Dôležité body z domového poriadku, o ktorých by ste mali vedieť

Študovanie zákonov a všetkých zložitých predpisov vám ale trochu uľahčíme. Povieme si o dôležitých bodoch, ktoré by ste mali vedieť a v prípade potreby použiť na svoju obranu a argumentáciu.

Nadmerný hluk mimo nočného kľudu

Určite všetci veľmi dobre viete, že zo Zákona o vlastníctve bytových a nebytových priestorov č 182/1993 Z. z. vyplýva majiteľom nehnuteľností a nájomníkom niekoľko práv a povinností. Jednou  nich je aj dodržiavanie nočného kľudu v čase od 22:00 do 06:00 hodiny rannej.

Čo ale v období, ak sa ráno o ôsmej hodine rannej v susednom byte nad vami spustila hlasná hudba alebo vznikol iný hluk? V týchto prípadoch je dobré vedieť, že nesmiete svojich susedov, ako ani vás nikto poškodzovať hlasnými hlukmi nad mieru primeraným pomerom. Samozrejme, je tieto veci potrebné dokázať a sťažovať sa môžete, ak to býva pravidelné.

Dôležité je tiež upozorniť, že sem nespadajú stavebné úpravy, ktoré sú riadne oznámené a nahlásené a vykonávané v rámci možností a bez poškodzovania majetku druhých. Ak pôjde o nutnú hydroizoláciu strechy alebo renováciu jadra, mali by ste to tých pár dní vydržať.

Dodržiavanie požiarnych predpisov

Veľmi častým problémom, o ktorom mnohí ani nevedia, je úniková cesta v spoločných priestoroch. Najčastejšie ide o schodisko, ktoré musí byť neustále dostatočne priechodné a bez zbytočných prekážok. Podľa vyhlášky je zakázané mať v týchto priestoroch akékoľvek doplnky, police na obuv a skrine s úložným priestorom.

Všetky tieto veci zužujú a zmenšujú únikový priestor, ktorý vám inak môže zachrániť život. Mala by vás na to upozorniť správa bytov, ktorá vám každý rok pripravuje nové ročné vyúčtovanie nájomného.

Ak príde na rad dôležitá kontrola hasiacich prístrojov a vy nesplníte podmienky, môže sa výška ročného vyúčtovania potom navýšiť aj o pokutu, a to bez ohľadu na to, či ste porušili zákon a vyhlášku vy, alebo to bol váš sused.

V rámci spoločného domového poriadku by ste mali mať v tomto dokumente všetky veci do posledného detailu uvedené. Uvedomte si, že ste sa rozhodli pre bývanie, ktoré zdieľate s ostatnými susedmi, a preto musíte brať ohľad aj na nich.

A nakoniec, bývanie nie je len o právach, ale aj povinnostiach, ktoré by ste vo vlastnom záujme mali dodržiavať, pretože poriadok má v našom živote zmysel.

Ktorý retro nábytok by ste po starých rodičoch nemali vyhadzovať?

Dom vašich starých rodičov skrýva množstvo prekvapení.

Ak si myslíte, že nič v ňom už nevyužijete, tak sa určite mýlite. Práve dnes je veľmi populárne dávať starým veciam nový život a funkčne ich využiť v rôznych izbách vášho domu či bytu.

Ktorý retro nábytok po starých rodičoch by ste teda rozhodne nemali vyhadzovať?

Nebojte sa retro nábytok umiestniť v modernom dome

Prvé, čo vás možno napadlo, je to, či sa štýlovo starý nábytok hodí do moderného domu.

Prečo nie?

Vďaka rôznym retro kúskom nadobudne váš dom oživenie a okrem toho získa punc nevšednosti, romantiky, a zároveň z toho starého budete mať znova úžitok.

Špeciálne využitie majú všetky retro a starožitné nábytky zvlášť v rustikálnom, vidieckom, či provensálskom štýle bývania. Ktorý z nich si vyberiete, je teda na vás. My vám ponúkame tipy, ako tento retro nábytok v dome použiť.

