Drevený nábytok ako dôležitý komponent zariadenia interiéru

Alena Ozerova / Shutterstock.com

Drevený nábytok spája účelnosť, skvelý vzhľad a funkčnosť

Drevo má dlhú históriu v stavebníctve – či už ako samotný materiál na stavbu, ale aj na výrobu nábytku, či zaujímavých kreatívnych doplnkov. Drevený nábytok je pritom nesmierne kvalitný, prináša nám skvelé vlastnosti na bežné použitie a dotvára príjemný domáci vzhľad. Kvalitné drevo má dlhotrvácne vlastnosti a poskytuje širokú variabilitu čo sa týka rôznych farieb či fraktúr.

Výroba dreveného nábytku si vyžaduje zručnosť a tiež estetické cítenie, aby výsledný produkt bol v súlade so zvyškom interiéru. Pri výrobe treba vedieť odhadnúť, ktoré drevo sa hodí na aký produkt, aby bol vo vysokej kvalite a aby každý prvok do seba dokonale zapadal. Takouto precíznou prácou vieme získať nadčasové a vysoko kvalitné kúsky nábytku z masívu, ktoré s nami prežijú celý život a budú pýchou nášho interiéru. 

Okrem samotného spracovania nábytku je veľmi dôležité aj náležité opracovanie dreva. Drevo ako prírodný materiál má sám o sebe skvelé vlastnosti, ktoré však správnym spracovaním vieme ešte omnoho viac podporiť. Dodanie kvalitnej farby, zviditeľnenie letokruhov a ochrana prostredníctvom farieb, lakov a prírodných olejov či voskov produktu zlepší estetické aj funkčné vlastnosti.

Výber nábytku z masívu

Výber kvalitného nábytku z masívneho dreva vám zaručí, že získate plnohodnotný kúsok do vášho interiéru. Keďže si kúpa takéhoto produktu vyžaduje vyššiu vstupnú investíciu, je potrebné predovšetkým vybrať správnu veľkosť a model konkrétneho produktu. Následne je potrebné, aby ste si vybrali farbu dreva – najčastejšie podľa druhu dreva, pretože každé má svoje typické charakteristiky.

Masívny nábytok je odolný voči mechanickým poškodeniam a vyžaduje si minimálnu údržbu. Náročnejšie sa s ním manipuluje, pretože je ťažký a tak je vhodné voliť modely na mieru, ktoré budú presne zapadať do vášho interiéru. Aj tieto dôležité informácie je dobré vedieť vopred, aby ste vedeli, že kúpa masívneho nábytku je vlastne investícia do vysokokvalitného produktu, ktorý je pripravený vám slúžiť celý život.

Z estetickej stránky je najlepšie vyberať modely, ktoré sú nadčasové, pretože sa vám neokukajú a budú sa vám vždy hodiť ku zvyšku interiéru. Najlepšie je voliť prvky v neutrálnych farbách alebo konkrétne druhy dreva, ktoré môžete jednoducho dokombinovať jednoduchým zvyšným zariadením. 

Ako kombinovať drevený nábytok do interiéru?

Čo sa týka kombinovania masívneho nábytku do interiéru, dnes ide o veľmi moderný spôsob ako si zariadiť interiér. Masívny nábytok predstavuje skvelý doplnok moderného bývania. Môžete ho zvoliť do čisto minimalistického prostredia v neutrálnych farbách a čistých plochách. Hodí sa ale aj do iných štýlov, pričom je potrebné dbať na farbu dreva a prevedenie konkrétneho nábytku.

Masívne drevo môžete kombinovať so svetlými aj tmavými farbami a docieliť tak rôzne interiérové dizajny. Rovnako sa dá kombinovať s rôznymi ďalšími materiálmi, ako je napríklad sklo, či kov, na dosiahnutie zaujímavého moderného prevedenia. 

Kúsok prírody v každom modernom dome. Zamerajte sa na drevený nábytok a tapety

Nostre.sk


Šum borovíc a praskot lámajúcich sa vetvičiek pri každom kroku sa vám do domu preniesť nepodarí, ale to neznamená, že sa po príchode z práce doma nemôžete cítiť ako v pravej prírodnej oáze pokoja. Okrem spomenutých zemitých odtieňov upriamte svoju pozornosť aj na prírodné materiály a nos neohŕňajte ani nad tapetami, ktoré sa po dlhých rokoch opäť dostávajú do popredia.

Tapety v obývacej izbe aj v spálni

Zaspomínajte si na svoje detstvo a prázdniny pri starej mame. Spávali ste v izbe oblepenej tapetami. Lákali vás ich odstávajúce rohy. Túžili ste ich potiahnuť a ešte viac ich od steny odlepiť. Väčšinou ste pri tom dostali poriadne po rukách. Vtedy ste vôbec nepredpokladali, že sa tapety opäť dostanú medzi módne trendy.

Nostre.sk


Do vášho štýlového interiéru, ktorý má do domácnosti vniesť kúsok prírody, je práve tapeta na stenu tým pravým orechovým. Nemusíte ňou oblepiť všetky štyri steny v miestnosti. Popustite uzdu svojej fantázii a tapetou ozdobte jednu, maximálne dve steny. Vyberte si krásny motív kvetov alebo si do domácnosti vneste kus lesa. Súčasná ponuka je naozaj pestrá. Tapety môžete dostať v rôznych zaujímavých prevedeniach.

Izbových rastlín nikdy nie je dosť

Keď sa v domácnosti nenachádzajú žiadne izbové rastliny, nikdy nebude dostatočne útulná a príjemná. Rozhodli ste sa žiť v domácnosti, ktorá nápadne pripomína les alebo prírodu ako celok. Bez izbových rastlín sa v tomto prípade nezaobídete. Najlepšie urobíte, keď si vyberte izbové rastliny, ktoré sa ľahko udržiavajú a nevyžadujú veľa vašej pozornosti. Trefou do čierneho sú stálozelené rastliny, ktoré vyžadujú len občasné polievanie a pokropenie vodou.

Nostre.sk


Mimochodom, aj v kvetináči môžete pestovať rastliny, ktoré bežne nájdete aj v lesoch. Napríklad do kúpeľne alebo obývacej izby sa hodí papradie, pri ktorom si vždy spomeniete na nedávnu prechádzku lesom, ktorú ste podnikli s rodinou. Alebo vám viac učaroval brečtan? Ten sa vám z kvetináča začne skôr či neskôr krásne ťahať.

Drevený nábytok namiesto plastu

Na drevo, ktoré má v domácnosti svoje čestné miesto, (najmä v tej, ktorá má pripomínať les alebo rozkvitnutú lúku), samozrejme nemôžeme zabudnúť. Aby vám celú domácnosť krásne prevoňalo, oplatí sa investovať do nábytku na mieru, o ktorý sa postarajú skúsení stolári. Z konferenčného stolíka alebo komody z nemenovaného obchodného reťazca zaplatíte skoro rovnako, ale svojou vôňou a príjemnosťou sa nábytku vyrobenému skúsenými remeselníkmi nikdy nevyrovnajú.

Nostre.sk


Dekorácie majú zelenú

O výsledný, veľmi príjemný, efekt sa postarajú dekorácie. Voľte ich v prírodnom duchu. Povolené sú kvety, kamene, mušle a tiež vetvičky, ktoré sa nemusíte báť zavesiť na stenu. Všetky spoločne dodajú miestnosti osobitý charakter. Keď ich doplníte suvenírmi alebo fotografiami prírody, dodáte spálni alebo obývacej izbe istý nádych nostalgie.