Viete, ako vyčistiť striebro?

Striebro po čase zvykne zoxidovať, stratí svoj žiarivý lesk a stmavne. Túto nevábnu zmenu majú na svedomí rôzne externé vplyvy ako pleťové krémy, parfém či PH vašej pokožky. Nakoľko nejde o lacnú záležitosť, pravidelná starostlivosť o striebro by mala byť samozrejmosťou. Pomoc nájdete u profesionála alebo si na čistenie striebra môžete trúfnuť sami.

Vyvarujete sa tak znehodnoteniu šperkov, ktoré môžu byť pamiatkou na blízkeho človeka, ktorý vám ich daroval. Podobne ako ja, keď som nechala strieborný náramok od mamy ležať v malej krabičke s ostatnou bižutériou, kde sa medzi hordou mojich kúskov stratil. Keď som po čase veci triedila, náramok som pomaly nespoznala. Našťastie mi pomohli v klenotníctve a teraz je uložený v suchu a bezpečí, vždy pripravený na nosenie.

Domáce spôsoby, ako vyčistiť striebro

Pred čistením treba myslieť na úpravu striebra (platinovanie či rhodiovanie). Je kombinované s inými materiálmi či drahými kameňmi? V tom prípade sa obráťte radšej na odborníka. Ak je striebro rhodiované (antioxidačná úprava striebra), pri jeho čistení treba použiť suchú handričku, minimum vody a odmasťovač (napríklad Jar).

Ocot a Jar

Obľúbený domáci pomocník ocot vám pomôže so zájdením striebra. Do pohára nalejte vodu, pridajte lyžičku octu a zopár kvapiek jari. Všetko premiešajte, striebro do pohára vložte a nechajte ho tam cez noc. Ráno ho opláchnite studenou vodou. Na záver šperky nezabudnite osušiť.

Pivo

Kyselina, ktorú obsahuje, si výborne poradí s hnedými fľakmi. Stačí, ak strieborný šperk namočíte do pohára s pivom cez noc, ráno ich vyberiete a pekne vyleštíte.

Sóda bikarbóna

Pri tomto postupe si pripravte hrniec s vodou, do ktorého pridajte kúsok alobalu a sódu bikarbónu. Váš šperk vložte na záver a nechajte ho v nádobe celú noc. Ráno ho opláchnite studenou vodou a osušte.

Prášok do pečiva

Podobne ako sódu a ocot aj prášok do pečiva doma bežne nájdeme. Do hrnčeka dajte kúsok alobalu, pridajte striebro a posypte ho práškom do pečiva. Celé zalejte vriacou vodou a nechajte odstáť maximálne do polhodinky.

Varenie soľou

Máte doma pohár, ktorý môžete postaviť na oheň? Nalejte doň vodu, vsypte lyžičku soli, vložte alobal, vaše striebro a celé nechajte na sporáku variť aspoň 15 minút. Striebro by sa malo pred vaším zrakom vracať do pôvodného stavu. Po uplynutí doby, strieborné šperky vytiahnite, opláchnite, vysušte a pekne vyleštite. Budú ako nové.

Krieda

Kúpte si obyčajnú bielu kriedu a kúsok z nej rozdrvte. Jej prášok absorbuje vlhkosť, vďaka čomu sa zabráni ďalšiemu poškodeniu a znečisťovaniu striebra. Nasypte ho na šperk a ľahko vyleštite handričkou. Prášok môžete na koniec zo šperku aj sfúknuť.

Zubná pasta

Striebro, ktoré chcete očistiť, si položte na stôl a podložte ho servítkami alebo papierom. Zoberte vašu zubnú pastu (klasickú bielu) a trochu jej vytlačte na handričku, ktorou poprechádzajte jemne po šperku a opláchnite ho vodou. Odmení vás krásnym ligotom. Hoci, zubná pasta môže striebru aj uškodiť. Vyhýbajte sa paste, ktoré obsahuje mikrogranulky.

Prípravok na čistenie okien

Určite vám doma nechýba. Na striebro ho môžete aplikovať cez rozprašovač alebo handričkou, ktorou ho následne vyleštite.

Kukuričný škrob

Pri tomto spôsobe si musíte z kukuričného škrobu a vody vytvoriť hustejšiu pastu, ktorú na striebro naneste cez handričku. Nechajte chvíľku pôsobiť a potom starostlivo zotrite a na záver jemne preleštite.

Dezinfekčný gél na čistenie rúk

Lesk strieborným šperkom vrátite aj prostredníctvom dezinfekčného prípravku na ruky. Jemne aplikujte na šperk, nechajte pôsobiť a preleštite.

