Dôležité body z domového poriadku, o ktorých by ste mali vedieť

Študovanie zákonov a všetkých zložitých predpisov vám ale trochu uľahčíme. Povieme si o dôležitých bodoch, ktoré by ste mali vedieť a v prípade potreby použiť na svoju obranu a argumentáciu.

Nadmerný hluk mimo nočného kľudu

Určite všetci veľmi dobre viete, že zo Zákona o vlastníctve bytových a nebytových priestorov č 182/1993 Z. z. vyplýva majiteľom nehnuteľností a nájomníkom niekoľko práv a povinností. Jednou  nich je aj dodržiavanie nočného kľudu v čase od 22:00 do 06:00 hodiny rannej.

Čo ale v období, ak sa ráno o ôsmej hodine rannej v susednom byte nad vami spustila hlasná hudba alebo vznikol iný hluk? V týchto prípadoch je dobré vedieť, že nesmiete svojich susedov, ako ani vás nikto poškodzovať hlasnými hlukmi nad mieru primeraným pomerom. Samozrejme, je tieto veci potrebné dokázať a sťažovať sa môžete, ak to býva pravidelné.

Dôležité je tiež upozorniť, že sem nespadajú stavebné úpravy, ktoré sú riadne oznámené a nahlásené a vykonávané v rámci možností a bez poškodzovania majetku druhých. Ak pôjde o nutnú hydroizoláciu strechy alebo renováciu jadra, mali by ste to tých pár dní vydržať.

Dodržiavanie požiarnych predpisov

Veľmi častým problémom, o ktorom mnohí ani nevedia, je úniková cesta v spoločných priestoroch. Najčastejšie ide o schodisko, ktoré musí byť neustále dostatočne priechodné a bez zbytočných prekážok. Podľa vyhlášky je zakázané mať v týchto priestoroch akékoľvek doplnky, police na obuv a skrine s úložným priestorom.

Všetky tieto veci zužujú a zmenšujú únikový priestor, ktorý vám inak môže zachrániť život. Mala by vás na to upozorniť správa bytov, ktorá vám každý rok pripravuje nové ročné vyúčtovanie nájomného.

Ak príde na rad dôležitá kontrola hasiacich prístrojov a vy nesplníte podmienky, môže sa výška ročného vyúčtovania potom navýšiť aj o pokutu, a to bez ohľadu na to, či ste porušili zákon a vyhlášku vy, alebo to bol váš sused.

V rámci spoločného domového poriadku by ste mali mať v tomto dokumente všetky veci do posledného detailu uvedené. Uvedomte si, že ste sa rozhodli pre bývanie, ktoré zdieľate s ostatnými susedmi, a preto musíte brať ohľad aj na nich.

A nakoniec, bývanie nie je len o právach, ale aj povinnostiach, ktoré by ste vo vlastnom záujme mali dodržiavať, pretože poriadok má v našom živote zmysel.

22 inšpirácií a nápadov do predsiene

Sú obklopené topánkami, taškami, kľúčmi a rôznymi inými vecami, ktoré sú dôležité, keď odchádzate. Predsiene sú však v skutočnosti najdôležitejšími miestnosťami. Vítajú nás aj našich hostí. Tie najkrajšie inšpirácie na predsiene si môžete pozrieť hneď teraz.

aVstupné predsiene by mali byť teplé a pohostinné. Dbajte na to, aby odrážali celkový dojem vášho domu.

bDizajn predsiene by mal korešpondovať s dizajnom vášho domu. Ak je zariadený v glamour štýle, nemôžete túto maličkú miestnosť preorientovať na vidiecky štýl.

cDržte sa toho, aby všetko, čo sa nachádzalo vo vašej predsieni bolo praktické. Odolné drevo, laminát, dlažba, či koberec, ktoré zaručia ľahkú údržbu.

dPredsiene potrebujú aj šikovné úložné priestory. Rozmýšľať by ste teda mali aj nad tým, aký priestor vymedzíte stojanom, vešiakom, či nábytkom na uskladnenie vecí.

eZ predsiene môžete vytvoriť aj samostatnú izbu. Aby ste to dosiahli, zaobstarajte si stôl, čalúnené stoličky, mini stolíky a miniatúrne svietidlá. K vybranému kusu nábytku dokombinujte svietidlá, tapetu, či umelecké dekorácie.

fPriestor predsiene tak bude vyzerať ako skutočne obývaný a útulný.

gMáte maličkú predsieň?

