Fotovoltické panely na balkóne: túto novinku stačí zapojiť do zásuvky a mesačné náklady na elektrinu sa znížia o chladničku či mrazničku

freepik.com
  • Balkónové fotovoltické solárne panely predstavujú novinku pre majiteľov bytov pri využívaní čistej „zelenej“ energie. Doteraz tu možnosť bola len pre rodinné domy.
  • Zariadenie stačí len pripojiť do elektrickej siete – vaše mesačné platby distribútorovi energie sa vám znížia o energiu, ktorú takýmito solárnymi panelmi vyrobíte.
  • Obstarávacia cena je zhruba 600-700 , ročná úspora do 80 a návratnosť na úrovni 10, v Nemecku 5 rokov.
  • V Nemecku bolo v prevádzke koncom minulého roka 200 000 zariadení, Slovensko na tento trend ešte len čaká.
  • Pre vlastníkov bytov predstavuje toto riešenie prvý krok k čiastočnej nezávislosti od dodávateľov energií. 

Fotovoltický panel stačí len zapojiť do zásuvky a vyrobená elektrina okamžite prúdi do siete

Mikro solárne alebo tzv. „plug & play” systémy sa stali v Nemecku hitom už minulý rok. Koncom decembra bolo v prevádzke až 200-tisíc takýchto systémov. Solárny panel v tomto prípade funguje ako domáci spotrebič na výrobu elektriny. Umiestniť sa dá prakticky na každý balkón či terasu a po pripojení do siete vyrobená elektrina okamžite prúdi do siete v byte. Vďaka jej prísunu odoberá elektromer menej elektriny z verejnej siete a tým sa zníži váš mesačný náklad na energiu. 

Balkónové panely si nainštalujete a sprevádzkujete sami

Inštalácia solárneho panela je jednoduchá a nevyžaduje si žiadnu pravidelnú údržbu. Moduly sú pokryté špeciálnou, samočistiacou nano vrstvou. Životnosť panela je výrobcami udávaná približne 25 rokov.

Panely sa dajú ľahko upevniť na zábradlie balkóna či ide o štandardný balkón so zábradlím, murovaný alebo zasklený. Najskôr treba pospájať moduly a zapojiť ich do meniča. Z neho ústi klasická sieťová koncovka, ktorú už len stačí zapojiť do zásuvky.

Výhodou týchto solárnych panelov je, že sa dajú jednoducho demontovať a nainštalovať napríklad na záhrade či chate. Využiť sa teda dajú aj v dočasne prenajatých bytoch so súhlasom vlastníka.

V slovenských podmienkach novinka zatiaľ nemá jasne ukotvené pravidlá. Prevádzkovať balkónový panel je možné, ale je dobré skonzultovať si všetky detaily s distribútorom elektrickej energie a získať od neho súhlas k zapojeniu.

Závesný systém fotovoltických panelov na balkón

Ročne si dokážete znížiť náklady na elektrinu o zhruba 30 až 80 EUR.

Jeden prenosný solárny panel cenovo vychádza približne na 600-700 € a jeho návratnosť je približne 30 € až 80 € ročne. Vplyv na výšku úspory má najmä veľkosť solárneho panelu, ich počet, spôsob uloženia panelov a orientácia na svetovú stranu. Ideálne otočenie je na juh pri 25 stupňovom uhle. 

Jeden fotovoltický panel utiahne aj ročnú spotrebu chladničky

Úspory z balkónovej slnečnej energie závisia od mnohých faktorov. Jeden modul dokáže vyrobiť približne 300-350 kWh za rok.

Systém produkuje energiu kedykoľvek je to možné, je automatický a funguje rovnako ako iné elektrické zariadenia s tým rozdielom, že energiu neberie, ale vracia ju späť do domácnosti.

Na prevádzku všetkých domácich spotrebičov vám slnečná energia určite nepostačí, no fotovoltický panel umiestnený na južnej strane bez tienenia, dokáže utiahnuť ročnú spotrebu úspornej chladničky či mrazničky.