Ocot a sóda bikarbóna

Čistiacu zmes si pripravte z pol šálky octu, do ktorej pridáte dve lyžičky sódy bikarbóny. Šperky do nej namočte na 2 až 3 hodiny a na záver ich opláchnite vodou.

Popol

Máte doma popol? Naneste ho na handričku, striebro dôsledne vyčistite. Popol má podobné účinky ako prášok do pečiva, takže ak ho doma nemáte, vyskúšajte metódu s práškom do pečiva.

Čistiace prípravky z drogérie

V drogérii dostať kúpiť aj špeciálny prípravok na zbavenie oxidov zo striebra, do ktorého ich stačí namočiť na chvíľu podľa uvedeného postupu. Ak nebudete na prvýkrát úspešný, čistenie striebra opakujte. Šperk na záver vyleštite suchou handričkou.

Profesionálne čistenie striebra

  • Ak si na čistenie striebra predsa len netrúfate, navštívte najbližšie klenotníctvo. Môžete tam nájsť radu aj pomoc. Profesionáli dokážu vaše striebro nielen očistiť, ale vďaka špeciálnym rotačným strojom zbaviť nepekných škrabancov.
  • Známe je aj čistenie ultrazvukom – ultrazvukovou čističkou. Zariadenie pozostáva z čistiacej vane a riadiacej jednotky. Ich spolupráca vytvára mikroskopické bublinky vďaka frekvencii ultrazvukových vĺn. Prístroj dokáže striebro vyčistiť od nečistôt.
  • Taktiež možno použiť špeciálne čistiace handričky a roztoky na čistenie striebra. Šperky zbavia tmavých fľakov, odstránia povlak a vrátia im lesk. Treba byť však opatrný a postupovať podľa odporúčaní na výrobkoch.

Prečo striebro mení farbu

Striebro je mäkký kov, ktorý je náchylný k mechanickému poškodeniu a jeho oxidáciou vzniká začernanie. Oxidáciu striebra zapríčiňuje chemická reakcia, ktorá nastáva v momente kontaktu s vašou pokožkou a jej úrovne pH.

Predtým, než sa vyberiete skontrolovať stav vašich strieborných šperkov, alebo si vyberiete váš postup ako vyčistiť striebro, pamätajte na to, že šperky si vždy na svoje telo zakladajte ako posledné. Potom, než sa namaľujete či navoniate. A opačne, dole ich skladajte vždy ako prvé. Sledujte stav vášho striebra a pravidelne sa oň starajte doma alebo u odborníkov.

Strieborné šperky bývajú často krásnou spomienkou na dar od blízkeho. Bola by škoda nechať ich časom zbytočne zájsť.

Jednoduché rady: Ako vyčistiť vašu sedačku, aby opäť excelovala

Poťahová látka, koža, ekokoža a semiš patria k najčastejším materiálom, z ktorých si do našich obývačiek sedacie súpravy vyberáme. Káva, čaj, olej, omrvinky z jedla, deti, domáci miláčikovia prispievajú k jej zašpineniu a postupnému znehodnoteniu. Pritom sa nejedná o lacnú záležitosť. Aby nestratila na svojom vzhľade, mali by ste sa o ňu pravidelne starať. Každý materiál si vyžaduje rozličný prístup, ako vyčistiť sedaciu súpravu.

Starostlivosť začína už v momente, keď nám našu dominantu prinesú z obchodu. Pri jej rozmiestnení by ste mali dbať na to, aby sa sedačka nenachádzala na mieste, kde na ňu bude často svietiť slnko alebo v miestnosti bude príliš suchý vzduch. Oboje jej totižto nebude prospievať.

Zaručené spôsoby, ako vyčistiť sedačku nájdete aj u firiem, ktoré sa na túto oblasť špecializujú a ponúkajú strojové čistenie či tepovanie. Pri silnom znečistení, na ktoré si doma netrúfate, ich kontaktujte. Najlepšie osobne alebo cez e-mail pošlite fotografiu s otázkou na cenu a vaše možnosti.

  • Ak si chcete zadovážiť vlastné zariadenie domov, pomôže vám tepovač alebo vysávač na mokré čistenie.
  • Pri domácom čistení určite nepoužívajte v žiadnom prípade prípravky, ktoré obsahujú bielidlá (napríklad chlór), ani tvrdé kartáče, ktoré by mohli povrch sedačky poškodiť.
  • Pri kúpe sa určite informujte o odporúčanom čistení a prípravkoch, ktoré sú na vašu sedačku určené.
  • Ak idete použiť akýkoľvek prípravok, vyskúšajte ho najprv na neviditeľnom mieste. Uistite sa tak, že vám naozaj pomôže, nie uškodí.
  • Pri umývaní resp. utieraní koženej alebo koženkovej sedačky používajte bielu handru. Použitím čistiaceho prostriedku by mohla pustiť farbu.
pexels.com

Ako vyčistiť látkovú sedačku

Ide o obľúbený typ. Zdobí azda väčšinu domácností. Čistiť ju môžete spomínaným mokrým vysávačom alebo penovým čističom na čalúnený nábytok či penovým čističom v spreji.

