Inšpirujte sa: Ako si skrášliť exteriér domu a nezaťažiť pri tom vašu peňaženku?

pexels.com

Zrenovujte fasádu

Fasáda domu dostáva počas roka poriadne zabrať. Na to, aby ste exteriér vášho príbytku dostali opäť do formy, ju hneď nemusíte vymieňať celú. Na začiatok bude stačiť vdýchnuť nový život najviac namáhanej spodnej časti. Tú si ľahko skrášlite dekoratívnou omietkou, ktorá je navyše mimoriadne odolná a zvládne aj tie najnáročnejšie podmienky.

Keď zvolíte marmolit, budete mať istotu, že vám vydrží ďalšie desiatky rokov. Jeho prednosťou je aj umývateľnosť a jednoduchá údržba, preto, keď dnes investujete pár eur do renovácie spodnej časti fasády, nebudete musieť o rok riešiť tento problém znovu. 

Vyčistite chodníky

Hovorí sa, že zlá burina nevyhynie. Svoje o tom vedia aj majitelia domov, ktorí každoročne bojujú s týmto otravným príživníkom. Jedným z najobľúbenejších typov chodníkov k domu je zámková dlažba, ktorá je na tieto nepríjemnosti hotový magnet. Na jeseň tak máte ideálnu príležitosť s burinou zatočiť, aby ste sa aj na jar mohli tešiť zo skrášleného a takmer bezúdržbového exteriéru.

pexels.com

Najväčšie rastliny vyrežte nožíkom a do vyčistených škár nalejte roztok z octu a vody, prípadne silný soľný roztok. Horúca voda so saponátom zase efektívne odstráni mastné škvrny a výsledný efekt podčiarkne čistenie vysokotlakovým čističom, ktorý si zas poradí s usadenou špinou. Pamätajte, že zanedbaný chodník domom skutočne nepristane.

Osvetlite si vašu záhradu

Moderné osvetlenie dodá exteriéru vášho príbytku šmrnc. Nehovoriac o pohlcujúcej romantickej atmosfére, ktorú navodzuje po zotmení, takže kombinácii s blížiacim sa zasneženým okolím nenechá nikoho chladného. Keďže sú dni čoraz kratšie, dozaista oceníte aj jeho praktickú stránku.

Navyše si dnes máte z čoho vyberať, a tak môžete prispôsobiť štýl osvetlenia štýlu celého bývania. Tento estetický a užitočný doplnok môžete mať na záhrade celoročne, preto vám spoľahlivo poslúži aj v letných mesiacoch pri večerných posediach s rodinou alebo priateľmi.

pexels.com

Vyrobte si záhradné dekorácie

Záhradné dekorácie dnes zoženiete prakticky kdekoľvek. V minulosti išlo väčšinou o gýčové záhradné sošky v podobe trpaslíkov alebo praktických záhradných fontán. Dnes sa čoraz viac stretávame s minimalistickým poňatím skrášľovania okolia svojich príbytkov. Aj keď je ponuka na trhu takmer neobmedzená, vkusné dekorácie si dokážete vyrobiť aj svojpomocne.

Budete na to potrebovať pár šikovných rúk, trochu času a náradie, no a za odmenu dostanete estetický prvok a dobrý pocit z odvedenej práce. Stojan na črepníky z nevyužitej palety, betónové tekvice na jesenné obdobie, veniec na dvere z prírodného materiálu, črepníky zo starých šálok alebo fúriku… Fantázii sa medze nekladú.

Podarilo sa vám získať dom, po ktorom ste dlho túžili a už si pýta len dotvoriť do krásy?

Poradíme vám, ako si zariaďovanie domu užiť a z vašej nehnuteľnosti vyčarovať útulne rodinné hniezdo.

Papierovanie a vybavovačky v procese kúpy, prevodu nehnuteľností alebo starosti okolo stavby dokážu poriadne vyčerpať. A tak sa ľahko stane, že pred finále dokončenia vysnívaného domu vám zostane už len trochu energie, ktorú ste ochotní vložiť do výberu obkladu do kúpeľne či dverí. O farbe kobercov, či vôbec o kobercoch alebo takých závesoch nieto ani reči.

zar-2Pred koncom sa však netreba vzdávať. Vybraný nábytok, farby a doplnky by mali spoločne nielen fungovať, ale aj hrať. Melódiu, ktorá vás neomrzí ani po 10-tich rokoch. Bolo by škodou kupovať a meniť zariadenie domu za krátky čas opäť, len preto, že sa ste sa nechali ovládnuť pesimizmom úradov, bánk či dokonca povrchným prístupom v predajniach a na zariaďovanie dôkladne nesústredili.

zar-1Zariadenie domu – viete, čo chcete?

Podarilo sa vám buď dom kúpiť, postaviť alebo ste ho zdedili. Už len tým ste podstúpili proces, ktorý si vyžaduje čas, trpezlivosť a obetu rôzneho druhu aj v prospech financovania rôznych úprav a stavebných prác.

Dôležitý začiatok vytvoril váš zodpovedný vzťah k príbytku a s ním prichádzajú aj vaše prvé úvahy o jeho interiéri. Obraz a nálada, ktorá sa vám dostatočne dostane pod kožu potrebuje jediné: konkrétny a funkčný návrh pre každý jeden centimeter priestoru domu.

