Bývanie v japonskom štýle: Zariaďte si domov funkčne a harmonicky

Užívajte si priestor a prázdne kúty

Japonský štýl bývania je založený na jednoduchosti, funkčnosti a rešpektu k priestoru. Ten je zariaďovaný striedmo, či už ide o nový dom či malú garsónku. Ak sa vás týka ten druhý prípad, zoznámte sa s rozkladacími sedačkami značky Karup Design. Variabilné pohovky inšpirované Japonskom sa stali ikonou všetkých malých bytov pre svoje ľahké rozkladanie a nádherný dizajn. Pohovku môžete využiť klasicky na sedenie v obývačke, ale vďaka kvalitnému futonu z ľanu a bavlny aj ako pohodlnú posteľ. Nemusíte sa tak snažiť vtesnať oboje do jedného malého bytu.

Japonci túto funkčnosť uctievajú a niektorí dodnes spia na jednoduchom futone na zemi. Keď bude chcieť vaša návšteva zostať cez noc, vytiahnete zo skrine zrolovaný vak, ktorý veľa miesta nezaberie a necháte hostí prenocovať v štýle japonských samurajov.

Pohovka Karup s dreveným rámom a pohodlným futonom vám nahradí aj posteľ na spanie

Voľte užitočnosť pred originálnym vzhľadom

Pri voľbe ďalších doplnkov sa držte pravidla, že menej je viac. Skúste sa vyvarovať prekombinovania mnohých farieb a materiálov. Namiesto veselého budíka s opičkou dajte prednosť čisto bielym závesným hodinám v drevenom dekore. A namiesto pestrofarebného odkvapávača zvoľte jednoduchý čierny odkvapkávač s trubkou na odvod vody. Akonáhle začnete o výbere premýšľať týmto spôsobom, zbavíte sa v domácnosti hŕby rušivých vnemov a začnete sa sústrediť na veci, ktoré vás robia šťastnými.

Japonci sa doma radi obklopujú prírodnými materiálmi. Rovnako tak uprednostňujú zemité a upokojujúce farby – hnedú, béžovú, zelenú, bielu a čiernu. Často si u nich môžete všimnúť doplnky z dreva a bambusu. Bambus je dostupný a ekologicky šetrný materiál, a Japonci tak prepájajú svoju praktickosť s rešpektom k prírode. Vyskúšajte to tiež a vybavte svoju domácnosť bambusovými boxami, táckami a dózami.

Odkvapkávač značky Yamazaki nebude v kuchyni pôsobiť rušivo a ešte sa sám zbaví prebytočnej vody

Preneste Japonské ikony k sebe domov

Komu by sa pri myšlienke na Japonsko nevybavili známe podložky z ryžových stebiel Tatami. Okrem skrášlenia domácnosti majú za úlohu hlavne poskytnúť pohodlie svojim majiteľom. Môžete ich použiť namiesto kusových kobercov a uchrániť tak svoje nohy pred chladnou podlahou. Pohodlne sa vám na nich bude sedieť s knihou či šálkou čaju a využiť sa dajú aj na cvičenie.

Z japonských rastlín je najtypickejšia okrasná bonsaj. Malý stromček sa dá tvarovať jeho ohýbaním a strihaním. Kreativite sa teda medze nekladú a navyše si pri starostlivosti o neho príjemne oddýchnete. Ďalším obdivovaným javom sú, na jar ružovo kvitnúce, Sakury. Napodobniť ich môžete niekoľkými vetvami čerešní naaranžovanými v sklenenej či bielo porcelánovej váhe.

Možno ste nevedeli, ako sa volá, ale určite ju poznáte. Reč je o nástennej dekorácií s šedočiernym tušovými znakmi zvanej kakemono. V kombinácii s niekoľkými vejármi alebo lampiónmi dodáte svojej stene vytúžený orientálny štýl.

Ozdobte svoju stenu tradičným japonským zvitkom kakemono, ktoré dáva život nepohyblivému priestoru.

Urobte z pitia čaju svoj vlastný rituál

Japonci sú majstrami v pretváraní každodenných činností na takmer posvätný obrad. Niekedy nám to môže pripadá trochu komické, keď sa pri upratovaní klania vlastnému domu alebo majú presný postup ako piť čaj, ale kto vie? Dožívajú sa veľmi vysokého veku a netrpia toľko na civilizačné choroby, takže nebude na škodu od nich niečo okukať.

Začnite napríklad tým, že si zaobstaráte peknú čajovú súpravu a kvalitný čaj. Z Japonska sa k nám dostal super zdravý zelený čaj matcha, ktorý je plný antioxidantov a dokáže sa popasovať s kdejakými neduhmi. Až vás zase začne premáhať únava či stres, vyskúšajte tento skrátený čajový rituál. Vodu dajte variť na 70° C a potom s ňou zalejte bylinnú zmes. Metličkou ju šľahajte, kým nevznikne hustá pena. Pri pití sa sústreďte len na svoju šálku, jeho vôňu a chuť. Ak čaj popíjate s viacerými ľuďmi, môžete si pred vstupom do miestnosti vyzuť topánky, čím si vyjadríte vzájomnú rovnosť a rešpekt.

