Inteligentné domáce spotrebiče uľahčujú život. Práčka, chladnička či robotický vysávač v domácnosti?

Technologický progres zastaviť len ťažko a technológie sa namiesto krokov inovujú skokmi. Ak príde v tejto súvislosti reč na inteligentnú domácnosť, väčšina ľudí si predstaví automatické vyťahovanie žalúzií, hlasové ovládanie cez Amazon Alexa, Apple Home Kit alebo Siri, ovládanie svetla, hudby, teploty a spotrebičov. Tento progres predstavujú aj inteligentné zásuvky, žiarovky, kamery alebo iné sieťové prvky.

Môže sa to javiť ako jeden obrovský luxus, no „smart“ je veľmi dostupné aj pre bežného spotrebiteľa. Príkladom sú už moderné spotrebiče a elektronika, ktoré vedia byť skutočným prínosom. Neexistuje len smart telefón či smart hodinky, ale aj inteligentné práčky, sušičky, umývačky riadu, kávovary či robotické vysávače a mnoho iného. Smart home riešenia sú dostupné už dnes.

Inteligentné práčky a sušičky

Len výnimočne sa v dnešnej ponuke stretnete s práčkami a sušičkami, ktoré by nemali nejakú smart funkcionalitu. Spotrebiče vďaka 6. zmyslu, Fuzzy logic a iným technológiám automaticky odvážia bielizeň, zvolia optimálny prací či sušiaci program, nastavia čas, otáčky i teplotu. 

Okrem naloženia a vyloženia riadu nemáte žiadnu starosť navyše. Po ukončení umývacieho cyklu automaticky otvorí dvere, riad dosuší a vy ho tak už nebudete musieť utierať. Za smart funkciu možno považovať i nočné umývanie s minimálnou hladinou hluku a automatickým zapnutím na základe časovača.

Inteligentné spotrebiče v kuchyni

Nie je to len umývačka riadu. Čo tak inteligentné pečenie v teplovzdušnej rúre s WiFi pripojením a ovládaním v mobile? Vložiť jedlo do rúry, spustiť hodinu pred príchodom z práce a vychutnať si čerstvý a teplý obed neznie vôbec zle. Automatické režimy pečenia, integrované recepty či dokonca vstavené kamery pre sledovanie priebehu pečenia sú v skutku prvky inteligentnej domácnosti.

Smart chladnička a mraznička vždy bez námrazy, s monitorovaním teploty, hlasovým asistentom či dávkovačom ľadu alebo vody. Automatická regulácia teploty či prípadné nastavanie cez mobilnú aplikáciu. Trendom sú aj inteligentné automatické kávovary, ktoré vám pripravia kávu ešte počas toho, ako vstávate z postele. Smart kuchynské roboty nemixujú a nemiesia len cesto. Dokážu po vložení ingrediencií dokonca pripraviť chutné hlavné pokrmy, polievky či dezerty.

Robotické vysávače s mopom, synonymum čistoty

Vďaka senzorovej výbave, sústave snímačov a čipov dokážu fungovať veľmi autonómne. Robotické vysávače majú naprogramované algoritmy a vďaka tomu ide o jedny zo spotrebičov v domácnosti, ktoré patria k najviac smart vôbec.

Robotické vysávače s mopom si dokážu zmapovať priestor, v ktorom sa pohybujú, vedia sa svojpomocne vrátiť do nabíjacej stanice a nabiť. Cez mobilnú aplikáciu robotovi na diaľku presne naplánujete, kedy a kde má vysávať. V aplikácii viete robotovi určiť zóny, kde sa môže a kde nemôže pohybovať. Najmodernejšie robotické vysávače dokonca samé vyprázdnia zbernú nádobu. Takéto zariadenie je ideálnym pre pravidelné udržiavanie poriadku a čistoty na podlahe či kobercoch.

Návratnosť investície do 5 rokov

A čo vlastne robí smart zariadenia inteligentnými? Čipy, snímače, senzory, WiFi, NFC, Bluetooth, programy a zložité elektronické obvody, ktoré dávajú používateľom možnosť zvyšovať komfort ich obsluhy, šetriť energie a čas. Na ovládanie inteligentných spotrebičov spravidla poslúžia inteligentné mobilné aplikácie typické pre každého výrobcu a jeho spotrebiče.

Ľudí vo svojej podstate nezaujíma samotná inteligentná technológia, ale výhody, ktoré im spotrebič ponúkne za konkrétnu cenu. Áno, inteligentné spotrebiče sú drahšie, no ich pridanou hodnotou je vysoký komfort a kvalita. Na základe praxe odborníci konštatujú, že investícia do smart domácnosti aj za vyššiu cenu má návratnosť v priebehu 5 rokov – úspory za energie a servis.

Aj pre vás je kopa špinavého riadu nočnou morou?

Poradíme vám vybrať umývačku riadu a zbaviť sa jej raz a navždy.

Umývačka riadu rozdeľuje domácnosti na dva tábory. Jeden si bez nej nevie predstaviť život a ten druhý ju považuje za zbytočnosť.

Skutočnosťou však ostáva, že dokáže v domácnosti ušetriť čas, minimalizovať neporiadok na kuchynskej linke a zbaviť vás neobľúbenej činnosti.

