Interiérová dizajnérka Beáta vybrala top trendy a obľúbené kúsky

O DIZAJNÉROVI

Beáta Kozáčková pochádza v Nového Mesta nad Váhom, kde sa už 4 roky venujepráci interiérovej dizajnérky.

“Už od strednej školy som namiesto nakupovania v obchodných centrách, trávila čas v obchodoch s nábytkom a namiesto lifestylových magazínov čítala časopisy, týkajúce sa bývania a interiérového dizajnu,” hovorí mladá dizajnérka, ktorej cesta k vysnívanému povolaniu bola zložitejšia.

Ako priznala, spočiatku sa bála či sa navrhovaním interiérov dokáže uživiť. Po strednej škole vyhral rozum a rozhodla sa pre štúdium ekonómie. Vo svojom vnútri sa však stále pohrávala s myšlienkou študovať interiérový dizajn a tejto profesii sa aj naplno venovať. Práca s číslami a faktúrami ju nenapĺňala.

“A tak sa aj stalo, absolvovala som štúdium interiérového dizajnu na súkromnej škole a popritom som absolvovala veľa školení doma i v zahraničí, týkajúcich sa tejto profesie,” dopĺňa Beáta, ktorá sa v dynamickom odvetví stále vzdeláva, sleduje trendy a nové technológie.

Beáta pre nás vybrala trendy a obľúbené dizajnové kúsky.

4 TRENDY

 Čierne batérie v kúpeľni

Tento trend bol predstavený v Miláne už minulý rok a zdá sa, že sa celkom osvedčil. Na trhu je stále trendom. Myslela som si, že sa k nám táto novinka ani nedostane, ale pri listovaní katalógu jedného veľkého predajcu kúpeľní, som ju objavila. A za dostupné ceny!😊

Teším sa, pretože čierne batérie vyzerajú krásne a zapadajú presne do štýlu v akom navrhujem. Samozrejme klienti môžu byť skeptickí, čo sa týka údržby. Je to však presne také isté, ako keď udržujete nerezové batérie. Ak žijete v oblasti s tvrdou vodou, tak ráno umyjete a večer žiaľ vyzerajú tak, ako vyzerajú.

Zamat

Zamat je nadčasový materiál, ktorý je trendom už niekoľko rokov a zdá sa, že ešte aj dlho bude. Dodá interiéru luxusnejší charakter a vzhľadom na fakt, že ja v interiéroch používam veľa dreva, v kombinácii s čalúnenými stoličkami interiér vyzerá krásne. A ak sú zamatové, o to viac!

Japandi

Japandi predstavuje spojenie Japonského interiérového dizajnu s prvkami škandinávie. Nesie to aj vo svojom názve JAPAN pre japonský štýl a DI je koncovkou škandinávskeho štýlu – scanDI.

Japandi na rozdiel od klasického škandinávskeho štýlu predstavuje viac odtieňov béžovej, zemitých farieb a textúr. Pôsobí takým hrejivejším dojmom, ako pre niekoho možno studenšia biela „škandinávia.“

Florálne motívy

Podobne ako čierne batérie, ani florálne motívy nie sú novinkou. V Miláne sa objavili v masovej forme už minulý rok a tento rok potvrdil, že sa nechystajú na odchod, ako to bolo v prípade TERAZZA.

Terazzo bol druh dekoru, aký si pamätáme ešte z čias 90. rokov. Vlani ho inovovali, ale evidentne sa tento trend neujal a tento rok sme ho v Miláne ani nevideli. Nie všetky predstavené trendy nájdu svoje miesto na trhu.

Jedným z hlavných svetových trendov je “Návrat k prírode” a preto mnohí výrobcovia aplikujú tieto dekory na všetko na čo sa len dá (obklady, koberce, vankúše, tapety, posteľné obliečky, závesy a mnohé iné). Aplikujú sa listy, kvety, vtáci i zvieratá.

Ja tieto motívy používam len veľmi jemne, najčastejšie na vankúšoch. Predsa len ide o veľmi výrazný vzor a mnohokrát je potrebné interiér navrhnúť jednoducho, aby nepôsobil chaoticky. Vzory kvetiniek a kytičiek, ktoré doslova zaplavili posledný Heimtextil, sú na mňa už trošku priveľa. 😊Pre moju maminu raj na zemi, ale pre mňa nepoužiteľné vzory.

