Chcete mať kvalitný spánok? Výber matraca nepodceňujte

Freeograph / Shutterstock.com

Takmer každý tretí človek trpí nespavosťou. Patríte medzi nich aj vy? Tento deficit sa potom výrazne podpisuje na kvalite života, nekvalitný spánok totiž vo výraznej miere ovplyvňuje naše fungovanie. Či už si potrpíte na dlhom spánku alebo patríte medzi tých, ktorí majú deň čo deň problém so zaspávaním, každý z nás by mal vyťažiť zo spánku maximum. Vetranie spálne tesne pred spaním či pitie bylinkového čaju s upokojujúcim účinkom. Vyskúšali ste už všetko, no nič vám nepomáha? Problém môže byť pri výbere matraca.

Kvalitný matrac základ zdravého spánku

Vedeli ste, že životnosť matraca je približne 7 rokov? Pri jeho výbere by ste tak mali myslieť aj na túto dobu a upriamiť svoju pozornosť aj na test matracov. Neexistuje žiaden univerzálny model, matrace sú vyrobené z rôznych materiálov, ktoré sú prispôsobené nielen podľa postelí a jednotlivých roštov, ale aj podľa odlišných preferencií a celkových potrieb ľudí. Matrac predstavuje investíciu na pomerne dlhý čas, jeho výber tak treba dôkladne zvážiť.

Bežná ponuka materiálov

Medzi jeden z najpoužívanejších typov patria pružinové matrace, pričom medzi ich špičku sa radia tie taštičkové. Táto skupina sa vyznačuje dlhou životnosťou a slušnými ortopedickými vlastnosťami. Penové a latexové typy sa radia medzi jedny z tých najobľúbenejších a môžu sa skladať aj z viacerých pien, pričom charakteristické je ich prispôsobenie sa tlaku tela. Zabúdať by sa však nemalo aj na kokosové matrace, typické svojím prírodným pôvodom, pričom perfektne vedia odvádzať vlhkosť a sú kvalitnou oporou pre chrbticu. Posledný typ sa čoraz častejšie nachádza aj v detských postieľkach a je garanciou pohodlia dieťaťa počas spánku.

Tie najlepšie kvalitné matrace dokážu zmierniť alebo úplne minimalizovať celú škálu nepríjemných ťažkostí. V dnešnej dobe môžete nájsť rôzne verzie matracov od tých zdravotných cez sendvičové až po matrace so zónami. Pri výbere tak zvážte nielen vaše preferencie, ale aj celkový komfort a kvalitu spánku.

Zvážte viacero dôležitých faktorov

Výber konečného matraca ovplyvňuje aj váš vek a hmotnosť. Deti by mali mať pevný matrac strednej tvrdosti, ktorý bude zárukou ich zdravého rastu. Starší človek uvíta zase mäkký matrac s elasticitou. Nezabúdajte aj na označenie tvrdosti a prispôsobte ju vašej váhe.

Kvalitu spánku dokáže výrazne ovplyvniť aj samotný matrac. Vďaka správnemu výberu budete spať ako v bavlnke, porovnanie jednotlivých matracov na Rankito.sk vás môže ešte lepšie nasmerovať a zjednodušiť vašu konečnú voľbu.

Chcete mať machové steny u vás doma? (cena + starostlivosť)

Príroda na stenách v interiéri? Hoci na prvý pohľad to môže znieť nereálne, je to možné! Reč je o machových stenách, ktoré sú doslova pastvou pre oči, voňajú a čistia vzduch. Ak nemáte záhradu, ide o skvelú voľbu ako si prírodu priniesť domov!

Súčasná doba ide stále dopredu, mestá sú preplnené modernými budovami a zelene čoraz viac ubúda. Práve túžba udržať spojenie s prírodou sa stala inšpiráciou interiérového dizajnu k vzniku machových stien a obrazov.

Čo je to stabilizovaný mach?

Machové steny predstavujú súvislú plochu, veľký machový obraz, resp. „plátno“, ktorý zdobí tzv. stabilizovaný mach. Vlhkosť v machu je nahradená konzervačným prostriedkom, ktorý je šetrný k životnému prostrediu.

