Striebro po čase zvykne zoxidovať, stratí svoj žiarivý lesk a stmavne. Túto nevábnu zmenu majú na svedomí rôzne externé vplyvy ako pleťové krémy, parfém či PH vašej pokožky. Nakoľko nejde o lacnú záležitosť, pravidelná starostlivosť o striebro by mala byť samozrejmosťou. Pomoc nájdete u profesionála alebo si na čistenie striebra môžete trúfnuť sami.
Vyvarujete sa tak znehodnoteniu šperkov, ktoré môžu byť pamiatkou na blízkeho človeka, ktorý vám ich daroval. Podobne ako ja, keď som nechala strieborný náramok od mamy ležať v malej krabičke s ostatnou bižutériou, kde sa medzi hordou mojich kúskov stratil. Keď som po čase veci triedila, náramok som pomaly nespoznala. Našťastie mi pomohli v klenotníctve a teraz je uložený v suchu a bezpečí, vždy pripravený na nosenie.
Domáce spôsoby, ako vyčistiť striebro
Pred čistením treba myslieť na úpravu striebra (platinovanie či rhodiovanie). Je kombinované s inými materiálmi či drahými kameňmi? V tom prípade sa obráťte radšej na odborníka. Ak je striebro rhodiované (antioxidačná úprava striebra), pri jeho čistení treba použiť suchú handričku, minimum vody a odmasťovač (napríklad Jar).
Ocot a Jar
Obľúbený domáci pomocník ocot vám pomôže so zájdením striebra. Do pohára nalejte vodu, pridajte lyžičku octu a zopár kvapiek jari. Všetko premiešajte, striebro do pohára vložte a nechajte ho tam cez noc. Ráno ho opláchnite studenou vodou. Na záver šperky nezabudnite osušiť.
Pivo
Kyselina, ktorú obsahuje, si výborne poradí s hnedými fľakmi. Stačí, ak strieborný šperk namočíte do pohára s pivom cez noc, ráno ich vyberiete a pekne vyleštíte.
Sóda bikarbóna
Pri tomto postupe si pripravte hrniec s vodou, do ktorého pridajte kúsok alobalu a sódu bikarbónu. Váš šperk vložte na záver a nechajte ho v nádobe celú noc. Ráno ho opláchnite studenou vodou a osušte.
Prášok do pečiva
Podobne ako sódu a ocot aj prášok do pečiva doma bežne nájdeme. Do hrnčeka dajte kúsok alobalu, pridajte striebro a posypte ho práškom do pečiva. Celé zalejte vriacou vodou a nechajte odstáť maximálne do polhodinky.
Varenie soľou
Máte doma pohár, ktorý môžete postaviť na oheň? Nalejte doň vodu, vsypte lyžičku soli, vložte alobal, vaše striebro a celé nechajte na sporáku variť aspoň 15 minút. Striebro by sa malo pred vaším zrakom vracať do pôvodného stavu. Po uplynutí doby, strieborné šperky vytiahnite, opláchnite, vysušte a pekne vyleštite. Budú ako nové.
Krieda
Kúpte si obyčajnú bielu kriedu a kúsok z nej rozdrvte. Jej prášok absorbuje vlhkosť, vďaka čomu sa zabráni ďalšiemu poškodeniu a znečisťovaniu striebra. Nasypte ho na šperk a ľahko vyleštite handričkou. Prášok môžete na koniec zo šperku aj sfúknuť.
Zubná pasta
Striebro, ktoré chcete očistiť, si položte na stôl a podložte ho servítkami alebo papierom. Zoberte vašu zubnú pastu (klasickú bielu) a trochu jej vytlačte na handričku, ktorou poprechádzajte jemne po šperku a opláchnite ho vodou. Odmení vás krásnym ligotom. Hoci, zubná pasta môže striebru aj uškodiť. Vyhýbajte sa paste, ktoré obsahuje mikrogranulky.
Prípravok na čistenie okien
Určite vám doma nechýba. Na striebro ho môžete aplikovať cez rozprašovač alebo handričkou, ktorou ho následne vyleštite.
Kukuričný škrob
Pri tomto spôsobe si musíte z kukuričného škrobu a vody vytvoriť hustejšiu pastu, ktorú na striebro naneste cez handričku. Nechajte chvíľku pôsobiť a potom starostlivo zotrite a na záver jemne preleštite.
