Kreslo ušiak – k čomu slúži?

LightField Studios / Shutterstock.com

Pre koho je kreslo určené?

Priestranná obývacia izba s čitateľským kútikom je na prvom mieste medzi miestnosťami, kde najviac relaxujeme a odpočívame. Veľké a pohodlné sedadlo, mäkké opierky rúk, tvarované operadlo a boky chrániace hlavu sú receptom na úspešnú relaxáciu. Kreslo ušiak môže byť v centre rodinného života ako svedok rozhovorov pri káve a hrách s deťmi, alebo môže poskytnúť pokoj a pohodlie vo chvíľach izolácie. Vynikne dobre v spálni alebo detskej izbe – rodičia hlavne oceňujú jeho pohodlie pri kŕmení detí a neskôr pri čítaní večernej rozprávky.

Kreslo je vhodné pre rodiny i jednotlivcov – poskytuje každému rovnaké pohodlie ako relaxačné kreslo. Výber správneho modelu a veľkosti umožní, aby sa zmestil nielen do domov a priestranných bytov, ale aj do menších štúdií.

Ušiak sa objavuje nielen v súkromnom živote, ale vídáme ho v práci, v mieste stretávania sa s klientmi, kde sú kreslá moderného tvaru s nižším operadlom, ktoré dodávajú priestoru eleganciu a sľubujú úspešné rokovanie. Na druhej strane sme taktiež zákazníci, ktorý v čakárňach často vidíme pohodlné kreslá a tie nám spríjemňujú čakanie na procedúry alebo konzultácie.

V akých interiéroch vyniknú kreslá ušiak?

Ako vidíme na prvý pohľad, takmer vždy sa nájde miesto pre pohodlné kreslo. A štýl a kompozícia? Ušiaky sú jedným z najuniverzálnejších kresiel dostupných na trhu. V obchodoch nájdeme modely rôznych tvarov a veľkostí a často máme možnosť samostatného výberu čalúnenia a farby nôh.

Do moderných interiérov sú vhodné kreslá s jednotnou farbou a jednoduchou štruktúrou. Ak chceme rafinovane doplniť celú kompozíciu, oplatí sa zamerať na čalúnenie v tlmenej farbe, ale keď chceme miestnosti dodať jedinečný charakter, vyberieme si výraznú farbu, ktorá  kontrastuje so zvyškom zariadenia. Takéto kombinácie sa často používajú v škandinávskom a minimalistickom štýle.

Kreslo ušiak s opierkou na nohy zase vynikne v tradičnej obývačke. Vzorované čalúnenie, napríklad kvety, dodajú interiéru útulnosť a klasický charakter. Efektné, farebné akcenty môžu tvoriť základ pri výbere ďalších prvkov dekoru.

Ľudia, ktorí si cenia originalitu, často volia čalúnenie vo výrazných farbách. Geometrické a prešívané vzory sú obľúbené, najmä ak má kreslo zdobiť kozmetický salón, kaderníctvo alebo marketingovú agentúru.

Daria Grebenchuk / Shutterstock.com

Ako si vybrať perfektné kreslo?

Najlepšie je položiť si túto otázku počas všeobecného plánovania priestoru, ktorý musíme zariadiť. Nábytok na voľný čas sa líši veľkosťou, preto stojí za to vedieť, čo si môžeme dovoliť už od začiatku. Ďalším krokom je výber správneho tvaru – kreslá do obývačky so štíhlymi nohami a svetlým operadlom miestnosť opticky zväčšia a do väčších priestorov sa odporúčajú tie so vstavanou základňou a nakoniec zostáva výber správnej farby a taktiež materiálu, vďaka ktorým môžeme dosiahnuť rôzne vizuálne efekty.