Viac inšpirácií nájdete denne na našom INSTAGRAME

 

View this post on Instagram

 

A post shared by domadoma (@domadoma.sk) on

4 SRDCOVKY

Stropné svietidlo Caboche

Mojou prvou srdcovkou je to Caboche svietidlo od spoločnosti Foscarini. Navrhla ho moja obľúbená a nesmierne talentovaná talianska produktová dizajnérka Patricia Urquiola. Toto svietidlo sama vlastním a aj po 10-tich rokoch obdivujem jeho krásu.

Modulová sedačka Bonaldo Peanut

Druhou srdcovou záležitosťou je sedačka Peanut, ktorú pre taliansku spoločnosť Bonaldo navrhol Mauro Lipparini. Je to taká sedačka „váľačka“. Nadčasová, pohodlná, krásna, variabilná…a strašne drahá!

Podlahová lampa Delaktig

Do tretice vyberám opäť svietidlo. Tentokrát cenovo dostupné a je možné ho zakúpiť v IKEI. Pre Ikeu už niekoľkokrát navrhoval svetoznámy dizajnér Tom Dixon a výsledkom je krásna podlahová lampa Delaktig.

Stolička Eames

No a na záver moja stoličková srdcovka od manželov Eamesovcov. Tie stoličky používam snáď v každom interiéri. Mnohí výrobcovia sa nimi nechali inšpirovať, takže stoličky si už môžete zakúpiť aj za dostupné ceny.

Páči sa mi, keď veci majú svoje miesto a interiér pôsobí upratane

Beátka, kedy si si povedala “takto sa chcem živiť”?

Už na strednej škole som uvažovala na touto profesiou, hoci nebola v tej dobe veľmi rozšírená.

Čo ťa najviac ovplyvňuje v práci?

Pri navrhovaní je to určite klient. Jeho potreby, nastavenie a jeho preferencie. Všetky projekty prispôsobujem potrebám klienta, nakoľko on bude v tom priestore existovať.

No a potom sú to určite trendy, ale tie beriem vždy s rezervou, nakoľko sa rýchlo menia. Mojim cieľom sú skôr nadčasové interiéry a myslím si, že aj nastavenie nášho trhu je také. Určite nemeníme interiéry na komplet každých 5 rokov, ako napríklad v Nemecku.

Aká je prvá otázka, ktorú kladieš klientovi?

Aký má rozpočet!😊(smiech)

Bohužiaľ, rozpočet je kľúčová informácia pre mňa. Samozrejme vypočujem si klienta, s čím potrebuje pomôcť, pýtam sa na jeho predstavy a očakávania, ktoré má od svojho budúceho interiéru.

Minule som sedela na sedačke oproti oknu a bol západ slnka. Na oblohe vznikla krásna farebná kombinácia, ktorú som si hneď odfotila a použila pri navrhovaní. Príroda vie veľmi krásne inšpirovať, či už farebne alebo tvarovo.

Čo považuješ za najväčšiu výzvu pri navrhovaní interiéru?

Príliš malé interiéry, ako sú napríklad garsónky. Vtedy je potrebné všetky funkcie (jedenie, spanie, pozeranie TV, úložné priestory) vpratať do jednej miestnosti a ešte aj chceme, aby ten interiér pôsobil vzdušne. To je mnohokrát veľká výzva.

Preferuješ, keď je klient viac angažovaný, alebo skôr keď ti nechá voľnú ruku?

Ak máš na mysli to, že klienti si chcú sami vyberať nábytky a zariaďovacie predmety a odo mňa chcú aby som im následne pomohla tieto predmety nejako uložiť do ich interiéru, tak takejto spolupráci sa vyhýbam.

U klientov preferujem, ak majú aspoň ako-takú predstavu. Určite nie je žiadna výhra, ak mi klient povie „nechám to na vás“ a následne sa nevie rozhodnúť, či mu návrh vyhovuje, lebo sám nevie čo vlastne chce. Ale ak si mám vybrať, tak určite navrhovanie s “voľnou“ rukou je pre mňa ideálne.

Tak či onak, s klientom vedieme dlhé debaty o tom, čo potrebuje, čo má rád, ako žije, čo sa mu páči a naopak nepáči. Tých otázok je veľmi veľa a nakoniec výsledný interiér vždy spĺňa jeho predstavy a očakávania. Vtedy je spokojnosť na oboch stranách.

Kde nachádzaš inšpirácie?