Akonáhle mach absorbuje konzervačný prostriedok, zachová si svoj prirodzený vzhľad a farbu po dlhé roky. Keďže machové steny môžu pokryť niekoľko desiatok štvorcových metrov až celú stenu, nazývajú sa machové steny.

machove steny

Umiestnenie živej steny

Živá stena z machu sa hodí takmer kdekoľvek. Môže zaujímavým spôsobom oživiť obývačku, spálňu, ale aj detskú izbu – zakaždým dosiahnete jedinečný efekt a harmonické pocity spojenia s prírodou. Menšie machové obrazy môžu byť umiestnené aj do kúpeľne, no pozor na kontakt s vodou a príliš veľkú vlhkosť.

Výhody machu na stene

Podľa viacerých odborných štúdií, zeleň v interiéri prináša pocit šťastia, zdravia a celkovej pohody. Machove steny však majú omnoho viac výhod!

Výhody machových stien a obrazov:

 • Stály atraktívny vzhľad
 • Jednoduchá údržba
 • Nepotrebujú denné svetlo
 • Majú schopnosť pohlcovať hluk
 • Sú nehorľavé
 • Prírodný zvlhčovať vzduchu
 • Majú antistatické vlastnosti
 • Široký výber machu v rôznych materiáloch, tvaroch a farbách
 • Navodzujú duševnú pohodu
 • Vhodné aj pre alergikov

machove steny

Zásady starostlivosti o machové steny

Životnosť machových stien je približne 7-10 rokov. Záleží aj od toho, ako sa staráte o živú stenu. Hoci ide o interiérový doplnok, ktorý funguje bez údržby a zalievania, existujú hlavné zásady starostlivosti, vďaka ktorým si mach zachová svoju farbu a jedinečné vlastnosti.  

Ako sa starať o mach na stene:

 • Nevystavujte mach slnečnému žiareniu a v blízkosti zdrojov tepla.
 • Pozor na umiestnenie machovej steny do priestoru s príliš vysokou vlhkosťou (nad 80 %).
 • Neprospieva mu ani miestnosť, ktorá nie je vzdušná a zdržuje sa v nej suchý vzduch (vlhkosť pod 50 %).
 • Nepolievajte, ani nekropte stabilizovaný mach.

machove steny

Vlastná výroba machového obrazu

Machovú stenu si môžete vyrobiť aj sami! Treba však počítať so zložitejším procesom. Na výrobu obrazov potrebujete rám, pletivo, mach, zeminu, substrát a tiež náradie. Keďže nie sú vyrobené zo stabilizovaného povrchu, treba ich polievať.

Návod, ako vyrobiť machovú stenu alebo obraz z machu:

Vyberáme machové steny

Na výber máte niekoľko druhov machov, vrátane španielskeho, írskeho, islandského či švédskeho machu. Ide o kvalitný mach z európskych lesov. Môžete siahnuť po rôznych odtieňoch zelenej v plochom alebo vypuklom tvare. Jednotlivé druhy machu sa líšia farbou, môžu byť sivo-, žlto- či modro-zelené. Taktiež, niektoré z nich vytvárajú nízke a husté porasty, iné sú naopak redšie.

Je na vás, či dáte prednosť menším machovým obrazom alebo bude vašou voľbou celá machová stena. Na trhu sa nachádzajú predpripravené rozmery, no veľa dodávateľov ponúka aj výrobu obrazov na mieru.

Mnohí dodávatelia zaručujú pôvod a ekologickú úpravu machov, ktoré sú dovážané od pestovateľov. Vo svojej výrobni mach ručne spracovávajú do podoby panelov na pevnom alebo flexibilnom podklade. Vyrábajú rôzne obrazce, ale aj iné dekorácie či firemné logá.

Cena machových stien

Cena machových stien je rôzna, záleží od druhu machu, prevedenia a veľkosti. Napríklad machový obraz s dĺžkou 70 cm a výškou 100 cm sa pohybuje okolo 300 eur. Menšie veľkosti sa pohybujú okolo 100 eur.

Nezľaknite sa, ak po inštalácii stabilizovaného machu pocítite špecifický pach – ide o výsledok stabilizačného procesu. Je zdraviu prospešný a po približne 4 týždňoch vyprchá. Za kus prírody vo svojom domove, ktorý prinesie harmóniu, pokoj, šťastie a ešte k tomu dobre vyzerá, to predsa stojí, nie?

Obrázky: Pinterest