Čo ešte urobiť na záhrade, kým začne mrznúť?

shutterstock.com

1. Pokoste trávnik

Pred zimou ešte naposledy pokoste trávnik, avšak nie príliš na krátko. Aby mohol lepšie čeliť mrazu, nemali by byť steblá kratšie ako 4 cm. Z kosačky následne vylejte všetok benzín, očistite ju a uložte do garáže alebo do kôlne k ďalšiemu náradiu. 

2. Pooberajte posledné plody

Ešte na jeseň je možné pooberať posledných oneskorencov. Nebojte sa pozbierať aj nedozreté plody. Buď chytia farbu na parapete za oknom alebo ich tepelne spracujte.

3. Schovajte záhradný nábytok a zatiahnite markízy

Zo záhradného nábytku, pergolí a markíz odstráňte hrubú špinu a otrite ich do sucha. Nábytok prikryte plachtou, prípadne ho schovajte do garáže alebo pod prístrešok, kde nebude musieť odolávať dažďu ani snehu.

Markízy buď odmontujte alebo ich úplne zatiahnite, aby cez zimu nenavlhli. Čo sa týka údržby pergolí, stačí vyčistiť odtokové kanále od lístia, odstrániť nečistoty (popadané konáre) a ošetriť gumové tesnenie špeciálnym prípravkom, ktorý zabráni ich popraskaniu.

4. Myslite na zvieracích obyvateľov záhrady

Na vypratanú záhradu je síce krásny pohľad, no stratený ježko v nej bude hľadať útočisko len ťažko. Nechajte pre neho kôpku popadaného lístia, vetvičiek alebo pokosenej trávy, v ktorej sa schová, aspoň niekde v kúte pri plote.

5. Uskladnite náradie

Aby záhradné náradie dobre slúžilo, je potrebné, aby ste ho ochránili pred ničivou koróziou. Všetky nástroje preto starostlivo očistite od nečistôt – pri plastových komponentoch stačí použiť vlhčené utierky, pri tých kovových sa nebojte siahnuť po efektívnejšej kefe. Následne náradie uložte do dobre odvetrávanej miestnosti, kde sa nezráža voda, ktorá by mohla poškodiť predovšetkým jeho kovové a drevené časti.

Veľkonočné dekorácie na stôl: Inšpirujte sa originálnymi nápadmi

veľkonočné dekorácie na stôl

Najkrajšia časť Veľkej noci sa odohráva pri stole, keď sa rodina a priatelia stretnú, aby sa podelili o skvelé jedlo a všetky tajomstvá tohto sviatočného obdobia. Ak ešte stále neviete ako ho prestrieť v tento výnimočný čas, nezúfajte. Pripravili sme pre vás veľkonočné dekorácie na stôl, ktoré sú neprehliadnuteľné. Pekná a veselá výzdoba je tradične tvorená kraslicami, čerstvými kvetmi, ale aj inými prvkami.

Niektoré inšpirácie sme pre vás priniesli aj na našom instagrame.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by domadoma (@domadoma.sk) on

Kým v minulosti sme boli zvyknutí na čo najfarebnejšie prevedenie dekorácií, dnes sú veľmi trendy aj tlmené pastelové odtiene, palety farieb “tón v tóne” a monochromatizmus. Nech už preferujete čokoľvek, určite si vyberiete.

Prajeme krásne, požehnané chvíle strávené za spoločným stolom, nech sú pre vás tieto sviatky plné pohody a radosti zo vzájomnej prítomnosti!