Dôležité faktory pri výbere novej chladničky s mrazničkou do vašej kuchyne alebo komory

bezikus / Shutterstock.com

Aby vám ale toto zariadenie aj dobre slúžilo, mali by ste poznať základné kritéria výberu a pristupovať k nákupu poctivo. Pri dodržaní všetkých faktorov a pravidiel si potom určite nájdete na trhu ten najlepší model. Tichú a energeticky účinnú jednotku, ktorá zachová kvalitu výrobkov a zapadne do bytu.

V prvom rade nezabudnite na rozmery

Pred odchodom do obchodu si premyslite miesto, kde bude budúca chladnička stáť. Aj od tohto faktoru závisí model, ktorý si môžete dovoliť. Zmerajte si preto výšku a šírku dostupnej plochy, pričom nezabudnite na zdroj energie, ktorý uvedie prístroj do chodu. Ale pozor! Mali by ste myslieť aj na smer otvárania dvierok chladničky a priestor, do ktorého budú krídla zasahovať.

Vyberte si správny typ a rozloženie

Modelov chladničiek je dnes na trhu veľmi veľa, vždy by ste ale mali myslieť pri ich výbere na to, či vám poslúžia na splnenie základného cieľa. Dôležité je predsa nielen uskladnenie potravín, ale aj  zamrazenie surovín. Veľmi dobrou alternatívou sú preto v tomto smere chladničky s mrazničkou.

Dôležité je, aby mali jednotlivé komory a police, v ktorých vám pri špeciálnej teplote a klíme vydržia potraviny aj mesiace.

Zvážte typ ovládacieho prvku

Všetky moderné chladničky majú elektromechanické alebo elektronické ovládanie. V najnovších modeloch je veľkým plusom prítomnosť panelu s digitálnym displejom, ktorý umožňuje nastaviť teplotu na určitý stupeň, regulovať spotrebu energie a nastavovať špeciálne programy, ako je napríklad „Superfrost“.

Niektoré modely sa tiež pripájajú k Wi-Fi, vďaka čomu ich môžete ovládať na diaľku aj pomocou mobilných aplikácií.

Rozhodujúce slovo má aj objem

Objem je pri výbere novej chladničky všeobecný a zároveň veľmi užitočný parameter. Týka sa celého priestoru políc a zásuviek, pričom sa myslí aj na počet výrobkov, ktoré sa v chladničke môžu umiestniť a množstvo členov, ktorým by mala chladnička v prípade potreby dobre poslúžiť.

Typ rozmrazovania

Najžiadanejší je dnes No Frost systém, ktorý znamená, že na základe cirkulácie vzduchu v komorách chladničky je chladiaci prvok umiestnený v špeciálnom oddelení systému, kde kondenzuje a odparuje vlhkosť. Na stenách komôr sa tak netvorí námraza, a preto nie je potrebné pravidelné rozmrazovanie. To však neznamená, že si chladnička nezaslúži pravidelnú údržbu a čistenie.

Počet kompresorov

Väčšina moderných chladničiek pre domácnosť je vybavená jedným kompresorom, ktorý dáva výkon súčasne chladničke aj mrazničke. Nemožno ich vypnúť jednotlivo, preto v moderných modeloch existuje možnosť „Vacation“, čo znamená, že mraznička je v prevádzke, ale chladnička sa prepne do ekonomického režimu.

V modeloch s dvoma kompresormi sú chladiaci box a mraznička úplne autonómne a majú svoj vlastný teplotný režim. Spravidla ich ale využívajú viac menej len prémiové dvojkomorové americké chladničky.

Nepodceňujte hladinu hluku

Druh a počet kompresorov určuje aj úroveň hluku emitovaného chladničkou. Tento parameter je obzvlášť dôležitý, ak bude jednotka umiestnená v obývacej izbe alebo v kuchyni spojenej s obývacou izbou. V iných prípadoch nie je hluk tak kritický.