Vytvorte jej priestor navyše prostredníctvom správnej farby. Biele a neutrálne odtiene predsieň presvetlia, a zároveň bude pôsobiť oveľa väčšie, ako skutočne vyzerá.

hPri menších predsieňach buďte opatrní pri výbere nábytku. Zvoľte si radšej jeden kus a využite dekorácie, ktoré zaujmú, no zároveň nebudú pôsobiť rušivo.

iJedným z efektívne využitých doplnkov pri menšej predsieni môže byť zrkadlo, ktoré spolupracuje s bielou farbou na presvetlení. Navyše má zrkadlo aj efektívny spôsob využitia, keďže si pri odchode z domu môžete ľahko skontrolovať svoj vlastný výzor.

jAby ste zabránili neporiadku v malých predsieňach, vyberte si praktický nábytok. Jedným z nich môže byť sedadlo s úložným priestorom, stolík s praktickými zásuvkami, krabice, koše.

kNezabudnite ani na koľajničky, kde si budete môcť zavesiť svoje kabáty a klobúky.

lPriestor môžete maximalizovať aj tým, že pri skladovaní svojich kabátov a klobúkov nevyužijete zatvorený priestor skrine s dvermi, ale zvolíte otvorené jednotky. Vďaka tomu sa môžete pohrať aj so vzormi a zladiť ich napríklad ku kobercu či k topánkam.
m

Pokiaľ chcete predsieňou zaujať, stavte na konkrétny štýl alebo zaujmite jedným konkrétnym prvkom.

nMôžete byť odvážni v schéme usporiadania, v skladovacích priestoroch, farbe, dekoráciách na stene. Inšpirovať sa môžete aj konkrétnymi štýlmi. Ak chcete svojou predsieňou zaujať, pozrite si tieto inšpirácie na predsiene, pri ktorých vaši hostia budú vzdychať údivom.

oPredsieň s funkčnou stenou

Milovníci klobúkov môžu staviť práve na tieto výnimočné doplnky a stenu predsiene vyplniť rôznofarebnými klobúkmi.

pPredsieň s mapou

Máte doma odložené mapy? Použite ich na stenu v predsieni. Upútate na prvý pohľad a využijete aj staré nevyužité plagáty. Ak také nemáte, môžete sa poobzerať po tapetách.

qPredsieň s nadrozmerným dizajnom

Poznáte samolepky na stenu? Vyberte si tú, ktorá je určená pre väčšie miestnosti, a aplikujte ju na stenu v predsieni. Nástenné samolepky sú skvelým spôsobom, ako pridať miestnosti charakter a štýl.

rZaujmite farbou

Lacný a dostupný spôsob, ako predsieňou vyraziť dych je zvoliť zaujímavú kombináciu farieb. K tomu pridajte rámčeky so zaujímavými obrazmi, a o stenu dokonale ladiacich kontrastov máte postarané.

sŽltá predsieň s doplnkami

Vydajte sa cestou odvážne striedajúcich sa farieb, ktoré dajú do pozoru všetky zmysly. Predsieň v žltej farbe doplňte kontrastnými svietnikmi, či vázami, ktoré budú štýlovými doplnkami.

tPredsieň môžete oživiť tapetou, väčšou stojanovou lampou, a ďalším možnostiam sa medze nekladú. Priestor tak prenechajte fantázii.

uZoznámili ste sa s inšpiráciou na predsiene a s návodmi na to, ako si ich opticky zväčšiť. Zároveň ste mohli vidieť, ako dokáže predsieň oživiť jeden konkrétny prvok, či kontrast.

vObrázky: Pinterest.com