Dovolenka na Šírave: Prečo vyraziť do tejto oblasti?

Peter Hanzes / Shutterstock.com

Vyhliadková plavba loďou po Šírave

Ak sa rozhodnete vydať do oblasti Šíravy, rozhodne by ste sa nemali nechať ochudobniť o prieskumnú plavbu loďou po vodnej nádrži Zemplánska šírava. Tá patrí k najkrajším vodným nádržiam na celom Slovensku, takže plavba pre vás bude nezabudnuteľným zážitkom. Na výber máte z niekoľkých plavidiel, niektoré majú kapacitu až 60 osôb a sú v prevádzke cez celé letné prázdniny, a to každý deň. Túto možnosť by ste určite mali využiť najmä s vašimi deťmi, prípadne ak si chcete dopriať trochu luxusu, môžete zvoliť plavbu modernou motorovou jachtou. Tá je totiž určená iba pre 5 osôb, takže vás pri preskúmavaní vodnej nádrže nebude rušiť nikto cudzí.

Aquapark nesmie chýbať

Dovolenka bez dostatočne dlhej návštevy aquaparku nie je tá pravá zábava. Dovolenka na Slovensku ponúka v oblasti Zemplínskej Šíravy prvý aquapark v Košickom kraji, a okrem toho je jedným z najväčších v tejto oblasti. Akonáhle sa ocitnete vo vnútri, dýchne na vás neuveriteľná atmosféra obrovského vodného sveta s termálnou vodou a veľkým množstvom vnútorných i vonkajších bazénov. Veľkým lákadlom pre deti sú samozrejme tobogány, divoká voda, prípadne malý bazénik s fontánou pre najmenších. Ďalšou výhodou je aj prítomnosť wellness, ale to si s deťmi príliš neužijete, iba ak by ste sa priamo vo vodnom svete ubytovali.

Aké pamiatky v okolí Šíravy navštíviť?

Možno si budete hovoriť, že prechádzky prírodou a objavovanie starých pamätihodností nie je pre deti príliš veľkou zábavou. Opak je však pravdou, pretože prehliadka zrúcaniny hradu je pre vaše ratolesti obrovským zážitkom. Na Šírave môžete navštíviť Viniansky hrad, kam od jazera vedie prehľadne značená turistická trasa.

Tá nie je náročná, pretože je dlhá iba 4,5 km a na tejto vzdialenosti dosahuje prevýšenie iba 170 metrov. Napriek všetkým výletom by ste však nemali zabudnúť na objednanie hotela, prípadne apartmánu, ktorých hneď niekoľko ponúka práve ubytovanie Šírava. Na výber máte z veľkého množstva možností.

Koľko tu ubytovanie stojí?

Nikto na svete nemá neobmedzené zdroje, takže vás určite zaujímajú ceny ubytovania v okolí Šíravy. V tomto ohľade sa však nemusíte obávať premrštených súm, pretože napríklad takú samostatnú chatu je možné prenajať už od 100 eur za noc, to sa oplatí skôr pre skupiny ľudí. Ak budete chcieť ubytovanie skôr v apartmáne, počítajte s cenou približne 20 euro za osobu na noc, všetko však záleží natom, aké vybavenie požadujete.

Veľkou výhodou je tiež široká ponuka hotelov, takže si určite vyberiete ubytovanie presne podľa vašich predstáv bez akýchkoľvek kompromisov. Samozrejmosťou sú vo väčšine ubytovaní sprchové kúty a vlastné sociálne zariadenie.

Chcete kolotoče a hojdačky?

Kolotoče a hojdačky predstavujú raj pre každé dieťa, pretože ponúkajú obrovské množstvo možností na získanie nových zážitkov. Na tie taktiež môžete naraziť při potulkami okolím Šíravy. Vydať sa môžete tiež na autodróm, strelnicu alebo na iné klasické atrakcie, na ktorých si určite užijete obrovské množstvo zábavy. Pokiaľ budete mať aspoň trochu šťastia, budú sa kolotoče a iné atrakcie nachádzať neďaleko vášho ubytovania, čo vaše ratolesti určite ocenia. Deti potom pochopiteľne môžete zaviesť aj na detské ihriská, ktoré sa nachádzajú pri niektorých apartmánoch. Aj na nich si užijú veľké množstvo športových aktivít a zážitkov.

