Ako vyčistiť žehličku od vodného kameňa a pripálenín

Ako vyčistiť žehličku od vodného kameňa a pripálenín
5 1 hodnotení

Viete, ako vyčistiť žehličku tak, aby to bolo efektívne a pritom rýchle a lacné? Každému je asi zrejmé, že žehlička, ktorá je zanesená vodným kameňom prípadne sa na jej povrch niečo prilepilo, nespĺňa svoju funkciu na sto percent. Čo robiť, aby žehlička vyzerala a slúžila opäť ako nová?

Ľahko sa stane, že sa pri žehlení na žehličku nalepí potlač z trička alebo kúsok tkaniny. Stačí, že neodhadnete teplotu, materiál alebo sa zamyslíte a žehlička je hneď znečistená. Ak si nedáte pozor, prenesiete tieto nečistoty zo žehličky na iný kus oblečenia.

Druh žehličky spraví veľa

Ak máte kvalitnú pomocníčku na žehlenie, ktorá je vyrobená z nerezového materiálu, nemusíte si veľmi lámať hlavu s tým, ako vyčistiť žehličku. Problém býva pri žehličkách s hliníkovým povrchom, ktorý je síce najlepšie vodivý, ale aj najnáchylnejší na nečistoty.

Moderné druhy majú žehliacu plochu na báze kremíku, keramiky, smaltu, teflónu alebo špeciálnu zliatinu ocele. Takýto povrch je menej náchylný na zachytávanie látok a odoláva aj poškriabaniu.

Čím skôr vyčistíte žehličku, tým lepšie.

Ako vyčistiť žehličku od pripálenín?

Ako pri všetkom, aj tu platí, že čím skôr vyčistíte žehličku, tým lepšie. Prípravkov na vyčistenie žehličky existuje v obchodoch mnoho a nemusia byť ani drahé, ale na čo kupovať chémiu, keď žehličku môžete vyčistiť aj pomocou toho, čo nájdete doma?

Zubná pasta

Ak sa vám na žehličku zapiekol kúsok tkaniny, prvú pomoc nájdete v kúpeľni. Kým je ešte povrch žehličky teplý, pomocou nožíka opatrne odstráňte väčšie kusy tkaniny. Nechajte žehličku vychladnúť a potom na handru vytlačte zubnú pastu a krúživými pohybmi vyčistite zvyšok pripálenín.

Pasta je vhodná najmä na vyčistenie nerezového povrchu a na pripáleniny, ktoré nie sú staré.

Ocot

Tento spôsob ako vyčistiť žehličku je veľmi jednoduchý. Na handru si naleje ocot, dobre vyžmýkate a zohrejete si žehličku. Na žehliacu dosku dáte starý uterák a na ten octovú handru. Teraz už len budete žehličkou prechádzať po handre, najlepšie bude, ak to budete robiť po hranách dosky.

Môžete skúsiť aj zábal z octu, kedy žehličku na pár hodín zabalíte do handry nasiaknutej octom. Vždy ale dajte pozor, aby sa vám ocot nedostal do otvorov na naparovanie.

Alobal

Čistenie alobalom funguje pri keramických žehličkách. Pokrčeným kúsok alobalu prechádzajte jemne po ešte teplom povrchu žehličky, na ktorý sa niečo pripálilo. Dávajte pozor, aby ste povrch nepoškriabali a aby ste sa nepopálili.

Soľ

Tento spôsob ako vyčistiť žehličku je rizikový, pretože si žehličku môžete aj poškriabať a zrnká soli sa môžu ľahko dostať do naparovacích otvorov. Ak si naň trúfnete, povrch žehličky zaručene vyčistíte.

Na žehliacu dosku si dajte handru a na ňu nasypte v hrubej vrstve soľ. Nahriatou žehličkou po handre prechádzajte. Zakaždým si ale žehličku utrite o noviny položené na hrane žehliacej dosky.

Na čistenie žehličky poslúži aj zubná pasta

Ako vyčistiť žehličku od vodného kameňa?

Vodný kameň je nepriateľom mnohých domácich spotrebičov. Opäť vám postačí len ocot. Ten zohrejte a namočte do neho handričku, ktorou potom prechádzajte po povrchu nahriatej žehličky. Žehličku následne utrite do sucha.

Prevenciou proti vodnému kameňu je používanie destilovanej vody. Tá neobsahuje žiadne minerály a soli, ktoré stoja za vytváraním vodného kameňa a usadenín. Keď dožehlíte, vypustite zo žehličky paru a dobre ju potraste a ponakláňajte na všetky strany, aby sa v žehličke neusádzali drobné čiastočky z vodného kameňa.

Zdieľajte tento článok

Ako správne čistiť kuchynské spotrebiče a zákutia?

