Koberce majú svoje miesto aj v modernom interiéri

Dariusz Jarzabek / Shutterstock.com

Minimalistické, alebo s výraznými motívmi? 

Moderné koberce sú k dispozícii v mnohých farbách a prevedeniach. Môžete tak siahnuť po úplne minimalistickom kúsku, alebo popustiť uzdu svojej fantázii. Veľmi obľúbené sú koberce s najrôznejšími geometrickými a inými vzormi, ktoré sa môžu stať ústrednou dekoráciou inak jednoducho zariadeného interiéru. Pre tých odvážnejších sú tu kúsky s orientálnym motívom, ktoré sa už dlhé roky tešia veľkej obľube a ich popularita stále neklesá. Výhodou kusového koberca je, že pokiaľ by sa vám motívy alebo vybrané farby prestali páčiť, môžete daný model jednoducho vymeniť za nový, prípadne mu len nájsť iné miesto.

A akú farbu zvoliť? Záleží, samozrejme, na mnohých faktoroch. V móde sú prírodné farby, teda napríklad najrôznejšie odtiene béžovej, hnedej a šedej, ale napríklad aj šalviová, olivová a ďalšie jemné odtiene zelenej. Svetlé tóny opticky zväčšujú priestor, tie tmavšie ho zase môžu zútulniť. Pestré farby potom vytvárajú zaujímavý kontrast, najmä ak je ostatné vybavenie skôr minimalistické. V každom prípade vždy voľte len také farby, ktoré sa vám skutočne páčia, sú vám príjemné na pohľad a hodia sa k zvyšku miestnosti. Nie vždy je preto nutné sa riadiť najnovšími trendmi. Ste to koniec koncov práve vy, kto bude mať nový koberec každý deň na očiach.

Ako vybrať ten správny materiál?

Vybrať ten správny materiál koberca môže byť niekedy tiež poriadny oriešok. Mal by totiž splniť celý rad požiadaviek – od atraktívneho designu cez kvalitné a odolné prevedenie až po príjemnú textúru. Podobne pestrá ako paleta farieb a vzorov je aj škála používaných materiálov. Môžete si tak vybrať taký koberec, ktorý vám bude svojimi vlastnosťami perfektne vyhovovať.

Najprv si treba povedať, či preferujete prírodný, alebo syntetický materiál. Každý má totiž svoje pre a proti. Prírodné koberce môžu byť „rastlinného alebo živočíšneho pôvodu“. Z rastlinných materiálov sa často využíva sisal, medzi tými živočíšnymi jasne dominuje ovčia vlna, hoci k dispozícii sú, samozrejme, aj ďalšie varianty. Koberce z prírodných vlákien sú príjemné na dotyk počas leta aj zimy. Predovšetkým vlnené koberce potom vydržia naozaj dlhé roky a ich vlastnosti ocenia všetci alergici. Na druhú stranu však treba počítať s vyššou obstarávacou cenou, ktorá môže odradiť – najmä ak máte v pláne koberec po čase vymeniť za iný.

Ďalšou možnosťou sú syntetické koberce, najčastejšie vyrábané z polypropylénu a polyamidu. Dajú sa nájsť v mnohých farbách, ktoré na syntetických vláknach držia v dostatočne sýtych odtieňoch. Sú tiež veľmi odolné, ľahko sa udržujú a môžu vám slúžiť dlhú dobu – najmä ak siahnete po kvalitnejšom polyamide. Pokiaľ ale dávate prednosť udržateľnosti a ekologickým alternatívam, môže pre vás byť problémom pôvod syntetických materiálov. Polyamid sa vyrába z ropy, polypropylén potom z odpadov vzniknutých pri jej spracovaní. Alternatívne v ponuke nájdete vinylové koberce, ktoré sú odolné, ľahko sa čistia, a sú preto vhodné na vnútorné aj vonkajšie použitie.

Detské koberce: 20 inšpirácií pre útulnú izbu vášho dieťatka

detské koberce

Malé deti trávia väčšinu času hraním sa na zemi. Tvrdá a studená podlaha preto nie je ideálnym riešením, najmä počas ich predškolského obdobia. Sú však detské koberce správnou voľbou? Táto téma je dlhší čas predmetom aktívnych diskusií a debát.

Sú detské koberce bezpečné?

Faktom je, že prioritou pri zariaďovaní detskej izbičky sa stal najmä výber eco-friendly podláh a koberce zostali trochu v úzadí. “Je to magnet pre prachové roztoče, nečistoty a psie chlpy,” hovorí kritická časť verejnosti. Niektorí dokonca poukazujú na uvoľňovanie prchavých organických zlúčenín (VOC) do vzduchu. Ako to teda naozaj je?

Emisie z nového koberca patria medzi najnižšie z akéhokoľvek domáceho nábytku. Najdôležitejší potenciálny zdroj VOC je zložka (styrén) latexu, ktorý sa používa na podložku koberca. Inými, menej významnými zdrojmi sú farbivá a textilné pomocné látky, ak tieto neboli počas procesu úplne opláchnuté. Kobercový priemysel sa však vyvíja a výrobcovia sa snažia každoročne znižovať vplyv týchto emisií a dodržiavajú stanovené bezpečnostné limity.

Detské koberce majú svoje výhody

Napriek týmto výhradám, koberce zostávajú naďalej obľúbenou voľbou a jedným z najpopulárnejších prvkov pre zariadenie detskej izbičky. Sú hrejivé, mäkké, tlmia nárazy a zvuky. Okrem funkčných vlastností, plnia aj významnú estetickú funkciu, pretože izbičku zútulňujú, dokážu vniesť do miestnosti farebný akcent a podporujú hravosť.

Na trhu sú dostupné aj celoplošné motívy, no v našom výbere sme sa sa sústredili na koberce – “kusovky”. Tie totiž umožňujú kombinovať viaceré motívy a dajú sa výborne použiť na celkové doladenie k ďalším nosným prvkom detskej izby. Navyše sú aj vhodnejšie na celkovú údržbu. Menší koberec môžete kedykoľvek z izbičky vyniesť, vyčistiť a udržovať tak aj celkovú podlahu v čistote.

Výber kobercov je široký, od jednoduchších vzorov v jemných paletách až po výraznejšie farby a vzory. Obľúbené sú zvieracie i rozprávkové motívy, ktoré dokážu deti vtiahnuť do sveta fantázie. V našom výbere tentokrát ponúkame 20 inšpirácií na vkusné detské koberce, ktoré potešia dievčatá i chlapcov. Zámerne sme sa snažili vyhnúť Shrekom, Elzám, mimoňom, no veríme, že napriek tomu tieto koberce splnia očakávania tak rodičov, ako aj najmenších.