Inovácie domácich spotrebičov posúvajú trendy vopred a rozširujú aj ponuku umývačiek riadu. Vybrať si najlepšiu vyžaduje znalosť základných parametrov ako sú parametre úspory, ovládanie, dizajn, kvalita a záruka modelu.

Ako i pri výberom ostatných domácich spotrebičov by ste si mali položiť základnú otázku či v skutočnosti umývačku riadu potrebujete a prečo. Je zbytočné do nej investovať a potom ju nevyužiť.

Na tieto otázky by ste mali poznať odpovede

  • Ako pravidelne umývate riad?
  • Koľko riadov dokážete nazbierať za jeden deň?
  • Máte v kuchyni dostatok priestoru?
  • Uprednostňujete vstavanú alebo voľne stojacu umývačku?
  • Po akom type pokukovať?

Umývačku môžete dopriať nielen novej kuchyni, ktorú sa chystáte zariaďovať, ale pokojne aj zabehnutej. Pri zariaďovaní novej kuchyne môžete pracovať s možnosťou vstavanej umývačky riadu. V druhom prípade sa musíte prispôsobiť kuchynskej linke, alebo si vyberať z ponuky voľne stojacich umývačiek.

Ktorá úspora sa vyplatí?

Ak chcete dlhodobo ušetriť čo najviac, je potrebné do domácnosti vyberať spotrebiče s čo najnižšou spotrebou. Rovnako ako napríklad práčky aj umývačky majú vyznačenú spotrebu prostredníctvom písmen a najlepšiu hodnotu predstavuje označenie A+.

Dôležitým parametrom, ktorý si treba všímať je účinnosť prania a sušenia. Účinnosť umývania predstavuje hodnotu porovnania umytého riadu pri plnom obsadení umývačky a teplote 60 °C. Býva označená písmenami od G po A, pričom A je najlepšia hodnota.

Dôležitým meradlom úspornosti je i spotreba vody. Štandardne si jeden umývací cyklus vyžaduje od 11 po 18 l. U lacnejších modelov je to viac, ale hranica by nemala prekročiť 25l. Na trhu figurujú väčšie aj menšie umývačky. Umývačky ponúkajú priestor pre 15, 12, 9 alebo 5 štandardných IEC jedálenských súprav. Jedna súprava = plytký, hlboký a dezertný tanier.

Podobne, ako práčka, ktorá však čistí iným spôsobom, aj umývačka riadu môže vydávať hluk. Jeho hlasitosť zistíte pomocou parametre hlučnosti, ktorý sa označuje jednotkou dB. Hodnota, ktorú nájdeme v umývačkách bežne je 50dB. Samozrejme modernejšie a aj cenovo náročnejšie typy sa môžu pohybovať až na hranici hlučnosti 44dB.

Pri výbere umývačky si nezabudnite všímať aj členenie jej vnútra a veľkosť. Potrebujete, aby sa vám zmestili nielen taniere, príbor či poháre, ale aj menšie či väčšie hrnce. Pričom, ťažký riad umiestnite vždy dole a ľahký dole. Vstavané umývačky riadu majú šírku 45 až 60 cm. Pokiaľ máte väčšiu rodinu a riad sa vám kopí rýchlosťou svetla, zvažujte väčšiu umývačku, do ktorej sa zmestí viac riadov.

Dôležitým faktorom pri vašom rozhodovaní by malo byť aj ovládanie umývačky. Jednoduché, zrozumiteľné a praktické je ideálnym prípadom. Ovládanie bezprostredne súvisí s programmi, ktoré môžete pri čistení riadu používať. Štandardne v modeloch nájdete 6 základných (predumytie, umývanie, intenzívny program, auto program, zmiešaný, rýchly program a viac).

Zaujímavé funkcie

Ak žijete v byte, oceníte funkciu Aquastop. Ochráni váš byt pred rizikom vytopenia vás aj vašich susedov. Výhodou je aj možnosť Anti-Bacteria, ktorá vás zbaví baktérii na 99, 9%. Váš riad bude omnoho sviežejší, akoby ste ho umývali len v rukách.

O silno zašpinený riad a zaschnuté zvyšky sa postará funkcia Eco, ktorá využíva enzymatické prostriedky novej generácie. Výhodou pri práci umývačky je i možnosť odložiť umývanie a nastaviť ho na čas, ktorý vám vyhovuje. Takisto si pri výbere nezabudnite pozrieť aj možnosť rýchleho umývania, ktoré sa vám môže hodiť.

Pri úvahách, ako vybrať umývačku si nezabudnite pri každom modeli pozrieť portfólio programov, ktoré vám ako spotrebiteľovi ponúkajú. Nočný program, program pre intenzívne umývanie, polovičné umývanie, umývanie za studena či umývanie skla alebo používanie tabliet.

Bez umývačky riadu v domácnosti dokážete fungovať, ale jej výhody šetrenia času, zbavenia sa nechcených baktérií a vždy čerstvého riadu sú lákavé. Navyše, bez námahy. Špinavý riad vložíte a čistý vyberiete.

Ak ste presvedčení, že bude vašim skvelým pomocníkom v domácnosti, neváhajte a okrem rád ako vybrať umývačku sa začnite obzerať po aktuálnej ponuke. Je dostatočne široká. Model si nájdete určite aj pre seba a váš rozpočet.