Kreslo ušiak – k čomu slúži?

LightField Studios / Shutterstock.com

Pre koho je kreslo určené?

Priestranná obývacia izba s čitateľským kútikom je na prvom mieste medzi miestnosťami, kde najviac relaxujeme a odpočívame. Veľké a pohodlné sedadlo, mäkké opierky rúk, tvarované operadlo a boky chrániace hlavu sú receptom na úspešnú relaxáciu. Kreslo ušiak môže byť v centre rodinného života ako svedok rozhovorov pri káve a hrách s deťmi, alebo môže poskytnúť pokoj a pohodlie vo chvíľach izolácie. Vynikne dobre v spálni alebo detskej izbe – rodičia hlavne oceňujú jeho pohodlie pri kŕmení detí a neskôr pri čítaní večernej rozprávky.

Kreslo je vhodné pre rodiny i jednotlivcov – poskytuje každému rovnaké pohodlie ako relaxačné kreslo. Výber správneho modelu a veľkosti umožní, aby sa zmestil nielen do domov a priestranných bytov, ale aj do menších štúdií.

Ušiak sa objavuje nielen v súkromnom živote, ale vídáme ho v práci, v mieste stretávania sa s klientmi, kde sú kreslá moderného tvaru s nižším operadlom, ktoré dodávajú priestoru eleganciu a sľubujú úspešné rokovanie. Na druhej strane sme taktiež zákazníci, ktorý v čakárňach často vidíme pohodlné kreslá a tie nám spríjemňujú čakanie na procedúry alebo konzultácie.

V akých interiéroch vyniknú kreslá ušiak?

Ako vidíme na prvý pohľad, takmer vždy sa nájde miesto pre pohodlné kreslo. A štýl a kompozícia? Ušiaky sú jedným z najuniverzálnejších kresiel dostupných na trhu. V obchodoch nájdeme modely rôznych tvarov a veľkostí a často máme možnosť samostatného výberu čalúnenia a farby nôh.

Do moderných interiérov sú vhodné kreslá s jednotnou farbou a jednoduchou štruktúrou. Ak chceme rafinovane doplniť celú kompozíciu, oplatí sa zamerať na čalúnenie v tlmenej farbe, ale keď chceme miestnosti dodať jedinečný charakter, vyberieme si výraznú farbu, ktorá  kontrastuje so zvyškom zariadenia. Takéto kombinácie sa často používajú v škandinávskom a minimalistickom štýle.

Kreslo ušiak s opierkou na nohy zase vynikne v tradičnej obývačke. Vzorované čalúnenie, napríklad kvety, dodajú interiéru útulnosť a klasický charakter. Efektné, farebné akcenty môžu tvoriť základ pri výbere ďalších prvkov dekoru.

Ľudia, ktorí si cenia originalitu, často volia čalúnenie vo výrazných farbách. Geometrické a prešívané vzory sú obľúbené, najmä ak má kreslo zdobiť kozmetický salón, kaderníctvo alebo marketingovú agentúru.

Daria Grebenchuk / Shutterstock.com

Ako si vybrať perfektné kreslo?

Najlepšie je položiť si túto otázku počas všeobecného plánovania priestoru, ktorý musíme zariadiť. Nábytok na voľný čas sa líši veľkosťou, preto stojí za to vedieť, čo si môžeme dovoliť už od začiatku. Ďalším krokom je výber správneho tvaru – kreslá do obývačky so štíhlymi nohami a svetlým operadlom miestnosť opticky zväčšia a do väčších priestorov sa odporúčajú tie so vstavanou základňou a nakoniec zostáva výber správnej farby a taktiež materiálu, vďaka ktorým môžeme dosiahnuť rôzne vizuálne efekty.

Prebaľovací pult, komoda, alebo podložka? Čomu dať prednosť?

New Africa / Shutterstock.com

Prebaľovací pult zaobstaráte buď samostatne, alebo ako súčasť komody. Samostatný pult vyzerá ako ohrádka s tromi zvýšenými okrajmi, ktorú je možné položiť na akúkoľvek rovnú plochu. Vymieňať plienky tak môžete napríklad na práčke alebo na posteli, ako sa vám to práve hodí.

S nedostatkom priestoru si poradí skladací pult

Bojujete o každý centimeter, ale bez prebaľovacieho pultu sa nezaobídete? Kúpte si skladací pult, ktorý rozložíte až vo chvíli, keď nastane čas na výmenu plienky. Medzitým môžete mať zložený pult za dverami alebo v skrini, aby vám zbytočne neprekážal a nezaberal miesto.

Prebaľovacia komoda vám bude slúžiť dlhé roky

Nelimituje vás stiesnený priestor? V tom prípade investujte buď do prebaľovacieho pultu na kolieskach, ktorý býva vybavený niekoľkými policami na odkladanie vecí, alebo do prebaľovacej komody. Tá nielen že disponuje úložným priestorom na plienky a detskú kozmetiku, ale navyše vám poslúži ešte dlho potom, čo vaše dieťatko vyrastie z plienok. Prebaľovací pult totiž ľahko odmontujete a do komody miesto plienok schováte detské oblečenie alebo hračky.

Ako vybrať prebaľovací pult alebo komodu?

Pri výbere prebaľovacieho pultu alebo komody sa zamerajte na rozmery hornej dosky, ktorá by mala mať aspoň 70 × 90 cm. Samozrejme platí, že čím väčšia prebaľovacie plocha, tým väčší komfort ako pre bábätko, tak pre vás, pretože budete mať po ruke všetky nevyhnutnosti ako plienky, vlhčené obrúsky alebo zásyp. Dôležitá je ale tiež výška pultu – pri prebaľovaní by ste mali stáť vzpriamene a k bábätku sa neskláňať.

Kedy si vystačíte s prebaľovacou podložkou?

Neoddeliteľnou súčasťou prebaľovacieho pultu je podložka. Niekto si dokonca vystačí iba s ňou – stačí ju položiť na akúkoľvek rovnú plochu a pustiť sa do prebaľovania. Ak ju plánujete pokladať cez postieľku alebo cez vaňu, vyberte typ s pevným dnom. Podložka nielenže významne ušetrí miesto, ktoré by zabral rozmerný pult alebo komoda, ale navyše vám umožňuje prebaliť bábätko doslova kdekoľvek.

Po ideálnej prebaľovacej podložke pre svoje bábätko sa porozhliadnite na Heureka.sk – k dispozícii tam máte širokú ponuku produktov. Zoradiť si ich môžete podľa obľúbenosti alebo najnižšej ceny. Podložky, ktoré vám padnú do oka, medzi sebou jednoducho porovnáte a zvolíte tú, ktorá vám bude vyhovovať najlepšie.

Myslite na bezpečie svojho bábätka

Počas prebaľovanie nespúšťajte bábätko z dohľadu – neodchádzajte od neho a všetky toaletné potreby skladujte mimo jeho dosahu. Myslite tiež na to, že citlivá pokožka bábätka prichádza do priameho styku s podložkou, preto voľte takú, ktorá je vyrobená z netoxických materiálov, ako je napríklad polyetylén alebo polypropylén. Pri prebaľovacom pulte a komode sa uistite, že sú stabilné. Pokiaľ si vyberiete pult na kolieskach, zvoľte variant, pri ktorej sa dajú aspoň dve kolieska zaistiť proti pohybu.