Dôležité faktory pri výbere novej chladničky s mrazničkou do vašej kuchyne alebo komory

bezikus / Shutterstock.com

Aby vám ale toto zariadenie aj dobre slúžilo, mali by ste poznať základné kritéria výberu a pristupovať k nákupu poctivo. Pri dodržaní všetkých faktorov a pravidiel si potom určite nájdete na trhu ten najlepší model. Tichú a energeticky účinnú jednotku, ktorá zachová kvalitu výrobkov a zapadne do bytu.

V prvom rade nezabudnite na rozmery

Pred odchodom do obchodu si premyslite miesto, kde bude budúca chladnička stáť. Aj od tohto faktoru závisí model, ktorý si môžete dovoliť. Zmerajte si preto výšku a šírku dostupnej plochy, pričom nezabudnite na zdroj energie, ktorý uvedie prístroj do chodu. Ale pozor! Mali by ste myslieť aj na smer otvárania dvierok chladničky a priestor, do ktorého budú krídla zasahovať.

Vyberte si správny typ a rozloženie

Modelov chladničiek je dnes na trhu veľmi veľa, vždy by ste ale mali myslieť pri ich výbere na to, či vám poslúžia na splnenie základného cieľa. Dôležité je predsa nielen uskladnenie potravín, ale aj  zamrazenie surovín. Veľmi dobrou alternatívou sú preto v tomto smere chladničky s mrazničkou.

Dôležité je, aby mali jednotlivé komory a police, v ktorých vám pri špeciálnej teplote a klíme vydržia potraviny aj mesiace.

Zvážte typ ovládacieho prvku

Všetky moderné chladničky majú elektromechanické alebo elektronické ovládanie. V najnovších modeloch je veľkým plusom prítomnosť panelu s digitálnym displejom, ktorý umožňuje nastaviť teplotu na určitý stupeň, regulovať spotrebu energie a nastavovať špeciálne programy, ako je napríklad „Superfrost“.

Niektoré modely sa tiež pripájajú k Wi-Fi, vďaka čomu ich môžete ovládať na diaľku aj pomocou mobilných aplikácií.

Rozhodujúce slovo má aj objem

Objem je pri výbere novej chladničky všeobecný a zároveň veľmi užitočný parameter. Týka sa celého priestoru políc a zásuviek, pričom sa myslí aj na počet výrobkov, ktoré sa v chladničke môžu umiestniť a množstvo členov, ktorým by mala chladnička v prípade potreby dobre poslúžiť.

Typ rozmrazovania

Najžiadanejší je dnes No Frost systém, ktorý znamená, že na základe cirkulácie vzduchu v komorách chladničky je chladiaci prvok umiestnený v špeciálnom oddelení systému, kde kondenzuje a odparuje vlhkosť. Na stenách komôr sa tak netvorí námraza, a preto nie je potrebné pravidelné rozmrazovanie. To však neznamená, že si chladnička nezaslúži pravidelnú údržbu a čistenie.

Počet kompresorov

Väčšina moderných chladničiek pre domácnosť je vybavená jedným kompresorom, ktorý dáva výkon súčasne chladničke aj mrazničke. Nemožno ich vypnúť jednotlivo, preto v moderných modeloch existuje možnosť „Vacation“, čo znamená, že mraznička je v prevádzke, ale chladnička sa prepne do ekonomického režimu.

V modeloch s dvoma kompresormi sú chladiaci box a mraznička úplne autonómne a majú svoj vlastný teplotný režim. Spravidla ich ale využívajú viac menej len prémiové dvojkomorové americké chladničky.

Nepodceňujte hladinu hluku

Druh a počet kompresorov určuje aj úroveň hluku emitovaného chladničkou. Tento parameter je obzvlášť dôležitý, ak bude jednotka umiestnená v obývacej izbe alebo v kuchyni spojenej s obývacou izbou. V iných prípadoch nie je hluk tak kritický.

Vyberte si tú najlepšiu energetickú triedu

Chladnička je v prevádzke 24 hodín denne, sedem dní v týždni. Preto je dôležité zvoliť najúspornejšiu možnosť, ktorá sa nepodpíše pod vysoké účty za energie.

Trieda spotreby energie sa určuje na základe nominálnej a skutočnej spotreby energie a je uvedená „latinkou“ na energetickom štítku.

Najúspornejšie chladničky sú označené písmenom A, pretože vďaka kvalitnej izolácii a moderným kompresorom spotrebúvajú minimum energie.

Energetická trieda však neodpovedá na otázku, koľko energie spotrebuje chladnička za rok alebo mesiac. Aby ste to zistili, musíte sa pozrieť na ďalšiu položku v údajovom liste, ktorou je spotreba energie v kWh za rok.

Ročný počet kilowatthodín potom stačí vynásobiť nákladmi na jednu kWh vo vašej oblasti a máte vo všetkom jasno.

