Ako vyčistiť žehličku od vodného kameňa a pripálenín od oblečenia?

pexels.com

Viete, ako vyčistiť žehličku tak, aby to bolo efektívne a pritom rýchle a lacné? Každému je asi zrejmé, že žehlička, ktorá je zanesená vodným kameňom prípadne sa na jej povrch niečo prilepilo, nespĺňa svoju funkciu na sto percent. Čo robiť, aby žehlička vyzerala a slúžila opäť ako nová?

Ľahko sa stane, že sa pri žehlení na žehličku nalepí potlač z trička alebo kúsok tkaniny. Stačí, že neodhadnete teplotu, materiál alebo sa zamyslíte a žehlička je hneď znečistená. Ak si nedáte pozor, prenesiete tieto nečistoty zo žehličky na iný kus oblečenia.

Druh žehličky spraví veľa

Ak máte kvalitnú pomocníčku na žehlenie, ktorá je vyrobená z nerezového materiálu, nemusíte si veľmi lámať hlavu s tým, ako vyčistiť žehličku. Problém býva pri žehličkách s hliníkovým povrchom, ktorý je síce najlepšie vodivý, ale aj najnáchylnejší na nečistoty.

Moderné druhy majú žehliacu plochu na báze kremíku, keramiky, smaltu, teflónu alebo špeciálnu zliatinu ocele. Takýto povrch je menej náchylný na zachytávanie látok a odoláva aj poškriabaniu.

pexels.com
Čím skôr vyčistíte žehličku, tým lepšie.

Ako vyčistiť žehličku od pripálenín?

Ako pri všetkom, aj tu platí, že čím skôr vyčistíte žehličku, tým lepšie. Prípravkov na vyčistenie žehličky existuje v obchodoch mnoho a nemusia byť ani drahé, ale na čo kupovať chémiu, keď žehličku môžete vyčistiť aj pomocou toho, čo nájdete doma?

Zubná pasta

Ak sa vám na žehličku zapiekol kúsok tkaniny, prvú pomoc nájdete v kúpeľni. Kým je ešte povrch žehličky teplý, pomocou nožíka opatrne odstráňte väčšie kusy tkaniny. Nechajte žehličku vychladnúť a potom na handru vytlačte zubnú pastu a krúživými pohybmi vyčistite zvyšok pripálenín.

Pasta je vhodná najmä na vyčistenie nerezového povrchu a na pripáleniny, ktoré nie sú staré.

Ocot

Tento spôsob ako vyčistiť žehličku je veľmi jednoduchý. Na handru si naleje ocot, dobre vyžmýkate a zohrejete si žehličku. Na žehliacu dosku dáte starý uterák a na ten octovú handru. Teraz už len budete žehličkou prechádzať po handre, najlepšie bude, ak to budete robiť po hranách dosky.

Môžete skúsiť aj zábal z octu, kedy žehličku na pár hodín zabalíte do handry nasiaknutej octom. Vždy ale dajte pozor, aby sa vám ocot nedostal do otvorov na naparovanie.

Alobal

Čistenie alobalom funguje pri keramických žehličkách. Pokrčeným kúsok alobalu prechádzajte jemne po ešte teplom povrchu žehličky, na ktorý sa niečo pripálilo. Dávajte pozor, aby ste povrch nepoškriabali a aby ste sa nepopálili.

Soľ

Tento spôsob ako vyčistiť žehličku je rizikový, pretože si žehličku môžete aj poškriabať a zrnká soli sa môžu ľahko dostať do naparovacích otvorov. Ak si naň trúfnete, povrch žehličky zaručene vyčistíte.

Na žehliacu dosku si dajte handru a na ňu nasypte v hrubej vrstve soľ. Nahriatou žehličkou po handre prechádzajte. Zakaždým si ale žehličku utrite o noviny položené na hrane žehliacej dosky.

pexels.com
Na čistenie žehličky poslúži aj zubná pasta

Ako vyčistiť žehličku od vodného kameňa?

Vodný kameň je nepriateľom mnohých domácich spotrebičov. Opäť vám postačí len ocot. Ten zohrejte a namočte do neho handričku, ktorou potom prechádzajte po povrchu nahriatej žehličky. Žehličku následne utrite do sucha.

Prevenciou proti vodnému kameňu je používanie destilovanej vody. Tá neobsahuje žiadne minerály a soli, ktoré stoja za vytváraním vodného kameňa a usadenín. Keď dožehlíte, vypustite zo žehličky paru a dobre ju potraste a ponakláňajte na všetky strany, aby sa v žehličke neusádzali drobné čiastočky z vodného kameňa.

