Čo ešte urobiť na záhrade, kým začne mrznúť?

shutterstock.com

1. Pokoste trávnik

Pred zimou ešte naposledy pokoste trávnik, avšak nie príliš na krátko. Aby mohol lepšie čeliť mrazu, nemali by byť steblá kratšie ako 4 cm. Z kosačky následne vylejte všetok benzín, očistite ju a uložte do garáže alebo do kôlne k ďalšiemu náradiu. 

2. Pooberajte posledné plody

Ešte na jeseň je možné pooberať posledných oneskorencov. Nebojte sa pozbierať aj nedozreté plody. Buď chytia farbu na parapete za oknom alebo ich tepelne spracujte.

3. Schovajte záhradný nábytok a zatiahnite markízy

Zo záhradného nábytku, pergolí a markíz odstráňte hrubú špinu a otrite ich do sucha. Nábytok prikryte plachtou, prípadne ho schovajte do garáže alebo pod prístrešok, kde nebude musieť odolávať dažďu ani snehu.

Markízy buď odmontujte alebo ich úplne zatiahnite, aby cez zimu nenavlhli. Čo sa týka údržby pergolí, stačí vyčistiť odtokové kanále od lístia, odstrániť nečistoty (popadané konáre) a ošetriť gumové tesnenie špeciálnym prípravkom, ktorý zabráni ich popraskaniu.

4. Myslite na zvieracích obyvateľov záhrady

Na vypratanú záhradu je síce krásny pohľad, no stratený ježko v nej bude hľadať útočisko len ťažko. Nechajte pre neho kôpku popadaného lístia, vetvičiek alebo pokosenej trávy, v ktorej sa schová, aspoň niekde v kúte pri plote.

5. Uskladnite náradie

Aby záhradné náradie dobre slúžilo, je potrebné, aby ste ho ochránili pred ničivou koróziou. Všetky nástroje preto starostlivo očistite od nečistôt – pri plastových komponentoch stačí použiť vlhčené utierky, pri tých kovových sa nebojte siahnuť po efektívnejšej kefe. Následne náradie uložte do dobre odvetrávanej miestnosti, kde sa nezráža voda, ktorá by mohla poškodiť predovšetkým jeho kovové a drevené časti.

Využitie kompresorov v garáži alebo na záhrade

boontawee / Shutterstock.com

Práca na záhrade, v garáži, alebo okolo domu vyžaduje okrem šikovných rúk častokrát aj to správne vybavenie. 

Jedným z týchto zariadení, ktoré sa vám ako domácim majstrom môže hodiť, je piestový kompresor. 

Kvalitné piestové kompresory dnes dokážete využívať pri polievaní záhrady, nafukovaní gúm na auto či kolies na bicykli. 

Kompresor mimo iného je možné využiť aj pri nafukovaní záhradného bazéna, ktorý môžeme u ľudí vidieť v čoraz väčšom počte. 

Ako vybrať kompresor do záhrady

Pri kúpe kompresora do záhrady sa jednoznačne nemusíte ohliadať po tých najväčších a najsilnejších kompresoroch. 

Odporúčame vám staviť na zlatú strednú cestu a vybrať si piestový kompresor s priemerným objemom nádrže, rotáciou, motorom a aj maximálnym tlakom. 

V praxi sa jedná najčastejšie o 50 litrové piestové kompresory, ktoré vám vystačia na všetku prácu okolo domu. 

Aké ďalšie zariadenia dokážu pomôcť? 

Piestové kompresory však nie sú tým jediným typom zariadení, ktoré vám pri práci v garáži, alebo záhrade môžu pomôcť. 

Ďalším, nie príliš typickým pomocníkom, sú rôzne formy zdvihákov. 

Takéto zdviháky využijete napríklad pri menších opravách auta či zdvíhaní ťažkých objektov na vašom pozemku. 

Pre takéto využitie vám odporúčame kúpu ľahkého nožnicového zdviháku, ktorý dokážete jednoducho premiestniť tam kam potrebujete. 

Kde ich kúpiť?

Kompresor alebo zdvihák je dnes možné kúpiť buď to vo veľkých obchodných domoch zameraných na predaj náradia, alebo v menších internetových či kamenných obchodoch, ktoré sa na takúto techniku špecializujú a ponúknu vám aj širší výber, pričom vám s výberom aj pomôžu.