Ako správne čistiť kuchynské spotrebiče a zákutia?

Čistota je pol zdravia. Toto platí pre kuchyne a spotrebiče v nej dvojnásobne. V našich kuchyniach sa zabývalo veľké množstvo spotrebičov, bez ktorých si varenia už nedokážeme ani predstaviť. Viete ale, ako sa o vašich pomocníkov správne starať a ako kuchyňu ako takú udržiavať v tom najlepšom stave?

Zoznámte sa s niekoľkými tipy, ktoré vám pomôžu udržiavať spotrebiče stále čisté a v najlepšej kondícii a dozviete sa niekoľko tipov na upratovanie celej kuchyne.

Pripravte sa na upratovanie kuchyne!

Pred samotným upratovaním si nezabudnite pripraviť všetko, čo by ste mohli neskôr potrebovať. Nezabúdajte ani na ochranné pomôcky, vďaka ktorým si šetríte zdravie.

Čistiace prostriedky všeobecne: s chlórom (Savo), tekutý piesok, utierky z mikrovlákna, hubka, teplá voda, ochranné rukavice, metlička a lopatku

Ekologické čistiace prostriedky: ocot, citrón, sóda, kyselina citrónová

Upratovanie kuchyne od A po Z

Aby bola kuchyňa skutočne čistá, je rozhodujúca pravidelnosť upratovania. Staré nečistoty sa veľmi zle čistia a preto na pravidelné upratovanie rozhodne dbajte.

  • Obklady kuchynskej linky čistite utierkami z mikrovlákna, ostré predmety ich môžu poškodiť. Na zašednuté škáry medzi kachličkami použite prostriedky s chlórom, napríklad Savo, ktoré im vráti pôvodnú svetlosť.
  • Dvierka kuchynskej linky často pokrýva mastný filter, obzvlášť v okolí sporáka a digestora, tiež na ich čistenie použite utierky z mikrovlákna a predídete prípadným škrabancom. Vždy čistite celú plochu pravidelnými ťahmi tak, aby na povrchu nevznikali šmuhy.
  • Nezabúdajte na úchyty. Ide o jedno z najčastejšie používaných a teda ochytaných, špinavých miest. Pre úchytky skriniek určite použite prostriedky s chlórom, aby ste tak docielili čo najlepšiu hygienu.
  • Na batérie nikdy nepoužívajte prípravky s obsahom chlóru, ktoré povrch rozleptajú, v každej drogérii nájdete množstvo prípravkov, prípadne je možné použiť slabý octový roztok.

Sklokeramická doska

Hladký povrch dosky je možné jednoducho čistiť pomocou hubky namočenú vo vode, prípadne k zotretiu nečistôt použite vlhčený obrúsok. V prípade, že voda nestačí, možno použiť niektorú zo špeciálnych škrabiek na sklokeramické platne, ktorá hrubé nečistoty spoľahlivo odstráni. Pri čistení sa vyvarujte použitia ostrých predmetov, či drôtenky. Týmito nástrojmi sklokeramickú dosku poškriabete a aj v mikroskopických ryhách sa budú usadzovať všetky nečistoty.

Praktický tip: Ak nemáte tekutý piesok, použite na hrubé nečistoty jedlú sódu, jej účinky vás milo prekvapia.

Sporáky

Sporáky sú najčastejšie používanými spotrebičmi v kuchyni. Pripečená mastnota a zvyšky jedla na sporáku sú nešvárom, s ktorým sa v kuchyni stretávame denne. Ani pri sebeväčšej pozornosti sa nedá znečisteniu stopercentne vyvarovať. Predísť neskoršiemu komplikovanému čisteniu možno iba bezprostredným upratovaním sporáku po varení, kedy je možné nečistoty zotrieť vlhkou handričkou. V tomto prípade je však dôležité maximálne dbať na bezpečnosť.

mora-sporak

Nerezové povrchy čistite obozretne

Na inak veľmi lesklom povrchu je vidieť doslova každý odtlačok prsta. Nerez je tiež veľmi náchylný na poškriabanie, takže použitie hrubých hubiek a tekutých pieskov sa rozhodne neodporúča. Oveľa vhodnejšie sú jemné utierky z mikrovlákna, ktoré nezanechajú typické šmuhy, ani nepoškodia lesklý povrch.

Chladničky a mrazničky

Odborníci odporúčajú čistiť chladničku aspoň raz za mesiac a to aj v prípade samoodmrazujúcích modelov. Vlhkosť v chladničke je totiž ideálnym prostredím pre tvorbu plesní a baktérií. Aj preto je dobré v chladničke skladovať potraviny zabalené. Tiež nie je dobré skladovať niektoré potraviny pri sebe, napríklad oddelenie surových a varených potravín znižuje možné riziko kontaminácie. Na čistenie použite antibakteriálne prípravky (napríklad Savo), prípadne vytrite chladničku octom, ktorý perfektne pohltí všetky zápachy. Pokiaľ do chladničky umiestnite misku s rozsypanou jedlou sódou, predídete budúcim zápachom.

