Bezbariérová kúpeľňa – bezpečné riešenie pre vašich blízkych

Bezbariérové kúpeľne nemusia nutne slúžiť len hendikepovaným ľuďom na invalidnom vozíku, ale napríklad aj seniorom. Zariadiť miestnosť, ktorá bude bezpečná a zároveň praktická, nemusí byť vôbec ťažké. Je však treba držať sa nepísaných pravidiel, ktoré vytvoria to správne komfortné miesto pre vašich blízkych.

Sprchový kút zaistí väčšie pohodlie aj bezpečnosť

Možno sa pýtate, prečo je sprchový kút lepší než vaňa. Dôvodov je hneď niekoľko. Samotná vaňa zaberá dosť miesta a v prípade, že sa osoba pohybuje na vozíku by sa jej po kúpeľni mohlo horšie pohybovať. Aby sa vám aj hendikepovanému do sprchového kúta lepšie dostávalo, inštaluje sa bez takzvanej sprchovej vaničky. Nezabudnite preto na výber kvalitných odtokových žľabov, vďaka ktorým sa voda na podlahe nebude hromadiť a nebude tak predstavovať riziko pošmyknutia. Sprchový kút tiež lepšie prispôsobíte individuálnych požiadavkám.

Výbava sprchového kúta

Do sprchového kúta by ste nemali zabudnúť nainštalovať sklopné sedadlo a rúčky. Tie by mali byť umiestnené vedľa sedadla a ideálne aj za ním. Sedadlo by malo byť prístupné z čo najviac strán a ručná sprcha musí byť naozaj na dosah ruky, aby sa postihnutý nemusel zbytočne naťahovať. Batériu do sprchového kúta zvoľte termostatickú, najlepšie pákovú. Tento typ batérie zaistí lepšie ovládanie a zníži riziko, že sa váš blízky popáli príliš teplou vodou. Do sprchového kúta tohto štýlu sa určite nehodí sprchový záves, preto tu nainštalujte zásteny s posuvnými dverami.

Nechajte umývadlo viať

Umývadlo by malo byť zavesené, variant s nohou alebo vyčnievajúcim sifónom totiž predstavuje hrozbu. Tiež sa vyvarujte ostrým hranám, preto pod neho neumiestňujte ani žiadnu skrinku a voľte skôr umývadlo so zaoblenými hranami. Najviac sa hodí to so špeciálnym vykrojením. Prístup k batérii je vďaka špeciálnemu profilu pre hendikepovaného omnoho jednoduchší.

S umiestnením držadiel nešetrite

Pomocné držadlá sú v kúpeľni potrebné takmer všade. Vašim blízkym pomáhajú s koordináciou pohybu, stabilitou a zaisťujú tak veľmi potrebnú oporu. Vždy pamätajte na to, aby boli držadlá vo výške, kam hendikepovaný bez problémov dočiahne. Vedľa záchodu sa inštalujú dve držadlá – z každej strany jedno, a mali by byť sklopné. Pri umývadle máte na výber z viacerých možností. Buď nainštalujete jedno väčšie vodorovné držadlo tesne pod umývadlo, alebo môžete tak ako pri toalete využiť dve držadlá, každé z jednej strany. V tomto prípade je však treba počítať s väčšou priestorovou rezervou, preto si nechajte okolo umývadla z každej strany dostatočné miesto.

Kúpeľne máme pod palcom

Ak si sami netrúfate na zariadenie kúpeľne pre hendikepovaného blízkeho, obráťte sa na nás. My v e-shope Sanitino.sk kúpeľniam rozumieme viac, než ktokoľvek iný. Radi vám pomôžeme, vaša spokojnosť je pre nás dôležitá.

Moderné kúpeľne: Tieto inšpirácie si zamilujete!

moderné kúpeľne

Tento článok prináša inšpirácie pre všetkých, ktorým sa páčia moderné kúpeľne. Skôr ako sa pustíte do zariaďovania či kompletnej renovácie tej svojej, zvážte koľko času v nej budete tráviť a najmä, ako sa v nej chcete cítiť. Samozrejme veľa ovplyvňuje aj jej dispozícia, svetelné podmienky a rozloha miestnosti.

Áno, kúpeľňa je predovšetkým funkčné miesto, ale to neznamená, že nemôže byť zároveň štýlová a plná dizajnových vychytávok. Pozrite 11 inšpirácií, zohľadňujúcich kúpeľňové trendy, ktoré v roku 2019 majú svoje miesto.

Sledujte nás na INSTAGRAME pre viac inšpirácií z interiérového dizajnu.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by domadoma (@domadoma.sk) on