Dôležité faktory pri výbere novej chladničky s mrazničkou do vašej kuchyne alebo komory

bezikus / Shutterstock.com

Aby vám ale toto zariadenie aj dobre slúžilo, mali by ste poznať základné kritéria výberu a pristupovať k nákupu poctivo. Pri dodržaní všetkých faktorov a pravidiel si potom určite nájdete na trhu ten najlepší model. Tichú a energeticky účinnú jednotku, ktorá zachová kvalitu výrobkov a zapadne do bytu.

V prvom rade nezabudnite na rozmery

Pred odchodom do obchodu si premyslite miesto, kde bude budúca chladnička stáť. Aj od tohto faktoru závisí model, ktorý si môžete dovoliť. Zmerajte si preto výšku a šírku dostupnej plochy, pričom nezabudnite na zdroj energie, ktorý uvedie prístroj do chodu. Ale pozor! Mali by ste myslieť aj na smer otvárania dvierok chladničky a priestor, do ktorého budú krídla zasahovať.

Vyberte si správny typ a rozloženie

Modelov chladničiek je dnes na trhu veľmi veľa, vždy by ste ale mali myslieť pri ich výbere na to, či vám poslúžia na splnenie základného cieľa. Dôležité je predsa nielen uskladnenie potravín, ale aj  zamrazenie surovín. Veľmi dobrou alternatívou sú preto v tomto smere chladničky s mrazničkou.

Dôležité je, aby mali jednotlivé komory a police, v ktorých vám pri špeciálnej teplote a klíme vydržia potraviny aj mesiace.

Zvážte typ ovládacieho prvku

Všetky moderné chladničky majú elektromechanické alebo elektronické ovládanie. V najnovších modeloch je veľkým plusom prítomnosť panelu s digitálnym displejom, ktorý umožňuje nastaviť teplotu na určitý stupeň, regulovať spotrebu energie a nastavovať špeciálne programy, ako je napríklad „Superfrost“.

Niektoré modely sa tiež pripájajú k Wi-Fi, vďaka čomu ich môžete ovládať na diaľku aj pomocou mobilných aplikácií.

Rozhodujúce slovo má aj objem

Objem je pri výbere novej chladničky všeobecný a zároveň veľmi užitočný parameter. Týka sa celého priestoru políc a zásuviek, pričom sa myslí aj na počet výrobkov, ktoré sa v chladničke môžu umiestniť a množstvo členov, ktorým by mala chladnička v prípade potreby dobre poslúžiť.

Typ rozmrazovania

Najžiadanejší je dnes No Frost systém, ktorý znamená, že na základe cirkulácie vzduchu v komorách chladničky je chladiaci prvok umiestnený v špeciálnom oddelení systému, kde kondenzuje a odparuje vlhkosť. Na stenách komôr sa tak netvorí námraza, a preto nie je potrebné pravidelné rozmrazovanie. To však neznamená, že si chladnička nezaslúži pravidelnú údržbu a čistenie.

Počet kompresorov

Väčšina moderných chladničiek pre domácnosť je vybavená jedným kompresorom, ktorý dáva výkon súčasne chladničke aj mrazničke. Nemožno ich vypnúť jednotlivo, preto v moderných modeloch existuje možnosť „Vacation“, čo znamená, že mraznička je v prevádzke, ale chladnička sa prepne do ekonomického režimu.

V modeloch s dvoma kompresormi sú chladiaci box a mraznička úplne autonómne a majú svoj vlastný teplotný režim. Spravidla ich ale využívajú viac menej len prémiové dvojkomorové americké chladničky.

Nepodceňujte hladinu hluku

Druh a počet kompresorov určuje aj úroveň hluku emitovaného chladničkou. Tento parameter je obzvlášť dôležitý, ak bude jednotka umiestnená v obývacej izbe alebo v kuchyni spojenej s obývacou izbou. V iných prípadoch nie je hluk tak kritický.

Vyberte si tú najlepšiu energetickú triedu

Chladnička je v prevádzke 24 hodín denne, sedem dní v týždni. Preto je dôležité zvoliť najúspornejšiu možnosť, ktorá sa nepodpíše pod vysoké účty za energie.