Tip: Ak vyberáte do vašej kuchyne chladničku, určite sa pozrite na článok: Ako vybrať chladničku

Umývačky riadu

Umývačka riadu je dnes už bežnou súčasťou výbavy väčšiny domácností. O umývačku riadu je však potrebné dôkladne starať a čistiť ju aspoň každý mesiac. Veľkú úlohu v tomto prípade hrá kvalita vody, tvrdá voda môže zanechávať na stenách umývačky tmavé povlaky a odporúča sa použiť zmäkčovač. Tiež je vhodné pravidelne čistiť filtre, ktoré zachytávajú väčšie kusy špiny a ich rozkladanie často spôsobuje zápach.

Praktický tip: Ocot čistí, dezinfikuje a bojuje s vodným kameňom. Nalejte malé množstvo do nádržky saponátu, zapnite umývačku na vysokú teplotu a budete prekvapení výsledkom.

Mikrovlnné rúry

Mikrovlnné rúry nie je potrebné čistiť tak často, ako rúry klasické. Vďaka charakter potravín, ktoré v nich pripravujeme a pri použití poklopu na samotný tanierik, môže byť čistenie mikrovlnnej rúry naozaj hračkou. Povrch jednoducho zotrite navlhčenou handričkou, prípadne použite vodu so saponátom, či niekoľkými kvapkami octu, ktorý pohltí prípadný zápach jedla.

Praktický tip: Pokiaľ dôjde k väčšiemu znečisteniu a zvyšky jedla zaschnú, do mikrovlnnej rúry na noc vložte misku s vodou a plátkami citróna. Zaschnuté nečistoty vďaka vlhkosti vody a kyslosti citróna pôjdu druhý deň lepšie vyčistiť.

Odsávače pár

Odsávače pár sú v kuchyniach miestom, na ktorom z pochopiteľných dôvodov lipne najviac mastnoty. Preto je potrebné digestor najprv dôkladne odmastiť kvalitným odmasťovačom a až potom vyčistiť samotné filtre.

digestor

Uhlíkový filter je vhodné čistiť aspoň každé dva mesiace, buď ručne v teplej vode, alebo v umývačke riadu. Teplota vody, pri ktorej je možné uhlíkový filter umývať, by nemala presiahnuť 65 ° C.

Tukový filter je potrebné umývať aspoň raz mesačne. Najlepšie ručne, s pomocou jemného umývacieho prostriedku, prípadne v umývačke na nižšiu teplotu. Všetky informácie o typoch a umiestnení filtrov vo vašej digestore nájdete v manuáli.

Užitočná rada: Vytvorte si ekologický domáci odmasťovač tak, že zmiešate dve lyžice octu a dve lyžice jedlej sódy. Na mastné miesta ho nanášajte jemnou navlhčenou handričkou.

Rýchlovarné kanvice

V prípade rýchlovarnej kanvice nemusíme zápasiť s čistením vonkajšieho povrchu, ktorý ide ľahko zotrieť, náš najväčší problém totiž bude inde. Vodný kameň je nepriateľom všetkých prístrojov ktoré pracujú s vodou a varná kanvica rozhodne nie je výnimkou. Na vzniknuté usadeniny je najlepším pomocníkom odvápňovač, ktorý je dostupný v každej drogérii. Jeho použitie je individuálne podľa typu a konkrétne informácie nájdete vždy na obale zakúpeného výrobku.

Praktický tip: Ak sa chcete zbaviť vodného kameňa, kúpte si kyselinu citrónovú a niekoľko lyžičiek nechajte spolu s vodou niekoľkokrát prejsť varom. Kanvicu potom dôkladne prepláchnite.

Predchádzajte špine

Základným predpokladom k neskoršiemu praktickému upratovaniu, je vhodný výber samotnej kuchyne. Predpokladom rýchleho upratovania sú jednoducho otierateľné plochy z nenasiakavých materiálov. Niektorým atraktívnym lesklým prvkom sa doporučujeme vyvarovať, pre ich zlú údržbu. Vysoko lesklý povrch je síce atraktívny, ale akékoľvek šmuhy, alebo odtlačky rúk, pokazia vzhľad celej vašej kuchyne.

Tiež povrch pracovnej dosky je veľmi dôležitý, ideálne sú akrylátové povrchy, ktoré sú odolné voči poškriabaniu a tiež ľahko umývateľné. Veľmi dôležité je mať dobre utesnený priestor medzi kuchynskou doskou a stenou. Zlé utesnenie, pod ktoré sa dostávajú tekutiny a zvyšky jedla, je najčastejším dôvodom plesní v kuchyni.

Myslite aj na prakticky riešené šuplíky, ktoré pri upratovaní ľahko vyberiete.