Dispozičné riešenie musíte poznať z pamäti

Vaša predstava kráča ruka v ruke s dispozíciou. Samozrejme, existuje rozdiel, ako ju vnímate. Ak ste dom postavili už jeho samotný návrh v sebe ukrýva rozvrhnutie miestností s napojením na inžinierske siete a ak nie hotový, minimálne načrtnutý dizajn interiéru. Výhodou stavby domu je to, že vy sami si ju určíte. Ak však prerábate hotový dom, jeho zariaďovanie bude vychádzať z dispozície, ktorej sa jeho prípadné úpravy musia prispôsobiť.

Zmerajte si svoje možnosti

Predtým, ako začnete premýšľať a vymýšľať, pomerajte si všetky dôležité rozmery, aby ste už od začiatku pracovali s reálnymi číslami a teda aj s reálnymi nápadmi a návrhmi. Predídete tak možnému sklamaniu pri výbere napríklad nábytku do kuchyne.

zar-3Profesionála si zaplatíte, ale jeho pomoc je na nezaplatenie

Výborným začiatkom je nákres dispozície, do ktorého si môžete navrhnúť rozloženie najdôležitejších nábytkových častí a spotrebičov do jednotlivých miestností. Poskytne vám jasný prehľad o tom, čo bude kde stáť. Nezabudnite vyznačiť okná dvere či pomyselné rozdelenie dennej a nočnej ćasti.

Ak neovládate špeciálne programy, vystačíte si aj s vkreslením jednoduchej poznámky ceruzkou.

Tu je však na mieste spomenúť, že nič nenahradí presnú vizualizáciu, ktorá navrhne jasné riešenie pre zariaďovanie celého domu. Pomôžu vám s ňou interiéroví dizajnéri. Ide o službu, ktorú si na jednej strane zaplatíte, na druhej jej využitím získate čas aj zdravé nervy.

zar-4Trh ponúka more možností od výberu farieb, cez obklady, nábytok až po dekorácie. Veľmi ľahko sa v ňom môžete utopiť. Predstavu, ktorú ste získali pozeraním iných interiérov domov už máte, ale pri realizácii vašej, prídete na to, že podlahy, ktoré sa vám tak páčili v časopise, sú príliš drahé na váš rozpočet alebo sa vám nebudú vôbec hodiť k nábytku, ktorý ste už vybrali.

Rady dizajnéra sa nemusíte držať do bodky, hoci ak mu poskytnete dostatok informácii o sebe a vašich želaniach, jeho návrhu možno neodoláte. Minimálne sa však stane výborným plánom, do ktorého budete už len vyberať konkrétne kúsky skladačky.

Venujte čas zoznamu

Na základe finálneho návrhu si urobte zoznam položiek spotrebičov, v ktorom si aspoň predbežne stanovte plánovanú sumu, do ktorej by ste sa chceli zmestiť. Pri jeho vytváraní strávite chvíľku času, ktorá vám však plne vynahradí momenty lovenie v pamäti:

“Máme všetko? čo ešte nemáme? Koľko nám ešte ostáva peňazí?…”

Zároveň si doň môžete ku jednotlivým položkám vkladať obrázky, ktoré vás zaujali či po ich realizácii aj sumu, ktorú vás reálne stáli.

Najdôležitejšie na začiatok

Úvod patrí prvkom, ktoré sa meniť nebudú najbližšie desaťročie alebo aj nikdy. Začnite kľúčovými časťami, ktoré určia výsledný charakter príbytku ako sú podlahy, farby na steny, podlahy, dlažba a obklady do kúpeľne a zvyšku domu, kuchynská linka, štýl obývacej steny a sedačky či typ osvetlenia.

Inšpirujte sa

Nebojte sa inšpirovať časopismi, praktickými článkami na kupujemebyvanie.sk, obrázkami na sociálnych sieťach či pri návštevách u vašich známych. Zaujímavé nápady si prispôsobíte podľa seba. A vždy to urobíte inak, aby ste sa odlíšili. Predsa len, každý sme iný, a naše bývanie nebude nikdy rovnaké. Aj keď nakupujeme na jednom mieste či čítame tie isté články o bývaní.

Nechajte si poradiť

Rozhliadnite sa vo svojom okolí po niekom, kto nedávno riešil zariaďovanie domu. Popýtajte sa na skúsenosti s výrobou nábytku na mieru, či spotrebičov.

Alebo aj všetkého.

Osobné referencie a odporúčania sú nad zlato a môžu vás nasmerovať priamo na dobrý kontakt bez toho, aby ste blúdili po predajniach, vypytovali sa a zisťovali.

Overeného pomocníka spoznáte aj v praktických radách na domadoma.sk. V našich článkoch vám pravidelne predstavíme nápomocné rady, tipy a triky.

Zariadenie domu by malo byť radostným obdobím, v ktorom dolaďujete finálny vzhľad vášho bývania. A popravde nezariaďujete si len bývanie, zariaďujete si aj život. Dom by mal byť radostný vrelý a na prvý aj tisíci pohľad váš, aby ste všetko, čo vám budúcnosť prinesie zvládali v pohode.

Fotografie: Pinterest