Bývanie v japonskom štýle: Zariaďte si domov funkčne a harmonicky

Užívajte si priestor a prázdne kúty

Japonský štýl bývania je založený na jednoduchosti, funkčnosti a rešpektu k priestoru. Ten je zariaďovaný striedmo, či už ide o nový dom či malú garsónku. Ak sa vás týka ten druhý prípad, zoznámte sa s rozkladacími sedačkami značky Karup Design. Variabilné pohovky inšpirované Japonskom sa stali ikonou všetkých malých bytov pre svoje ľahké rozkladanie a nádherný dizajn. Pohovku môžete využiť klasicky na sedenie v obývačke, ale vďaka kvalitnému futonu z ľanu a bavlny aj ako pohodlnú posteľ. Nemusíte sa tak snažiť vtesnať oboje do jedného malého bytu.

Japonci túto funkčnosť uctievajú a niektorí dodnes spia na jednoduchom futone na zemi. Keď bude chcieť vaša návšteva zostať cez noc, vytiahnete zo skrine zrolovaný vak, ktorý veľa miesta nezaberie a necháte hostí prenocovať v štýle japonských samurajov.

Pohovka Karup s dreveným rámom a pohodlným futonom vám nahradí aj posteľ na spanie

Voľte užitočnosť pred originálnym vzhľadom

Pri voľbe ďalších doplnkov sa držte pravidla, že menej je viac. Skúste sa vyvarovať prekombinovania mnohých farieb a materiálov. Namiesto veselého budíka s opičkou dajte prednosť čisto bielym závesným hodinám v drevenom dekore. A namiesto pestrofarebného odkvapávača zvoľte jednoduchý čierny odkvapkávač s trubkou na odvod vody. Akonáhle začnete o výbere premýšľať týmto spôsobom, zbavíte sa v domácnosti hŕby rušivých vnemov a začnete sa sústrediť na veci, ktoré vás robia šťastnými.

Japonci sa doma radi obklopujú prírodnými materiálmi. Rovnako tak uprednostňujú zemité a upokojujúce farby – hnedú, béžovú, zelenú, bielu a čiernu. Často si u nich môžete všimnúť doplnky z dreva a bambusu. Bambus je dostupný a ekologicky šetrný materiál, a Japonci tak prepájajú svoju praktickosť s rešpektom k prírode. Vyskúšajte to tiež a vybavte svoju domácnosť bambusovými boxami, táckami a dózami.

Odkvapkávač značky Yamazaki nebude v kuchyni pôsobiť rušivo a ešte sa sám zbaví prebytočnej vody

Preneste Japonské ikony k sebe domov

Komu by sa pri myšlienke na Japonsko nevybavili známe podložky z ryžových stebiel Tatami. Okrem skrášlenia domácnosti majú za úlohu hlavne poskytnúť pohodlie svojim majiteľom. Môžete ich použiť namiesto kusových kobercov a uchrániť tak svoje nohy pred chladnou podlahou. Pohodlne sa vám na nich bude sedieť s knihou či šálkou čaju a využiť sa dajú aj na cvičenie.

Z japonských rastlín je najtypickejšia okrasná bonsaj. Malý stromček sa dá tvarovať jeho ohýbaním a strihaním. Kreativite sa teda medze nekladú a navyše si pri starostlivosti o neho príjemne oddýchnete. Ďalším obdivovaným javom sú, na jar ružovo kvitnúce, Sakury. Napodobniť ich môžete niekoľkými vetvami čerešní naaranžovanými v sklenenej či bielo porcelánovej váhe.

Možno ste nevedeli, ako sa volá, ale určite ju poznáte. Reč je o nástennej dekorácií s šedočiernym tušovými znakmi zvanej kakemono. V kombinácii s niekoľkými vejármi alebo lampiónmi dodáte svojej stene vytúžený orientálny štýl.

Ozdobte svoju stenu tradičným japonským zvitkom kakemono, ktoré dáva život nepohyblivému priestoru.