Aktuálna návratnosť takéhoto zariadenia je pri súčasných cenách elektrickej energie približne 10 rokov

Prečo sa nový trend v niektorých krajinách teší obrovskej popularite? Kým na Slovensku je návratnosť balkónového solárneho systému pri aktuálnej výške elektriny 10 rokov, v Nemecku je to len 5 rokov. Môže za to predovšetkým rozdielna ceny elektrickej energie v domácnostiach. Tie nemecké, platia raz toľko.

S pokračujúcim rastom cien energií sa dá predpokladať, že balkónové solárne systémy bude mať v obľube čoraz viac obyvateľov bytových domov aj na Slovensku.

Vlastná solárna elektráreň prispieva k zníženiu uhlíkovej stopy

Malé solárne panely sú tiež dobrou voľbou pre ľudí, ktorým záleží na znížení ich vlastnej uhlíkovej stopy a to práve využívaním čistej, „zelenej“ energie. Ide zároveň o prvý krok, ako si postupne znižovať závislosť od tradičných dodávateľov elektrickej energie.   

Balkónový fotovoltický panel
Výkon panela300-350 kWh
Cena panela600-700 €
InštaláciaBez nutnosti montážnej firmy
Ročná úspora30-80 €
Návratnosťdo 10 rokov* (pri aktuálnych cenách elektriny)
Hmotnosť20-30 kg od veľkosti
Životnosť panela25 rokov

Dali by ste si nainštalovať fotovoltický panel na svoj balkón?

Pripravte auto na zimnú sezónu. Na čo by ste nemali zabudnúť?

Galina_Lya / Shutterstock.com

Aby nás zima nezaskočila

Pravdepodobne najhoršie podmienky pre auto vytvárajú zimné mesiace, ktoré vedia neraz poriadne potrápiť nepríjemným počasím a silnými mrazmi. A vtedy, viac ako inokedy, je dôležitá správna funkčnosť garážových brán. Práve kvalitné garážové brány majú najmä v tomto období nenahraditeľnú funkciu.

Lomax-brany.sk

Je veľmi dôležité začať včas s prípravou automobilu na zimnú sezónu, aby nás neprekvapila prudká zmena počasia. Samozrejme, podstatnú úlohu zohráva aj vek vozidla a starostlivosť oň pravidelne počas celého roka.

Krasula / Shutterstock.com

Nezabudnime na dôležité úkony

Keď sa blíži chladnejšie počasie a zimná sezóna, každý motorista vie, že treba prezuť pneumatiky. A hoci tento krok urobíme ako prvý, rozhodne by nemal ostať jediným. Čo všetko by sme mali ešte vykonať v rámci kontroly auta pred zimou? Ako sa čo najlepšie pripraviť na chladné večery, tuhé mrazy a studené rána?

Nezabudnite doplniť nemrznúcu kvapalinu a myslite aj na zimnú zmes do ostrekovačov. Samozrejmosťou je aj kontrola stavu batérie, ktorá v zime dostáva poriadne zabrať. Nemožno podceniť celkový technický stav vozidla, jeho motora a v neposlednom rade aj príslušenstvo, ktoré patrí k zimnej výbave: škrabku na sklá, odťahový kábel, rozmrazovač zámky a pod. Detaily, ktoré sú veľmi dôležité.

AlemOmerovic / Shutterstock.com

Ak patríte k tým šťastlivcom, ktorí majú garáž, je vhodné urobiť aj údržbu garáže, prípadne skontrolovať tesnosť garážových dverí alebo garážových brán, aby ste vytvorili svojmu automobilu tie najoptimálnejšie podmienky počas zimných mesiacov. Kvalitné garážové brány dokážu zamedziť nepriaznivým vonkajším vplyvom počasia a ochrániť vaše auto pred dažďom, vetrom, snehom, mrazom a v letnom období zasa pred horúcim slnkom.