Malá kúpeľňa: 9 šikovných rád, ako v nej využiť každý jeden CM

Je vaša kúpeľňa len o niečo väčšia ako komôrka na potraviny? Ani malá kúpeľňa nemusí byť úplný problém. Pozrite sa, ako sa s malým priestorom kreatívne vysporiadať. Všeobecne však platí, že pri malých priestoroch musíte použiť viacej nábytku na mieru, prípadne komplikovanejšie riešenia, ktoré vás budú finančne viac stáť. Niektoré však viete ovplyvniť jednoducho.

Viete ako z malej kúpeľne vytvoriť príjemne miesto?

Majte po ruke len to, čo naozaj potrebujete. Uvidíte, že miesto bude funkčné, dokonca aj priestranné. Ukážeme vám 9 rád ako malú kúpeľňu zariadiť veľkolepo.

1. Použite svetlé obklady

Ak chcete malú kúpeľňu opticky zväčšiť, siahnite po svetlých, jednofarebných obkladoch. Odporúčame vám používať najmä studené farby. Výhodou je, že sa dajú oživiť doplnkami v kontrastných odtieňoch.

malá_kúpeľňa_biele_obkladyMalým priestorom vizuálne pomáhajú rôzne odtiene rovnakej farby. Určite by ste sa mali vyhnúť veľkým vzorom.

Siahnite po zaujímavom dekoratívnom prvku, ktorý kúpeľňu vizuálne rozšíri a upúta pozornosť.

Náš tip: použite klasické biele obklady. Nič nimi nepokazíte a ľahko ich doplníte farebnými maličkosťami.

2. Dôležité je správne osvetlenie

Optickú hĺbku kúpeľni dodá svetelný strop s difúznym svetlom. Ak si ho dáte zhotoviť na mieru, môže mať rôzny tvar. Nebojte sa svetiel po celej ploche stropu.

Potrebujete osvetliť aj zrkadlo?

malá_kúpeľňa_svetelný_stropDajte si pozor, aby nevrhalo tieň na tvár a neoslňovalo. Najlepšie je používať rozptýlené svietidlá.

3. Namiesto vane je v malej kúpeľni lepší sprchový kút

Malá kúpeľňa so sprchovacím kútom bude pôsobiť väčšia. Priestor je vďaka nemu tvarovo jednoznačný a vytvára pomerne dosť voľného miesta.

Najlepšie sú zásteny z priehľadného a číreho skla. Kút by mal byť bez rámov, ktorý nebude pôsobiť dojmom orezaného priestoru.

Kam uložíte kozmetické potreby?

malá_kúpeľa_sprchovací_kútMurovaná polička v sprche je tým najúspornejším riešením.

4. Malá kúpeľňa s vaňou a sprchovým kútom

Mnohí z nás sú milovníkmi dlhých večerných kúpeľov. Ak predsa len túžite po vani a nedisponujete veľkým priestorom, skúste sa obzrieť po vaniach so zakrytou časťou. Tú budete využívať ako sprchový kút.

malá_kúpeľňa_s_vaňou_a_sprchovacím_kútomVhodný je klasický rovný model alebo atypický tvar so zúženou časťou na nohy.

Náš tip: vaňu ukončite nikou, na ktorej je dostatok priestoru pre umiestnenie kozmetiky.

5. Zaplňte prázdne kúty

Skúste do rohov nainštalovať trebárs umývadlo či toaletu. Nasmerovanie zariadenia do stredu miestnosti vám umožní voľný a komfortný prístup.

Umývadlo v kúte môže byť aj väčších rozmerov, napriek ktorým aj tak ušetrí viac priestoru ako klasický model.

malá_kúpeľa_rohové_umývadloSamozrejmosťou by mali byť rohové skrinky či police.

6. Úložný priestor a skrinky

Zvoľte čo najvyššie a úzke závesné modely. Police pre vás budú ľahko prístupné.

malá_kúpeľa_závesné_policeNajlepšie je vyberať si nábytok s oblými tvarmi. Ostré rohy a málo priestoru spolu nejdú ruka v ruke.

7. Dizajnové umývadlá

Okrem rohového máte ešte niekoľko možností.

Šetrnými sú závesné modely, ktoré vám poskytujú dostatok priestoru pod umývadlom. Môžete tam odkladať kozmetiku alebo čisté uteráky, či umiestniť kôš.

malá_kúpeľa_široké_zrkadlo2Pohodlné na používanie sú aj úzke a dlhé umývadla. Disponujú komfortným úložným miestom na zubné kefky a mydlá po bokoch.