Dezinfekčný gél na čistenie rúk
Lesk strieborným šperkom vrátite aj prostredníctvom dezinfekčného prípravku na ruky. Jemne aplikujte na šperk, nechajte pôsobiť a preleštite.
Ocot a sóda bikarbóna
Čistiacu zmes si pripravte z pol šálky octu, do ktorej pridáte dve lyžičky sódy bikarbóny. Šperky do nej namočte na 2 až 3 hodiny a na záver ich opláchnite vodou.
Popol
Máte doma popol? Naneste ho na handričku, striebro dôsledne vyčistite. Popol má podobné účinky ako prášok do pečiva, takže ak ho doma nemáte, vyskúšajte metódu s práškom do pečiva.
Čistiace prípravky z drogérie
V drogérii dostať kúpiť aj špeciálny prípravok na zbavenie oxidov zo striebra, do ktorého ich stačí namočiť na chvíľu podľa uvedeného postupu. Ak nebudete na prvýkrát úspešný, čistenie striebra opakujte. Šperk na záver vyleštite suchou handričkou.
Profesionálne čistenie striebra
- Ak si na čistenie striebra predsa len netrúfate, navštívte najbližšie klenotníctvo. Môžete tam nájsť radu aj pomoc. Profesionáli dokážu vaše striebro nielen očistiť, ale vďaka špeciálnym rotačným strojom zbaviť nepekných škrabancov.
- Známe je aj čistenie ultrazvukom – ultrazvukovou čističkou. Zariadenie pozostáva z čistiacej vane a riadiacej jednotky. Ich spolupráca vytvára mikroskopické bublinky vďaka frekvencii ultrazvukových vĺn. Prístroj dokáže striebro vyčistiť od nečistôt.
- Taktiež možno použiť špeciálne čistiace handričky a roztoky na čistenie striebra. Šperky zbavia tmavých fľakov, odstránia povlak a vrátia im lesk. Treba byť však opatrný a postupovať podľa odporúčaní na výrobkoch.
Prečo striebro mení farbu
Striebro je mäkký kov, ktorý je náchylný k mechanickému poškodeniu a jeho oxidáciou vzniká začernanie. Oxidáciu striebra zapríčiňuje chemická reakcia, ktorá nastáva v momente kontaktu s vašou pokožkou a jej úrovne pH.
Predtým, než sa vyberiete skontrolovať stav vašich strieborných šperkov, alebo si vyberiete váš postup ako vyčistiť striebro, pamätajte na to, že šperky si vždy na svoje telo zakladajte ako posledné. Potom, než sa namaľujete či navoniate. A opačne, dole ich skladajte vždy ako prvé. Sledujte stav vášho striebra a pravidelne sa oň starajte doma alebo u odborníkov.
Strieborné šperky bývajú často krásnou spomienkou na dar od blízkeho. Bola by škoda nechať ich časom zbytočne zájsť.
Jednoduché rady, ako vyčistiť koberec od kávy, vína, krvi alebo oleja
V domácnosti navodí útulnú atmosféru, ale aj oňho sa treba starať. Prečítajte si zaručené rady ako vyčistiť koberec a vrátiť mu jeho zašlú slávu a atraktívny vzhľad.
Koberec v interiéri dotvorí celkový dizajn a v neposlednom rade pomôže vylepšiť akustiku v miestnosti. Zároveň ide o kúsok, ktorý nekupujete každý mesiac a tomu zodpovedá i jeho cena, ktorú samozrejme ovplyvňuje aj materiálové zloženie. Koberce nájdeme v ponuke prírodné alebo umelé. Obľúbeným prírodným materiálom je napríklad bavlna. Koberce sa taktiež líšia farbou, dĺžkou a charakterom vlasu. Všetky tieto charakteristiky vplývajú nielen na to, či vás koberec osloví, koľko stojí, ale aj na to, ako ho budete čistiť.
Padlo vám jedlo a omylom ho niekto zašlapol? Vyliala sa vám káva alebo víno? Pri smažení nedeľných rezňov vám vyprskol olej z panvice? Vaše dieťa si pomýlilo koberec s tanierom? Áno. Toto všetko a omnoho viac patrí k bežnej súčasti našich domácnosti. Aby ste sa dokázali popasovať s každou katastrofou, potrebujete poznať základné metódy ako vyčistiť koberec a aj zopár starých babských rád nad zlato. Všetky potrebné informácie o čistení vášho koberca nájdete na jeho štítku na rubovej strane.
