Dôležité body z domového poriadku, o ktorých by ste mali vedieť

Študovanie zákonov a všetkých zložitých predpisov vám ale trochu uľahčíme. Povieme si o dôležitých bodoch, ktoré by ste mali vedieť a v prípade potreby použiť na svoju obranu a argumentáciu.

Nadmerný hluk mimo nočného kľudu

Určite všetci veľmi dobre viete, že zo Zákona o vlastníctve bytových a nebytových priestorov č 182/1993 Z. z. vyplýva majiteľom nehnuteľností a nájomníkom niekoľko práv a povinností. Jednou  nich je aj dodržiavanie nočného kľudu v čase od 22:00 do 06:00 hodiny rannej.

Čo ale v období, ak sa ráno o ôsmej hodine rannej v susednom byte nad vami spustila hlasná hudba alebo vznikol iný hluk? V týchto prípadoch je dobré vedieť, že nesmiete svojich susedov, ako ani vás nikto poškodzovať hlasnými hlukmi nad mieru primeraným pomerom. Samozrejme, je tieto veci potrebné dokázať a sťažovať sa môžete, ak to býva pravidelné.

Dôležité je tiež upozorniť, že sem nespadajú stavebné úpravy, ktoré sú riadne oznámené a nahlásené a vykonávané v rámci možností a bez poškodzovania majetku druhých. Ak pôjde o nutnú hydroizoláciu strechy alebo renováciu jadra, mali by ste to tých pár dní vydržať.

Dodržiavanie požiarnych predpisov

Veľmi častým problémom, o ktorom mnohí ani nevedia, je úniková cesta v spoločných priestoroch. Najčastejšie ide o schodisko, ktoré musí byť neustále dostatočne priechodné a bez zbytočných prekážok. Podľa vyhlášky je zakázané mať v týchto priestoroch akékoľvek doplnky, police na obuv a skrine s úložným priestorom.

Všetky tieto veci zužujú a zmenšujú únikový priestor, ktorý vám inak môže zachrániť život. Mala by vás na to upozorniť správa bytov, ktorá vám každý rok pripravuje nové ročné vyúčtovanie nájomného.

Ak príde na rad dôležitá kontrola hasiacich prístrojov a vy nesplníte podmienky, môže sa výška ročného vyúčtovania potom navýšiť aj o pokutu, a to bez ohľadu na to, či ste porušili zákon a vyhlášku vy, alebo to bol váš sused.

V rámci spoločného domového poriadku by ste mali mať v tomto dokumente všetky veci do posledného detailu uvedené. Uvedomte si, že ste sa rozhodli pre bývanie, ktoré zdieľate s ostatnými susedmi, a preto musíte brať ohľad aj na nich.

A nakoniec, bývanie nie je len o právach, ale aj povinnostiach, ktoré by ste vo vlastnom záujme mali dodržiavať, pretože poriadok má v našom živote zmysel.

Zvárané pletivo: 5 vecí, ktoré by ste mali vedieť skôr, než začnete s jeho osadením

Vyrástol vám pes a váš aktuálny plot už bez námahy preskočí? Potrebujete ochrániť areál firmy pred zlodejmi? Pri každom pozemku je dôležité myslieť hlavne na bezpečnosť ľudí, zvierat a objektov v jeho vnútri. Vo väčšine prípadov je ideálnym riešením zvárané pletivo. Platí to aj pre vás?

Využitie pletiva

Ešte pred samotným výberom typu pletiva si treba uvedomiť, na čo ho budete využívať. Zvárané plotové pletivo sa svojou pevnosťou najviac hodí na ochranu pozemku, pretože sa vďaka nemu nikto alebo nič nedostane ani von, ale ani dnu. Okrem pevnosti je potrebné dbať na jeho výšku, aby nebolo ľahko preskočiteľné. 

Tento typ pletiva je najviac využívaný napríklad pri oplotení pozemku, v ktorom sa nachádza strážny pes. Vďaka svojej pevnosti ho nemá šancu preraziť ani prehryznúť a po výbere správnej výšky ho len tak ľahko nepreskočí. Problém však nastáva, ak sa pes začne snažiť o podkopanie plotu. V tomto prípade vám odporúčame k pletivu objednať aj podhrabové dosky.

Typ pozemku

Keď už máte jasné, že zvárané pletivo je pre vás z pohľadu využiteľnosti to pravé, tak je potrebné sa pozrieť aj na typ vášho pozemku. Zvárané pletivo je vhodné len do rovných typov pozemku, prípadne do mierneho stúpania alebo klesania. Ak sa váš pozemok nachádza vo výraznejšom stúpaní alebo klesaní, tak namiesto zváraného pletiva odporúčame skôr štvorhranné pletivo, ktoré sa lepšie nastavuje a prispôsobuje terénu. 

Životnosť pletiva

Na prvý pohľad sa môže zdať, že ide o plastové pletivo, no vo svojom vnútri ukrýva kvalitný žiarovo pozinkovaný drôt. Vďaka tejto technike výroby je pletivo na pohľad estetické a zapadne do každého pozemku, ale na druhej strane má zásluhou pozinkovaného drôtu aj  veľkú pevnosť. Týmito materiálmi zabezpečuje záruku voči korózii až na 15 rokov.

Samostatnosť

Zvárané pletivo vyrábame a dodávame zákazníkom ako celok, ktorý netreba nejak dodatočne spájať alebo skladať, preto je jeho inštalácia rýchla a jednoduchá. Na montáž vám nebude treba ani šponovací drôt, plotové pletivo stačí jednoducho osadiť na stĺpiky a svoju prácu bude vykonávať okamžite.

Poteší oko a splní svoju úlohu

Pletivo na plot si môžete objednať v zelenej a antracitovej farbe. Tieto farby sa hodia či už k domu, záhrade, chate, ale aj k iným typom pozemkov.  Moderným dizajnom sa nestratí ani v meste, ani na dedine, a hlavne splní svoju úlohu vďaka svojej pevnosti a výške. Vyrábané je formou, ktorá zabraňuje prestrčiť nohu pomedzi otvory, preto je naozaj ťažké ho preliezť a fyzickou silou cezeň žiadne zviera ani človek neprenikne.