Látkové alebo vonkajšie rolety — ktoré riešenie si vybrať?

Dariusz Jarzabek/Shutterstock.com

A možno vás nakoniec oslovia natoľko, že si vyberiete oboje. 

Moderné látkové rolety — ozdoba každého interiéru

Látkové rolety sa vyrábajú z kvalitných látok, ktoré sú prísľubom ich funkčnosti a jednoduchej údržby. Tých, ktorým záleží na vzhľade každej miestnosti, poteší tiež bohatá paleta farieb a vzorov a farebná stálosť. Jednotlivé odtiene nemenia svoj vzhľad ani pri intenzívnom vystavení slnečnému žiareniu. Vybrať si tak môžete farebné prevedenie s ohľadom na zariadenie interiéru. Štýlové látkové rolety vám pomôžu dotvoriť jeho celkový dizajn a môžu sa stať výrazným dekoračným prvkom. 

Dôležitá je tiež ich dokonalá tieniaca schopnosť. 

Látkové rolety z nepriehľadných textílií sa postarajú o dokonalé súkromie aj ochranu pred slnečnými lúčmi. Na výber máte pritom z niekoľkých spôsobov ovládania — samoaretačnou pružinou a šnúrkou, pomocou retiazky alebo motorizovaný elektrický pohon. Nevýhodou je menšia možnosť regulácie svetla v porovnaní napríklad so žalúziami. Látkové rolety tiež nedokážu zabrániť prehrievaniu skla okien v letnom období. 

A čo vonkajšie rolety? 

Vonkajšie rolety sú tvorené pevnými lamelami, ktoré sú umiestnené vo vodiacich lištách a po zatiahnutí sa zrolujú do boxu. Umožňujú celkom zatieniť miestnosť aj počas dňa. V lete okrem príjemného tieňa oceníte ochranu okien pred prehrievaním a zníženie nákladov na klimatizáciu. 

Správne vybrané odolné vonkajšie rolety pomáhajú šetriť energiami aj v zime. Medzi oknom a roletami vzniká priestor, ktorý je vyplnený vzduchom. Pomáhajú tým brániť prenikaniu chladu z okolia, zároveň sú účinnou bariérou proti úniku tepla z interiéru domu. A nielen to. Prispievajú tiež k ochrane samotných okien pred vplyvom poveternostných podmienok.

Nevýhodou oproti vonkajším žalúziám, je menšia schopnosť regulovať svetelné podmienky v miestnosti. O ich montáži je tiež najvhodnejšie uvažovať už pri tvorení projektu domu. I keď sa dajú vonkajšie rolety namontovať aj na hotovú stavbu, čiastočne potom znižujú svetlú výšku okna. Samozrejme všetko závisí od konkrétneho modelu a situácie. 

Ako vybrať vonkajšie a vnútorné okenné rolety pre vašu domácnosť?

rolety
shutterstock

Ak hľadáte riešenie ochrany pred slnečným žiarením a hlukom, určite ste uvažovali nad kúpou roliet, alebo vonkajších žalúzií. Pri výbere tých vhodných je však mnoho otázok, ktoré môžu odradiť od konečnej kúpy tohto ideálneho riešenia.

Prečo práve rolety?

Na ochranu pred zvedavými očami susedov nemusíte používať iba závesy. Práve rolety, alebo žalúzie sú praktickejším spôsobom. Okrem izolácie od hluku či svetla znižujú tepelné straty a v neposlednom rade sú hygienickejším riešením oproti závesom.

Zároveň sú jednoduchšie na údržbu a vášmu domu, alebo bytu, dodávajú moderný vzhľad. Môžeme ich preto považovať za elegantnú dekoráciu. Široká farebná škála roliet zaručí, že si vyberiete práve tie, ktoré vám najviac vyhovujú.

rolety

Ktoré sú tie správne?

Ešte pred výberom farby, alebo dizajnu, sa musíte rozhodnúť, na aký účel rolety potrebujete. Záleží na vašich potrebách. Ak má byť roleta len doplnkom, budete hľadať iné vlastnosti, ako v prípade, že od rolety očakávate aj funkciu zatemňovania. Úplne iné vlastnosti bude mať roleta, ktorá má plniť aj bezpečnostnú funkciu, teda ochranu pred nepovolanými osobami.

Z pohľadu miesta inštalácie môžeme rolety rozdeliť na interiérové a exteriérové rolety.

rolety

Interiérové rolety

Práve vnútorné rolety ponúkajú širokú škálu funkcií, ktoré plnia. Tou základnou je práve zatemňovanie. Pri týchto roletách nesmierne záleží na látke, z ktorej je roleta vyrobená. Musí ísť o nepriepustnú látku, ktorá zabraňuje akémukoľvek presvitaniu svetla.

V dnešnej dobe môžete siahnuť aj po roletách s reflexívnou vonkajšou vrstvou, ktorá sa postará o odrážanie svetla. To napomôže znižovaniu teploty v miestnosti počas horúcich letných dní. Po takýchto roletách siahnu užívatelia najmä v južne orientovaných miestnostiach.

Ovládanie interiérových roliet je zväčša prostredníctvom klasickej guľôčkovej retiazky, alebo prostredníctvom pružinového systému. Inštalujú sa priamo na okno, alebo nad okenný výklenok, vďaka čomu zakrývajú celý priestor okna.

Použitý materiál sa variuje. Predovšetkým ide o polyester, bavlnu, sklenené vlákno, viskózu alebo ľan. V rámci farebných variácií si môžete vybrať z jednofarebných, alebo môžete siahnuť po vzore, ktorý ideálne zapadne do dizajnu miestnosti.

rolety

Vonkajšie rolety

Predokenné rolety sú vyrobené z pevnejších a odolnejších materiálov, pretože sú vystavané vplyvom počasia. Na trhu nájdete plastové vonkajšie rolety, no lepšou voľbou sú tie hliníkové. Práve pre ich dlhšiu životnosť a väčšiu odolnosť voči počasiu. Keďže je ich konštrukcia pevnejšia, spája sa s nimi aj zložitejšia inštalácia, čo môže navýšiť ich cenu oproti interiérovým roletám.

externé žalúzie

Tieto vyššie náklady sa vám však vrátia v podobe lepšej úspory tepelnej energie. Vonkajšie rolety dokážu zabrániť úniku až 70 % energie, ktorá by inak cez okno unikla. Nehovoriac o izolácií hluku. Vonkajšie rolety totiž dokážu znížiť hlučnosť v miestnosti o 7dB.

Vonkajšie hliníkové rolety môžu plniť aj bezpečnostnú funkciu. Zabezpečíte tak váš domov pred zlodejmi, alebo vandalizmom. Ak sa rozhodnete pre podomietkovú inštaláciu, nenarušíte tak línie a krivky vašej novostavby. Ovládanie roliet môže byť manuálne, alebo elektrické. Ten druhý spôsob je iste komfortnejší. Nastavenie roliet totiž budete môcť meniť aj z pohodlia pohovky.

externé žalúzie

Hliníkové prevedenie vonkajších roliet je ideálnou voľbou z hľadiska životnosť, ako aj údržby. Eliminujú vniknutie UV žiarenia do interiéru budov. Oproti plastovej variante je aj samotná termoizolácia na vyšších hodnotách.

Výber roliet je neľahká úloha. Preto sa nezabudnite poradiť s odborníkom. Inštaláciou roliet však zabezpečíte vyššie pohodlie vašej domácnosti. V prípade vonkajších roliet tiež dokážte viac zabezpečiť váš domov a ochrániť vašich blízkych.

foto: pexels.com