Výber trávnika k domu: Aké typy poznáme a akú starostlivosť si vyžadujú?

pexels.com

Správna starostlivosť o trávnik počas celého roka

Aby bol trávnik poriadne pripravený na letné leňošenie s drinkom v ruke, opaľovanie, či zábavu s deťmi, je nutné začať už na jar. Keď sa vonkajšia teplota počas dňa drží stabilne v rozmedzí 10 až 15 °C, môžete začať s kosením. Na dokosenie a dočistenie ťažšie dostupných miest sú skvelou voľbou akumulátorové vyžínače, ktoré výrazne pomôžu aj v boji proti prvej burine. 

Ďalej by ste mali trávniku dopriať vertikuláciu, hnojenie, dosiatie novej trávy, postrek proti burinám a dostatočnú závlahu, na ktorú si dajte pozor najmä v lete. Okrem toho patrí do starostlivosti o trávnik počas letných mesiacov aj jeho pravidelné kosenie a hnojenie.

S nástupom chladnejších dní na jeseň ho môžete opäť vertikulovať, pohnojiť, ošetriť proti burinám a stále podľa potreby kosiť. Síce si v zime nevyžaduje toľko pozornosti, rozhodne by ste si mali dať pozor na jeho prípadné ušliapanie v dobe, keď je pokrytý snehom, pretože práve to by mohlo viesť k jeho nenávratnému poškodeniu.

pexels.com

Typy trávnikov, z ktorých si vyberiete ten najideálnejší

Na to, aby ste sa nemuseli prispôsobovať vášmu trávniku, musíte myslieť dopredu a zvoliť si ten správny typ na vašu záhradu. Ešte predtým, ako sa rozhodnete nejaký si zakúpiť, odpovedzte si na niekoľko základných otázok. 

Ako dlho počas dňa svieti slnko na vašu záhradu? Máte na dvore veľa stromov, prístrešok alebo iné prvky, ktoré by výrazne tienili trávnik? Máte deti alebo domáce zvieratká, ktoré dajú vášmu budúcemu trávniku poriadne zabrať? Chcete trávnik vysadiť len na plochy, kde sa nebudete zdržiavať?

Trávnik na namáhané plochy

Odpovede na tieto otázky vám môžu pomôcť prispôsobiť si trávnik ideálny pre vašu záhradu. Športový a ihriskový trávnik je určený na namáhané plochy, časti s detskými preliezkami alebo k pieskovisku. Použite ho jednoducho v záhrade, o ktorej viete, že dostane poriadne zabrať. 

Je odolný proti opotrebovaniu, schopný regenerácie, a tak vydrží aj športové turnaje vašich ratolestí. O čosi miernejšie zaťaženie zvládne aj rekreačná trávna zmes a na málo zaťažované plochy odporúčame parkovú zmes.

pexels.com

Okrasný trávnik ako pastva pre oči

Naopak, okrasný trávnik slúži, ako inak, na okrasu. Môžete sa kochať pohľadom naň počas rannej kávy z terasy a pochvalu isto zožnete aj od susedov a prípadných návštevníkov. Je tvorený z jemných tráv, ktoré v konečnom dôsledku vytvoria hustý trávnatý koberec. 

Hodí sa najmä na dokonale udržiavanú záhradu bez detí a zvierat, pretože by vám pukalo srdce, ak by ho čo i len trošičku znehodnotili. Keď sa rozhodnete pre tento typ trávnika, uvidíte, ako pri ňom vyniknú kvetinové záhony, s ktorými ste sa tak natrápili.  

Trávnik do tieňa na miesta s nedostatkom slnečných lúčov

Ak ste na otázku, či máte na dvore veľa stromov, prístrešok alebo iné prvky, ktoré by výrazne tienili trávnik, odpovedali áno, v tom prípade sa poobzerajte po trávniku do tieňa. Je menej náročný na svetlo, preto porastie do krásy aj keď naň nebude dopadať dostatok slnečných lúčov.

pexels.com

Pred konečným rozhodnutím odporúčame preštudovať si aj odtieň vami preferovaného trávnika, pretože sa môže v závislosti od typu trávy líšiť.