Automatický kávovar: Precízny pomocník, ktorý vám pripraví dokonalú kávu na počkanie

Zoznam je pri tejto pochutine pomerne rozsiahly, okúsiť tak môžete aj silnejšie, slabšie či tie ochutené lahodné nápoje. Môžete mať jednu obľúbenú kávu, striedať viacero druhov kávových nápojov či neustále experimentovať. Príprava jedného jediného z nich však môže mať rôzne výsledné podoby. Pri pákovom kávovare vám napríklad stačí rozdielne množstvo mletej kávy a táto konečná verzia bude chutiť úplne inak než tá predošlá.

Pripraviť si tak všetky z nich a dodržať stanovený postup zvládne najmä ostrieľaný barista a ten, kto sa o celkový proces tvorby nápojov zaujíma. Postupne sa však k tomu môžete dopracovať aj vy v domácom prostredí, máte totiž hneď dve možnosti a dokonca nemusíte ovládať ani presné pomery potrebných prísad. Všetko za vás spravia práve kapsulové a automatické kávovary. Tie prvé, kapsulové, sú charakteristické jednoduchou prípravou a patria k tým lacnejším, no ich nevýhodou je obmedzený výber nápojov, nakoľko tie sú limitované súčasnou ponukou kapsúl. O voľbe káv z rôznych odrôd tak síce veľmi nemožno hovoriť, no táto verzia vás nebude veľa stáť a pokiaľ chcete ešte niečo navyše ušetriť, v rámci ponuky vyjdú kávovary Krups najlacnejšie.

Pozrime sa však bližšie na automatické prevedenia, a to, čo ich voľbou môžete v domácnosti získať.

OlegDoroshin / Shutterstock.com
Automatické kávovary majú inteligentnú funkciu a vedia si zapamätať postup vášho obľúbeného nápoja.

Vyhľadávané kvality

Prednosťou tohto prevedenia je najmä to, že má možnosť zapamätať si prípravu nápojov. Vyššia trieda týchto modelov tak presne vie, o aké množstvo kávy pôjde a koľko mlieka aj mliečnej peny budete potrebovať. Navyše je typický svojou jednoduchou prevádzkou, rýchlosťou pri príprave a dokonca vám aj čerstvo zomelie kávu. Svoje zaslúžené miesto si tak získava nielen v domácnostiach, ale aj v mnohých firmách.

Jeho nenáročnosť, variabilita a funkčnosť sú kvalitami, pre ktoré sa mnohí rozhodnú a uprednostnia pred ostatnými modelmi. Nielenže si tento inteligentný model dokáže zapamätať váš obľúbený nápoj, zvládne aj prípravu dvoch šálok súčasne. Vaša polovička tak nebude musieť na kávu čakať, vychutnať si lahodnú šálku tejto pochutiny budete môcť spoločne.

OlegDoroshin / Shutterstock.com
Kúpou tohto spotrebiča zrýchlite prípravu kávových nápojov v domácnosti, tento model dokáže pripraviť hneď dve šálky naraz.

Inteligentné verzie

Zamerajte sa pri výbere na všetky parametre a informujte sa aj o funkciách. Cena týchto modelov patrí k tým vyšším v porovnaní s ďalšími typmi, no ide o investíciu, ktorá vám pripraví lahodné kávové nápoje takmer na počkanie. Voľba nápoja pomocou stlačenia tlačidla spočíva na vás, všetko ostatné spraví tento prístroj bez vašej obsluhy. Jediné, čo budete sledovať, je dopĺňanie všetkého, čo bude chýbať. Nalejete mlieko do zásobníka, doplníte chýbajúcu vodu či nasypete ďalšie zrná.

Pokročilé a plne automatické kávovary vedia tieto zrná pomlieť, kapsulový kávovar je oproti tomu výrazne limitovaný, pri takom si vyberáte len podľa daných kapsúl. V tomto prípade tak máte možnosť vybrať si z viacerých odrodových káv a staviť na bohatú chuť kávy s výraznou arómou.

Ľahšiu údržbu však môžete dosiahnuť aj vtedy, keď váš model bude disponovať hneď niekoľkými funkciami. Ide predovšetkým o možnosť samočistenia, systém odkvapkávania či automatické odvápňovanie. Najmä poslednú funkciu uvítate, nakoľko vás totiž kávovar sám vyzve na to, aby ste aktivovali odvápnenie.

Ramilya Bogens / Shutterstock.com
Pri kúpe automatických kávovarov sa upriamte aj na funkcie a jednotlivé parametre, tie sa môžu výrazne líšiť.

Umožňujú nadštandard počas prípravy káv

Skvalitniť si prípravu tohto chutného nápoja s bohatou arómou môžete ešte viac. Mnohé modely disponujú nadštandardnou výbavou a práve tá vám zaručene ušetrí čas. Ich manipulácia je jednoduchá a sú precízne, okrem toho ponúkajú aj ďalšie funkcie, ktoré chod prípravy či finálneho čistenia ešte zjednodušia. V súčasnosti už dokonca môžete pri niektorých typoch aj nastaviť teplotu výslednej kávy alebo zapnúť časovač a dopriať si kávu presne vtedy, keď budete chcieť. Vítaná je čoraz častejšie napríklad aj plocha, čo vám zohreje šálku. Vaša výsledná káva bude tak oveľa dlhšie teplá.

