Bezbariérová kúpeľňa – bezpečné riešenie pre vašich blízkych

Bezbariérové kúpeľne nemusia nutne slúžiť len hendikepovaným ľuďom na invalidnom vozíku, ale napríklad aj seniorom. Zariadiť miestnosť, ktorá bude bezpečná a zároveň praktická, nemusí byť vôbec ťažké. Je však treba držať sa nepísaných pravidiel, ktoré vytvoria to správne komfortné miesto pre vašich blízkych.

Sprchový kút zaistí väčšie pohodlie aj bezpečnosť

Možno sa pýtate, prečo je sprchový kút lepší než vaňa. Dôvodov je hneď niekoľko. Samotná vaňa zaberá dosť miesta a v prípade, že sa osoba pohybuje na vozíku by sa jej po kúpeľni mohlo horšie pohybovať. Aby sa vám aj hendikepovanému do sprchového kúta lepšie dostávalo, inštaluje sa bez takzvanej sprchovej vaničky. Nezabudnite preto na výber kvalitných odtokových žľabov, vďaka ktorým sa voda na podlahe nebude hromadiť a nebude tak predstavovať riziko pošmyknutia. Sprchový kút tiež lepšie prispôsobíte individuálnych požiadavkám.

Výbava sprchového kúta

Do sprchového kúta by ste nemali zabudnúť nainštalovať sklopné sedadlo a rúčky. Tie by mali byť umiestnené vedľa sedadla a ideálne aj za ním. Sedadlo by malo byť prístupné z čo najviac strán a ručná sprcha musí byť naozaj na dosah ruky, aby sa postihnutý nemusel zbytočne naťahovať. Batériu do sprchového kúta zvoľte termostatickú, najlepšie pákovú. Tento typ batérie zaistí lepšie ovládanie a zníži riziko, že sa váš blízky popáli príliš teplou vodou. Do sprchového kúta tohto štýlu sa určite nehodí sprchový záves, preto tu nainštalujte zásteny s posuvnými dverami.

Nechajte umývadlo viať

Umývadlo by malo byť zavesené, variant s nohou alebo vyčnievajúcim sifónom totiž predstavuje hrozbu. Tiež sa vyvarujte ostrým hranám, preto pod neho neumiestňujte ani žiadnu skrinku a voľte skôr umývadlo so zaoblenými hranami. Najviac sa hodí to so špeciálnym vykrojením. Prístup k batérii je vďaka špeciálnemu profilu pre hendikepovaného omnoho jednoduchší.

S umiestnením držadiel nešetrite

Pomocné držadlá sú v kúpeľni potrebné takmer všade. Vašim blízkym pomáhajú s koordináciou pohybu, stabilitou a zaisťujú tak veľmi potrebnú oporu. Vždy pamätajte na to, aby boli držadlá vo výške, kam hendikepovaný bez problémov dočiahne. Vedľa záchodu sa inštalujú dve držadlá – z každej strany jedno, a mali by byť sklopné. Pri umývadle máte na výber z viacerých možností. Buď nainštalujete jedno väčšie vodorovné držadlo tesne pod umývadlo, alebo môžete tak ako pri toalete využiť dve držadlá, každé z jednej strany. V tomto prípade je však treba počítať s väčšou priestorovou rezervou, preto si nechajte okolo umývadla z každej strany dostatočné miesto.

Kúpeľne máme pod palcom

Ak si sami netrúfate na zariadenie kúpeľne pre hendikepovaného blízkeho, obráťte sa na nás. My v e-shope Sanitino.sk kúpeľniam rozumieme viac, než ktokoľvek iný. Radi vám pomôžeme, vaša spokojnosť je pre nás dôležitá.

Podarilo sa vám získať dom, po ktorom ste dlho túžili a už si pýta len dotvoriť do krásy?

Poradíme vám, ako si zariaďovanie domu užiť a z vašej nehnuteľnosti vyčarovať útulne rodinné hniezdo.

Papierovanie a vybavovačky v procese kúpy, prevodu nehnuteľností alebo starosti okolo stavby dokážu poriadne vyčerpať. A tak sa ľahko stane, že pred finále dokončenia vysnívaného domu vám zostane už len trochu energie, ktorú ste ochotní vložiť do výberu obkladu do kúpeľne či dverí. O farbe kobercov, či vôbec o kobercoch alebo takých závesoch nieto ani reči.

zar-2Pred koncom sa však netreba vzdávať. Vybraný nábytok, farby a doplnky by mali spoločne nielen fungovať, ale aj hrať. Melódiu, ktorá vás neomrzí ani po 10-tich rokoch. Bolo by škodou kupovať a meniť zariadenie domu za krátky čas opäť, len preto, že sa ste sa nechali ovládnuť pesimizmom úradov, bánk či dokonca povrchným prístupom v predajniach a na zariaďovanie dôkladne nesústredili.

zar-1Zariadenie domu – viete, čo chcete?

Podarilo sa vám buď dom kúpiť, postaviť alebo ste ho zdedili. Už len tým ste podstúpili proces, ktorý si vyžaduje čas, trpezlivosť a obetu rôzneho druhu aj v prospech financovania rôznych úprav a stavebných prác.