Nielen pre alergikov: Ako vyčistiť matrac od škvŕn a zbaviť ho roztočov a alergénov

shutterstock

Ak ste alergický na roztoče alebo žijete s takýmto alergikom, tak asi viete, čo je to obsesívne pretieranie očí a nikdy nekončiace ranné kýchanie. Matrac je pre tieto malé beštie rajom. Alebo taká škvrna od rannej kávy, ktorú ste dostali od polovičky do postele ako milé prekvapenie. Treba si uvedomiť fakt, že veľmi blízky vzťah s matracom máme každý deň a po dobu niekoľkých hodín. A preto by sme ho mali udržovať v čistote. To, že to nie je jednoduché, je jasné asi každému. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme pár rád, či postupov ako vyčistiť matrac a udržať ho bez alergénov.

Najjednoduchším a najpohodlnejším spôsobom je zavolať tepovaciu firmu, ktorých je na trhu so službami už neúrekom. Alebo je možné si taký tepovací stroj zadovážiť, buď kúpou alebo prenájmom, a škvrny na matraci jednoducho vytepovať. Vo všetkých prípadoch si budete musieť siahnuť do peňaženky. V nasledujúcom postupe sa dozviete ako si lacno a svojpomocne vyčistiť matrac od škvŕn a neželanej prítomnosti baktérii.

pexels.com
Na matraci trávime denne niekoľko hodín, preto by mal byť čistý

Tu je niekoľko tipov, ako vyčistiť matrac:

1. Všetku posteľnú bielizeň, či už obliečky na paplón, plachtu, obliečky na vankúše, veľké i malé, vyperte. Na posteli nechajte len obnažený matrac. Pretože ak ho vyčistíte a vrátite naň bielizeň, ktorá bola na tom špinavom – kontaminovanom – matraci, nebude mať vaša námaha ten správny efekt.

2. Zbavte matrac povrchových nečistôt, ktoré sa dajú povysávať vysavačom. Zbavíte sa tak napríklad prachu alebo vlasov. Nezabudnite použiť nástavec na čalúnenie a prejdite s ním matrac so všetkých strán, aj z tých bočných.

3. Čalúnenie neudržiavaného matraca môže časom získať nie pekný odtieň. Keďže sa v posteli každý snažíme zohriať, občas sa spotíme a pot prirodzene do matraca nasiakne. Zaschnutý pot zanecháva na čalúnení mastné fľaky. Tých sa vieme zbaviť tak, že krúživými pohybmi, pomocou jemnej kefy, votriete jedlú sódu do štruktúry látky matraca. Nechajte pár minút pôsobiť. Povrchovú mastnotu viete vyčistiť aj doma vyrobeným čističom matracov. Opäť použite jedlú sódu, no pridajte peroxid a obyčajný kuchynský saponát. Čistič nastriekajte na matrac a nechajte pôsobiť.

pexels.com
Na vyčistenie môžete použiť aj jedlú sódu

4. Či ste použili váš domáci čistič alebo sódu, ich úlohou je nasať mastnotu, ktorá je usadená vo vašom matraci. Po pár minútach pôsobenia opäť matrac povysávajte na tých miestach, kde ste aplikovali čistič.
5. Na čo najlepšie odstránenie škvŕn všeobecne platí rýchla reakcia. Čím viac s čistením škvŕn, napríklad od krvi, otáľate, tým viac sa narobíte s ich odstránením a možno sa vám to nepodarí vyčistiť už vôbec.

pexels.com
Základom úspechu je rýchla reakcia

Ako sa zbaviť krvi na matraci

Krvi sa viete celkom dobre zbaviť pastou, ktorá je vyrobená z peroxidu vodíka, saponátu, kuchynskej soli a kukuričného škrobu. Pastu poriadne naneste na škvrnu a nechajte pôsobiť. Ona zaschne a škvrnu z matraca vytiahne. Možno to nevyjde hneď na prvý raz, no po pár opakovaniach sa to podarí.

Ako vyčistiť matrac od moču

Roztok z peroxidu, sódy a saponátu môžete použiť aj na škvrny od moču. Avšak nebude to stačiť na úplné vyčistenie. To zariadite ak použijete koncentrovanú čistiacu penu vytvorenú z pracieho prášku a vody. Penu nechajte pôsobiť asi pol hodiny. Po jej zaschnutí ju zoškriabte a vyčistite handrou namočenou v peroxidovom roztoku.

pexels.com
Na moč pomôže roztok zo sódy, peroxidu a vody

Vyčistenie zvratkov z matraca

Na čistenie škvŕn od zvratkov musíte použiť čpavok. Ten votrite navlhčenou handrou na škvrnu trpezlivými krúživými pohybmi. Nepríjemne zapáchajúcu vlhkosť vytiahnete jedlou sódou a potom poriadne povysávate.

Ako na roztoče?

Ak sa chcete zbaviť roztočov z matracov, mali by ste si zadovážiť kvalitný antialergický matrac a nezabudnúť na pravidelné vetranie. Vysávanie dostatočne silným vysávačom tiež obmedzí počet roztočov vo vašom matraci.