistenie ponúka. Ale rovnako firma môže prísť aj priamo k vám a koberec vyčistí na mieste. Tak či onak, tento spôsob čistenia môže byť však nepohodlný pre váš rodinný rozpočet.

Samozrejme, nejaký jednoduchší stroj si môžete zadovážiť aj vy, ale opäť to bude investícia navyše a ruku na srdce, bude sa vám ho naozaj chcieť vyťahovať pravidelne, aby sa vám vrátila?

Mokré čistenie si vyžaduje správnu kombináciu vody a čistiaceho prostriedku. Neodporúča sa, ak máte koberec položený na drevenej podlahe. Zvýšenie jej vlhkosti môže mať za následok pleseň. Rovnako nie je veľmi vhodnou metódou pri čistení koberca, ktorý je vyrobený z vlny, hodvábu či perzského alebo ručne farbeného koberca. Aj keď ide o mokré čistenie, neznamená to, že čím viac mokré tým lepšie. Ak nemáte koberec, kde sušiť, veľká nasiaknutosť vodou môže viesť k jeho zatuchnutiu. Použite teda menej vody a zvoľte si čistiaci prostriedok s tvorbou peny, ktorý rovnomerne nanášajte špongiou alebo kefou na čistenie. Podrobné informácie, ako dlho, akým spôsobom nájdete na konkrétnom prostriedku. Na záver koberec povysávajte. Dobrá rada, ak je peny príliš veľa, opatrne ju stierajte handrou, ktorú pravidelne žmýkajte v čistej vode.

Ak sa chcete vyhnúť vode, môžete siahnuť po suchom čistení, ktoré spočíva v aplikácii čistiaceho prostriedku so suchou penou na koberec. Jej účinky pôsobia na mastnoty a nečistoty, ktoré sa po vyžadovanom pôsobení povysávajú. Ide o drahšiu alternatívu čistenia, ktorá je však omnoho šetrnejšia a neničí vlákna koberca. Hodí sa práve na koberce z prírodných materiálov.

Ak máte v domácnosti koberce z dlhým vlasom, pravidelným vysávaním ich zbavíte prachu, smetí a nečistôt, ktoré sa v nich držia. Pred čistením ich vždy poriadne povysávajte a vytrepte. Ak vytrepávate v interiéri, napríklad v kúpeľni, nezabudnite poutierať prach. Penu do koberca vnesiete kefou. Drhnite ho však opatrne aby ste vlákna koberca nepoškodili.

ako vyčistiť koberec
autor

Ako vyčistiť koberec, keď ….

Sa vyleje káva
Kvapky alebo kaluž vyliatej kávy? Vášmu kobercu, tmavému i svetlému, poskytnete prvú pomoc papierovou utierkou, ktorú priložíte na škvrnu a postupne prikladaním vysajete všetku tekutinu. Na škvrnu následne môžete naniesť šťavu z citrónu, nechajte ju pôsobiť a na záver jemne vydrhnite čistou vodou. Rovnako môžete použiť aj kuchynskú soľ, ktorú votriete do vlákna v mieste znečistenia. Po chvíli soľ povysávajte a v prípade potreby ešte prepláchnite čistiacim prostriedkom a vodou. Na škvrnu od kávy môžete skúsiť naliať i perlivú vodu a po chvíľke pôsobenia ju dočistiť liehom.

Sa vyleje víno

Nalejme si červeného vína. Práve ono je to, ktoré robí na koberci najväčšiu galibu. Podobne ako pri káve, môžete použiť postup so soľou. Pri víne sa však veľmi dobre osvedčí aj jedlá sóda. Postup ako potom vyčistiť koberec je jednoduchý. Stačí ak ju zmiešate s vodou v pomere 1:3 v prospech vody. Výsledkom bude pasta, ktorú votriete do škvrny. Necháte zaschnúť a následne škvrnu povysávate.

Keď je škvrna mastná

Ako pri väčšine znečistení, netreba čakať, kým sa zaryje do koberca, ale konať hneď. Mastnotu v prvom rade potrebujete zo škvrny dostať preč. Podarí sa vám to, ak na ňu priložíte obrúsok a ten na položenej škvrne prežehlíte. Žehlička je skvelý záchranca aj v prípade škvŕn od štiav, vosku či vína. Výborne funguje v spolupráci s octom. Ocot a vodu zmiešate v pomere 1:3, nanesiete na škvrnu, navrch položíte handričku namočenú v teplej vode a prežehlíte.