Nesnažte sa čaj len čo najrýchlejšie vypiť. Vychutnajte si ho v čajovom servise ako posvätný rituál.

Japonci sú vyhlásení svojím estetickým cítením a rešpektu k prírode, a preto stojí za to sa ich životným štýlom inšpirovať. Tiež už sa vidíte vo svojom novom zenovom kútiku, na rohožke Tatami alebo s horúcou šálkou čaju v ruke?

Vintage doplnky a dekorácie, ktorými vytvoríte štýlový domov

shutterstock

Obzeráte sa po originálnych bytových doplnkoch či dekoráciách, ktoré vášmu bývaniu vdýchnu originálny charakter?

Inšpirujte sa našim výberom, v ktorom si možno aj vaše bývanie príde na svoje.

Vintage doplnky s históriou

Nájdete ho na povale, v pivnici či v internetových bazároch. Retro nábytok, ktorý sa vyrovná svojim charakterom, originalitou a aj kvalitou i novodobým vintage bytovým doplnkom. Malé skrinky, komody spoločne v spojení s kreslom výborne doplnia priestor v obývacej izbe či priestrannej chodbe.

stolikVintage kút plný pohodlia

Kreslá s čistými líniami boli populárnym sedením v 60-tych, 70-tych aj 80-tych rokov. Ich výdrž je nezameniteľná, kvalita dreva nestarne a jediné, čo potrebujú obnoviť je poťah alebo výplň. Úkon, ktorý zvládnete sami alebo za poplatok s pomocou profíka.   

kresloAk nefandíte starým kúskom, aktuálne sa tešia comebacku.

Nové bez problémov ich nájdete v každom dobrom online obchode či skalnej predajni.

Kufor, ktorý docestoval do vášho domova

Staré nepotrebné cestovné alebo lodné kufre s viditeľnou patinou výborne využijete ako vintage doplnky, ktoré vám dobre poslúžia na odkladanie drobností.

kuforHrdza a zub času

Zaujímavý efekt, ktorým podčiarknete moderný a štýlový duch vášho bývania navodia staré kusy stavebného materiálu alebo funkčné časti z domov či bytov. Paradoxná kombinácia nového so starým očarí nielen vás, ale aj vašich hostí a známych. Staré obkladačky, okenné rámy či dvere sa stanú vašim tromfom pri dolaďovaní priestoru.

dvereKoleso, ktoré roztočí spomienky

Vintage doplnky, ktoré sa hodia či už do spálne alebo obývacej izby sú kolesá zo starého bicykla alebo voza. Môžete na ne povešať vaše rodinné fotografie. Milú atmosféru doplnku dotvoríte malými svetielkami, ktoré zachytíte na jeho ráme.

KOLESONavyše, retro bicykel a jeho súčasti môžete v interiéri využiť aj ako stolík pod umývadlo či pracovný stôl. A z jeho ozubeného kolieska a retiazky dokážete vyrobiť alebo si nechať vyrobiť efektnú lampu.

lampaStôl od šijacieho stroja je klasika

Nájde sa skoro v každej domácnosti. Stôl zo starých šijacích strojov niekdajších vlajkových lodí v oblasti ich výroby: SINGER, MINERVA, VERITAS, … . Niekedy ich stačí len trochu preleštiť či prelakovať. Poslúžia ako pracovný stôl či stôl na ukladanie kvetov.

maśinaVintage plagáty

Retro plagáty ľahko zoženiete na internete alebo v starších antikvariátoch. Neváhajte a pri ich počte nešetrite. Výborne pomôžu vykresliť priestor bývania a dotvoriť osobitú atmosféru vášho ja.

plagat2

plagat3

komodaTelevízor zapne zábavu

Vintage dekorácia, ktorou rozhodne zaujmete známych, sa ukrýva aj v televízore. Konkrétne v starej klasike – televíznom prijímači, ktorý poskytne priestor pre odkladanie nápojov pre všetky oslavy či dobré návštevy.

televizorZrkadielko, zrkadielko, staré si, pekné si

Zrkadlo so starým rámom, jednoduchým či zdobeným zapadne do spálne či do chodby. V kombinácii  s ďalšími vintage doplnkami príjemne zväčší objem priestoru a zútulní charakter miestnosti.

zrkadloPri zariaďovaní bývania sa oplatí inšpirovať minulosťou, ktorá kráča ruka v ruke s moderným dizajnom a ľahko vytvorí neopakovateľný útulný interiér vášho domova.

Efektný doplnok či dekoráciu dokážete nájsť v rôznych veciach staršieho dáta alebo iba so “starším lookom”. Aby ste ich však objavili, potrebujete zmeniť uhol pohľadu a popustiť uzdu vašej fantázii. Takže, smelo do toho! 

Fotografie: Pinterest