Bezbariérová kúpeľňa – bezpečné riešenie pre vašich blízkych

Bezbariérové kúpeľne nemusia nutne slúžiť len hendikepovaným ľuďom na invalidnom vozíku, ale napríklad aj seniorom. Zariadiť miestnosť, ktorá bude bezpečná a zároveň praktická, nemusí byť vôbec ťažké. Je však treba držať sa nepísaných pravidiel, ktoré vytvoria to správne komfortné miesto pre vašich blízkych.

Sprchový kút zaistí väčšie pohodlie aj bezpečnosť

Možno sa pýtate, prečo je sprchový kút lepší než vaňa. Dôvodov je hneď niekoľko. Samotná vaňa zaberá dosť miesta a v prípade, že sa osoba pohybuje na vozíku by sa jej po kúpeľni mohlo horšie pohybovať. Aby sa vám aj hendikepovanému do sprchového kúta lepšie dostávalo, inštaluje sa bez takzvanej sprchovej vaničky. Nezabudnite preto na výber kvalitných odtokových žľabov, vďaka ktorým sa voda na podlahe nebude hromadiť a nebude tak predstavovať riziko pošmyknutia. Sprchový kút tiež lepšie prispôsobíte individuálnych požiadavkám.

Výbava sprchového kúta

Do sprchového kúta by ste nemali zabudnúť nainštalovať sklopné sedadlo a rúčky. Tie by mali byť umiestnené vedľa sedadla a ideálne aj za ním. Sedadlo by malo byť prístupné z čo najviac strán a ručná sprcha musí byť naozaj na dosah ruky, aby sa postihnutý nemusel zbytočne naťahovať. Batériu do sprchového kúta zvoľte termostatickú, najlepšie pákovú. Tento typ batérie zaistí lepšie ovládanie a zníži riziko, že sa váš blízky popáli príliš teplou vodou. Do sprchového kúta tohto štýlu sa určite nehodí sprchový záves, preto tu nainštalujte zásteny s posuvnými dverami.

Nechajte umývadlo viať

Umývadlo by malo byť zavesené, variant s nohou alebo vyčnievajúcim sifónom totiž predstavuje hrozbu. Tiež sa vyvarujte ostrým hranám, preto pod neho neumiestňujte ani žiadnu skrinku a voľte skôr umývadlo so zaoblenými hranami. Najviac sa hodí to so špeciálnym vykrojením. Prístup k batérii je vďaka špeciálnemu profilu pre hendikepovaného omnoho jednoduchší.

S umiestnením držadiel nešetrite

Pomocné držadlá sú v kúpeľni potrebné takmer všade. Vašim blízkym pomáhajú s koordináciou pohybu, stabilitou a zaisťujú tak veľmi potrebnú oporu. Vždy pamätajte na to, aby boli držadlá vo výške, kam hendikepovaný bez problémov dočiahne. Vedľa záchodu sa inštalujú dve držadlá – z každej strany jedno, a mali by byť sklopné. Pri umývadle máte na výber z viacerých možností. Buď nainštalujete jedno väčšie vodorovné držadlo tesne pod umývadlo, alebo môžete tak ako pri toalete využiť dve držadlá, každé z jednej strany. V tomto prípade je však treba počítať s väčšou priestorovou rezervou, preto si nechajte okolo umývadla z každej strany dostatočné miesto.

Kúpeľne máme pod palcom

Ak si sami netrúfate na zariadenie kúpeľne pre hendikepovaného blízkeho, obráťte sa na nás. My v e-shope Sanitino.sk kúpeľniam rozumieme viac, než ktokoľvek iný. Radi vám pomôžeme, vaša spokojnosť je pre nás dôležitá.

Látkové alebo vonkajšie rolety — ktoré riešenie si vybrať?

Dariusz Jarzabek/Shutterstock.com

A možno vás nakoniec oslovia natoľko, že si vyberiete oboje. 

Moderné látkové rolety — ozdoba každého interiéru

Látkové rolety sa vyrábajú z kvalitných látok, ktoré sú prísľubom ich funkčnosti a jednoduchej údržby. Tých, ktorým záleží na vzhľade každej miestnosti, poteší tiež bohatá paleta farieb a vzorov a farebná stálosť. Jednotlivé odtiene nemenia svoj vzhľad ani pri intenzívnom vystavení slnečnému žiareniu. Vybrať si tak môžete farebné prevedenie s ohľadom na zariadenie interiéru. Štýlové látkové rolety vám pomôžu dotvoriť jeho celkový dizajn a môžu sa stať výrazným dekoračným prvkom. 

Dôležitá je tiež ich dokonalá tieniaca schopnosť. 

Látkové rolety z nepriehľadných textílií sa postarajú o dokonalé súkromie aj ochranu pred slnečnými lúčmi. Na výber máte pritom z niekoľkých spôsobov ovládania — samoaretačnou pružinou a šnúrkou, pomocou retiazky alebo motorizovaný elektrický pohon. Nevýhodou je menšia možnosť regulácie svetla v porovnaní napríklad so žalúziami. Látkové rolety tiež nedokážu zabrániť prehrievaniu skla okien v letnom období. 

A čo vonkajšie rolety? 

Vonkajšie rolety sú tvorené pevnými lamelami, ktoré sú umiestnené vo vodiacich lištách a po zatiahnutí sa zrolujú do boxu. Umožňujú celkom zatieniť miestnosť aj počas dňa. V lete okrem príjemného tieňa oceníte ochranu okien pred prehrievaním a zníženie nákladov na klimatizáciu. 

Správne vybrané odolné vonkajšie rolety pomáhajú šetriť energiami aj v zime. Medzi oknom a roletami vzniká priestor, ktorý je vyplnený vzduchom. Pomáhajú tým brániť prenikaniu chladu z okolia, zároveň sú účinnou bariérou proti úniku tepla z interiéru domu. A nielen to. Prispievajú tiež k ochrane samotných okien pred vplyvom poveternostných podmienok.

Nevýhodou oproti vonkajším žalúziám, je menšia schopnosť regulovať svetelné podmienky v miestnosti. O ich montáži je tiež najvhodnejšie uvažovať už pri tvorení projektu domu. I keď sa dajú vonkajšie rolety namontovať aj na hotovú stavbu, čiastočne potom znižujú svetlú výšku okna. Samozrejme všetko závisí od konkrétneho modelu a situácie.