Viete ako vyčistiť koberec? Aj takto
Čistenie, ktoré sa na koberce používa, môže byť mokré, strojové alebo suché. Asi najviac pohodlnou možnosťou predstavuje strojové čistenie. Starosť, ktorú s kobercom môžete mať je jeho doručenie do firmy, ktorá čistenie ponúka. Ale rovnako firma môže prísť aj priamo k vám a koberec vyčistí na mieste. Tak či onak, tento spôsob čistenia môže byť však nepohodlný pre váš rodinný rozpočet.
Samozrejme, nejaký jednoduchší stroj si môžete zadovážiť aj vy, ale opäť to bude investícia navyše a ruku na srdce, bude sa vám ho naozaj chcieť vyťahovať pravidelne, aby sa vám vrátila?
Mokré čistenie si vyžaduje správnu kombináciu vody a čistiaceho prostriedku. Neodporúča sa, ak máte koberec položený na drevenej podlahe. Zvýšenie jej vlhkosti môže mať za následok pleseň. Rovnako nie je veľmi vhodnou metódou pri čistení koberca, ktorý je vyrobený z vlny, hodvábu či perzského alebo ručne farbeného koberca. Aj keď ide o mokré čistenie, neznamená to, že čím viac mokré tým lepšie. Ak nemáte koberec, kde sušiť, veľká nasiaknutosť vodou môže viesť k jeho zatuchnutiu. Použite teda menej vody a zvoľte si čistiaci prostriedok s tvorbou peny, ktorý rovnomerne nanášajte špongiou alebo kefou na čistenie. Podrobné informácie, ako dlho, akým spôsobom nájdete na konkrétnom prostriedku. Na záver koberec povysávajte. Dobrá rada, ak je peny príliš veľa, opatrne ju stierajte handrou, ktorú pravidelne žmýkajte v čistej vode.
Ak sa chcete vyhnúť vode, môžete siahnuť po suchom čistení, ktoré spočíva v aplikácii čistiaceho prostriedku so suchou penou na koberec. Jej účinky pôsobia na mastnoty a nečistoty, ktoré sa po vyžadovanom pôsobení povysávajú. Ide o drahšiu alternatívu čistenia, ktorá je však omnoho šetrnejšia a neničí vlákna koberca. Hodí sa práve na koberce z prírodných materiálov.
Ak máte v domácnosti koberce z dlhým vlasom, pravidelným vysávaním ich zbavíte prachu, smetí a nečistôt, ktoré sa v nich držia. Pred čistením ich vždy poriadne povysávajte a vytrepte. Ak vytrepávate v interiéri, napríklad v kúpeľni, nezabudnite poutierať prach. Penu do koberca vnesiete kefou. Drhnite ho však opatrne aby ste vlákna koberca nepoškodili.
Ako vyčistiť koberec, keď ….
Sa vyleje káva
Kvapky alebo kaluž vyliatej kávy? Vášmu kobercu, tmavému i svetlému, poskytnete prvú pomoc papierovou utierkou, ktorú priložíte na škvrnu a postupne prikladaním vysajete všetku tekutinu. Na škvrnu následne môžete naniesť šťavu z citrónu, nechajte ju pôsobiť a na záver jemne vydrhnite čistou vodou. Rovnako môžete použiť aj kuchynskú soľ, ktorú votriete do vlákna v mieste znečistenia. Po chvíli soľ povysávajte a v prípade potreby ešte prepláchnite čistiacim prostriedkom a vodou. Na škvrnu od kávy môžete skúsiť naliať i perlivú vodu a po chvíľke pôsobenia ju dočistiť liehom.
Sa vyleje víno
Nalejme si červeného vína. Práve ono je to, ktoré robí na koberci najväčšiu galibu. Podobne ako pri káve, môžete použiť postup so soľou. Pri víne sa však veľmi dobre osvedčí aj jedlá sóda. Postup ako potom vyčistiť koberec je jednoduchý. Stačí ak ju zmiešate s vodou v pomere 1:3 v prospech vody. Výsledkom bude pasta, ktorú votriete do škvrny. Necháte zaschnúť a následne škvrnu povysávate.