Skrine a komody

Každá nevšedná spálňa obsahuje aspoň jeden retro kúsok. Môže byť práve v podobe skrine alebo komody.

Tieto staré môžete smelo natrieť, patinovať, dať im lesk, či použiť techniku krakelovania, ktorá na nich vytvorí popraskaný efekt.

stará skriňa využitá v modernej spálniAk sú tieto retro kúsky nábytku zachovalé, nemusíte robiť nič, stačí ich len umiestniť na vhodné miesto a doladiť k nim zvyšné doplnky.

Kreslá a pohovky

Nový nádych a využitie môže zažiť aj kreslo a pohovka vášho dedka a babky. Ak sa vám nepáči ich poťah, pokojne ich môžete dať čalúnnikovi, aby ich opäť oživil a vy môžete ukázať svetu svoje dokonalé kúsky v obývačke.

staré kreslá, ktoré prešli redizajnomStaré dvere

Páčia sa vám staré dvere?

Dajte si ich za svoju posteľ v spálni. Vytvoria vám starý antický nádych a zároveň premeníte niečo staré na skutočné umelecké dielo.

staré dvere za posteľou v spálniStará knihovníčka

Našli ste starú knihovníčku bez kníh? Obnovte ju a vytvorte z nej malý bar, v ktorom budete mať po ruke alkohol, poháre či iné dôležité veci.

stará knižnica zmenená na bar
Zo starých kufrov nočný stolík

Staré kufre rozpovedia množstvo príbehov. Vedeli by ste si ich však predstaviť vedľa svojej postele ako nočný stolík?

Skúste to!

staré kufre ako nočný stolíkTento vintage štýl si rýchlo obľúbite, a ani nebudete vedieť ako, a budete v starých veciach doslova namočený.

Starý sekretár ako bielizník

Pamätáte si staré sklenené sekretáre a kredence plné vecí, ktoré vaši starí rodičia dostali ako svadobný darček?

sekretár využitý ako šatník na bielizeňTak si v nich predstavte všetky biele uteráky, župany, a ďalšiu bielizeň.

Celkom dobrý nápad, čo poviete?

Drevená truhlica ako stolík v obývačke

Pokiaľ ste našli tento zaujímavý kúsok v dome vašich starých rodičov, máte šťastie. Drevená truhlica vám môže poslúžiť ako stolík v obývačke. Tento obľúbený druh retro nábytku sa využíva väčšinou v anglickom vidieckom štýle, takže vintage nádych máte zaručený.

stará truhlica použitá ako stolík v obývačkeStoličky, podnosy, hodiny

Ide už o skutočné maličkosti. No pokiaľ ich premaľujete, použijete patinovanie, a rôzne ďalšie techniky, prostredníctvom ktorých ožijú, zabezpečíte si dokonalý a štýlový domov.

stará stolička v prírodnom duchuĎalšie doplnky

Aj starý kávovar, hrnček, šijací stroj, či dokonca kvetináče dokážu vynikajúco poslúžiť v každom dome. Ako doplnky, ktoré z neho vytvoria miesto príbehov.

Do hrnčeka môžete dať pokojne kytičku levandulí. Starý kávovar si môžete položiť na policu v kuchyni. Šijací stroj môže poslúžiť v chodbe na kvety.

starý šijací stroj našiel využitie v kúpeľniČo hovoríte na tieto nápady?

Stojan, či rebrík

Aj toto sú kúsky, ktoré budú zapadať do vašej predstavy. Stojan, ktorý možno slúžil na maľovanie môžete využiť na TV v obývačke.

Rebrík môžete použiť v spálni či v inej izbe na svoje spomienky, či kvety.

Každý retro nábytok je plný fantázie a unikátnych vlastností. Spája sa nám s tým, že to staré nemusí by hneď na vyhodenie, ale stačí trošku starostlivosti, či života, a stane sa z neho výnimočný kúsok, ktorý vám budú všetci závidieť.

Obrázky: Pinterest.com