Urobte z pitia čaju svoj vlastný rituál

Japonci sú majstrami v pretváraní každodenných činností na takmer posvätný obrad. Niekedy nám to môže pripadá trochu komické, keď sa pri upratovaní klania vlastnému domu alebo majú presný postup ako piť čaj, ale kto vie? Dožívajú sa veľmi vysokého veku a netrpia toľko na civilizačné choroby, takže nebude na škodu od nich niečo okukať.

Začnite napríklad tým, že si zaobstaráte peknú čajovú súpravu a kvalitný čaj. Z Japonska sa k nám dostal super zdravý zelený čaj matcha, ktorý je plný antioxidantov a dokáže sa popasovať s kdejakými neduhmi. Až vás zase začne premáhať únava či stres, vyskúšajte tento skrátený čajový rituál. Vodu dajte variť na 70° C a potom s ňou zalejte bylinnú zmes. Metličkou ju šľahajte, kým nevznikne hustá pena. Pri pití sa sústreďte len na svoju šálku, jeho vôňu a chuť. Ak čaj popíjate s viacerými ľuďmi, môžete si pred vstupom do miestnosti vyzuť topánky, čím si vyjadríte vzájomnú rovnosť a rešpekt.

Nesnažte sa čaj len čo najrýchlejšie vypiť. Vychutnajte si ho v čajovom servise ako posvätný rituál.

Japonci sú vyhlásení svojím estetickým cítením a rešpektu k prírode, a preto stojí za to sa ich životným štýlom inšpirovať. Tiež už sa vidíte vo svojom novom zenovom kútiku, na rohožke Tatami alebo s horúcou šálkou čaju v ruke?

11 tipov, ako si štýlovo zariadiť bývanie a neminúť celú výplatu

domov
unsplash.com

Na úvod je dobré pripomenúť, že vkusne zariadený domov nestojí na najnovších módnych výstrelkoch ani drahých značkách. Hoci na vás aktuálne trendy útočia z výkladov i časopisov o bývaní, nedajte sa! Ak si potrebujete zariadiť nový domov alebo máte nutkanie pustiť sa do prestavby toho súčasného – je dobré začať finančne nenáročnými zmenami. Pripravili sme pre vás 11 tipov vďaka, ktorým ušetríte nemalé peniaze a začnete sa sústrediť na všetko podstatné.

1. Stavte na funkčný nábytok a doplnky

Väčšina z nás si túži zariadiť domov podľa aktuálnych trendov. Dopriať to najlepšie a najnovšie, čo trh ponúka, však stojí nemalé peniaze. Pri technických vychytávkach novinky jednoznačne vedú, ale ako je to s nábytkom? Investujte radšej do kvality a nestarnúceho dizajnu. Myslite na to, že nábytok by mal byť predovšetkým funkčný. Postavte svoj interiér na niekoľkých nadčasových kúskoch, ako sú napríklad jedálenský stôl ktorý tvorí srdce domu, veľká pohovka, poriadne stoličky, dobré zrkadlo, elegantné stolové či stojacie lampy. Práve toto sú nosné prvky, ktoré vás budú sprevádzať životom. Všeobecne platí, že ak si vyberiete čisté a jednoduché “základné vybavenie”, budete môcť neskôr v priestore pracovať s viacerými štýlmi, bez toho aby sa medzi sebou navzájom bili.

nábytok
unsplash.com

2. Zvážte čo vyhodiť a čo naopak použiť

Cítite nutkavú potrebu niečo doma zmeniť? Dôležité je pochopiť, že nakupovaním a pridávaním nových vecí sa nebudete cítiť lepšie. Priestor musí dýchať. Poobzerajte sa okolo seba a určite si, ktorý nábytok a doplnky sú v priestore nosné a čo len zbytočne zaberá priestor. Starých a poškodených vecí sa radšej bez mihnutia oka zbavte.