Šírava predstavuje jednu z najlepších možností pre rodinnú dovolenku s deťmi na Slovensku. Akonáhle sa do tejto oblasti vydáte, nebude sa vám chcieť ísť domov.

Prečo investovať do detského rastúceho nábytku?

Africa Studio / Shutterstock.com

Rastúci nábytok ako prevencia pred zdravotnými problémami 

Správne sedieť učíme dieťa už od útleho veku, inak sa to vypomstí na tom najcennejšom – na zdraví. Dieťa je húževnaté, ale čím je staršie, tým citlivejšie reaguje. Nespokojnosť za pracovným stolom vystriedajú bolesti, stŕpnuté a stuhnuté svaly, ktoré môžu prerásť do ďalších problémov. 

Ako prvé postihujú krčnú chrbticu, keďže dieťa má väčšiu tendenciu nakláňať sa k monitoru, knižkám či k drobným hračkám. Okrem svalstva prvých chrbtových stavcov deti namáhajú aj oči, pričom ani končatiny nie sú v prirodzenej polohe. 

Tvorba návykov pre správne držanie tela  

Ako by mala vyzerať správna poloha tela dieťaťa v sede za pracovným stolom? Pri práci za počítačom je nutné zabezpečiť, aby bol monitor vzdialený od očí na cca 60 cm, aby deti na opieranie chrbtice využívali opierku s ergonomickým zakrivením a aby aj na sedenie použili celé sedadlo. 

Chodidlá by mali opierať o zem, nevytáčať ich ani si na ne nesadať. Podstatné je vyvíjať nízky tlak v bedrách a počas práce uvoľniť plecia a ramená.

Moderné modely výškovo nastaviteľných stolov

Pre dieťa je náročné súčasne kontrolovať všetky návyky a ich zmeny pri odlišných činnostiach. Jednoduchšie a zdravšie je používať výškovo nastaviteľný stôl, ideálne s elektrickým pohonom pre intuitívnejšiu obsluhu. Takú, ktorú skutočne zvládne aj dieťa. A keďže nám čoraz v skoršom veku dokazujú svoju digitálnu zručnosť, náročné pre ne nebude ani obsluhovať pamäťový ovládač s LED displejom. 

Tip: Na všetky školské pomôcky aj menšie dekorácie vyberáme stoly v rozmeroch 100 x 50 cm. Nezabúdame ani na bezpečnosť, ktorú zvyšujú jemné zaoblené hrany.

New Africa / Shutterstock.com

Široké rozpätie sklonu nastaviteľného stola

Dieťa je hravé a pri jednej činnosti dlho nezotrvá. Na ich zdravie a bezpečnosť dbáme jednak pri sedení, ale aj pri zmenách v pohybe – rôznym typom aktivít by mal zodpovedať aj odlišný uhol sklonu, napr. pri písaní volíme nižší sklon, pri čítaní a detailnom kreslení väčší (cca. do 40°). Široký rozsah uhla sklonu patrí k ďalším TOP vlastnostiam detských rastúcich stolov. 

Multifunkčné stoly so širokým príslušenstvom 

Rastúci nábytok patrí k novým a stále obľúbenejším trendom. Zdravá konkurencia prináša úžitok v podobe rozšírených výhod aj doplnkových služieb. Zabezpečia vám napríklad rastúci nábytok na mieru a pri deťoch poteší aj možný vlastný návrh dizajnu a rozmerov.

Tip: Kúpiť si môžete aj ďalšie ergonomické príslušenstvo, napr. držiak na monitor, ergonomickú stoličku pre aktívne sedenie a podobne. 

Rastúce stoličky pre nižšiu záťaž chrbtice

K ergonomickému nábytku bezpochyby patrí aj rastúca stolička z prírodných tkanín pre komfortné a najmä vzdušné sedenie. Vedeli ste, že výškovo nastaviteľná stolička dokáže znížiť tlak na chrbticu o viac ako 60%?  

Tip: Keďže deti vedieme nielen k produktívnej práci, ale aj k športovým návykom, oboznamujeme sa s ďalšími doplnkami pre úľavu a regeneráciu svalov (napr. domáce kancelárske rotopedy). 

Špičkové rastúce stoly nájdete aj v ponuke eshopu Liftor – a keďže dôkaz je pre mnohých viac ako jeden popis produktu, ponúkajú sa vám „pohyblivé obrázky“ pre ilustrovanie, ako stôl rastie!