Dôležitý začiatok vytvoril váš zodpovedný vzťah k príbytku a s ním prichádzajú aj vaše prvé úvahy o jeho interiéri. Obraz a nálada, ktorá sa vám dostatočne dostane pod kožu potrebuje jediné: konkrétny a funkčný návrh pre každý jeden centimeter priestoru domu.

Dispozičné riešenie musíte poznať z pamäti

Vaša predstava kráča ruka v ruke s dispozíciou. Samozrejme, existuje rozdiel, ako ju vnímate. Ak ste dom postavili už jeho samotný návrh v sebe ukrýva rozvrhnutie miestností s napojením na inžinierske siete a ak nie hotový, minimálne načrtnutý dizajn interiéru. Výhodou stavby domu je to, že vy sami si ju určíte. Ak však prerábate hotový dom, jeho zariaďovanie bude vychádzať z dispozície, ktorej sa jeho prípadné úpravy musia prispôsobiť.

Zmerajte si svoje možnosti

Predtým, ako začnete premýšľať a vymýšľať, pomerajte si všetky dôležité rozmery, aby ste už od začiatku pracovali s reálnymi číslami a teda aj s reálnymi nápadmi a návrhmi. Predídete tak možnému sklamaniu pri výbere napríklad nábytku do kuchyne.

zar-3Profesionála si zaplatíte, ale jeho pomoc je na nezaplatenie

Výborným začiatkom je nákres dispozície, do ktorého si môžete navrhnúť rozloženie najdôležitejších nábytkových častí a spotrebičov do jednotlivých miestností. Poskytne vám jasný prehľad o tom, čo bude kde stáť. Nezabudnite vyznačiť okná dvere či pomyselné rozdelenie dennej a nočnej ćasti.

Ak neovládate špeciálne programy, vystačíte si aj s vkreslením jednoduchej poznámky ceruzkou.

Tu je však na mieste spomenúť, že nič nenahradí presnú vizualizáciu, ktorá navrhne jasné riešenie pre zariaďovanie celého domu. Pomôžu vám s ňou interiéroví dizajnéri. Ide o službu, ktorú si na jednej strane zaplatíte, na druhej jej využitím získate čas aj zdravé nervy.

zar-4Trh ponúka more možností od výberu farieb, cez obklady, nábytok až po dekorácie. Veľmi ľahko sa v ňom môžete utopiť. Predstavu, ktorú ste získali pozeraním iných interiérov domov už máte, ale pri realizácii vašej, prídete na to, že podlahy, ktoré sa vám tak páčili v časopise, sú príliš drahé na váš rozpočet alebo sa vám nebudú vôbec hodiť k nábytku, ktorý ste už vybrali.

Rady dizajnéra sa nemusíte držať do bodky, hoci ak mu poskytnete dostatok informácii o sebe a vašich želaniach, jeho návrhu možno neodoláte. Minimálne sa však stane výborným plánom, do ktorého budete už len vyberať konkrétne kúsky skladačky.

Venujte čas zoznamu

Na základe finálneho návrhu si urobte zoznam položiek spotrebičov, v ktorom si aspoň predbežne stanovte plánovanú sumu, do ktorej by ste sa chceli zmestiť. Pri jeho vytváraní strávite chvíľku času, ktorá vám však plne vynahradí momenty lovenie v pamäti:

“Máme všetko? čo ešte nemáme? Koľko nám ešte ostáva peňazí?…”

Zároveň si doň môžete ku jednotlivým položkám vkladať obrázky, ktoré vás zaujali či po ich realizácii aj sumu, ktorú vás reálne stáli.

Najdôležitejšie na začiatok

Úvod patrí prvkom, ktoré sa meniť nebudú najbližšie desaťročie alebo aj nikdy. Začnite kľúčovými časťami, ktoré určia výsledný charakter príbytku ako sú podlahy, farby na steny, podlahy, dlažba a obklady do kúpeľne a zvyšku domu, kuchynská linka, štýl obývacej steny a sedačky či typ osvetlenia.

Inšpirujte sa

Nebojte sa inšpirovať časopismi, praktickými článkami na kupujemebyvanie.sk, obrázkami na sociálnych sieťach či pri návštevách u vašich známych. Zaujímavé nápady si prispôsobíte podľa seba. A vždy to urobíte inak, aby ste sa odlíšili. Predsa len, každý sme iný, a naše bývanie nebude nikdy rovnaké. Aj keď nakupujeme na jednom mieste či čítame tie isté články o bývaní.

Nechajte si poradiť

Rozhliadnite sa vo svojom okolí po niekom, kto nedávno riešil zariaďovanie domu. Popýtajte sa na skúsenosti s výrobou nábytku na mieru, či spotrebičov.

Alebo aj všetkého.

Osobné referencie a odporúčania sú nad zlato a môžu vás nasmerovať priamo na dobrý kontakt bez toho, aby ste blúdili po predajniach, vypytovali sa a zisťovali.

Overeného pomocníka spoznáte aj v praktických radách na domadoma.sk. V našich článkoch vám pravidelne predstavíme nápomocné rady, tipy a triky.

Zariadenie domu by malo byť radostným obdobím, v ktorom dolaďujete finálny vzhľad vášho bývania. A popravde nezariaďujete si len bývanie, zariaďujete si aj život. Dom by mal byť radostný vrelý a na prvý aj tisíci pohľad váš, aby ste všetko, čo vám budúcnosť prinesie zvládali v pohode.

Fotografie: Pinterest