Keď je škvrna mastná
Ako pri väčšine znečistení, netreba čakať, kým sa zaryje do koberca, ale konať hneď. Mastnotu v prvom rade potrebujete zo škvrny dostať preč. Podarí sa vám to, ak na ňu priložíte obrúsok a ten na položenej škvrne prežehlíte. Žehlička je skvelý záchranca aj v prípade škvŕn od štiav, vosku či vína. Výborne funguje v spolupráci s octom. Ocot a vodu zmiešate v pomere 1:3, nanesiete na škvrnu, navrch položíte handričku namočenú v teplej vode a prežehlíte.
Na otázku, ako vyčistiť koberec od mastnoty by vám staré baby povedali: predsa hladkou múkou. Trochu nezvyčajné, ale tiež účinné. Hladkú múku treba naniesť na postihnuté miesto. Výborne sa postará o vysatie mastnoty. Povysávate a na záver ešte dočistíte mydlovou vodou.
Za to môže jedlo
Nenadarmo nás mamy učili, aby sme jedli vždy pri kuchynskom stole. Vedeli a vedia prečo. Škvrny od jedla nie sú potom doménou len v kuchyni ale i v obývačke, detskej izbe či dokonca aj v spálni. S bežnými drobnými škvrnami si poradíte aj za pomoci čistiaceho prostriedku na sklo, ktorým ich nastriekate, vytriete suchou handričkou a v prípade potreby ešte dočistíte koncom textilnej utierky namočenej v jarovej alebo mydlovej vode.
Je tam krv
Domáce drobné (v tom ideálnom prípade) zranenia a úrazy či tečenie krvi z nosa so sebou prinášajú dôkaz, ktorý vám nepríjemné situácie pripomína na koberci. Preto, čistite bleskovo. Na škvrnu nalejte v primeranej miere vodu. Pozor, ani teplú, ani horúcu, ale studenú vodu. Navlhčenú škvrnu utierajte čpavkom. Spôsob funguje aj na zaschnuté škvrny. Namiesto čpavku môžete použiť aj metódu so soľou, ktorú na miesto nanesiete a necháte pôsobiť aspoň hodinu. Ak sa vám to nepodarí na prvýkrát, celý postup zopakujte.
Blato na topánkach
V tomto prípade je najlepším spôsobom prevencia. Teda, žiadne blato za prahom dverí. Kvalitná rohož, do ktorej si i vy aj vaši návštevníci oškrabú nečistoty z podrážky výrazne eliminuje škody na vašom koberčeku v chodbe. Ak sa vám predsa len zadarí, blato nechajte zaschnúť a potom ho povysávajte. Ak vám ostane škvrna, použite metódu ako pri škvrnách od jedla.
Dve zlaté rady:
- Pri čistení škvrny postupujte vždy od jej krajov smerom k stredu.
- Zásadne nepoužívajte teplú alebo horúcu vodu, ktorá špinu zanesie viac do hĺbky vlákna.
Spôsobov ako vyčistiť koberec je viacero, za zmienku stoja aj účinky vínneho octu, ktorý kobercu prinavráti pôvodný vzhľad a žiarivé farby. Pre použitie vylejete 20ml octu do 1 litra vody, necháte pôsobiť 20 minút a pretriete suchou handrou. Ďalší zlepšovák, tentokrát pre škvrny na tmavom koberci, nájdete v odvare zo zeleného čaju, respektíve v jeho lístkoch, ktoré získate po precedení. Priložíte ich na škvrny, necháte zaschnúť a povysávate.
Ako vyčistiť malé koberčeky?
Aj vy ich milujete? Malé koberčeky do predsiene, ku posteli, do kúpeľne? Ich veľkosť vám umožňuje čistenie aj v byte vo vani alebo v kúpeľni. Ich výhodou je práve ich veľkosť. Rýchlo ich môžete vysušiť na sušiaku alebo balkóne bez toho, aby zatuchli. Ak máte práčku s veľkým objemom, môžete ich na šetrnom pracom programe oprať bez námahy a problémov. Samozrejme, zaschnutým škvrnám venujte pozornosť ešte pred praním. Môžete si vybrať jednu z metód, ktorú sme vám predstavili. Podľa typu koberca a podľa toho, čo máte aktuálne doma.
Koberec dokáže byť krásnou dominantou vášho bývania a navodiť príjemnú atmosféru domova. Bola by veľká škoda, keby ste nečistotám dovolili, aby mu uberali na kráse. Stačí málo. Trochu odhodlania, chuť a vedomosť ako vyčistiť koberec. Ten váš.