Sedaciu súpravu môžete však vyčistiť aj rukami. Budete k tomu potrebovať handru. Predtým než začnete, celú sedačku vrátane záhybov povysávajte. Namočíte ju do letnej vody, do ktorej vsypete trochu pracieho prášku. Handru poriadne vyžmýkajte a sedačku jemne drhnite rovnomerne po celom povrchu.

Pomôcť vám môže aj osvedčený domáci ocot zmiešaný s vodou, ktorým látkový poťah vydrhnete. Ak sa bojíte pachu octu, po zaschnutí by mal pekne zmiznúť. Na komplexné čistenie je výborné leto, kedy sedačku môžete vytiahnuť na dvor, terasu alebo jednoducho otvoriť okno a nechať slnko a teplo nech ju rýchlo vysuší.

Ako vyčistiť koženú sedačku

Pri koženej sedačke v prvom rade netreba zabúdať na jej pravidelnú impregnáciu. Ideálne 2-krát ročne. Vďaka nej získa ochranný film, ktorý zabráni tomu, aby sa do nej zažrala špina. Hladký povrch kože umožňuje rýchle a ľahké odstránenie nečistôt či vyliatie kávy alebo čaju. Dôležité je zareagovať hneď jednoduchým utretím vlhkou handrou, detskými navlhčenými utierkami alebo špeciálnymi utierkami na kožu.

Vyvarujte sa používaniu klasických saponátov, ktoré nemusia byť to pravé orechové a investujte do prípravku určenom na kožu alebo použite obyčajnú mydlovú vodu. Mnohých zaujíma, ako vyčistiť bielu koženú sedačku. Dôležitejšie ako samotné čistenie je dávať pozor, aby ste na sedačke nesedávali príliš dlho a často v rifliach, aby ste na ňu nepokladali farebné deky a textílie, ktoré tiež môžu na jej povrch preniesť farebný pigment.

Ako vyčistiť koženkovú sedačku

Rovnako ako pri koži môžete použiť prípravky určené na tento materiál, pretrieť ju handrou namočenou vo vode s mydlom, ale aj saponátom. Hneď, ako sa vám podarí stiahnuť špinu, sedačku vyutierajte do sucha.

Ako vyčistiť sedačku z brúsenej kože

Hľadáte spôsob, ako vyčistiť semišový gauč? Rada hneď na úvod znie, zabudnite na vlhké a mokré čistenie. Predídete tak znehodnoteniu brúsenej kože, vytvoreniu nepekných máp a koniec koncov nekvalitnému výsledku.

Pre správne čistenie treba použiť špeciálne brúsne gumy alebo kefky. Gumovým povrchom kefky vyčistíte povrch semišu, nanesiete špeciálny čistiaci šampón alebo emulziu na brúsenú kožu a necháte zaschnúť. Na záver ešte prejdete povrch sedačky štetinkami kefky a v najlepšom prípade celú procedúru zakončíte impregnáciou sedačky.

Ako vytepovať sedačku

V domácich podmienkach budete určite potrebovať tepovač. Mal by mať čerpadlo na rozprašovanie vody s čistiacim prostriedkom a musí byť určený na vysávanie vody. Jeho súčasťou by mala byť malá hubica na čalúnenie. Samozrejmosťou by mal byť rovnako dostatočný sací výkon, aby si spotrebič poradil s vodou na sedačke a zároveň väčšia nádržka na vodu. Ušetríte si tak jej častú výmenu a dopĺňanie.

Pri čistení najprv sedačku nastriekate čistiacim prípravkom zriedeným s vodou, necháte pôsobiť podľa návodu a následne tepovačom stiahnete. Ak fľak nezíde na prvýkrát, postup zopakujete a tepovačom prechádzate po povrchu, kým sedačka nie je vytepovaná podľa vašej chuti.

Niektorí ľudia na internete odporúčajú aj sprej na čistenie sedačiek aut. V princípe ide taktiež o sedačky s poťahom. Predtým než by ste túto variantu chceli vyskúšať, nezabudnite na test na neviditeľnom mieste sedačky.