Kovové vs. drevené garniže – ktorú možnosť uprednostniť?

redzen2 / Shutterstock.com

Drevené garniže s nadčasovým šarmom

Pod pojmom kvalitné garniže si mnohí z nás predstavia práve alternatívu z dreva. Prirodnená textúra ponúka teplý a tradičný vzhľad, ktorý sa hodí do klasických či rustikálnych domácností. 

Vzhľad: Sú dostupné v mnohých povrchových úpravách (svetlý dub, tmavý mahagón, orech a iné), vďaka čomu ich dokážete jednoducho spárovať so zvyšným nábytkom v interiéri. Ich farbu môžete okrem toho prispôsobiť – môžete ich namaľovať alebo prelakovať. 

Nosnosť: Drevené garniže sú vhodné pre zavesenie ľahkých až stredne ťažkých textílií.

Životnosť a údržba: Drevo je vo všeobecnosti odolným materiálom, avšak môže byť náchylné na vlhkosť. V rámci údržby je preto vhodné garniže raz za čas ošetriť ochranným náterom, napr. transparentnou lazúrou, ktorá ponechá viditeľnú štruktúru dreva. V prípade miestností s vysokou vlhkosťou ich môžete naimpregnovať.

Elegantné kovové garniže

Garniže na závesy vyrobené z odolného kovu pôsobia elegantne a sofistikovane. Hodia sa viac do moderne zariadených domácností s minimalistickým či industriálnym dizajnom. 

Vzhľad: Okrem klasického prevedenia z nehrdzavejúcej ocele sa dnes môžete rozhodnúť aj pre teplejšie odtiene. Obľúbené sú napríklad mosadzné garniže alebo antické zlaté. Rovnako tak môžete siahnuť po patinovaných modeloch.

Nosnosť: Kov je obvykle odolnejší, preto sú tieto garniže vhodné aj na zavesenie ťažkých závesov s vyššou hmotnosťou, napr. zamatových. Garniža sa pod ich váhou nebude prehýbať. 

Životnosť a údržba: Kovové, resp. kvalitné nerezové garniže sú obzvlášť odolné voči korózii a ľahko si poradia aj s vlhkým prostredím. Ich údržba je jednoduchá, stačí pravidelné utieranie prachu pomocou navlhčenej handričky a prípadné leštenie. 

Ako by boli postavené starodávne drevené sakrálne kostolíky v súčasnosti?

drevené kostolíky

Aj keď žijeme v pomerne malej krajine, môžeme sa pýšiť mnohými miestami, ktoré boli zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Je teda zrejmé, že aj my sa máme čím pred svetom pýšiť. Či už ide o prírodné pamiatky, akými sú napríklad jaskyne, priepasti a bukové pralesy, alebo o diela vytvorené ľudskou rukou. Medzi najvýraznejšie a najpočetnejšie pamiatky na Slovensku patrí drevená sakrálna architektúra.

pixabay.com

Drevená sakrálna architektúra na Slovensku

Keď je reč o tomto špecifickom type výstavby, presúvame sa do 17. a 18. storočia na severovýchodné Slovensko. Dávajú nám možnosť spoznať históriu našich predkov. Spoločným znakom všetkých stavieb je unikátnosť a originálne technicko-umelecké riešenie. A síce každý jeden z kostolov mal svoj výnimočný znak, v rozdelení interiéru na tri základné časti sa zhodujú všetky do jedného.

Najväčšou zaujímavosťou týchto stavieb je najmä to, že sú postavené výlučne z dreva. To znamená, že pri ich výstavbe nemohol byť použitý čo i len jeden kovový klinec. Dôvodov môže byť hneď niekoľko. Môžu za to náboženské pohnútky alebo fakt, že drevo bolo v tom čase nenáročným a ľahko dostupným materiálom. Síce sa v súčasnosti rozšírili možnosti výberu toho správneho dreva pre jednotlivé typy domácností a taktiež aj spôsoby ich ošetrenia pred rôznymi neočakávateľnými situáciami, s použitím dreva ako vhodného materiálu sa stotožňujú aj terajší architekti.

Spolu 59 drevených sakrálnych stavieb sa z pôvodných približne 300 zachovalo na Slovensku. Mnohé z nich prežili ako prvú, tak aj druhú svetovú vojnu len s minimálnymi nevyhnutnými rekonštrukciami, čo nás len utvrdzuje v tom, že drevo dokáže byť naozaj výnimočný materiál.

Akým spôsobom by sa podobné stavby budovali v súčasnosti?

Prešlo pár storočí a doba sa výrazne zmenila. Všemožné technológie, inovácie a novinky vo všetkých oblastiach. Drevo nás však za tú dobu stihlo presvedčiť o jeho unikátnosti, preto naň nedajú doplatiť vývojári ani v súčasnosti. Okrem toho, že je drevo časom overené, dokáže priniesť do každej domácnosti aspoň kúsok prírody. A ako sa kedysi považovala sakrálna architektúra za profil slovenskej kultúry, aj teraz máme svoj výnimočný profil. Ten tatranský.

drevené kostolíky
pixabay.com

Bez klincov aj v súčasnosti?

Nemožno pochybovať o tom, že súdobí stavbári boli pánmi vo svojom odbore. Bez ťažkých technológii dokázali vytvoriť umelecké diela, ktoré obdivujú ľudia z celého Slovenska, ale i zo sveta dodnes. Ani v časoch plných rozmanitých technológií však nie je technika “bez klinca” úplne nereálna. A to veru nemusíte byť žiadny učení majstri. Stačí nemať obe ruky ľavé a siahnuť po obklade tatranský profil, ktorý stačí jednoducho do seba založiť, čím sa vytvorí spoj v tvare písmena V. Musíte uznať, že je to nápadité, jednoduché a praktické riešenie, no nie?