Náš tip: Do malej kúpeľne sa perfektne hodia umývadla s priestrannými okrajmi na odkladanie toaletných potrieb.

8. Otváranie a zatváranie posunom

V prípade malej kúpeľne sú dvere s otváraním dovnútra nepredstaviteľné. Najlepším riešením sú posuvné dvere, vďaka ktorým získate priestor aj pred kúpeľňou.

malá_kúpeľňa_s_vaňou_a_sprchovacím_kútom2Použite ich aj na skrinkách či na sprchovacom kúte a miesto budete mať až-až.

9. Najlepší optický trik je veľké zrkadlo

Verte nám, že veľké kúpeľňové zrkadlo určite využijete aj prakticky. Najlepšie sú tie, do ktorých sa “zmestíte” vo dvojici.

Ďalšou užitočnou radou je nepreplnený priestor zbytočnosťami. Pred tým, než sa pustíte do prerábania, skúste svoje toaletné a kozmetické potreby pretriediť.

malá_kúpeľa_široké_zrkadloZáver

Veríme, že naše návrhy na zariadenie malých kúpeľní zužitkujete čo najlepšie. Ak máte vlastné vychytávky, neváhajte sa o nich podeliť v komentároch.

Ako zariadiť kúpeľňu – komplexný prehľad od A po Z

kúpeľňa

Praktická a pohodlná. Taká by mala byť vhodne zariadená kúpeľňa. Pre mnohých je kúpeľňa oázou pokoja do ktorej sa ponoria po ťažkom dni v práci, preto by sme jej zariadeniu mali venovať veľkú pozornosť. Alfou a omegou sú kvalitné materiály s dlhou životnosťou.

Rekonštrukcia bytového jadra je časovo aj finančne náročná a určite si ju nechcete zopakovať kvôli opotrebovanému lacnému zariadeniu. Na trhu je množstvo typov podláh, obkladov či umývadiel a môžeme s istotou povedať, že neexistuje jeden materiál, ktorý vyhovuje všetkým.

Konkrétne výrobky musia zodpovedať a vyhovovať vášmu životnému štýlu, počtu členov v domácnosti a v neposlednom rade aj vášmu vkusu.

Vezmite to od podlahy

Vhodná podlaha by mala byť vodeodolná a ľahko umývateľná. Najčastejšie sa stretávame s piatimi typmi kúpeľňových podlahových krytín.

Dlažba

Najväčšou klasikou je nepochybne dlažba, ktorá môže byť keramická alebo gresová. Jej najväčšou výhodou je vysoká odolnosť voči vlhkosti a mimoriadne jednoduchá údržba. Nevýhodou ja pocit chladu, ktorý však viete vyriešiť podlahovým kúrením.

kúpeľňa dlažba
pinterest.com

Drevo

V našich končinách je kúpeľňová drevená podlaha stále novinkou. Využívajú sa hlavne exotické dreviny alebo dub a buk. Veľkou výhodou je príjemný pocit naboso a tiež estetická stránka dreva. Nevýhodou je náročnejšia údržba, mäkkosť materiálu a vysoká cena.

drevená podlaha
pinterest.com

Laminát

Relatívne málo využívaný je aj laminát, ktorý imituje dezén dreva. Pri chôdzi na boso je však o poznanie o chladnejší. Výhodou je jeho nižšia cena.

Vinylová podlaha

Čoraz obľúbenejšou sa stáva vinylová podlaha. Je vysoko odolná, ľahko sa čistí, dobre znáša vodu a je na dotyk teplejšia ako dlažba či laminát. Je vhodná aj na podlahové kúrenie.

vinylová podlaha
pinterest.com

Liata podlaha

Liata podlaha je synonymom luxusu a je vhodná pre náročných zákazníkov. Liate podlahy môžete vyberať z cementových, živicových, polyuretánových a anhydritových typov. Liata podlaha je odolná, jednoliata a bez akýchkoľvek škár.

Obklady dodajú šmrnc

Z estetického hľadiska je dôležité vybrať správnu farbu a veľkosť obkladov. Čím je kúpeľňa menšia, tým je vhodnejší svetlejší obklad. Tmavé kachličky malú kúpeľňu zbytočne zaťažia a opticky zmenšia. Presne naopak to platí s ich veľkosťou.

Maličké mozaiky sú vhodné do väčších kúpeľní a tie veľké do menších priestorov. Samozrejmosťou by mala byť ich protišmyková úprava.

Umývadlo určuje charakter kúpeľne

Umývadlo spolu so sprchou a vaňou vytvárajú celkový charakter kúpeľne. Vyberať môžete z 8 základných typov.