Ako správne čistiť kuchynské spotrebiče a zákutia?
5 7 hodnotení

Čistota je pol zdravia. Toto platí pre kuchyne a spotrebiče v nej dvojnásobne. V našich kuchyniach sa zabývalo veľké množstvo spotrebičov, bez ktorých si varenia už nedokážeme ani predstaviť. Viete ale, ako sa o vašich pomocníkov správne starať a ako kuchyňu ako takú udržiavať v tom najlepšom stave?

Zoznámte sa s niekoľkými tipy, ktoré vám pomôžu udržiavať spotrebiče stále čisté a v najlepšej kondícii a dozviete sa niekoľko tipov na upratovanie celej kuchyne.

Pripravte sa na upratovanie kuchyne!

Pred samotným upratovaním si nezabudnite pripraviť všetko, čo by ste mohli neskôr potrebovať. Nezabúdajte ani na ochranné pomôcky, vďaka ktorým si šetríte zdravie.

Čistiace prostriedky všeobecne: s chlórom (Savo), tekutý piesok, utierky z mikrovlákna, hubka, teplá voda, ochranné rukavice, metlička a lopatku

Ekologické čistiace prostriedky: ocot, citrón, sóda, kyselina citrónová

Upratovanie kuchyne od A po Z

Aby bola kuchyňa skutočne čistá, je rozhodujúca pravidelnosť upratovania. Staré nečistoty sa veľmi zle čistia a preto na pravidelné upratovanie rozhodne dbajte.

  • Obklady kuchynskej linky čistite utierkami z mikrovlákna, ostré predmety ich môžu poškodiť. Na zašednuté škáry medzi kachličkami použite prostriedky s chlórom, napríklad Savo, ktoré im vráti pôvodnú svetlosť.
  • Dvierka kuchynskej linky často pokrýva mastný filter, obzvlášť v okolí sporáka a digestora, tiež na ich čistenie použite utierky z mikrovlákna a predídete prípadným škrabancom. Vždy čistite celú plochu pravidelnými ťahmi tak, aby na povrchu nevznikali šmuhy.
  • Nezabúdajte na úchyty. Ide o jedno z najčastejšie používaných a teda ochytaných, špinavých miest. Pre úchytky skriniek určite použite prostriedky s chlórom, aby ste tak docielili čo najlepšiu hygienu.
  • Na batérie nikdy nepoužívajte prípravky s obsahom chlóru, ktoré povrch rozleptajú, v každej drogérii nájdete množstvo prípravkov, prípadne je možné použiť slabý octový roztok.

Sklokeramická doska

Hladký povrch dosky je možné jednoducho čistiť pomocou hubky namočenú vo vode, prípadne k zotretiu nečistôt použite vlhčený obrúsok. V prípade, že voda nestačí, možno použiť niektorú zo špeciálnych škrabiek na sklokeramické platne, ktorá hrubé nečistoty spoľahlivo odstráni. Pri čistení sa vyvarujte použitia ostrých predmetov, či drôtenky. Týmito nástrojmi sklokeramickú dosku poškriabete a aj v mikroskopických ryhách sa budú usadzovať všetky nečistoty.

Praktický tip: Ak nemáte tekutý piesok, použite na hrubé nečistoty jedlú sódu, jej účinky vás milo prekvapia.

Sporáky

Sporáky sú najčastejšie používanými spotrebičmi v kuchyni. Pripečená mastnota a zvyšky jedla na sporáku sú nešvárom, s ktorým sa v kuchyni stretávame denne. Ani pri sebeväčšej pozornosti sa nedá znečisteniu stopercentne vyvarovať. Predísť neskoršiemu komplikovanému čisteniu možno iba bezprostredným upratovaním sporáku po varení, kedy je možné nečistoty zotrieť vlhkou handričkou. V tomto prípade je však dôležité maximálne dbať na bezpečnosť.

mora-sporak

Nerezové povrchy čistite obozretne

Na inak veľmi lesklom povrchu je vidieť doslova každý odtlačok prsta. Nerez je tiež veľmi náchylný na poškriabanie, takže použitie hrubých hubiek a tekutých pieskov sa rozhodne neodporúča. Oveľa vhodnejšie sú jemné utierky z mikrovlákna, ktoré nezanechajú typické šmuhy, ani nepoškodia lesklý povrch.

Chladničky a mrazničky

Odborníci odporúčajú čistiť chladničku aspoň raz za mesiac a to aj v prípade samoodmrazujúcích modelov. Vlhkosť v chladničke je totiž ideálnym prostredím pre tvorbu plesní a baktérií. Aj preto je dobré v chladničke skladovať potraviny zabalené. Tiež nie je dobré skladovať niektoré potraviny pri sebe, napríklad oddelenie surových a varených potravín znižuje možné riziko kontaminácie. Na čistenie použite antibakteriálne prípravky (napríklad Savo), prípadne vytrite chladničku octom, ktorý perfektne pohltí všetky zápachy. Pokiaľ do chladničky umiestnite misku s rozsypanou jedlou sódou, predídete budúcim zápachom.