Pred nákupom nového zariadenia zosožte to, čo doma máte. Ak pôvodný nábytok neplní už svoju funkciu, ale má ešte potenciál, môžete skúsiť dva prístupy. Buď sa pohráte s jeho vizuálnou stránkou, alebo mu dáte novú funkciu. Z nízkej komody tak môže vzniknúť potrebný odkladací priestor na topánky a starý kufor, môže poslúžiť ako originálny konferenčný stolík.

nábytok
unsplash.com

3. Hrajte sa s farbami

Ak potrebujete svojmu domovu dodať iskru, nekupujte hneď drahý dizajnový nábytok. Skúste sa sústrediť na priestor a dať mu nový nádych v podobe náteru. Interiérové farby na steny nie sú finančne náročné a pritom dokážu v miestnosti spraviť skutočné zázraky. Či už potrebujete zjemniť alebo naopak pridať akcent a oživiť priestor, výber správneho odtieňa mu dodá presne takú náladu, akú si želáte vytvoriť. Farba navyše ovplyvní aj ďalšie zariaďovanie interiéru, výber textílií a kombinovanie materiálov. Skôr ako sa rozhodnete pre konkrétny odtieň, uvedomte si parametre priestoru, ktorý chcete vymaľovať najmä jeho veľkosť, dispozíciu a svetelnosť. Potom si už len stačí vybrať spomedzi viacerých značiek, pričom v súčasnosti sú celkom populárne vodou umývateľné farby s vyššou odolnosťou proti oteru.

farba
pexels.com

4. Dajte šancu vintage doplnkom

Niektoré interiérové kúsky môžete objaviť aj u babičky, v starožitnostiach či bazáre. Výhodou takto nájdených pokladov je často nižšia cena a jedinečnosť. Navyše ak patríte k milovníkom 40., 50., 60. či 70. rokov, vaše srdce pri každom objave zaplesá. Niektoré kúsky možno nebudú v 100 % stave, ale keď na nich zapracujete, dodajú vášmu interiéru jedinečný nádych. Mnohé nadčasové doplnky a nábytok sa vyznačujú vysokou kvalitou spracovania a nádhernými dizajnami, typickými pre obdobie ich vzniku. Namiesto kupovania nových vecí – siahnite po vintage kúskoch, ktoré časom ešte získajú na hodnote.

retro nábytok
pexels.com

5. Hľadajte aj na internete a porovnávajte ceny

Hoci existuje nepreberné množstvo e-shopov, venujúcim sa téme bývania, stále mnohí ľudia uprednostňujú nákupy v kamenných predajniach. Zvyčajne túžia cítiť a vidieť na vlastné oči, to čo kupujú. Pravdou je, že pokiaľ ide o menšie kusy nábytku, interiérové doplnky a dekorácie oplatí sa hľadať práve na internete. Ak objavíte niečo zaujímavé v predajni – poznačte značku a produktový kód. Pred impulzívnym nákupom je lepšie si pozrieť produkt aj na internete. Môžete pritom natrafiť na zľavu, bezplatné doručenie či predĺženú záruku a bude rozhodnuté!

pexels.com

6. Získajte za nákup peniaze späť

Je príjemné nakupovať a získať za nákup zľavu. Vďaka moderným technológiám existujú odmeňovacie programy, ktoré vám vrátia za vybrané nákupy peniaze späť. Jeden taký využíva aj nová mobilná 365.bank. Vďaka jej programu Peniaze s5 budete môcť nakupovať u vybraných obchodníkov rôzne druhy tovaru so zľavami. Stačí si stiahnuť aplikáciu 365 banky a môžete začať.

Na získanie zľavy si jednorázovo aktivujete danú ponuku v appke, zaplatíte za celý nákup kartou 365 a banka vám pripíše peniaze späť na váš účet. Čiže žiadne vernostné karty, žiadne poukážky, len vaša 365 platobná karta. Jednotlivé typy ponúk sú pritom rozdelené do kategórií, medzi nimi nájdete napríklad aj sekciu  “Bývanie, doma a záhrada”. Možete si teda vybrať to, čo máte najradšej. Pri ďalších nákupoch u toho istého obchodníka si už zľavu netreba ani znovu aktivovať, stačí jednoducho zaplatiť.

7. Využite čaro obrazov a umenia

Či už sú to rodinné fotografie alebo umelecké rámované diela, práve vďaka nim dokážete vniesť do priestoru osobitosť a pocit domova. Ak ste kreatívny alebo máte tvorivého človiečika vo svojom okolí – využite to. Je to skvelý spôsob, ako získať či vytvoriť si finančne dostupné, originálne dielo. Pred montážou si dobre premyslite celý koncept. Ak ste si istý veľkosťou obrazu a výberom miesta, môžete sa do toho pustiť.