Samostatné a piedestálové umývadlo

Samostatné umývadlo patrí do skupiny voľne stojacich umývadiel. Nestretávame sa s nimi často kvôli ich rozmernosti. Sú skôr dizajnovým prvkom a hodia sa do veľkých kúpeľní. Piedestálové umývadlo má vo svojom podstavci ukryté vodovodné trubky. Podstavec teda neplní len estetickú funkciu. Jeho nevýhodou je tiež objemnosť .

Nástenné umývadlo

Poznáme ho z detstva zo štandardných panelákových kúpeľní alebo zo škôl. Za tie roky prešlo nástenné umývadlo dlhú cestu a v súčasnosti sa opäť vracia do moderných kúpeľní. Novodobé nástenné umývadlá sú štýlové a cenovo prijateľné.

nástenné umývadlo
pinterest.com

Zápustné umývadlo

Bohatou kategóriou sú zápustné umývadlá. Patria sem zápustné umývadlá, polozápustné umývadlá a umývadlá na zabudovanie zdola. Spája ich pracovná doska do ktorej sú zapustené či už celkovo alebo čiastočne a skrinka do ktorej je skrytý spodok umývadla aj so sifónom.

Umývadlo na doske

Veľkým trendom posledných rokov je umývadlo na doske. Pôsobí moderne a sviežo. Umývadlo je akoby položené na pracovnej doske a sifón môže alebo nemusí byť skrytý v spodnej skrinke.

Nábytkové umývadlo

Mimoriadne praktické a jednoduché na údržbu je práve nábytkové umývadlo. Umývadlo sedí na celej ploche podumývadlovej skrinky a niektoré typy ponúkajú aj veľký odkladací priestor. Ideálne pre rodiny s malými deťmi.

nábytkové umývadlo
pinterest.com

Dvojumývadlo

Praktické, vhodné do väčšej kúpeľne. Vyberať môžete z modelov s jedným alebo dvoma odtokmi.

Umývadielko

Maličké umývadlá primárne využívané na toalete. Nájdete varianty v rôznych veľkostiach a štýloch.

Vodovodné batérie – šetriť sa neoplatí

Pri kúpe vodovodných batérií sa oplatí načrieť hlbšie do vrecka. Hoci vo všeobecnosti drahšie, neznamená vždy lepšie, pri batériách to neplatí. Dôvodom je kartuša, ktorá zmiešava studenú a teplú vodu dohromady. Drahšie batérie majú kartušu z keramiky, tie lacnejšie sú vyrobené z plastu a iných materiálov. Lacné materiály neodolávajú dlhodobému tlaku vody a ich životnosť je pomerne krátka.

Podľa spôsobu ovládania poznáme batérie kohútikové, pákové a automatické. V súčasnosti sa najviac využívajú pákové batérie. Tie sa delia podľa umiestnenia na stenové , stojankové a podomietkové. Práve posledné menované sú veľkým trendom a pôsobia minimalisticky a elegantne.

Z hľadiska regulácie vody poznáme batérie zmiešavacie a termostatické. Najviac používané sú zmiešavacie kvôli nižšej cene. Termostatické sú síce drahšie no dokážu ušetriť až 50 % vody.

podomietková batéria
www.pinterest.com

Vaňa a sprchový kút pre dokonalý relax

Máte v kúpeľni priestor na vaňu aj sprchový kút? Gratulujeme! V tom prípade nemusíte riešiť večnú dilemu – vaňa alebo kút? Pred tým ako sa rozhodnete by ste mali zvážiť preferencie vás a vašej rodiny spolu s priestorovými možnosťami.

Ak si po dlhom dni radi doprajete kúpeľ alebo máte malé deti, ktoré milujú vodu, sprchový kút nebude pre vás to pravé. Ísť do kúpy so želaním, že si naň snáď zvyknete nie je múdre. Skôr či neskôr vám vaňa začne chýbať.

Naopak, ak ste vo vyššom veku alebo máte problémy s pohybovým aparátom, vstup do vane môže byť pre vás veľmi problematický.

Z priestorového hľadiska sa do malej kúpeľne viac pýta sprchový kút. Kút s vaničkou v rozmere 75 x 75 cm nie je bohvieako komfortná, no šetrí priestor. V prípade ak máte priestoru viac, je na zváženie murovaný sprchový kút alebo moderný sprchový priestor so sklenenou zástenou.

sprchový kút aj s vaňou
pinterest.com

WC do modernej kúpeľne

Z ponuky záchodov si môžete vybrať zo závesných, voľne stojacich a kombi WC. V moderných kúpeľniach sa stretnete hlavne so závesným WC. Je preň typické zadné napojenie na odpad, takže zadná stena na ktorú bude pripevnené musí mať dostatočnú nosnosť. Výhodou je ich estetická stránka, a to vďaka skrytému splachovaciemu zariadeniu.