Tip: Ak vyberáte do vašej kuchyne chladničku, určite sa pozrite na článok: Ako vybrať chladničku

Umývačky riadu

Umývačka riadu je dnes už bežnou súčasťou výbavy väčšiny domácností. O umývačku riadu je však potrebné dôkladne starať a čistiť ju aspoň každý mesiac. Veľkú úlohu v tomto prípade hrá kvalita vody, tvrdá voda môže zanechávať na stenách umývačky tmavé povlaky a odporúča sa použiť zmäkčovač. Tiež je vhodné pravidelne čistiť filtre, ktoré zachytávajú väčšie kusy špiny a ich rozkladanie často spôsobuje zápach.

Praktický tip: Ocot čistí, dezinfikuje a bojuje s vodným kameňom. Nalejte malé množstvo do nádržky saponátu, zapnite umývačku na vysokú teplotu a budete prekvapení výsledkom.

Mikrovlnné rúry

Mikrovlnné rúry nie je potrebné čistiť tak často, ako rúry klasické. Vďaka charakter potravín, ktoré v nich pripravujeme a pri použití poklopu na samotný tanierik, môže byť čistenie mikrovlnnej rúry naozaj hračkou. Povrch jednoducho zotrite navlhčenou handričkou, prípadne použite vodu so saponátom, či niekoľkými kvapkami octu, ktorý pohltí prípadný zápach jedla.

Praktický tip: Pokiaľ dôjde k väčšiemu znečisteniu a zvyšky jedla zaschnú, do mikrovlnnej rúry na noc vložte misku s vodou a plátkami citróna. Zaschnuté nečistoty vďaka vlhkosti vody a kyslosti citróna pôjdu druhý deň lepšie vyčistiť.

Odsávače pár

Odsávače pár sú v kuchyniach miestom, na ktorom z pochopiteľných dôvodov lipne najviac mastnoty. Preto je potrebné digestor najprv dôkladne odmastiť kvalitným odmasťovačom a až potom vyčistiť samotné filtre.

digestor

Uhlíkový filter je vhodné čistiť aspoň každé dva mesiace, buď ručne v teplej vode, alebo v umývačke riadu. Teplota vody, pri ktorej je možné uhlíkový filter umývať, by nemala presiahnuť 65 ° C.

Tukový filter je potrebné umývať aspoň raz mesačne. Najlepšie ručne, s pomocou jemného umývacieho prostriedku, prípadne v umývačke na nižšiu teplotu. Všetky informácie o typoch a umiestnení filtrov vo vašej digestore nájdete v manuáli.

Užitočná rada: Vytvorte si ekologický domáci odmasťovač tak, že zmiešate dve lyžice octu a dve lyžice jedlej sódy. Na mastné miesta ho nanášajte jemnou navlhčenou handričkou.

Rýchlovarné kanvice

V prípade rýchlovarnej kanvice nemusíme zápasiť s čistením vonkajšieho povrchu, ktorý ide ľahko zotrieť, náš najväčší problém totiž bude inde. Vodný kameň je nepriateľom všetkých prístrojov ktoré pracujú s vodou a varná kanvica rozhodne nie je výnimkou. Na vzniknuté usadeniny je najlepším pomocníkom odvápňovač, ktorý je dostupný v každej drogérii. Jeho použitie je individuálne podľa typu a konkrétne informácie nájdete vždy na obale zakúpeného výrobku.

Praktický tip: Ak sa chcete zbaviť vodného kameňa, kúpte si kyselinu citrónovú a niekoľko lyžičiek nechajte spolu s vodou niekoľkokrát prejsť varom. Kanvicu potom dôkladne prepláchnite.

Predchádzajte špine

Základným predpokladom k neskoršiemu praktickému upratovaniu, je vhodný výber samotnej kuchyne. Predpokladom rýchleho upratovania sú jednoducho otierateľné plochy z nenasiakavých materiálov. Niektorým atraktívnym lesklým prvkom sa doporučujeme vyvarovať, pre ich zlú údržbu. Vysoko lesklý povrch je síce atraktívny, ale akékoľvek šmuhy, alebo odtlačky rúk, pokazia vzhľad celej vašej kuchyne.

Tiež povrch pracovnej dosky je veľmi dôležitý, ideálne sú akrylátové povrchy, ktoré sú odolné voči poškriabaniu a tiež ľahko umývateľné. Veľmi dôležité je mať dobre utesnený priestor medzi kuchynskou doskou a stenou. Zlé utesnenie, pod ktoré sa dostávajú tekutiny a zvyšky jedla, je najčastejším dôvodom plesní v kuchyni.

Myslite aj na prakticky riešené šuplíky, ktoré pri upratovaní ľahko vyberiete.

Zdieľajte tento článok