Trieda spotreby energie sa určuje na základe nominálnej a skutočnej spotreby energie a je uvedená „latinkou“ na energetickom štítku.

Najúspornejšie chladničky sú označené písmenom A, pretože vďaka kvalitnej izolácii a moderným kompresorom spotrebúvajú minimum energie.

Energetická trieda však neodpovedá na otázku, koľko energie spotrebuje chladnička za rok alebo mesiac. Aby ste to zistili, musíte sa pozrieť na ďalšiu položku v údajovom liste, ktorou je spotreba energie v kWh za rok.

Ročný počet kilowatthodín potom stačí vynásobiť nákladmi na jednu kWh vo vašej oblasti a máte vo všetkom jasno.

13 skvelých inšpirácií a nápadov do kúpeľne

inšpirácie do kúpeľne
pixabay

Ak rekonštruujete kúpeľňu alebo ju plánujete zariadiť, v tomto článku nájdete inšpirácie do vašej novej kúpeľne. Rekonštrukcia kúpeľne je jedna z najťažších prác pri kompletnej rekonštrukcii. Nielenže sa tu nachádzajú všetky rozvody energií, ale mnohokrát musíte byť kreatívny kvôli priestoru.

Väčšina kúpeľní má totiž málo miesta. Pri plánovaní a zariaďovaní si tak musíte zodpovedať, či dáte radšej prednosť sprchovému kútu alebo si necháte vaňu. Nemenej podstatným sú odkladacie priestory. Mnohé dizajnové kúpeľne vyzerajú skvele, ale nie sú praktické.

Pozrite si tieto inšpirácie, ktoré vám pomôžu pri výbere vašej kúpeľne.

Kúpeľňové inšpirácie

inspiracie-kupelne-13

Sprchový kút si môžete aj takto šikovne vymurovať a doplniť bezpečnostným kaleným sklom.

inspiracie-kupelne-12

Pre správne osvetelenie tváre pred zrkadlom použite dve lampy z každej strany zrkadla. V takomto rozložení nebudete mať na tvári nechcené tiene.

inspiracie-kupelne-11

Zemité farby nepodliahujú trendom a vydržia vám dlhé roky. Mnoho ľudí robí chybu, že si vyberú jednu výraznú farbu, ktorá sa ich za chvíľu omrzí alebo vyjde z módy. A kúpeľňu si zariaďujete minimálne jedno desaťročie.

inspiracie-kupelne-10

Najmä v malých kúpeľniach sa nevyhnete spájaniu WC a kúpeľne. Ale aj v takomto malom priestore môžete ponechať vaňu. Majitelia to vyriešili šikovnou zástenou kvôli ochrane pred vodou.

inspiracie-kupelne-9Tzv. niky sú veľmi šikovným odkladacím priestorom. Vyhnete sa tak nezvhľadným odkladací priestorom na stenách. V nike môžete tiž použiť iný obklad a pekne sa dizajnovo vyhrať.
inspiracie-kupelne-8

Moderné kúpeľne sa vyznačujú hlavne jednoduchými a kvalitnými materiálmi, ktoré vydržia minimálne dekádu.

inspiracie-kupelne-7

Do murovanej steny môžete šikovne vopchať práčku a priečky využiť ako odkladací priestor napr. na uteráky.

inspiracie-kupelne-6

Pri malých kúpeľniach sa niekedy nevyhnete nábytku na mieru. V tomto prípade však majitelia mohli šikovne vedľa umývadla umiestniť práčku. Farebné zladenie je už len čerešničkou na torte.

inspiracie-kupelne-5

inspiracie-kupelne-4

Veľmi trendovým je momentálne bezbarierový sprchovací kút, ktorý je v jednej rovine s podlahou. Niekedy sa dá takéto riešenie realizovať i v panelových bytoch.

inspiracie-kupelne-3

Veľmi šikovnou stenou viete skryť všetky rušivé prvky v kúpeľni.

inspiracie-kupelne-2

inspiracie-kupelna-1

Skrinka na mieru vám umožní šikovne skryť množstvo vecí a využiť každý milimeter priestoru.

luxusné kúpeľne

Luxusné kúpeľne potrebujú množstvo priestoru, peňazí v podobe drahých materiálov.

Foto: pinterest