Nezabúdajte však, že vašou úlohou nie je zaplniť každú prázdnu stenu! Ak však máte dostatočný priestor v rámci jednej miestnosti, skúste to na spôsob galérie. Namiesto zavesenia všetkých obrázkov v jednej pevnej líniimôžete vytvoriť “galérijnú koláž”. Vďaka nej jednoducho odprezentujete viacero umeleckých diel s rámami s rôznou výškou.

obrazy
unsplash.com

8. Osviežte si bývanie prírodnými prvkami

Ak túžite do domova vniesť sviežosť, inšpirujte sa v prírode. Nemusí ísť len o použitie zelených izboviek a kvetov. Prechádzkou v lese, často bez potreby veľkých investícií objavíte mnohé prvky, ktoré by ste mohli zakomponovať do vášho interiéru. Z recyklovaného dreva môžete pri troche úsilia vytvoriť šikovný úložný diel, zo starého pňa očarujúci stolík a z pekne tvarovaného konáru originálny nástenný vešiak. Surový vzhľad a skvelý naturel týchto interiérových prvkov dodá vášmu priestoru útulný charakter.

unsplash.com

9. Využite eleganciu a komfort vankúšov

Vankúšmi v interiéri zabijete hneď dve muchy jednou ranou. Jednak podčiarknu eleganciu priestoru a zároveň vám a vašim hosťom poskytnú viac pohodlia. Vynímať sa môžu na pohovke či kreslách, ale ak ich nenásilne navrstvíte hoci aj na zemi – nenútený relax vaši najbližší ocenia.

Vankúše pritom patria medzi cenovo najdostupnejšie doplnky a ponuka na trhu je skutočne široká. Vyhrať sa môžete nielen s výberom farieb, materiálov a vzorov na obliečkach, ale aj s rôznymi tvarmi a veľkosťami. Práve tie rozmernejšie nadýchané vankúše vedia veľmi príjemne pôsobiť svojim elegantným vzhľadom.

vankúše
unsplash.com

10. Nezabudnite na okná a balkóny

Je to jednoduché interiér bez okenných doplnkov bude pôsobiť nedokončeno a lacno. Je na vás, či siahnete po závesoch, záclonách alebo látkových roletách, v každom prípade nepodceňte tento dekoračný i funkčný prvok. Doplnky na okná budú jednou z najnižších investícií a pritom vášmu domovu dodajú eleganciu i potrebné súkromie.

Na výbere si dajte záležať. Ak napríklad zvolíte najlacnejšie nepodšité krehké materiály a umelé tkaniny, budú pôsobiť veľmi lacno. Najmä pri závesoch, je dobré sa vyhnúť priesvitným materiálom. Veľa obchodov v súčasnosti ponúka kvalitné podšité závesy, ktoré sú elegantné, vyzerajú prepychovo, i keď cena je v skutočnosti prijateľná. Zvoliť môžete materiály ako sú prírodný hodváb, plátno, bavlna. Pokiaľ však závesy nie sú váš šálok kávy, skúste tkané bambusové rolety alebo drevené žalúzie.

závesy
unsplash.com

11. Nepodceňte výber svetla

Je nepochybné, že dizajnové svietidlá dodávajú domovu väčšiu gráciu ako štandardný luster. Dobrá správa je, že existuje niekoľko trikov, vďaka ktorým môžete dosiahnuť vysoko kvalitný vzhľad svietidla bez vysokej ceny. Začnite tým, že navštívite outlet obchody a bazáriky. Môžete tam nájsť unikátny kus za výhodnú cenu. Je dosť možné, že niektoré staršie lampy budú potrebovať preleštiť, či obnoviť farbu, ale za pár eur a trochu námahy si môžete vykreovať svietidlo za milión. Jeden svetelný zdroj však nestačí. Uistite sa, že máte niekoľko rôznych alternatív, vrátane stolových lámp, podlahových svietidiel čo závesných lámp v celom dome. Zvýšite tak pocit pohodlia a zlepšíte atmoféru v celom priestore.

lampa
unsplash.com