Kávový grunt: Ktoré rastliny ho milujú?

pexels.com

Už ste určite počuli, že hnojenie kávovou usadeninou je pre pôdu veľmi výživné. Nemôžete s ňou však pohnojiť všetky rastliny. Nenapáchajte si zbytočné škody a prečítajte si, ktorým bylinám pomáha a ktorým, naopak, nie. 

Čo je kávový grunt? 

Je to mletá káva, ktorá vzniká ako vedľajší produkt pri príprave lahodného moku. Obsahuje veľa dusíka, ktorý je dôležitou výživou pre rastliny.Takisto obsahuje aj zvyšky kofeínu. Podľa chuti, by ste si mohli myslieť, že sa kávová usadenina radí na stupnici pH ku kyslým. Má však neutrálne pH. Je to preto, lebo kyselina, ktorú obsahuje sa počas prípravy dostane do nápoja. 

Pre ktoré rastliny je kávový grunt vhodný? 

Kofeín však niektoré rastliny ohrozuje na raste. Medzi tie, ktoré obľubujú kávovú usadeninu patria ruže, čučoriedky, azalky, mrkva, reďkovky, rododendrony, hortenzie, kapusta, ľalie a cezmíny. Naopak, neodporúčame hnojiť paradajky, ďatelinu či lucernu. 

Ak si nie ste istí, či prospeje vašej záhrade, radšej ho použite do kompostu. Pre výživný kompost potrebujete vyvážené množstvo zelených a hnedých materiálov. Zelené materiály (šupky z ovocia, zelenina, kávová usadenina) sú bohaté na dusík. Ten využívajú rastliny na rast. Hnedé materiály (sušené listy, vetvičky) sú zase bohaté na uhlík. 

pexels.com

Správny pomer by mal byť 1:4 – 1 diel zeleného materiálu a 4 diely hnedého. Po pridaní kávového gruntu do kompostu, ho nezabudnite poriadne premiešať. Ak totiž ostane na vrchu, vyschne a bude skôr pôsobiť ako bariéra, ktorá zabráni vode dostať sa do pôdy pod ňou. Ak máte doma  kompost s dážďovkami, pridávanie kávových zŕn je nevyhnutnosťou, pretože ju milujú. 

Môžete kávou rastliny aj zalievať?

Niektorí záhradkári experimentujú s polievaním kvetov a rastlín kávou. Využívajú na to jej studené nedopité zvyšky. Nesmú však obsahovať mlieko či cukor. Vyskúšať to môžete aj vy, ale všetko to závisí od typu rastliny. Tie, ktoré majú radi kyslejšie prostredie, napríklad africké fialky či orchidey môžu dobre reagovať na takéto zalievanie. Veľmi to však neprežente, pretože polievanie kávou viac ako raz za týždeň by im už mohlo uškodiť. 

Rastliny pozorne sledujte. Ak celé začnú žltnúť či konce listov hnednúť, radšej v tom nepokračujte. Pravdepodobne ste tým do pôdy dostali až príliš veľa kyslosti. Odporúčame vám preto polievať kvety aj vodou, a to rovnakým dielom. Takúto kávu môžete vyliať aj do kompostu, ak je príliš suchý. 

Výhody hnojenia kávovou usadeninou

Okrem výživy pre samotné rastliny prináša aj viacero výhod do vašej záhrady. Kávový grunt môže ochrániť vašu záhradu pred škodcami, ako sú slimáky či mravce. Malo by ich to odradiť od návštevy vašej záhrady, pretože ich kofeín odpudzuje. Takisto sú pomleté kávové zrná ostré a takýmto povrchom sa slimáky radšej vyhýbajú. 

Tiež to je skvelá potrava pre dážďovky, ktoré prospešne prevzdušňujú pôdu. Niektorí záhradkári tvrdia, že dokáže odpudiť aj mačky. Kávový grunt je rovnako prospešný aj pre váš trávnik.  

11 najlepších izbových rastlín do domácnosti

shutterstock

Izbové rastliny dodávajú vašej domácnosti esenciu útulného domova. Okrem svojho unikátneho vzhľadu majú množstvo zdravotných benefitov.

Exotická palma

Nádherná elegantná rastlina miluje svetlé miestnosti, kde vynikne svojimi zelenými tenkými listami, ktoré spolu tvoria nádherný celok. Ak ste sa rozhodli siahnuť po palme, výber máte skutočne rozmanitý. Jedna z najbežnejších paliem v slovenských domácnostiach je Ďatlovník, ktorý dosahuje 2 metre na výšku, aj šírku. Stane sa tak nádhernou dominantou vašej domácnosti.

pexels.com

Umiestnite palmu na slnkom preliate miesto, kde bude mať priestor na svoj rast. Pravidelné zalievanie a rosenie listov je pre rastlinu kľúčové, čo v prípade nesprávnej starostlivosti dá ihneď najavo svojim vzhľadom. Pri dobrej starostlivosti bude vaším spoločníkom na dlhé roky.

Pre viac inšpirácií sledujte náš INSTAGRAM.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by domadoma (@domadoma.sk) on

Odolná Dracena

Pri exotických tropických rastlinách ešte ostaneme. Dracena je jedna z najodolnejších mohutných izbových rastlín, ktoré milujú veľké priestory. Dorastá do výšky až 3-5 metrov a oplýva bohatým porastom. Dracena vás ohúri svojimi veľkými lesklými, kožovitými listami s pravidelnými výrezmi po obvode.

pexels.com

Najlepšie sa jej darí v svetlých miestnostiach, no neznesie priame slnko. Ako pri každej tropickej rastline, podstatná je zálievka a vlhkosť. Okrem pravidelnej zálievky nezabudnite na rosenie listov, čo zvlhčí okolitý vzduch.