Na otázku, ako vyčistiť koberec od mastnoty by vám staré baby povedali: predsa hladkou múkou. Trochu nezvyčajné, ale tiež účinné. Hladkú múku treba naniesť na postihnuté miesto. Výborne sa postará o vysatie mastnoty. Povysávate a na záver ešte dočistíte mydlovou vodou.

Za to môže jedlo

Nenadarmo nás mamy učili, aby sme jedli vždy pri kuchynskom stole. Vedeli a vedia prečo. Škvrny od jedla nie sú potom doménou len v kuchyni ale i v obývačke, detskej izbe či dokonca aj v spálni. S bežnými drobnými škvrnami si poradíte aj za pomoci čistiaceho prostriedku na sklo, ktorým ich nastriekate, vytriete suchou handričkou a v prípade potreby ešte dočistíte koncom textilnej utierky namočenej v jarovej alebo mydlovej vode.

Je tam krv

Domáce drobné (v tom ideálnom prípade) zranenia a úrazy či tečenie krvi z nosa so sebou prinášajú dôkaz, ktorý vám nepríjemné situácie pripomína na koberci. Preto, čistite bleskovo. Na škvrnu nalejte v primeranej miere vodu. Pozor, ani teplú, ani horúcu, ale studenú vodu. Navlhčenú škvrnu utierajte čpavkom. Spôsob funguje aj na zaschnuté škvrny. Namiesto čpavku môžete použiť aj metódu so soľou, ktorú na miesto nanesiete a necháte pôsobiť aspoň hodinu. Ak sa vám to nepodarí na prvýkrát, celý postup zopakujte.

Blato na topánkach

V tomto prípade je najlepším spôsobom prevencia. Teda, žiadne blato za prahom dverí. Kvalitná rohož, do ktorej si i vy aj vaši návštevníci oškrabú nečistoty z podrážky výrazne eliminuje škody na vašom koberčeku v chodbe. Ak sa vám predsa len zadarí, blato nechajte zaschnúť a potom ho povysávajte. Ak vám ostane škvrna, použite metódu ako pri škvrnách od jedla.

Dve zlaté rady:

 • Pri čistení škvrny postupujte vždy od jej krajov smerom k stredu.
 • Zásadne nepoužívajte teplú alebo horúcu vodu, ktorá špinu zanesie viac do hĺbky vlákna.

Spôsobov ako vyčistiť koberec je viacero, za zmienku stoja aj účinky vínneho octu, ktorý kobercu prinavráti pôvodný vzhľad a žiarivé farby. Pre použitie vylejete 20ml octu do 1 litra vody, necháte pôsobiť 20 minút a pretriete suchou handrou. Ďalší zlepšovák, tentokrát pre škvrny na tmavom koberci, nájdete v odvare zo zeleného čaju, respektíve v jeho lístkoch, ktoré získate po precedení. Priložíte ich na škvrny, necháte zaschnúť a povysávate.

Ako vyčistiť malé koberčeky?

Aj vy ich milujete? Malé koberčeky do predsiene, ku posteli, do kúpeľne? Ich veľkosť vám umožňuje čistenie aj v byte vo vani alebo v kúpeľni. Ich výhodou je práve ich veľkosť. Rýchlo ich môžete vysušiť na sušiaku alebo balkóne bez toho, aby zatuchli. Ak máte práčku s veľkým objemom, môžete ich na šetrnom pracom programe oprať bez námahy a problémov. Samozrejme, zaschnutým škvrnám venujte pozornosť ešte pred praním. Môžete si vybrať jednu z metód, ktorú sme vám predstavili. Podľa typu koberca a podľa toho, čo máte aktuálne doma.

Koberec dokáže byť krásnou dominantou vášho bývania a navodiť príjemnú atmosféru domova. Bola by veľká škoda, keby ste nečistotám dovolili, aby mu uberali na kráse. Stačí málo. Trochu odhodlania, chuť a vedomosť ako vyčistiť koberec. Ten váš.