Chcete mať kvalitný spánok? Výber matraca nepodceňujte

Freeograph / Shutterstock.com

Takmer každý tretí človek trpí nespavosťou. Patríte medzi nich aj vy? Tento deficit sa potom výrazne podpisuje na kvalite života, nekvalitný spánok totiž vo výraznej miere ovplyvňuje naše fungovanie. Či už si potrpíte na dlhom spánku alebo patríte medzi tých, ktorí majú deň čo deň problém so zaspávaním, každý z nás by mal vyťažiť zo spánku maximum. Vetranie spálne tesne pred spaním či pitie bylinkového čaju s upokojujúcim účinkom. Vyskúšali ste už všetko, no nič vám nepomáha? Problém môže byť pri výbere matraca.

Kvalitný matrac základ zdravého spánku

Vedeli ste, že životnosť matraca je približne 7 rokov? Pri jeho výbere by ste tak mali myslieť aj na túto dobu a upriamiť svoju pozornosť aj na test matracov. Neexistuje žiaden univerzálny model, matrace sú vyrobené z rôznych materiálov, ktoré sú prispôsobené nielen podľa postelí a jednotlivých roštov, ale aj podľa odlišných preferencií a celkových potrieb ľudí. Matrac predstavuje investíciu na pomerne dlhý čas, jeho výber tak treba dôkladne zvážiť.

Bežná ponuka materiálov

Medzi jeden z najpoužívanejších typov patria pružinové matrace, pričom medzi ich špičku sa radia tie taštičkové. Táto skupina sa vyznačuje dlhou životnosťou a slušnými ortopedickými vlastnosťami. Penové a latexové typy sa radia medzi jedny z tých najobľúbenejších a môžu sa skladať aj z viacerých pien, pričom charakteristické je ich prispôsobenie sa tlaku tela. Zabúdať by sa však nemalo aj na kokosové matrace, typické svojím prírodným pôvodom, pričom perfektne vedia odvádzať vlhkosť a sú kvalitnou oporou pre chrbticu. Posledný typ sa čoraz častejšie nachádza aj v detských postieľkach a je garanciou pohodlia dieťaťa počas spánku.

Tie najlepšie kvalitné matrace dokážu zmierniť alebo úplne minimalizovať celú škálu nepríjemných ťažkostí. V dnešnej dobe môžete nájsť rôzne verzie matracov od tých zdravotných cez sendvičové až po matrace so zónami. Pri výbere tak zvážte nielen vaše preferencie, ale aj celkový komfort a kvalitu spánku.

Zvážte viacero dôležitých faktorov

Výber konečného matraca ovplyvňuje aj váš vek a hmotnosť. Deti by mali mať pevný matrac strednej tvrdosti, ktorý bude zárukou ich zdravého rastu. Starší človek uvíta zase mäkký matrac s elasticitou. Nezabúdajte aj na označenie tvrdosti a prispôsobte ju vašej váhe.

Kvalitu spánku dokáže výrazne ovplyvniť aj samotný matrac. Vďaka správnemu výberu budete spať ako v bavlnke, porovnanie jednotlivých matracov na Rankito.sk vás môže ešte lepšie nasmerovať a zjednodušiť vašu konečnú voľbu.

Poznáte zásady pre správny výber matraca pre deti? My vám ich prezradíme

Kedy dieťa uložiť do veľkej postele

Premýšľate, kedy je správna doba na to, aby váš drobček spal v klasickej posteli? Rovnako ako u iných vecí týkajúcich sa detí ani tu nemožno stopercentne povedať, kedy tak urobiť. Všeobecne sa tvrdí, že okolo 24 mesiacov už by dieťa malo byť pripravené na to, aby malo vlastnú veľkú posteľ. Správnu dobu však s istotou spoznáte vtedy, keď dieťa dokáže samo zdvihnúť nohy a preložiť ich cez postranné strany postele, vyliezť z postieľky alebo chodiť na nočník.

Hoci je klasická posteľ nižšia ako postieľka, je vhodné priestor okolo nej, aspoň zo začiatku, zmäkčiť napríklad dekou. Ak drobca dáte do veľkej postele už v 1. roku, odporúča sa k nej pripevniť bočnú zábranu.

Matrac a jeho vplyv na vývoj

Výber kvalitného matraca je dôležitý nielen u bábätiek, ale aj u starších detí. Matrac pre bábätká by nemal byť ani príliš tvrdý, ani mäkký. V prípade mäkkého matraca tú hrozí väčšie riziko skoliózy.

Aký detský matrac zvoliť do veľkej postele? Siahnite skôr po tvrdšom matraci. Na stupnici od 1 do 5 by sa malo jednať o stupeň 3 a viac. Rastúca chrbtica totiž potrebuje dostatočnú oporu, a preto je väčší prehýbajúci sa matrac nežiaduci.

Rozhodne nekupujte matrac zónovaný, ktorý je vhodný len pre dospelých. Matrace pre deti by mali predovšetkým udržať anatomický tvar chrbtice a mať jednotnú ložnú plochu. Bohatú ponuku detských matracov, ktoré spĺňajú všetky požiadavky na zdravý spánok a vývoj detského tela, má vo svojom portfóliu český výrobca matracov TROPICO.

Po akom materiály siahnuť

Nezabudnite, že by matrac mal byť priedušný a schopný odvádzať vlhkosť. Len tak sa deti v posteli nebudú prehrievať a odkopávať sa. Ideálnym materiálom je preto studená pena, ktorá dokáže absorbovať teplo, takže sa dieťa neprehrieva a nepotí. Vhodné sú aj matrace z latexu, ktoré vynikajú svojou dlhou životnosťou. Presvedčte sa však, že dieťa netrpí alergiou na latex. Vyhnúť by ste sa mali matracom z pamäťovej peny.

Nezabudnite, že čas od času môže dôjsť k menšej nočnej nehode, preto je vhodné matrac skombinovať s vhodným chráničom matraca.

Vhodné rozmery

Veľkosť matraca prispôsobte veľkosti postele. Matrace pre deti zoženiete vo všetkých potrebných kombináciách: 80 × 200 cm, 90 × 200 cm, 100 × 200 cm, 140 × 200 cm, ale aj v rozmeroch 60 × 120 cm a 70 × 140 cm. Nezabudnite, že detský matrac vašim potomkom pravdepodobne nevydrží až do dospelosti. Vzhľadom na vývoj ľudského tela budú vaše deti nový potrebovať aj v dospievaní, kedy už budete môcť siahnuť po výrobku so zónovaním.