Voľne stojace WC sa v novodobých interiéroch takmer nepoužívajú. Záchodová misa má voľne stojacu nádržku na vodu, ktorú môžete umiestniť na stenu alebo do výšky nad záchod. Pre tento typ WC je typické zvislé napojenie na odpad.

Kombi WC má najčastejšie zastúpenie v panelákových bytoch. Misa stojaca na podlahe je spojená so splachovacou nádržkou. Napojenie na odpad môže byť spodné alebo zadné.

Osvetlenie podtrhne celkový dizajn

Ideálna kúpeľňa spája v sebe 4 typy osvetlenia. Základným, ambientným svetlom je stropné svetlo. Môže mať podobu bodoviek alebo kombinácie zabudovaných LED svetiel s lustrom. Konkrétne prevedenie závisí od veľkosti kúpeľne.

Dôležitým svetlom je pracovné svetlo, ktoré je umiestnené pri zrkadle. Malo by byť neutrálne biele a evokovať denné svetlo. Toto svetlo využijete pri líčení alebo holení. Nemenej dôležité je akcentové svetlo, ktoré podtrhuje celkový dizajn kúpeľne.

V prípade väčšej kúpeľne s vaňou sa akcentové svetlo odporúča umiestniť aj nad vaňu. Malo by byť príjemne mäkké, skôr do žlta. Hlavne pre rodiny s deťmi sa odporúča myslieť aj na nočné svetlo. Najčastejšie sa využívajú LED pásky alebo LED svetlá do zásuvky s automatickým zapnutím pri zotmení.

Dizajn svietidiel a ich rozmiestnenie ide ruka v ruke s bezpečnosťou. Kúpeľňa sa podľa použitia elektrických spotrebičov delí na zóny od 0 do 3. V zóne 0 (vnútro vane, sprchovacej vaničky a umývadla) nie je možné umiestniť nijaké svietidlá. Zónu 1 predstavuje aj strop v sprchovom priestore.

Pamätajte, že svietidlo by malo mať IP index minimálne IP65. Určite sa pred kúpou svietidla informujte o jeho bezpečnosti u predajcu.

svetlá kúpeľňa
pinterest.com

Dvere – pozor na povrchovú úpravu

Pri výbere dverí zohľadnite hlavne to, či máte v kúpeľni prirodzené vetranie. Ak je kúpeľňa bez okna, vyhnite sa dverám z masívu. Drevo je háklivé na vodu a zvýšená vlhkosť by mohla dvere narušiť. Vhodnou alternatívou sú laminátové dvere alebo drevená dyha, ktorú v mieste kde sa dvere a zárubňa stretávajú s vodou ochránite silikónovým tmelom.

Finančne náročnejším riešením sú dvere z tvrdeného skla osadené v hliníkovej zárubni. Dôležitým detailom je to, že kúpeľňové dvere by sa vždy mali otvárať smerom von.

Kúrenie a odsávanie – základ zdravej kúpeľne

Na vykúrenie studenej kúpeľne máte niekoľko možností. Tou prvou je rebríkový radiátor, ktorý sa primárne používa na sušenie použitých uterákov. Pre vykúrenie malej kúpeľne však postačí. Ak je vaša kúpeľňa väčšia, namiesto rebríkového radiátora využite doskový radiátor, podlahové kúrenie alebo elektrický ohrievač.

Elektrický ohrievač sa odporúča kombinovať s iným typom kúrenia keďže jeho používanie patrí medzi finančne náročnejšie.

Na odstránenie vlhkosti aj pachov je dôležitý odsávač alebo tzv. ventilátor do kúpeľne. Môžete vyberať z axiálnych alebo radiálnych ventilátorov. Axiálne sú najbežnejšie ventilátory vhodné do miestnosti s kratším výduchom (do 3 m).

Radiálne sú robustnejšie a hodia sa do väčších priestorov kde potrebujú odvetrať dlhšie vzdialenosti (vyše 4 m). Hlučnosť ventilátora do kúpeľne by mala byť do 30 dB. Podľa konkrétneho typu je možné umiestniť ventilátor na stenu alebo do stropu.

Ventilátor je možné zapojiť samostatne alebo spoločne so svetlom. Štandardne býva vybavený časovačom vďaka ktorému sa po určitej dobe sám vypne.