Všade. Minule som sedela na sedačke oproti oknu a bol západ slnka. Na oblohe vznikla krásna farebná kombinácia, ktorú som si hneď odfotila a použila pri navrhovaní. Príroda vie veľmi krásne inšpirovať, či už farebne alebo tvarovo. A potom samozrejme využívam aj komerčné zdroje, ako sú weby, prípadne výstavy. Naposledy Miláno, tam je vždy veľmi veľa inšpirácie.

Viac inšpirácií nájdete denne na našom INSTAGRAME

 

View this post on Instagram

 

A post shared by domadoma (@domadoma.sk) on

Ktorý svoj projekt považuješ za vydarený a si naň špeciálne pyšná?

Ten ešte len príde.😊(smiech)

Chystáme sa stavať dom a tam to bude len a len môj rukopis. Ale pyšná som vždy. Všetky moje projekty považujem za vydarené. Nie preto, lebo si to myslím ja, ale hlavne preto, lebo mám spokojných klientov, ktorí aj po dlhšom čase spomenú, ako sa im fantasticky býva.

Ako samú seba zlepšuješ a posúvaš ďalej?

Sebavzdelávaniu venujem veľmi veľa času. Každý deň. Buď čítam odborné časopisy alebo si pozriem nejaké online školenie. Je toho veľmi veľa. Či už zo sveta farieb, nových materiálov alebo technológií. Sledujem tiež práce svetových dizajnérov. A absolvujem veľa školení, či už o podlahách, stierkach, kovaniach a podobne.

Dizajnér musí mať obrovský prehľad. Nemusí ovládať konkrétne technológie alebo presné chemické zloženia materiálov, ale mal by minimálne vedieť, že takéto niečo na trhu existuje s danými vlastnosťami a detaily už nechá na odborníkov v konkrétnej oblasti (napríklad inteligencia v dome).

Ktorý dizajnér je pre teba inšpiráciou / vzorom?

Talianska dizajnérka Susanna Cots, pôsobiaca v Španielsku.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Susanna Cots • Interior Design (@susannacots) on

Aká je tvoja obľúbená forma prokrastinácie?

Och toto je citlivá téma!😊(smiech)

Ja som fanatik do svojej práce, takže trávila som veľa času na webe. Hľadaním informácií a študovaním v oblasti dizajnu. Moji časomárnici boli Facebook a Pinterest. A potom prišiel stres, lebo som nestíhala projekty a musela som robiť po nociach.

Teraz si pevne stanovujem priority a úlohy, ktoré musia byť na konci dňa splnené. Na nočné smeny som už stará. Takže je potrebné všetko perfektne stihnúť počas pracovného dňa.

Dizajnér musí mať obrovský prehľad. Nemusí ovládať konkrétne technológie alebo presné chemické zloženia materiálov, ale mal by minimálne vedieť, že takéto niečo na trhu existuje s danými vlastnosťami a detaily už nechá na odborníkov v konkrétnej oblasti.

Farba, materiál, vzor, štýl – aké sú tvoje najobľúbenejšie?

Ja používam 3 farby: bielu, čiernu a šedú. To sú dominantné farby v mojich návrhoch a ostatné farby používam len na doplnkoch, ktoré sa dajú ľahko zameniť. Farby sú únavné a majú veľký vplyv na naše emócie, takže pri ich výbere zohľadňujem jednak ich psychológiu a následne počúvam požiadavky klienta.

Čo sa vzorov týka tak sú to geometrické tvary. A štýl určite minimalistický. Ale nie až tak chorobne. Minimalizmus so sebou prináša hlavne funkciu. Ja používam aj doplnky, ktoré interiér zútulnia a skrášlia. Ale tvaroslovie nábytku je určite minimalistické.

Na čom práve teraz pracuješ?

Teraz som ukončila 2 menšie projekty a pripravujem sa na svoj veľký projekt pre najnáročnejšieho klienta a to pre seba.😊

Už chápem, aké to majú klienti zložité, keď sa musia rozhodnúť pre jeden stôl, stoličku alebo farebnosť. Na trhu je nespočetné množstvo krásnych vecí a rozhodovanie je preto veľmi náročné.

Držíme palce a želáme veľa spokojných klientov!

V ďalšom článku pre vás Beáta Kozáčková vyberie 4 svoje srdcovky a 4 súčasné trendy. Nenechajte si ich ujsť!