Ak sa vo vašej domácnosti pije káva vo veľkom množstve, tento typ kávovaru by vám nemal doma chýbať. Pripravte mu doma svoje stále miesto, no nezabúdajte, že plne automatický kávovar je známy svojimi veľkými rozmermi. Príprava viacerých kávových nápojov a jednoduchá manipulácia vám ešte viac zjednodušia každodenný rituál s rannou šálkou kávy. Spraviť hneď niekoľko káv nebude vôbec zdĺhavé, na svoje si tak prídu všetci členovia rodiny.

Ktorý retro nábytok by ste po starých rodičoch nemali vyhadzovať?

Dom vašich starých rodičov skrýva množstvo prekvapení.

Ak si myslíte, že nič v ňom už nevyužijete, tak sa určite mýlite. Práve dnes je veľmi populárne dávať starým veciam nový život a funkčne ich využiť v rôznych izbách vášho domu či bytu.

Ktorý retro nábytok po starých rodičoch by ste teda rozhodne nemali vyhadzovať?

Nebojte sa retro nábytok umiestniť v modernom dome

Prvé, čo vás možno napadlo, je to, či sa štýlovo starý nábytok hodí do moderného domu.

Prečo nie?

Vďaka rôznym retro kúskom nadobudne váš dom oživenie a okrem toho získa punc nevšednosti, romantiky, a zároveň z toho starého budete mať znova úžitok.

Špeciálne využitie majú všetky retro a starožitné nábytky zvlášť v rustikálnom, vidieckom, či provensálskom štýle bývania. Ktorý z nich si vyberiete, je teda na vás. My vám ponúkame tipy, ako tento retro nábytok v dome použiť.

Skrine a komody

Každá nevšedná spálňa obsahuje aspoň jeden retro kúsok. Môže byť práve v podobe skrine alebo komody.

Tieto staré môžete smelo natrieť, patinovať, dať im lesk, či použiť techniku krakelovania, ktorá na nich vytvorí popraskaný efekt.

stará skriňa využitá v modernej spálniAk sú tieto retro kúsky nábytku zachovalé, nemusíte robiť nič, stačí ich len umiestniť na vhodné miesto a doladiť k nim zvyšné doplnky.

Kreslá a pohovky

Nový nádych a využitie môže zažiť aj kreslo a pohovka vášho dedka a babky. Ak sa vám nepáči ich poťah, pokojne ich môžete dať čalúnnikovi, aby ich opäť oživil a vy môžete ukázať svetu svoje dokonalé kúsky v obývačke.

staré kreslá, ktoré prešli redizajnomStaré dvere

Páčia sa vám staré dvere?

Dajte si ich za svoju posteľ v spálni. Vytvoria vám starý antický nádych a zároveň premeníte niečo staré na skutočné umelecké dielo.

staré dvere za posteľou v spálniStará knihovníčka

Našli ste starú knihovníčku bez kníh? Obnovte ju a vytvorte z nej malý bar, v ktorom budete mať po ruke alkohol, poháre či iné dôležité veci.

stará knižnica zmenená na bar
Zo starých kufrov nočný stolík

Staré kufre rozpovedia množstvo príbehov. Vedeli by ste si ich však predstaviť vedľa svojej postele ako nočný stolík?

Skúste to!

staré kufre ako nočný stolíkTento vintage štýl si rýchlo obľúbite, a ani nebudete vedieť ako, a budete v starých veciach doslova namočený.

Starý sekretár ako bielizník

Pamätáte si staré sklenené sekretáre a kredence plné vecí, ktoré vaši starí rodičia dostali ako svadobný darček?

sekretár využitý ako šatník na bielizeňTak si v nich predstavte všetky biele uteráky, župany, a ďalšiu bielizeň.

Celkom dobrý nápad, čo poviete?

Drevená truhlica ako stolík v obývačke

Pokiaľ ste našli tento zaujímavý kúsok v dome vašich starých rodičov, máte šťastie. Drevená truhlica vám môže poslúžiť ako stolík v obývačke. Tento obľúbený druh retro nábytku sa využíva väčšinou v anglickom vidieckom štýle, takže vintage nádych máte zaručený.

stará truhlica použitá ako stolík v obývačkeStoličky, podnosy, hodiny

Ide už o skutočné maličkosti. No pokiaľ ich premaľujete, použijete patinovanie, a rôzne ďalšie techniky, prostredníctvom ktorých ožijú, zabezpečíte si dokonalý a štýlový domov.

stará stolička v prírodnom duchuĎalšie doplnky

Aj starý kávovar, hrnček, šijací stroj, či dokonca kvetináče dokážu vynikajúco poslúžiť v každom dome. Ako doplnky, ktoré z neho vytvoria miesto príbehov.

Do hrnčeka môžete dať pokojne kytičku levandulí. Starý kávovar si môžete položiť na policu v kuchyni. Šijací stroj môže poslúžiť v chodbe na kvety.

starý šijací stroj našiel využitie v kúpeľniČo hovoríte na tieto nápady?

Stojan, či rebrík

Aj toto sú kúsky, ktoré budú zapadať do vašej predstavy. Stojan, ktorý možno slúžil na maľovanie môžete využiť na TV v obývačke.

Rebrík môžete použiť v spálni či v inej izbe na svoje spomienky, či kvety.

Každý retro nábytok je plný fantázie a unikátnych vlastností. Spája sa nám s tým, že to staré nemusí by hneď na vyhodenie, ale stačí trošku starostlivosti, či života, a stane sa z neho výnimočný kúsok, ktorý vám budú všetci závidieť.

Obrázky: Pinterest.com