Vyberte si tú najlepšiu energetickú triedu

Chladnička je v prevádzke 24 hodín denne, sedem dní v týždni. Preto je dôležité zvoliť najúspornejšiu možnosť, ktorá sa nepodpíše pod vysoké účty za energie.

Trieda spotreby energie sa určuje na základe nominálnej a skutočnej spotreby energie a je uvedená „latinkou“ na energetickom štítku.

Najúspornejšie chladničky sú označené písmenom A, pretože vďaka kvalitnej izolácii a moderným kompresorom spotrebúvajú minimum energie.

Energetická trieda však neodpovedá na otázku, koľko energie spotrebuje chladnička za rok alebo mesiac. Aby ste to zistili, musíte sa pozrieť na ďalšiu položku v údajovom liste, ktorou je spotreba energie v kWh za rok.

Ročný počet kilowatthodín potom stačí vynásobiť nákladmi na jednu kWh vo vašej oblasti a máte vo všetkom jasno.

Podarilo sa vám získať dom, po ktorom ste dlho túžili a už si pýta len dotvoriť do krásy?

Poradíme vám, ako si zariaďovanie domu užiť a z vašej nehnuteľnosti vyčarovať útulne rodinné hniezdo.

Papierovanie a vybavovačky v procese kúpy, prevodu nehnuteľností alebo starosti okolo stavby dokážu poriadne vyčerpať. A tak sa ľahko stane, že pred finále dokončenia vysnívaného domu vám zostane už len trochu energie, ktorú ste ochotní vložiť do výberu obkladu do kúpeľne či dverí. O farbe kobercov, či vôbec o kobercoch alebo takých závesoch nieto ani reči.

zar-2Pred koncom sa však netreba vzdávať. Vybraný nábytok, farby a doplnky by mali spoločne nielen fungovať, ale aj hrať. Melódiu, ktorá vás neomrzí ani po 10-tich rokoch. Bolo by škodou kupovať a meniť zariadenie domu za krátky čas opäť, len preto, že sa ste sa nechali ovládnuť pesimizmom úradov, bánk či dokonca povrchným prístupom v predajniach a na zariaďovanie dôkladne nesústredili.

zar-1Zariadenie domu – viete, čo chcete?

Podarilo sa vám buď dom kúpiť, postaviť alebo ste ho zdedili. Už len tým ste podstúpili proces, ktorý si vyžaduje čas, trpezlivosť a obetu rôzneho druhu aj v prospech financovania rôznych úprav a stavebných prác.

Dôležitý začiatok vytvoril váš zodpovedný vzťah k príbytku a s ním prichádzajú aj vaše prvé úvahy o jeho interiéri. Obraz a nálada, ktorá sa vám dostatočne dostane pod kožu potrebuje jediné: konkrétny a funkčný návrh pre každý jeden centimeter priestoru domu.

Dispozičné riešenie musíte poznať z pamäti

Vaša predstava kráča ruka v ruke s dispozíciou. Samozrejme, existuje rozdiel, ako ju vnímate. Ak ste dom postavili už jeho samotný návrh v sebe ukrýva rozvrhnutie miestností s napojením na inžinierske siete a ak nie hotový, minimálne načrtnutý dizajn interiéru. Výhodou stavby domu je to, že vy sami si ju určíte. Ak však prerábate hotový dom, jeho zariaďovanie bude vychádzať z dispozície, ktorej sa jeho prípadné úpravy musia prispôsobiť.

Zmerajte si svoje možnosti

Predtým, ako začnete premýšľať a vymýšľať, pomerajte si všetky dôležité rozmery, aby ste už od začiatku pracovali s reálnymi číslami a teda aj s reálnymi nápadmi a návrhmi. Predídete tak možnému sklamaniu pri výbere napríklad nábytku do kuchyne.

zar-3Profesionála si zaplatíte, ale jeho pomoc je na nezaplatenie

Výborným začiatkom je nákres dispozície, do ktorého si môžete navrhnúť rozloženie najdôležitejších nábytkových častí a spotrebičov do jednotlivých miestností. Poskytne vám jasný prehľad o tom, čo bude kde stáť. Nezabudnite vyznačiť okná dvere či pomyselné rozdelenie dennej a nočnej ćasti.