Kvetinová Begónia

Okrem veľkých, dominantných rastlín, siahnite aj po krásnych rozkvitnutých begóniách. Či už siahnete po ružových žltých alebo fialových, všetky vám budú robiť radosť. Begónie sú nenáročné. Okrem balkónových a záhradných odrôd, je stále bežnejšie pestovanie tejto krásnej rastliny v izbových podmienkach.

pexels.com

Begónia má rada nepriame slnko a vlhkú pôdu. Hoci begónia pochádza z tropických oblastí, nadmerná vlhkosť jej prekáža. Priveľa vody a rosenie rastliny rozhodne nie je najlepšia kombinácia. Pre krásne kvety nezabudnite rastlinu pravidelne hnojiť.

Podmanivá Orchidea

Jedna z najkrajších izbových rastlín je orchidea. Zaujímavé kvety, veľké kožovité listy a hnedo-sivé vzdušné korene učarovali nejednej rodine. Pri pestovaní si stačí dať pozor najmä na pravidelnú zálievku, ktorá dopraje rastline dostatok vlahy.

pexels.com

Na výber máte veľkú farebnú škálu aj rôzne veľkosti rastliny, čo vám umožní vyzdobiť váš domov, podľa vašich možností.

Nenáročné Fikusy

Fikus patrí k izbovým rastlinám, ktoré majú tie najmenšie nároky. Dobre sa im darí na slnku aj v polotieni. Postačuje im letná zálievka dvakrát do týždňa a v zime len raz. Na výber máte z viac ako 2 000 druhov, čo vám umožňuje zladiť rastlinu s dizajnom vašej miestnosti.

pexels.com

Fikus patrí k najpestovanejším izbovým rastlinám vôbec. Vo vašej domácnosti preto nemôže chýbať.

Pre viac inšpirácií sledujte náš INSTAGRAM.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by domadoma (@domadoma.sk) on

Elegantný Lopatkovec

Ak hľadáte rastlinu, ktorá vám oživí priestor a prinesie prvky elegancie, práve ste ju našli. Lopatkovec sa vyznačuje väčšími listami, v tvare lopatky a dlhými vzpriamenými bielymi kvetmi, ktoré tvoria prirodzenú, prírodnú kyticu.

pexels.com

Lopatkovec patrí medzi tropické rastliny, ktoré milujú vlhko a vyhovuje im polotieň. Ak dodržíte správnu zálievku, rosenie listov a pravidelné hnojenie, vydrží vám kvitnúť veľmi dlho.

Pre viac inšpirácií sledujte náš INSTAGRAM.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by domadoma (@domadoma.sk) on

Farebná Kalanchoe

Ak si váš interiér žiada pestrofarebnú nádielku farby, určite siahnite po kalanchoe. Môžete si vybrať z mnohých farebných kombinácií a radiť z rozkvitnutých kvietkov vám bude robiť po dobu 5 týždňov.

pexels.com

Starostlivosť je veľmi jednoduchá. Rastlina nemá žiadne maniere, dariť sa jej bude na slnku i v tieni. Dokonca si nevyžaduje ani častú zálievku.

Roztomilé Azalky

Azalka je pôvodom z Číny, kde sa tvorí súčasť nádherných záhradných kríkov. V našich podmienkach sme si ju vyšľachtili ako izbovú a záhradnú rastlinu, ktorá vyzerá úžasne. Záplava lievikovitých kvetov pôsobí veľmi ukľudňujúco.

pexels.com

Starostlivosť o rastlinu vám zabezpečí zdravú a dlhokvitnúcu rastlinu. Umiestnite ju na svetlé miesto, kde jej doprajete pravidelný pitný režim. Stačí sa len orientovať podľa pôdy, ak je suchá, azalky potrebujú vodu.

Užitočná chryzantéma

Okrem svojej kvetinovej nádielky, vám chryzantéma navyše čistí vzduch najefektívnejšie zo všetkých izbových rastlín. Rastlinke sa dobre darí na slnečnom mieste, vyžaduje si výdatnú zálievku a znesie aj nižšie teploty 5-10° Celzia, preto ju po odkvitnutí, môžete posadiť aj do záhradky.

pexels.com

Liečivé aloe vera

Niektoré druhy aloe vera majú vynikajúce liečivé účinky, ktoré si môžete dopestovať aj u vás doma. Aloe navyše vyzerá krásne. Tento sukulent vás nadchne svojou nenáročnosťou. V letných mesiacoch si vyžaduje len minimum zálievky a v zimných mesiacoch ju nepotrebuje vôbec.

pexels.com

Postavte si črepník s aloe na priame slnko a uvidíte, ako sa bude rastlinke dobre dariť. Akékoľvek kožné zmeny, či porezanie sú pre aloe hračkou. Stačí odrezať malý kúsok listu a na postihnuté miesto priložiť aloe. Pocítite zaručenú úľavu.

Ťahavý brečtan

Brečtan je veľmi prispôsobivý, čím vám zabezpečí ľahšie rozhodovanie, kam rastlinu umiestniť. Ak zabezpečíte brečtanu pravidelné rosenie listov, bude sa mu dariť vynikajúco. Zelenolistá odroda má radšej tieň, pričom farebnejšie odrody preferujú slnečné miesto.

pexels.com

Brečtan rastie pomerne rýchlo, čo si vyžaduje občasné zastrihávanie listov do jednotného tvaru. Zabezpečíte si tak veľkosť rastliny, ktorá vyhovuje práve vášmu priestoru a navyše skrotíte popínavosť rastliny.

Popínavé rastlinky vyzerajú skvele na vysokých poličkách. Pre viac inšpirácií sledujte náš INSTAGRAM.

View this post on Instagram

 

A post shared by domadoma (@domadoma.sk) on