Ak neovládate špeciálne programy, vystačíte si aj s vkreslením jednoduchej poznámky ceruzkou.

Tu je však na mieste spomenúť, že nič nenahradí presnú vizualizáciu, ktorá navrhne jasné riešenie pre zariaďovanie celého domu. Pomôžu vám s ňou interiéroví dizajnéri. Ide o službu, ktorú si na jednej strane zaplatíte, na druhej jej využitím získate čas aj zdravé nervy.

zar-4Trh ponúka more možností od výberu farieb, cez obklady, nábytok až po dekorácie. Veľmi ľahko sa v ňom môžete utopiť. Predstavu, ktorú ste získali pozeraním iných interiérov domov už máte, ale pri realizácii vašej, prídete na to, že podlahy, ktoré sa vám tak páčili v časopise, sú príliš drahé na váš rozpočet alebo sa vám nebudú vôbec hodiť k nábytku, ktorý ste už vybrali.

Rady dizajnéra sa nemusíte držať do bodky, hoci ak mu poskytnete dostatok informácii o sebe a vašich želaniach, jeho návrhu možno neodoláte. Minimálne sa však stane výborným plánom, do ktorého budete už len vyberať konkrétne kúsky skladačky.

Venujte čas zoznamu

Na základe finálneho návrhu si urobte zoznam položiek spotrebičov, v ktorom si aspoň predbežne stanovte plánovanú sumu, do ktorej by ste sa chceli zmestiť. Pri jeho vytváraní strávite chvíľku času, ktorá vám však plne vynahradí momenty lovenie v pamäti:

“Máme všetko? čo ešte nemáme? Koľko nám ešte ostáva peňazí?…”

Zároveň si doň môžete ku jednotlivým položkám vkladať obrázky, ktoré vás zaujali či po ich realizácii aj sumu, ktorú vás reálne stáli.

Najdôležitejšie na začiatok

Úvod patrí prvkom, ktoré sa meniť nebudú najbližšie desaťročie alebo aj nikdy. Začnite kľúčovými časťami, ktoré určia výsledný charakter príbytku ako sú podlahy, farby na steny, podlahy, dlažba a obklady do kúpeľne a zvyšku domu, kuchynská linka, štýl obývacej steny a sedačky či typ osvetlenia.

Inšpirujte sa

Nebojte sa inšpirovať časopismi, praktickými článkami na kupujemebyvanie.sk, obrázkami na sociálnych sieťach či pri návštevách u vašich známych. Zaujímavé nápady si prispôsobíte podľa seba. A vždy to urobíte inak, aby ste sa odlíšili. Predsa len, každý sme iný, a naše bývanie nebude nikdy rovnaké. Aj keď nakupujeme na jednom mieste či čítame tie isté články o bývaní.

Nechajte si poradiť

Rozhliadnite sa vo svojom okolí po niekom, kto nedávno riešil zariaďovanie domu. Popýtajte sa na skúsenosti s výrobou nábytku na mieru, či spotrebičov.

Alebo aj všetkého.

Osobné referencie a odporúčania sú nad zlato a môžu vás nasmerovať priamo na dobrý kontakt bez toho, aby ste blúdili po predajniach, vypytovali sa a zisťovali.

Overeného pomocníka spoznáte aj v praktických radách na domadoma.sk. V našich článkoch vám pravidelne predstavíme nápomocné rady, tipy a triky.

Zariadenie domu by malo byť radostným obdobím, v ktorom dolaďujete finálny vzhľad vášho bývania. A popravde nezariaďujete si len bývanie, zariaďujete si aj život. Dom by mal byť radostný vrelý a na prvý aj tisíci pohľad váš, aby ste všetko, čo vám budúcnosť prinesie zvládali v pohode.

Fotografie: Pinterest